Connect with Us

“Pse nuk fillon rindërtimi?”/ Gazetari i kërkon llogari Artan Shkrelit

Politikë

“Pse nuk fillon rindërtimi?”/ Gazetari i kërkon llogari Artan Shkrelit

Publikuar

-

Zv.ministri i Infrastrukturës Artan Shkreli është përplasur me gazetarin Enton Abilekaj për rindërtimin e banesave të shembura nga tërmeti i 26 nëntorit.

Abilekaj i kërkoi llogari Shkrelit në emisionin “Open” se përse nuk po fillon rindërtimi i banesave, siç premtoi kryeministri Edi Rama.

Abilekaj: Pse nuk fillon rindërtimi? Kryeministri doli dhe tha vendet se ku do rindërtohet. U tha në fillim që në pranverë shumë familje do të sistemoheshin. Sot  jemi duke e zvarrit, shko te portali dhe denonco banesën e dëmtuar.

Shkreli: Po si ndërtohet. Ka procedura kjo punë. E di që vetëm për të bërë shpronsimet ha sumë kohë. Po bëjmë dhe ndryshime në ligj për të shpejtuar.

LEXO EDHE:  Artan Shkreli përplaset me ministren Kumbaro

Abilekaj: Atëherë i bie që kryeministri ka folur kot. Kryeministri i çoi në hotele duke thënë se kjo ishte një ide gjeniale e imja. Pastaj në dhjetor tha se duhet të dalin nga hotelet e u kujtua që nuk ishte një ide edhe aq gjeniale, por ka kapur një kosto 2 milion euro.

Shkreli: Jo nuk ka folur kot. Kryeministri ka përcaktuar zonat ku do të ndërtohet. Ku ti çonim. S’kishim ku t’i çonim. Në qoftë se doni  afate po them, brenda 2020 banesat private ndërsa lagjet para deri në 2021./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Soreca për paketën Anti-KÇK/ “Po e monitorojmë, duhen respektuar të drejtat e personave të përfshirë”

Publikuar

-

Nga

Ambasadori i BE-së Luigi Soreca gjatë një dekklarate për shtyp ka folur për paketën Anti-KÇK dhe për luftën kundër krimit të organizuar.

Soreca deklaroi se kjo paketë ka një synim të mirë për të ndjekur paranë, por theksoi se shpreson që të zbatohet siç është ligji.

Ai bëri të ditur se po monitoron dhe shikon nga afër të gjithë hapat që OFL po hedh, ndërsa tha se duhen respektuar të drejtat e personave që janë subjekt i hetimit.

LEXO EDHE:  Artan Shkreli përplaset me ministren Kumbaro

LEXO EDHE:  Debati në Parlament/ Mustafaj: Kemi politikanë provincial

“Ne monitorojmë informacionin që ekziston për të kutpuar nëse përshembull, nëse të drejtat e personave të përfshirë në këtë çështje nuk respektohen, pra ky është një element që deri më tani nuk ka ndodhur, por ne presim të respektohen të drejtat e tyre. Ky është një ligj i rëndësishëm, i cili duhet të vihet në zbatim në përputhje me të gjitha kriteret e sundimit të ligjit dhe shtetit të së drejtës”, deklaroi ambasadori Soreca./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Soreca prezanton metodologjinë e re për zgjerim/ Optimist për hapjen e negociatave në pranverë

Publikuar

-

Nga

Ambasadori i BE-së Luigi Soreca prezantoi sot metodologjinë e re për çeljen e negociatave me Bashkimin Europian.

Gjatë një deklarate për shtyp, Soreca përmendi mos hapjen e negociatave të Shqipërisë në tetorin e vitit që lam pas. Ambasadori tha se ndonëse të gjithë ishin shprehur pro hapjes së negociatave, kjo gjë nuk ndodhi, ndaj dhe theksoi se kanë reflektuar për të gjetur arsyen.

Sipas tij, metodologjia e re për zgjerim do të sqarojë kushtet për të mos pasur probleme me asnjë shtet që kandidon për t’iu bashkuar familjes së BE-së.

“Ne duam të krijojmë besimin e fortë mes vendeve të Ballkanit Perëndimor, Shqipërisë dhe BE. Me këtë metodologji të re, udhëheqësit e BE do të kenë një debat në vit me ecurinë që do kenë bërë këto vende. Një element tjetër i rëndësishëm është se BE do i përfshijë më shumë shtetet anëtare lidhur me ecurinë. Ekspertët e shteteve anëtare do jenë pjesë e të gjitha ekipeve që do vijnë të bëjnë vlerësimin, së bashku me zyrtarët e BE. Shtetet anëtare do kenë mundësi të ndjejnë pronësi mbi ato rezultate që do nxjerrin vetë zyrtarët e tyre. Do të sqarojmë qartë kushtet, që të mos ketë vagullësi me mënyrën se si do të gjykohet një shtet kandidat. Ne do të shkojmë me hollësi kriteret dhe kushte. Grupime të kapitujve të ndryshme, 6  kapituj  me 35 fusha të ndryshme. Puna do jetë më dinamike”, u shpreh ai.

LEXO EDHE:  Oligarkët ndezin debatin midis Andi Bushatit dhe ministrit Shalsi

LEXO EDHE:  Debati me Meçen/ S’mban më Ngjela: Nxirre jashtë këtë maskara

Soreca paralajmëroi se nëse do ketë hapa pas nga shtetet kandiduese, BE mund t’i pezullojë negociatat. Ambasadori u shpreh për hapjen e negociatave të Shqipërisë, teksa deklaroi se shpreson që kjo të ndodhë në pranverë.

“Është bërë një thirrje e fortë nga shtetet anëtare, që të kenë mundësi ta kthejnë pas procesin e negocimit, në rast se do të ketë hapa pas Pra, do të ketë edhe veprim nga BE. BE do të mund të pezullojë, madje edhe të ndalojë negociatat, nëse do të jetë e nevojshme. Kjo metodologji po diskutohet me shtetet anëtare dhe kemi besim se i përmbush të gjitha kërkesat e shteteve anëtare, në veçanti të atyre që ishin hezituese në tetor. Në këtë mënyrë, besoj se do jemi duke ecur në rrugën e duhur, në lidhje me çeljen e negociatave në pranverë”, tha Soreca./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Spaho i publikon videon Ramës/ “Shqiptarët duan ndryshim”

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari i PD, Edmond Spaho ka publikuar një video të kryeministrit Edi Rama ku sulmon opozitën për deklaratat e tyre dhe akuzat për krimin e lidhur me pushtetin.

Spaho thotë se Rama është i pabesueshëm, ndërsa e akuzon këtë të fundit si pjellën e krimit dhe avokatin më besnik të kriminelëve më të rrezikshëm të vendit.

“Edi Rama i bëri trafikantët e drogës, vrasësit, përdhunuesit, deputetë, kryebashkiakë, drejtorë të rëndësishëm në qeverisjen e vet të kriminalizuar. Është kaq hipokrit me të ashtuquajturin ligj antiKÇK, saç ishte dje, kur mbronte kriminelët e tij nga ligji i dekriminalizimit dhe kur mohonte se më Shqipëri nuk mbillej kanabis.

Edi Rama është i pabesueshëm dhe i dështuar në luftën kundër krimit dhe pasurive të tij. Është ai që u ka dhënë trafikantëve të drogës leje ndërtimi,  që vazhdon t’u japë bosëve të krimit dhe familjarëve të tyre tendera publikë dhe koncesione, duke u dhënë mundësi të pastrojnë paratë e pista”, shkruan ai në një postim në një postim në rrjetet sociale.

LEXO EDHE:  BE: Ministrat diskutojnë për sigurinë e trenave

LEXO EDHE:  Artan Shkreli përplaset me ministren Kumbaro

Demokrati deklaron se shqiptarët duan ndryshim dhe të vetmen rrugë për të luftuar krimin e organizuar quan largimin e Ramës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE