LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zbulohet skandali i radhës/ “Nisma Thurje” vjedh programin e Lëvizjes SHqipON

28 Janar 2020, 14:54, Aktualitet CNA
Zbulohet skandali i radhës/ “Nisma Thurje” vjedh programin e

Organizatës politike ?Nisma Thurje? e themeluar nga Besian Pesha, një ?Mjafti-st?, vegël e LSI-së dhe hajdut i dënuar edhe në gjykatë, i është zbuluar skandali i radhës.

Në nëntor të vitit 2019, organizata e Besian Peshës ku bashkëthemelues është dhe ish-drejtori i Financës në AKBN kur drejtonte Pesha, Pano Soko, prezantoi programin ?Karta 2020? e cila përmbante 8 teza se si mund të rimëkëmbet Shqipëria, duke filluar me decentralizimin e pushtetit dhe fuqizimin e qytetarëve në qeverisjen e vendit.

Në fakt, programi ?Karta 2020? është vjedhur nga Levizja SHqipON e Ledian Droboniku, e shkruar që në vitin 2013. Vetë Levizja SHqipON, e ka denoncuar këtë fakt disa herë, se si ?Nisma Thurje? i vodhi programin dhe idetë pikë për pikë dhe i përçudnoi ato duke mashtruar qytetarët. ?ShqipON akzuoi që në fillim këtë tumor të ri antishqiptar, e nuk pranoi kurrë të bashkëpunonte edhe pse njerëzit na e kërkonin në mirëbesim.

Sot kjo nismë ka vjedhur dhe idetë shqipon, prej të cilave luftojmë prej 6 vitesh. Nuk jemi të habitur nga vjedhja e ideve, kur këta kanë vjedhur gjêra materiale e miliona euro. Jemi të shqetësuar nga përçudnimi i ideve, interpretimi i gabuar dhe mashtrimi i qytetarëve që presin ndryshim pa zhgënjim. Por ashtu sikundër kemi parashikuar tek projekti SOS, nuk do lejojmë asnjë vemje të kastës, të vjedhë idetë shqipON e të mashtrojë popullin shqiptar!?, shkruante asokohe ?Lëvizja ShqipON? në rrjetet sociale, lidhur me këtë skandal.

Besjan Pesha i dënuar si hajdut ordiner, është mësuar me vjedhje prandaj Lëvizja ShqipON, ka reaguar që në momentet e para të këtij skandali./CNA.al

Karta 2020

http://levizjashqipon.org/foto-galeri/thirrje-per-kuvend-kombetar-per-normalizimin-e-shqiperise/?fbclid=IwAR1X3FIicyOqVbd_F9Z4L81EvXmwpkrE2YQWNembBENcrbcKJewrsC8ZQtc

 

 

 

 

Lajmet e fundit nga