Connect with Us

KSSH reagon pas vdekjes së punëtorit/ Pandëshkueshmëria e përgjegjësve vijon të mbetet një problem

Kronika

KSSH reagon pas vdekjes së punëtorit/ Pandëshkueshmëria e përgjegjësve vijon të mbetet një problem

Publikuar

-

57 vjeçari me  iniciale E.L është viktima e radhës nga aksidentet në punë për shkak të mungesës së kushteve të sigurisë teknike ne vendin e punës për muajin janar 2020.
Konfederata e Sindikatave të Shqipërisë ngushëllon familjen me shpresën se raste të tilla nuk do të përsëriten.
KSSH mëson se 57 vjeçari punonte në një shkollë në rrugën e “Kastriotëve” në Tiranë, kur ka rënë nga një lartësi e konsiderueshme gjatë orarit të punës.
Si pasojë e plagëve të marra ai ka humbur jetën në vend, ndërsa është tentuar dhe fshehja e kësaj ngjarjeje nga policia.
Policia e Shtetit në komunikatën e saj ka detyrimin të bëjë publik emrin e kompanisë dhe të vendosë përpara drejtësisë përgjegjësit e këtij aksidenti më pasoja fatale në vendin e punës.
Aksidentet ne punë më pasojë vdekjen e punëtorëve janë kthyer në një fenomen shqetësues dhe autoritetet shtetërore kanë ikur në drejtim të paditur, ndërkohë pandëshkueshmëria e përgjegjësve vijon të mbetet një problem.
Mbrëmjen e se martës në një godinë në ndërtim në Durrës, humbi jetën roja i objektit, 62 vjeçari Thoma Rusa.
Ai ra në gropën e ashensorit pasi përgjegjësit për ndërtimin e objektit nuk kishin vendosur tabela paralajmëruese për rrezikshmërinë e objektit që ishte në ndërtim e sipër.
Një aksident në punë më pasojë vdekjen e një 35- vjeçari është regjistruar  me datën 3 janar në qytetin e Korçës.

Punëtori i ndërtimit, Elvis Josifi, është goditur nga presa e një vinçi teksa po punonte në katin e katërt të një objekti në ndërtim pranë qendrës së qytetit.
Për këtë ngjarje u arrestuan përgjegjësit e punimeve, por gjykata i liroi të gjithë.
Në vitin 2019 në Shqipëri 35 punëtorë humbën jetën nga aksidentet në punë, kryesisht në ndërtim dhe në miniera.
Konfederata e Sindikatave të Shqipërisë u bën apel institucioneve shtetërore për ngritjen e një tryeze punë për të dhënë një zgjidhje këtij fenomeni që po merr çdo muaj të paktën tre jetë punëtorësh shqiptar në muaj, shifra këto të frikshme në raport me numrin e popullsisë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Policia kërkonte hajdutin / Kapet mat adoleshenti shqiptar me 5 mijë euro kokainë me vete

Publikuar

-

Nga

Policia italiane arreston shqiptarin

Policia italiane ka arrestuar një 17 vjeçar shqiptar pasi u kap me një sasi kokaine me vete.

Raportohet se kapja e tij u bë në stacionin Vado Ligure ku karabinierët po ushtronin kontroll në stacionin hekurudhor dhe zonat përreth pasi ishin vënë në kërkim të një të riu hajdut i cili i kishte vjedhur një zonje të moshuar një sasi eurosh.

Por ndërsa kërkonin hajdutin ata vunë re sjelljen e dyshimtë të adoleshentit shqiptar që po hipte në autobus. Ai ju nënshtrua kontrollit policor dhe rezultati justifikoi nervozitetin e tij pasi iu gjetën 50 gram kokainë e pastër.

LEXO EDHE:  Sulmi kundër sindikatave/ KSSH: Ben Blushi në shërbim të qeverisë

LEXO EDHE:  Dy sindikata kundër MAS: Grevë pa afat nëse s’ka kontrata të mësuesve

Nëse do të hidhej në treg, kokaina do të kapte vlerën e më shumë se pesë mijë eurove./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Shqipëria “e blinduar” nga policia / Kontrolle të befasishme në gjithë vendin

Publikuar

-

Nga

Kontrolle të befasishme dhe me pika kontrolli të lëvizshme po vijojnë në të gjithë vendin nga Policia e Shtetit.

Dhjetra pika kontrolli me orare të shkurtra ditën dhe natën dhe kontrolle të befasishme në lëvizje po vijojnë prej 96 orësh në të gjitha qarqet e vendit nga FNSH-të, Policia Kriminale, Shqiponjat, Shigjetat, Patrullat e Përgjithshme dhe Policia Rrugore.

Kontrollet me objekt automjetet e blindura dhe ato luksoze si dhe për persona me precedent kriminal.
Specialistë të krimit ekonomik, trafiqeve të paligjshme, të antidrogës, janë pjesë e grupeve të kontrolleve me qëllim verifikimin në kohë të automjeteve, mallrave dhe personave te dyshuar. Asnjë konfuzion dhe as vonesë për qytetarët e rregullt.

LEXO EDHE:  Sindikata e Shërbimeve Policore mbështet testimin e Policisë së Burgjeve

LEXO EDHE:  "Jemi në rregull me sindikatat"/ Albchrome reagon për shkarkimin e 4 minatorëve

Kontrolle dhe verifikime tê imtësishme dhe të thelluara po kryhen kryesisht mbi automjete luksoze dhe të blinduara që dyshohet se mund të jenë të trafikuara apo me ndërhyrje në shasi, si dhe mbi persona me precedent kriminal, që mund të tentojnë të kryejnë veprimtari kriminale në drejtim të trafikimit të automjeteve, lëndëve narkotike, kontrabandës me mallra apo që qarkullojnë me armë zjarri dhe dokumente të falsifikuara./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Video/ Aksident i frikshëm në Tiranë, përplasen tre makina

Publikuar

-

Nga

Një tjetër aksident është regjistruar mbrëmjen e sotme në Tiranë.  Mësohet se në aksident janë përfshirë tre makina.

Ngjarja ka ndodhur pranë Kthesës së Kamzës, ndërsa nuk dihet ende nëse ka persona të lënduar.

Policia ndodhet në vendngjarje, ndërsa shkak i aksidentit mendohet të ketë qenë lëvizja e gabuar e njërit prej drejtuesve të mjeteve të përfshira nv aksident.


LEXO TE PLOTE