Connect with Us

Myslim Murrizi sfidon PD-PS/ Zbulohet projektligj i depozituar  në Kuvend  

Politikë

Myslim Murrizi sfidon PD-PS/ Zbulohet projektligj i depozituar  në Kuvend  

Publikuar

-

Ndërsa përfaqësues të Partisë Socialiste, Partisë Demokratike dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim kanë nisur dialogun për realizimin e reformës zgjedhore, tashmë kusht për çeljen e negociatave, deputeti demokrat Mylsim Murri ka depozituar një projektligj në Kuvend për ndryshimin e Kodit Zgjedhor. Teksa PD-PS-LSI kanë zhvilluar edhe tryezën e parë të dialogut për reformën zgjedhore, deputeti Murrizi kërkon në Kuvend ndryshimin e sistemit zgjedhor, një kërkesë kjo e hershme e partive të ashtuquajtura të vogla, por që është kthyer në kusht tashmë nga opozita e re në Kuvend. “Kjo nismë ka për qellim të përmirësoje zbatimin e rekomandimeve në fushat e përcaktuara ne vendimin e Kuvendit të Shqipërisë, për objektin e veprimtarisë së Komisionit të Posaçëm të Reformës Zgjedhore, bazuar nga disa problematika tëvërejtura nga praktika jonë zgjedhore, lidhur me disa përkufizime dhe koncepte mbi; votimin me “lista te hapura”, modelin proporcional kombëtar të sistemit tone zgjedhor, llogaritjen dhe ndarjen e mandateve, pragun elektoral, etj”, shprehet Murrizi.

Po çfarë parashikon konkretisht projektligji që mban firmën e deputetit Mylsim Murrizi?

Thelbi i propozimit konsiston tek ndryshimi i sistemit. Për zgjedhjet parlamentare, Murrizi propozon që zonë zgjedhore të konsiderohet i gjithë territori Republikës së Shqipërisë, ndërsa hiqet pragu elektoral. Ky territor bëhet një zonë unike zgjedhore, e cila shërben për zgjedhjen e 140 deputetëve. Kodi Zgjedhor në fuqi parashikon që zonat zgjedhore janë qarqet për zgjedhjet për Kuvendin dhe bashkitë për zgjedhjet e organeve të qeverisjes vendore. Pra, Murrizi propozon kalimin nga sistemi proporcional rajonal në propocinal kombëtar.-raporton Shqiptarja.com.

Në vijim projektligji parashikon që numri i kandidatëve të një partia nuk duhet të jetë më i vogël se numri i mandateve për Kuvendin. Ligji aktual parashikon që numri i kandidatëve të një partia nuk duhet të jetë më i vogël se numri i mandateve që do të zgjidhen në zonën zgjedhore përkatëse.

LEXO EDHE:  Spartak Ngjela nxjerr bojën Kongresit të PS-së/ Kush janë tre ministrat hajdutë ?

Projektligji i propozuar parashikon që KQZ-ja përgatit shpërndarjen e mandateve për Kuvendin mbi bazën e numrit të votave të vlefshme, që subjektet kanë marrë në shkallë vendi. Sipas nismës, numri i votave të vlefshme të fituara nga secili prej subjekteve zgjedhore pjesëtohet me numrin e përgjithshëm të votave të vlefshme të fituara nga të gjitha subjektet zgjedhore, dhe rezultati shumëzohet me numrin e përgjithshëm të mandateve të Kuvendit. Secili prej këtyre subjekteve zgjedhore, përfiton një numër mandatesh te barabarte me numrin e plotë që rezulton nga përllogaritja e mësipërme. Pas kësaj përllogaritje, numri i mandateve që mbeten pa u shpërndare, u jepen subjekteve zgjedhore me mbetjet dhjetore me të mëdha. Kodi Zgjedhor në fuqi parashikon që ‘KQZ-ja përllogarit shpërndarjen e mandateve për çdo zonë zgjedhore, mbi bazën e numrit të votave të vlefshme që subjektet kanë marrë në nivel zone zgjedhore. Për zgjedhjet për Kuvendin, përjashtohen nga shpërndarja e mandateve partitë politike që konkurrojnë më vete dhe që kanë marrë më pak se 3 për qind dhe koalicionet që kanë marrë më pak se 5 për qind të votave të vlefshme në zonën zgjedhore përkatëse”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Zgjedhjet e ardhshme në Serbi/ Meta thirrje shqiptarëve në Luginën e Preshevës

Publikuar

-

Nga

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka reaguar zhvillimet në Luginën e Preshevës, e në mënyrë të veçantë zhvillimet politike lidhur me zgjedhjet e ardhshme në Serbi.

Meta bën thirrje në vijimësi për zgjidhjen në mënyrë demokratike të të gjitha çështjeve që shqetësojnë popullsinë shqiptare të Luginës dhe të gjithë shqiptarët në Serbi. Kreu i Shtetit e cilëson me rëndësi madhore pjesëmarrjen në zgjedhje, si në ato të përgjithshme, ashtu dhe në ato lokale.

Presidenti inkurajon të gjitha forcat politike të Luginës së Preshevës dhe të gjithë popullsinë shqiptare kudo ku jeton në Serbi, të marrin pjesë në zgjedhje, të unifikojnë qëndrimet, në mënyrë që të maksimalizojnë rolin dhe kontributin e tyre në institucionet e ardhshme, si në nivel qëndror, ashtu edhe në nivel lokal.

LEXO EDHE:  Nga Astrit PATOZI/FALI ZOT, SE NUK DINË ÇFARË BËJNË!

LEXO EDHE:  Deklarata e fortë e kreut të FRPD/Ka një axhendë për të përçarë dhe sunduar PD

“Shpreh bindjen se pjesëmarrja sa më masive e shqiptarëve në zgjedhjet e përgjithshme dhe ato vendore, bashkëpunimi i të gjithë subjekteve politike për rritjen e përfaqësimit të shqiptarëve, si dhe bashkëpunimi i tyre i ngushtë me faktorin ndërkombëtar do të garantojnë forcimin e zërit të popullsisë shqiptare, në funksion të plotësimit të kërkesave dhe të drejtave të tyre legjitime në Serbi”, thekson Meta./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Korrupsioni problemi kryesor për Shqipërinë”/ Basha ia hedh të gjithë fajin qeverisë

Publikuar

-

Nga

Kryetari i opozitës Lulzim Basha ka reaguar pas deklaratës së presidentit të Dhomës Amerikane të Tregtisë, i cili konstatoi se korrupsioni është problemi kryesor që pengon investimet e huaja në Shqipëri.

Në një reagim në rrjetet sociale, Basha thotë se nuk është aspak surprizë ky konstatim.

“Dhoma Amerikane e Tregtisë ka konstatuar (pa asnjë surprizë) se korrupsioni është problemi kryesor që e lë pas Shqipërinë në fushën e investimeve të huaja. Është korrupsioni në nivelet më të larta që në mënyrë të pafalshme po i vjedh të ardhmen vendit tonë”, shkruan lideri i demokratëve, i cili bën përgjegjës qeverinë për pasojat e korrupsionit.

LEXO EDHE:  Spartak Ngjela nxjerr bojën Kongresit të PS-së/ Kush janë tre ministrat hajdutë ?

LEXO EDHE:  Ku ndryshon Binniata e Lulit, nga Bilali i Ramës?

“I njëjti institucion i respektuar vlerësoi po sot potencialin e jashtëzakonshëm të Shqipërisë për të thithur investime. Por ky potencial për zhvillim po shkatërrohet nga një qeveri që në gjenezën e saj ka kapjen e shtetit dhe korrupsionin”, thekson Basha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

A ka opozitë përtej Bashës dhe Monës?!

Publikuar

-

Nga

Disa ditë më parë Dashamir Shehi, kreu i LZHK-së tha në një qendrim të tijin publik se opozita duhej zgjeruar më tej, pra duhej zgjeruar me të gjithë faktorët opozitarë.Në të njëjëtën linjë kanë qenë edhe disa zëra kritikë të Lulzim Bashës, por menjëherë aleatët e Lulit, dje të provokuar nga një media e sponsorizuar nga Ilir Meta bënin be dhe luteshin për fe dhe atdhe se nuk do të largoheshin në një koalicion tjetër opozitar dhe se i vetmi do të ishte ai i Monës dhe i Lulit.

Çfarë ka ndodhur që kanë ndryshuar qendrim?

Asgjë! Janë po ata që ishin. Thjesht ata.

Në fakt i pari është Fatmir Mediu, më shumë se 20 vite kryetar i partisë Republikane dhe asnjëherë i zgjedhur direkt, gjithmonë nga listat e PD-së, ministri i Gërdecit kërkon të qendrojë sërish në listë pasi partia e tij tashmë ka vdekur, çështja e pronave nuk u zgjidh kur edhe pse ai ishte 8 vite në qeveri.
Mediu është një nga njerëzit që është përplasur ashpër me Bashën për djegien e mandateve, kërkon rikthimin në sistem dhe në parlament. Ai nuk ka asnjë profesion tjetër, jetën dhe të ardhmen e ka të varuar nga Luli që mesa duket po e mban peng pasi me Partinë Republikane dhe votat e tij, Mediu kurrë nuk do të hynte më në parlament.

I dyti që kërkon të ketë sërish koalicion me Lulin dhe të jetë pjesë e listave duket se është Nard Ndoka, ai aleati i Ei Ramë, i 21 Janarit pasi kujtojmë se ka qenë në krah të kryeministrit aktual. Nard Ndoka i memeve dhe Partisë Demokristiane që pretendon se merr shumë vota, ndoshta në Shkodër pretendon një mandat dhe mund t’i djegë disa vota të djathtës por, në fakt ka ardhur koha për të bërë një ligj elektoral me një prag të qartë që pastaj zhduk nga sistemi të tilla fenomene poltike si Nard Ndoka që shkëlqejnë duke mos pasur asgjë por janë demokratë dhe i përkasin PD që të qendrojnë aty, të luftojnë me vlera në të kundërt cirqet e Partive Demokristiane, aleanca me Nikoll Lesin, dëmtimi i PD për të bërë marrëveshje me Fatos Nanon si dikur në krah të Genc Pollos, tashmë Nard Ndoka duket një i dalë boje.

Shkojmë më tej tek Agron Duka, ish-ministër i socialistëve, sekretari i bujqësisë në PS që Rama e largoi dhe më pas ky i fundit gjeti zgjidhjen dhe bleu një parti, partinë Agrare e paprovuar në votime me Agronin kryetar. Ai ka

BASHA TAKIM ME ALEATET – Kryetari i PD, Lulzim Basha, ai i LZHK, Dashamir Shehi, i PAA, Agron Duka, i PDK, Nard Ndoka dhe ai i PR Fatmir Mediu,

pretendimin se kontrollon rreth 10 mijë vota në Durrës për shkak të bizeneseve të tij, nuk mundi të ngrite rezultatin në këtë qark. Ai nuk hyri deputët dhe mori minimumin historik prej 4 mandatesh. Agron Duka ka bërë një parti të re të paprovuar elektoralisht e cila ende nuk është votuar kurrë por, kërkon të rrijë në krah të Lulit dhe Monës për të marrë mandatin e tij më shumë sesa aq, vështirë do ta ketë.

Sigurisht ky është një nga rastet kur sistemi zgjedhor duhet të ketë pragje të forta politike, pragje të forta elektorale për të mos lejuar që njerëz aventurierë  për shkak të egoizmit dhe parave, të mund të jenë pengamarrja e politkës në vend, pasi ose duhet të jenë ata në lista ose rashë e vdiqa.

Kështu duhet të jetë njësoj për Dashamir Shehin i cili ka kandiduar me dhjetëra herë vetë dhe s’ ka fituar kurrë pas vitit 1997. Gjithmonë ka hyrë në listat e PD-së ose ka bërë spektakle si ai i LZHK-së në vitin 2009 ku doli me këpucë të kuqe.

LEXO EDHE:  Rama i pret shpresat Bashës/ Asnjë solidaritet me PD

LEXO EDHE:  Ku ndryshon Binniata e Lulit, nga Bilali i Ramës?

Vangjel Dulja, është shumë i sukseshëm morri PBDNJ me 70 mijë vota e ka katandisur se voton me as sekretarja e tij. Jo për bindje politike.

Këto që renditëm janë pak shumë pak se po vazhduam do dilte romani i skandaleve më i madh në botë.

Këta janë aleatët e opozitës të Lulzim Bashës dhe a mund të vazhdohet me këta?  Apo duhet të ketë një opozitë përtej Lulzim Bashës?

Kjo për disa arsye, së pari për këta aleatë që ka Lulzim Basha pa folur për LSI dhe Monika Kryemadhin sepse ndoshta ata më lart i kemi nxjerrë më shumë sesa duhet.
Ata janë yje që shkëlqejnë në qiell kur shikon LSI e Monikës, pa folur pastaj dhe pa analizuar Lulzim Bashën, skandalet, abuzimet në 15 vite në politikë, 3 herë ministër i përfshirë në skandale. Kryetar bashkie, kryetar opozite, pazarxhi, vegël dhe instrument i fëlliqur i kryeministrit.

Njeriu që së bashku me Edi Ramën kanë prishur të gjitha rregullat e lojrave politke në Shqipëri pasi e kthyen në Pazar personal. Luli i shiti demokratët thjesht dhe vetëm për pallatin e vjehrrit dhe tani për një tender 15 milionë dollarë, ndërsa aleatët bënë sikur s’panë dhe s’ dëgjuan thjesht se u futën në lista në vitin 2017 dhe të siguronin gati 100 milionë lekët të ardhura në 4 vitet e mandatit si deputet.
Prandaj ka ardhur koha të ketë një opozitë tjetër, një opozitë përtej Lulzim Bashës dhe përtej karagjozave politikë që nuk i voton askush.

Ndoshta emrat e kryetarëve të këtyre partive të vogla vlejnë vetë, por po të shikosh se çfarë kanë nga pas dhe ç’ mbjellin të vjen neveri. Prandaj është koha për të parë një opozitë të re, një opozitë të vërtetë përtej Lulzim Bashës, një opozitë të vërtetë kundër Edi Ramës, një opozitë me vota, me vlera dhe me parime. Një opozitë që u tregon shqiptarëve rrugën e të ardhmes, që u tregon shqiptarëve se nuk ka pazar me kryeministrin Rama qe nuk ka aleatë të cilat duan të jenë pjesë e listave të një partie më të madhe por garojnë me pragje elektorale dhe mbledhin vota me projkete, me ide dhe me programe konkrete, jo nga këta që vegjetojnë 30 vjet si shushunja duke pirë gjakun e partive të mëdha thjesht se mendojnë që përfaqësojnë diçka por në fakt janë hijena elektorale që vetëm dëm shkaktojnë.

Në fakt ata nuk përfaqësojnë asgjë, janë thjesht dhe vetëm mbetje të sistemit që do të pastrohen me kalimin e kohës, por 20 apo 30 vjet në Shqipëri ende nuk kanë mjaftuar, ata shkëlqejnë të gjithë bashkë me Lulin në krye të cilin e duan po aq të dobët po aq të paaftë, mjafton që ata t’i ketë në listë./CNA.al

LEXO TE PLOTE