Connect with Us

Kampusi Universitar me koncesion PPP/ Fabian Topollaj zbulon “të pathënat”

Politikë

Kampusi Universitar me koncesion PPP/ Fabian Topollaj zbulon “të pathënat”

Publikuar

-

Anëtari i Bordit Drejtues të Bindjes Demokratike, ka reaguar në lidhje me vendimin për të dhënë me koncesion Kampusin Universitar.
Në një postim në rrjetet sociale, Topollaj shkruan se ndërtimi me PPP i këti Kampusi Universitar do të kushtojë 2-fish më shumë sesa po të ishte ndërtuar nga vetë shteti.

“Universitet me PPP?
Bashkia Tirane eshte institucioni me buxhetin me te larte ne Shqiperi. Po te shtojme edhe buxhetin e Ministrise se Arsimit, qe ndoshta eshte me i madhi nder te gjitha Ministrite e tjera, tingellon absurd lajmi se edhe kampusi i Universitetit te Tiranes duhet te ndertohet me PPP.
Ne kete rast lindin disa pyetje krejtesisht retorike.

1. Vertete kaq shume kushton ndertimi i nje rrjeti godinash universitare ne truall shteteror, qe shteti eshte i detyruar te financoje me parate private nepermjet PPP edhe Kampusin Universitar te Tiranes, ndertimi i te cilit premtohet per me shume se 6 vite?
2. Kaq i pasur eshte shteti Shqiptar sa eshte i gatshem te paguaje 2-fishin e vleres se investimit ne kete rast, ku perfshihen interesat e kredise se koncensionarit dhe fitimi i tij?
3. Nese Bashkia Tirane me te ardhura buxhetore rreth 220 milione dollare ne vit dhe Ministria e Arsimit me pothuaj kaq te tjera, nuk kane aftesine te paguajne ndertimin e nje grupi godinash qe kushtojne maksimalisht 20 milione dollare, atehere per cfare i perdor parate shteti?
4. Ne nje kohe qe shteti nuk nderton me as shkollat, qe sebashku me spitalet e vendit dhe forcat e armatosura perbejne veprimtarine e tij kryesore, cfare na duhet shteti atehere?
5. Ne kete rast, a eshte me mire qe rolin e shtetit ta kryej nje studio ligjore ndermjetesimi e cila eshte e specializuar ne ndjekjen e procedurave te tilla?
6. Mos ndoshta qeveritaret tane ndjekin procedura PPP vetem e vetem sepse kjo eshte rruga me e sigurt per te vjedhur me dokumenta te rregullta me qellim qe abuzuesit ti shmangen pergjegjesise?
7. Ne kushtet qe Edi Rama dhe Erion Veliaj jo vetem e konsiderojne biznes privat pushtetin publik dhe pjesa me e madhe e partive kryesore opozitare jo vetem nuk po e rivalizojne kete pushtet por duket sikur synojne vetem ta zevendesoj ate per te pervetesuar aksionet e biznesit privat, a mbetet SPAK e vetmja zgjidhje?
8. E nese ky biznesi kaq i madh shteteror ne Shqiperi gjen rruget dhe mundesite per te blere dhe SPAK, cfare do ndodhe me Shqiperine?”-shkruan Topollaj.

LEXO EDHE:  Skandali nën Bashki/ Godina e re e shkollës jepet me qira, miratohet vendimi

Më tej, ai shkruan se dihet se kush do ta fitojë këtë “luftë”.
‘Te gjitha pyetjet te cojne ne nje pyetje finale.
Ne kushtet qe kjo eshte nje lufte midis shqiptareve te thjeshte dhe bandave qe jane bere bashke, a do te bashkohen shqiptaret apo jo?
Dhe fatmiresisht per tju pergjigjur kesaj pyetjeje nuk nevojitet te kesh Universitet.”-përfundon postimin e tij Fabian Topollaj./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Trokë” para vettingut/ Qytetari i kërkon llogari Ardi Veliut: Po apartamenti luksoz?

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha ka publikuar denoncimin e qytetarit dixhital lidhur me fshehjen e pasurisë së kreut të Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë, Ardi Veliu.

Qytetari shprehet se po pret që Veliu të sqarojë si e ka blerë apartamentin luksoz 200 metër katror te Kodra e Diellit.

Kujtojmë se Veliu doli para vettingut me “xhepa të shpuar”, pasi deklaroi se jeton në një apartament me qera si dhe nuk ka pasuri të paluajtshme.

LEXO EDHE:  Denoncoi korrupsionin me PPP-të/ Balla i kujton Bashës kunatin dhe paratë ruse

LEXO EDHE:  Skandali nën Bashki/ Godina e re e shkollës jepet me qira, miratohet vendimi

Në vettingun e kryepolicit Veliu u fshehën 50 faqe raport dhe shume probleme që kanë të bëjnë me të.
Raporti me 50 faqe e nxjerr Veliun me probleme dhe borxhe, por pavarësisht kësaj vettingu ka zgjedhur ta konfirmojnë në detyrë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Përfundon mbledhja e kryesisë së PS/ Balla: Do të ketë ristrukturim total të partisë

Publikuar

-

Nga

Përfundon mbledhja e Kryesisë së Partisë Socialiste e cila u mblodh mëngjesin e kësaj të hëne.

Mësohet se gjatë mbledhjes janë diskutuar disa çështje të organizimit të brendshëm.
Kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla bën me dije se do të ketë një ristrukturim total të partisë.

“Jemi njohur sot me ecurinë e procesit të ristrukturimit total të PS pas disa muajsh procesi zgjedhor i cili ka filluar me zgjedhjen e drejtuesve të rinj në qelizat bazë në çdo komunitet apo edhe në çdo fshat.
Jemi partia e parë që dhe në pjesën edhe më të madhe me partitë e tjera në Europë që kemi përqafuar idenë e bashkëdrejtimit mes vajzave dhe djemve, burrave dhe grave për një përfaqësim të barabartë.
PS është një parti shumë demokratike dhe ka një libër rregullash. Organizimi e ka bërë këtë parti fituese në shumë procese. Kemi synuar për të bërë disa rregullime që disa rregulla të jenë të reflektuara dhe të jenë edhe në Kodin Zgjedhor të PS”, tha Balla.

LEXO EDHE:  Denoncoi korrupsionin me PPP-të/ Balla i kujton Bashës kunatin dhe paratë ruse

LEXO EDHE:  Këshilltari i Bashës thirrje ekstreme/ Mosbindja civile fillon me djegien e mandateve

Gjithashtu kryesia e PS ka diskutuar edhe çështje që kanë të bëjnë me reformat në vend, përfshirë reformën zgjedhore.
Mbledhja e sotme vjen 20 ditë nga mbajtja e Kongresit të PS ku do të zgjidhen anëtarët e tij.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ambasadorja e SHBA publikon videon/ Shpalos tre prioritetet kryesore për Shqipërinë

Publikuar

-

Nga

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim ka publikuar një video prezantuese teksa shprehet se ka tre prioritete për Shqipërinë gjatë detyrës si kryediplomate amerikane në vendin tonë.

“Së pari do punoj për të thelluar marrëdhëniet në fushën e mbrojtje.
Së dyti do vijoj të nxis zhvillimin demokratik të Shqipërisë për anëtarësimin në Bashkimin Europian. Aspiratat europiane të Shqipërisë dhe reformat që ato kërkojnë, do të sjellin më shumë begati dhe qendrueshmëri për ju dhe rajonin. Së treti do punoj për të nxitur eksportet dhe investimet eSHBA në Shqipëri në mënyrë që të krijojmë më shumë vende pune dhe mundësi për amerikanët dhe shqiptarët”, shprehet ambasadorja.

“Ashtu si Shtetet e Bashkuara kanë mbështetur Shqipërinë gjatë viteve, Shqipëria ka qenë një mike dhe aleate besnike e Shteteve të Bashkuara.’ Njihuni me Ambasadoren e re të Shteteve të Bashkuara në Shqipëri, Yuri Kim”, thuhet në njoftimin e ambasadës, shoqëruar me video-mesazhin e Kim.

LEXO EDHE:  Braçe: Nuk jam kandidat për Bashkinë e Tiranës

LEXO EDHE:  Skandali nën Bashki/ Godina e re e shkollës jepet me qira, miratohet vendimi

LEXO TE PLOTE