Connect with Us

Rama ka rënë/ Për çfarë na duhen zgjedhjet?!

Politikë

Rama ka rënë/ Për çfarë na duhen zgjedhjet?!

Publikuar

-

“Ma shpjego si mësuesi nxënësit”/ Plas debati mes Bylykbashit dhe Fevziut

Pas uljes në pazar me kreun e qeverisë, dhe prej një viti në një betejë dështimesh të njëpasnjëshme, Luli dhë të tijtë e Republikës së re kanë dalë me një tezë tjetër.

Tani, ashtu si dhe një vit më parë, po na thonë se brenda pranverës do të kemi zgjedhje. Duke shpresuar se pas Reformës Zgjedhore, Rama do t’iu falë një palë zgjedhje brenda qershorit të vitit 2020.

Por, për çfarë na duhen zgjedhjet, kur Rama ka rënë?

Në 16 shkurt, Luli dogji mandatet dhe bëhet një vit nga ky fakt. Bëri edhe një protestë dhe tha se Rama kishte rënë.

Më pas bëri edhe rreth 10 protesta të tjera, dhe në secilën prej tyre theksonte “Rama ra sot”, “Rama ra nesër”. Në fakt Rama as nuk ra, vazhdoi detyrën e tij si kryeministër dhe sot është kryetari i radhës i OSBE-së dhe dje zhvilloi takimin e fundit me Merkel.

Ç’ka tregon se Lulzim Basha është një politikan i paaftë, i dështuar, jo si shoku Mitro Çela i cili në fakt “dështimet” e tij i ka pasur sukses.

Lulzim Basha është ajo rraca e politikanit, i cili kujton se me propagandë, dhe vetëm me slogane, mundet që të vijë në pushtet.

Jo vetëm na tha se Edi Rama kishte rënë, por tha edhe se në qershor nuk do të kishte zgjedhje. Sepse Luli kishte vendosur të mos hynte. Në fakt zgjedhjet u bënë dhe ai i fali Ramës në tavolinë 61 bashki.

Dhe jo vetëm kaq, disa muaj më parë i kishte falur edhe një mazhorancë kushtetuese, Edi Ramës. Një mazhorancë kushtetuese të cilën Rama e ëndërronte, pas shqiptarët në zgjedhje nuk ia kishin dhënë dhe mundi të merrte vetëm 74 mandate.

Edi Rama siguroi një mazhorancë kushtetuese, prej Lulzim Bashës, i cili tha se ishte rrëzuar dhe më pas nga shtatori filloi negociatat me kreun e qeverisë, deri në një takim, dhe ishte tërmeti i nëntorit, që në fakt vonoi publikimin e pazarit të tij të radhës me kryeminstrin.

LEXO EDHE:  Basha citon Nënë Terezën në ditën e lindjes/ “Na ka mbetur vetëm e sotmja, ta ndryshojmë”

Luli sot po mbush vitin që ka “rrëzuar” Edi Ramën dhe tani del me sloganin se në qershor do të kemi zgjedhje, thjeshtë dhe vetëm për të gënjyer militantët e PD-së dhe bazën, se ai nuk ishte një pazar i tij me Edi Ramën, por se u ul në tavolinë për të çuar vendin në zgjedhje të parakohshme.

Në fakt në një vit i humbi shumë demokratëve dhe Shqipërisë. I humbi negociatat Shqipërisë, i humbi zgjedhjet lokale demokratëve, i la të papërfaqësuar në parlament dhe këshillat bashkiakë. I la demokratët rrugëve, ku 300 prej tyre ndoshta dergjen ende burgjeve me gjyqe dhe dënime. Dhe në fund u ul në tavolinë me gënjeshtren e re që në qershor do të kemi zgjedhje.

dhune ne proteste

Por, për çfarë na duhen zgjedhjet kur Edi Rama kishte rënë?! E ka “rrëzuar” Lulzim Basha. Dhe në fakt në qershor, Edi Ramës i bëhen plot tre vite në pushtet, apo deri në shtator i ngelen vetëm disa muaj nga mandati i tij i plotë i marrë në 2017.

Luli kërkon të justifikohet. Kërkon të marrë diçka me aksionet e tij politike të çmendura, të pavlera dhe dështuara.

Për këtë tërheq zvarrë aleatët. Për këtë tërheq zvarrë militantët. Dhe deri më sot nuk ka bërë asgjë tjetër. As Edi Ramën nuk e ka rrëzuar. Por, thjeshtë dhe vetëm ka zgjatur agoninë e tij si kryetar i Republikës së re.

Vuajtjet dhe dhimbjet e shqiptarëve i ka kthyer tashmë në stërvitje personale, dhe shijon jetën si një oligark në vilat e ndërtuara prej tyre, me pushime në Karaibe apo gjumin e gjatë dhe fundjavat në Hollandë, të cilat na tregojnë ditë pas dite se Edi Rama ka rënë dhe me shpresën e zgjedhjeve të parakohshme, Luli do bëhet kryeministër./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

A i përmbushi pritshmëritë OFL?/ Felaj tregon rezultatet

Publikuar

-

Nga

A i përmbushi pritshmëritë OFL?/ Felaj tregon rezultatet

Kryetarja e Komisionit të Sigurisë Ermonela Felaj e konsideruar si të arsyeshëm aktin normativ të qeverisë për t’i kaluar SPAK dhe Gjykatës së Posaçme shqyrtimin e dosjeve, pas përfundimit të misionit të Operacionit Forca e Ligjit.

Sipas Felajt, lufta ndaj korrupsionit dhe krimit të organizuar do të vazhdojë sipas ligjit antimafia.

“Ajo që desha të nënvizoj është që OFL e përfundoi misionin e vet dhe çështjet e referuara në gjykatën dhe prokurorinë e posaçme do të përfundojnë aty dhe nuk do shpërndahet në prokurori të tjera, ndërkohë që lufta do të vazhdojë sipas ligjit antimafia”, tha Felaj për “A2”.

Pavarësisht situatës së vështirë për shkak të pandemisë dhe boshllëkut  të organeve të reja të drejtësisë në arritjet e OFL-së, Felaj thekson se u krijua modeli dhe një praktikë pune që do të shërbejë sesi duhet të veprojë policia.

“Numrat tregojnë se pavarësisht vështirësie që patëm vitin e kaluar akti normativ filloi te jepte efektet e tij n 2020 dhe në mars ne u karantinuam. Këto kanë qenë rrethana të paparashikueshme që kanë ndikuar në punën e e OFL dhe prokurorisë e gjykatave që nuk është proceduar. Deri në fund janë goditur 1500 pasuri dhe janë mbi 200 subjekte që i kanë në emër të tyre. Pavarësisht kësaj janë çështje  që ende nuk janë mbyllur me vendim përfundimtar.

Në momentin që filloi veprimi ne kishim një boshllëk në organet e reja dhe të gjitha këto pengesa dhe shumë çështje të hetimit pasuror ishin të arkivuara në sirtarët e prokurorisë dhe ky u pa si mekanizëm efikas kundër pasurive të paligjshme. U krijua një model e praktikë punë që do të shërbejë sesi duhet të veprojë policia”, tha kryetarja e Komisionit të Sigurisë.

LEXO EDHE:  Rama akuza të forta opozitës/ Ina mund të ishte dëshmorja e parë femër

LEXO EDHE:  Heshtja për kryebashkiakët e lidhur me krimin/ PD i kërkon llogari Ramës

E pyetur nëse këto do të quhen sukses i punës së OFL-së Felaj shprehet se ky operacion ka dhënë rezultatet e veta, pasi ka krijuar frymën që kushdo që vë pasuri përmes krimit e korrupsionit ndëshkohet. Sipas saj OFL-ja ishte e domosdoshme për t’i dhënë goditje pasurive të paligjshme.

“Ky operacion i ka dhënë rezultatet e tij se ka krijuar bindjen që kushdo që vë pasuri përmes krimit e korrupsionit ndëshkohet. Nuk do të doja që të zëvendësonte prokurorinë e gjykatën. Policia kishte detyrë të posaçme dhe i referonte në gjykatë. Është detyrë e prokurorisë e gjykatës të shihnin sa e bazuar ishte kjo kërkesë dhe për të vijuar me konfiskimin.

Lufta kundër krimit dhe korrupsionit është një luftë e pandërprerë dhe i takon ligjvënësit për ta bërë sa më efikase këtë luftë. Ishte e domosdoshme për t’i dhënë një goditje pasurive të paligjshme”, u shpreh Felaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Biden si presidenti i 46-të i SHBA/ Bushati: Moment i rëndësishëm që duhet ta shfrytëzojmë maksimalisht

Publikuar

-

Nga

Ish ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati thotë se sot është një ditë e rëndësishme për Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe mbarë botën pasi fituesi i zgjedhjeve presidenciale, Joe Biden, merr zyrtarisht detyrën si presidenti i 46-të i vendit.

Bushati ka kujtuar momentin kur shoqëronte kryeministrin Rama në takimin me Presidentin Obama në Shtëpinë e Bardhë, më 14 Prill 2016. Gjithashtu Bushati ka përmendur ndjeshmërinë e Zëvendës Presidentit Biden për historinë e dhimbshme të Ballkanit dhe angazhimi i tij për paqen dhe transformimin e rajonit në rrugën drejt anëtarësimit në BE.

Sipas ish ministrit, ky është një moment i rëndësishëm që duhet ta shfrytëzojmë maksimalisht, duke pasur në vëmendje rolin e pazëvendësueshëm të SHBA-ve për stabilitetin demokratik në Shqipëri dhe rajon.

Sot është një ditë e rëndësishme për Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe mbarë botën. Fituesi i zgjedhjeve presidenciale, Joe Biden, merr zyrtarisht detyrën si presidenti i 46-të i vendit. Ai mori 306 vota elektorale dhe më shumë se 81 milion vota popullore, duke thyer çdo rekord të zgjedhjeve presidenciale në SHBA.
Në klimën e polarizuar dhe aktet e dhunës që shoqëruan kontestimin e rezultatit të zgjedhjeve, duket se sfida më e madhe politike për Presidentin Biden është normalizimi i mosmarrëveshjeve politike. Krahas stabilizimit të brendshëm, kjo sfidë ka të bëjë edhe me forcën tërheqëse të modelit që përfaqësojnë SHBA-të në botë.
Si pasojë e Pandemisë COVID-19, bota është në dhëmbët e krizës më të rëndë që ka përjetuar që prej Luftës së Dytë Botërore. Në planin ndërkombëtar, SHBA-të mbeten aktori më i fuqishmëm. Kina është një konkurrent gjithnjë e më sfidues, me të cilën SHBA-të do të përballen në një rivalitet më së shumti teknologjik. Nga ana tjetër, ndikimi i Rusisë, kryesisht në kufijtë e NATO-s, rikthen vëmendjen për një angazhim të strukturuar me të.
Në këtë kontekst, ripërtëritja e aleancës euro-atlantike, sikundër rikthimi aktiv i SHBA-vë në disa nisma të rëndësishme shumëpalëshe pritet të marrë përparësi me administratën Biden. Viti 2021 do të jetë interesant për të testuar edhe ndërveprimin e SHBA-ve me vendet e G7. Gjermania dhe Japonia, dy aleatë të pazëvendësueshëm të SHBA-ve, respektivisht në Europë dhe Azi, tradicionalisht të njohura për qëndrueshmërinë e tyre, janë përfshirë në proceset e ndryshimit të drejtuesve politik. Për fatin tonë të mirë, rajoni ynë nuk është i huaj për Presidentin Biden. Përkundrazi! Krahas njohurive të thella për rajonin, ai ka edhe një lidhje shpirtërore, veçanërisht me Kosovën. Do të mbetet gjithnjë e pashlyer në memorien time – teksa shoqëroja kryeministrin Rama në takimin me Presidentin Obama në Shtëpinë e Bardhë, më 14 Prill 2016, – ndjeshmëria e Zëvendës Presidentit Biden për historinë e dhimbshme të Ballkanit dhe angazhimi i tij për paqen dhe transformimin e rajonit në rrugën drejt anëtarësimit në BE. Pikërisht, kjo lidhje e tij me rajonin, sikundër dhe e ekipit përgjegjës për politikën e jashtme dhe të sigurisë në Shtëpinë e Bardhë dhe Departamentin e Shtetit, janë inkurajuese për një vëmendje të shtuar të SHBA-ve në rajonin tonë dhe për një bashkëveprim më të ngushtë me BE-në, duke e konsideruar procesin e transformimit të Ballkanit dhe anëtarësimit në BE, një punë të papërfunduar. Për ne, ky është një moment i rëndësishëm që duhet ta shfrytëzojmë maksimalisht, duke pasur në vëmendje rolin e pazëvendësueshëm të SHBA-ve për stabilitetin demokratik në Shqipëri dhe rajon”, shkruan Bushati./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kryemadhi i mburret banorëve të Vorës/ LSI është partia që di t’i mbajë premtimet

Publikuar

-

Nga

Kryetarja e LS, Monika Kryemadhi ka e ka nisur ditën e sotme me një takim me disa banorë të Vorës.

Gjatë fjalës së saj, kryemadhi nuk ka kursyer as mburrjet teksa shprehet se LSI është partia që di t’i mbajë premtimet.

“Ne e kemi shumë të qartë tashmë, jo vetëm fokusin dhe përqendrimin tonë, por kemi avantazhin kryesor, që është mbajtja e premtimeve. Kudo që takohemi me njerëzit, ne jemi aq ballëhapur me ta, që ne e mbajmë premtimin, që ne i qëndrojmë fjalës së dhënë, dhe kjo ka qëndruar, ka ekzistuar dhe ne duhet ta forcojmë dhe ta bëjmë akoma më prezentë. Unë e ndjej të domosdoshëm komunikimin me njerëzit, sidomos me pjesën më vitale të shoqërisë shqiptare, që janë të rinjtë dhe të rejat, jo se burrat dhe gratë nuk janë vitalë, përkundrazi ndonjëherë pensionistët janë më vitalë sesa disa të rinj dhe të reja që ne mendojmë se duhet të bëjnë ndryshimin, por plani i tyre për të ardhmen, plani i tyre për të rritur dhe krijuar hapësirat, jo vetëm për punësimin, por edhe për zhvillimin ekonomik të vendit, por edhe për faktin se ato duan të ndërtojnë familjet e tyre në Shqipëri”, u shpreh Kryemadhi.

Gjithashtu, ajo nuk i ka ndalur akuzat për kryeministrin Edi Rama, për të cilin thotë se ka gënjyer prej 8 vitesh.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet e 18 qershorit/Ja 17 partitë që u rregjistruan në KQZ

LEXO EDHE:  Rama akuza të forta opozitës/ Ina mund të ishte dëshmorja e parë femër

Kryeministri Rama vijon mashtrimet prej 8 vitesh dhe nuk di që të mbajë premtimet. Sondazhi më i mirë është takimi me qytetarët. Ky realitet duhet të ndryshojë.”, tha Kryemadhi./CNA.al

LEXO TE PLOTE