Connect with Us

Marrëveshja hekurudhore Serbi-Kosovë/ Grenell: presim të finalizohet javën e ardhshëm

Kosova & Rajoni

Marrëveshja hekurudhore Serbi-Kosovë/ Grenell: presim të finalizohet javën e ardhshëm

Publikuar

-

Ambasadori Amerikan në Gjermani, Richard Grenell, i cili është njëkohësisht i ngarkuari special i presidentit Trump për dialogun Serbi-Kosovë, zhvilloi në Berlin biseda për marrëveshjen hekurudhore.

Pas arritjes së deklaratës për marrëveshjen e mirëkuptimit për rihapjen e linjës së parë ajrore Prishtinë-Beograd, ambasadori amerikan në Berlin, Richard Grenell, nisi sot punën për një tjetër deklarate që do të hapte rrugën për një tjetër bashkëpunim në kuadër të normalizimit të marrëdhënieve mes Serbisë dhe Kosovës.

“Bëmë progres të mirë këtë mëngjes duke nisur hartimin e një letre qëllimi për bashkëpunimin hekurudhor. Diskutimet shkuan aq mirë, saqë folëm edhe për çështje të tjera,” u shpreh Grenell të hënën pasdite në Berlin, njofton media gjermane DW. Sipas të cilës Grenell tha më tej:

“Do të punojmë përmes postës elektronike për të finalizuar letrën deri përafërsisht në javën e ardhshme”.

LEXO EDHE:  OÇP i jep fund marrëveshjes për bashkëpunim me Izraelin

Diplomati amerikan falënderoi edhe përfaqësuesit e Serbisë dhe Kosovës që morën pjesë në takimin e paradites sot në Berlin.

Javën e kaluar, më 20.01. 20, i dërguari i presidentit amerikan Trump në Kosovë, Richard Grenell kishte arritur të ndërmjetësonte mes Lufthansës, Kosovës dhe Serbisë, për të rihapur pas mbi 21 vjetësh, linjën ajrore Prishtinë-Beograd. Grenell po realizon kështu planin e tij si ndërmjetësues në dialogun normalizues për t’u përqendruar te zhvillimi ekonomik, e duke a anashkaluar çështjet e mëdha politike.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Vuçiç i prerë/ “S’ka asnjë plan për Kosovën, askush s’mund të më thotë “merre ose lëre”

Publikuar

-

Nga

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç ka njoftuar sot se do të takohet me kancelaren gjermane, Angela Merkel, me të cilën do të diskutojnë për zgjidhjen e çështjes së Kosovës.

Vuçiç deklaroi se ndryshe ngasa transmetohet në media, nuk ka një plan të ri për marrëveshjen me Kosovën.

“Unë nuk mendoj se ka ndonjë plan të ri që do të diskutohet. Askush nuk mund të dalë me një plan dhe të thotë merre ose lëre atë”, shprehet presidenti serb.

LEXO EDHE:  Greexit, Athina kerkon marreveshje te minutes se fundit

LEXO EDHE:  A do të ketë marrëveshje mes Bashës dhe Ramës?/ Përgjigjet Sali Berisha

Ndërkohë, kancelarja gjermane i ka dërguar ftesë për t’u takuar edhe kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, të cilit me anë të një letre i ka theksuar se dialogu me Serbinë mbetet sfidë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Lajm i mirë nga Kosova/ Rezultatet e analizave të të dyshuarës për koronavirus dalin negative

Publikuar

-

Nga

Një grua në Kosovë u shtrua në spital pas dyshimeve se mund të ishe prekur nga koronavirusi.

Drejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike Naser Ramadani, jep lajmin e mirë se gruaja me origjine britanike nuk është e prekur nga ky virus pasi rezultati i analizave doli negativ.

Bëhet fjalë për një shtetase të huaj e cila punon në Kosovë dhe e cila ka qenë në një qendër skijimi ku kanë qenë edhe pesë persona të tjerë.

Përveç se në Kinë, virusi është përhapur në më shumë se 20 vende, përfshirë SHBA-në, Britaninë e Madhe, Singaporin, Francën, Rusinë, Spanjën dhe Indinë.

LEXO EDHE:  KE, deklaratë për marrëveshjen e Shkupit, finalizimi në Bruksel

LEXO EDHE:  A do të ketë marrëveshje mes Bashës dhe Ramës?/ Përgjigjet Sali Berisha

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka shpallur epideminë emergjencë ndërkombëtare./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Kosova dhe Serbia drejt një marëveshjeje?/ Paralajmërimi i Thaçit

Publikuar

-

Nga

Kosova dhe Serbia duket se janë duke shkuar drejt një marëveshjeje për njohjen reciproke dhe këtë e ka paralajmëruar presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi.

Në një postim në rjetet sociale, Thaçi falenderon presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, të cilit i thotë se falë mbështetjes së tij dhe të të dërguarit Richard Grenell, do arrihet marëveshje.

“Faleminderit President Donald Trump për vëmendjen që ia keni kushtuar Kosovës dhe luftës sonë të përbashkët për të çimentuar paqen në Ballkan. Nën udhëheqjen tuaj dhe punës së shkëlqyer të Richard Grenellit, ne do të arrijmë marrëveshje përfundimtare për njohjen e ndërsjellë ashtu siç përshkruhet qartë në letrën tuaj që më dërguat mua vitin e kaluar”, shkruan Kreu i Shtetit të Kosovës.

LEXO EDHE:  Greexit, Athina kerkon marreveshje te minutes se fundit

LEXO EDHE:  KE, deklaratë për marrëveshjen e Shkupit, finalizimi në Bruksel

Ndërkohë kujtojmë se Trumpi i shkruante Thaçit me anë të një letre se ky “është moment unik, për të përfituar në arritjen e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse me Serbinë”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE