Connect with Us

Komisioni për Metën/ Sabit Brokaj: Po luhet një lojë shahu, ja pse u shtynë afatet e hetimit

Politikë

Komisioni për Metën/ Sabit Brokaj: Po luhet një lojë shahu, ja pse u shtynë afatet e hetimit

Publikuar

-

Ish-ministri i Mbrojtjes, Sabit Brokaj ka komentuar përplasjet e mazhorancës me presidentin Ilir Meta.

Në një intervistë për gazetën “Sot”, Brokaj tha se mes Metës dhe mazhorancës po luhet një lojë shahu, ku asnjë palë nuk është e vendosur dhe kanë mbetur në vend numëro.

“Për mua fakti që mazhoranca i shtyu afatet e komisionit hetimor dhe e ridërgoi çështjen për interpretim në Komisionin e Venecias, është një shtyrje për të shtyrë, që i lë kohë një loje Remi që përdoret në shah. Kështu që, ata nuk janë të bindur dhe Presidenca ankohet dhe mazhoranca ankohet dhe duket si lojë dhe nuk janë të vendosur. Dhe e ndodhur përpara kësaj situate Komisioni i Venecias thotë që të dyja palët kanë të drejtë. Kështu që, edhe këto dy palë që janë në “luftë” me njëra-tjetrën janë pozicionuar në vend numëro.”-është shprehur Sabit Brokaj./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Trokë” para vettingut/ Qytetari i kërkon llogari Ardi Veliut: Po apartamenti luksoz?

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha ka publikuar denoncimin e qytetarit dixhital lidhur me fshehjen e pasurisë së kreut të Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë, Ardi Veliu.

Qytetari shprehet se po pret që Veliu të sqarojë si e ka blerë apartamentin luksoz 200 metër katror te Kodra e Diellit.

Kujtojmë se Veliu doli para vettingut me “xhepa të shpuar”, pasi deklaroi se jeton në një apartament me qera si dhe nuk ka pasuri të paluajtshme.

LEXO EDHE:  Zbulohen detaje nga telefonata e Metës me Palmer/ Presidenca: Jemi gati të publikojmë bisedën

LEXO EDHE:  "Shkeljet e Metës"/ Manja: Për tre muaj, raport përfundimtar në Kuvend

Në vettingun e kryepolicit Veliu u fshehën 50 faqe raport dhe shume probleme që kanë të bëjnë me të.
Raporti me 50 faqe e nxjerr Veliun me probleme dhe borxhe, por pavarësisht kësaj vettingu ka zgjedhur ta konfirmojnë në detyrë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Përfundon mbledhja e kryesisë së PS/ Balla: Do të ketë ristrukturim total të partisë

Publikuar

-

Nga

Përfundon mbledhja e Kryesisë së Partisë Socialiste e cila u mblodh mëngjesin e kësaj të hëne.

Mësohet se gjatë mbledhjes janë diskutuar disa çështje të organizimit të brendshëm.
Kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla bën me dije se do të ketë një ristrukturim total të partisë.

“Jemi njohur sot me ecurinë e procesit të ristrukturimit total të PS pas disa muajsh procesi zgjedhor i cili ka filluar me zgjedhjen e drejtuesve të rinj në qelizat bazë në çdo komunitet apo edhe në çdo fshat.
Jemi partia e parë që dhe në pjesën edhe më të madhe me partitë e tjera në Europë që kemi përqafuar idenë e bashkëdrejtimit mes vajzave dhe djemve, burrave dhe grave për një përfaqësim të barabartë.
PS është një parti shumë demokratike dhe ka një libër rregullash. Organizimi e ka bërë këtë parti fituese në shumë procese. Kemi synuar për të bërë disa rregullime që disa rregulla të jenë të reflektuara dhe të jenë edhe në Kodin Zgjedhor të PS”, tha Balla.

LEXO EDHE:  Rama- Meta/ Pse kanë nxjerrë thikat?

LEXO EDHE:  Rama- Meta/ Pse kanë nxjerrë thikat?

Gjithashtu kryesia e PS ka diskutuar edhe çështje që kanë të bëjnë me reformat në vend, përfshirë reformën zgjedhore.
Mbledhja e sotme vjen 20 ditë nga mbajtja e Kongresit të PS ku do të zgjidhen anëtarët e tij.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ambasadorja e SHBA publikon videon/ Shpalos tre prioritetet kryesore për Shqipërinë

Publikuar

-

Nga

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim ka publikuar një video prezantuese teksa shprehet se ka tre prioritete për Shqipërinë gjatë detyrës si kryediplomate amerikane në vendin tonë.

“Së pari do punoj për të thelluar marrëdhëniet në fushën e mbrojtje.
Së dyti do vijoj të nxis zhvillimin demokratik të Shqipërisë për anëtarësimin në Bashkimin Europian. Aspiratat europiane të Shqipërisë dhe reformat që ato kërkojnë, do të sjellin më shumë begati dhe qendrueshmëri për ju dhe rajonin. Së treti do punoj për të nxitur eksportet dhe investimet eSHBA në Shqipëri në mënyrë që të krijojmë më shumë vende pune dhe mundësi për amerikanët dhe shqiptarët”, shprehet ambasadorja.

“Ashtu si Shtetet e Bashkuara kanë mbështetur Shqipërinë gjatë viteve, Shqipëria ka qenë një mike dhe aleate besnike e Shteteve të Bashkuara.’ Njihuni me Ambasadoren e re të Shteteve të Bashkuara në Shqipëri, Yuri Kim”, thuhet në njoftimin e ambasadës, shoqëruar me video-mesazhin e Kim.

LEXO EDHE:  Ilir Meta inauguron fabrikën e prodhimit të konfeksioneve “Citytex” në Cërrik

LEXO EDHE:  Meta i prish ditën e pushimit Ramës

LEXO TE PLOTE