Connect with Us

“Fiks Fare”/ Hashash dhe kokainë brenda në shkollë dhe afër saj

Denoncim

“Fiks Fare”/ Hashash dhe kokainë brenda në shkollë dhe afër saj

Publikuar

-

Denoncuesi tha për “Fiks Fare” se në zonën afër shkollave shitet edhe lëndë narkotike, madje edhe brenda shkollave. “Ka nxënës që vijnë në shkollë me kavanoza. Ata shesin hashash edhe kokainë. Kokaina shitet edhe afër shkollës” thotë ai, ndërsa pohon se hashashi është zinxhir; e blej me 3 mijë lekë, ja shes një shoku me 5 mijë lekë. Më pas shitet brenda në shkollë. Përshembull, unë jam në një klasë të 10-të, te D-ja, se janë 10 klasa paralele. Shkoj të marr te klasa C, apo E, një libër matematike. Brenda këtij libri është edhe lënda narkotike e fshehur. Ndërkohë, para gjimnazit rri edhe një patrullë policie. “Ata rrinë vetëm për sherre, jo për bazën e prostitucionit jo për hashashin. Bazat e prostitucionit i di dhe policia” thotë djali. Ndërkohë, kamera e Fiks Fare filmoi pikërisht këtë patrullë policie para gjimnazit “Ibrahim Rugova”.

Pas denoncimit, bashkëpunëtori i “Fiks Fare” shkon në afërsi të shkollës, ku bisedon me disa persona që shesin lëndë narkotike në Kamëz. Ai shkon në vendin që shitet dhe disa persona i thonë se aktualisht nuk janë këtu ata djemtë, po këtu rrinë vazhdimisht. Një tjetër i thotë se nuk është ai, duhet të kërkojë. “Hajde pas 1 ore se tani s’kemi” i thonë.

Ndërkohë, pasi faktoi pikërisht shitblerjen e lëndës narkotike, bashkëpunëtori shkon brenda gjimnazit. Disa nxënës i thotë që të dalë mbrapa shkollës te çunat. Shkon mbrapa dhe ata i thonë se duhet të flasë me një nxënës i njohur në të gjithë shkollën. “Nuk e di nëse është A këtu në shkollë, s’po del ai që të lë një takim…” i thotë nxënësi. Të tjerë i thonë se tani s’kemi, ndërsa pinë duhan në ambientet e shkollës. “S’të japim dot fjalën” i thonë ata, ndërsa marrin numrin e telefonit dhe do e marrin ditë të tjera.

AFËR SHKOLLËS SHITET LËNDË NARKOTIKE

Djali – Ta bëj një pyetje?

Banori – Po.

Djali – Ke për të më respektuar?! Ndonjë respekt?

Banori – Nuk janë këtu ata çunat, këtu rrinë zakonisht.

Djali – Ke numra të atyne?

LEXO EDHE:  Karabinierët arrestojnë shqiptarin për vetëm gjysëm kg. kanabis

Banori – Jo s’kam. S’kan telefon ata. Vijnë herë pas here ata.

Në zonë vjen një makinë

Shpërndarësi – Do mbarosh punë?

Djali – Ëë?

Shëprndarësi – Do mbarosh punë?

Djali – Po.

Shpërndarësi – Ja të shofi ky (djali tjetër), te ai çuni aty, bën vaki… Hajde më vonë se s’kena, hajde për nja 1 orë.

Djali – Mbas 1 ore ta lë?

Shpërndarësi – Po. Hajt

Djali – Një 10-çe dhe një 5-çe dua unë.

Shpërndarësi 2 – Ok, hajt.

PO BRENDA SHKOLLËS?!

Djali – Ku të shkoj për bar?

Nxënësi 1 – Bar?

Djali – Po

Nxënësi 2 – S’kena bar ne mo zemër. Bar shko mbrapa, gjej çunat mbrapa (shkollës)

Djali – Si kaluat çuna?

Nxënësi 3 – Ça bënë.

Djali – Ta bëj një pyetje?

Nxënësi 3 – Po.

Djali – A ma gjej një teke bar me lekë.

Nxënësi 4 – Teke bar?

(Një nga nxënësit pi duhan brënda shkollës)

Djali – Një teke!

Nxënësi 4 – Ti them A… njëherë. A ke lekë në telefon? Ke ti? Se di është këtu A…, se gjej dot A… O M…, a e pe A… andej para? Mos ishte andej para? Lale s’di ça me të thënë.

Djali – Kur mund të lëmë një takim.

Nxënësi 4 – Se di ore, s’është as ai çuni.

Djali – Kur mund ta lëmë?

Nxënësi 4 – Se di ku ka ik. S’po del asnjë mbrapa (shkolle).

Nxënësi 5 – E di ça do ti, po për Zotin, s’kemi sot.

Djali – Pyeti këta të tjerët.

Nxënësi 5 – Ke ti?

Nxënësi 6 – Ça?

Nxënësi 5 – Ndonjë teke bar?

Nxënësi 6 – Jo (duke pirë duhan në ambientet e shkollës).

Djali – A t’ju pres kur dilni prej shkolle… me ndonjë shok, të pres këtu.

Nxënësi 5 – Të shohim për Zotin, s’të japim dot fjalën që ta gjej.

Djali – A të pres 5 minuta këtu, të pres?

Nxënësi 5 – Ja ta marr në telefon (flet në telefon).

Nxënësi 5 – S’kam sot (më tha)./TCH

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Denoncimi: Një person i dënuar për vrasje vendoset kryeplak fshati

Publikuar

-

Nga

Denoncimi: Një person i dënuar për vrasje vendoset kryeplak fshati

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka bërë një denoncim të fortë duke iu referuar mesazhit të një qytetari dixhital.

Në një postim në rrjetet sociale, Berisha deklaron se një person i akuzuar për vrasje është emëruar kryeplak fshati në Bllacë të Bulqizës.Sipas tij, ky person ka bërë vrasje në Korçë dhe është burgosur, por në 97-ën kur u hapën burgjet ai është liruar.

“Zoti Berisha desha të ndaj një shqetësim me ty. Jam një fshatar nga komuna e Shupenzës Bulqizë kanë vendosur një kryeplak kriminel që ka bërë vrasje në Korçë dhe ka bërë burg për këtë çështje dhe në 97-ën kur u hapën burgjet ai ka dalë. Tani pa miratimin e popullit ai është kryeplak me kokëfortësi si i thonë kësaj pune. Po të ishe ti në pushtet a e meriton ky kriminel fshati Bllacë”, thuhet në mesazh./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Drejtoresha e Zyrës Arsimore ikën me pushime/ Mësuesit e Fierit lihen pa rrogë

Publikuar

-

Nga

Drejtoresha e Zyrës Arsimore ikën me pushime/ Mësuesit e Fierit lihen pa rrogë

Mësuesit e Fierit kanë mbetur pa rroga pasi drejtoresha e Zyrës Arsimore të Fierit ka ikur me pushime.

Ky është denoncimi i bërë nga ish-kryeministri Sali Berisha duke iu referuar mesazheve të qytetarëve dixhitalë.

Sipas tij, drejtoresha Yllka Beci nuk ka firmosur kalimin e rrogave për muajin  që kaloi dhe mësuesit kanë mbetur pa paratë e tyre prej një jave.“Përshëndetje doktor Berisha. Mësuesit e Fierit kanë një javë pa marë rrogën, se drejtoresha e ZVA Fier Yllka Beci ka ikur me pushime dhe nuk firmos. I themi ministres së Arsimit ta kthejnë të marrën të firmosë pastaj le të theket sa të dojë se kanë për të paguar kreditë mësueset”, thuhet në denoncim.

LEXO EDHE:  Operacion në bashkëpunim me DEA amerikane/ Shkatërrohet rrjeti i trafikut në Greqi, kush janë të arrestuarit

LEXO EDHE:  Operacion në bashkëpunim me DEA amerikane/ Shkatërrohet rrjeti i trafikut në Greqi, kush janë të arrestuarit

Ndërkohë qytetari tjetër shkruan: “Përshëndetje doktor Berisha. Si fillim ju uroj gjithë të mirat e jetë të gjatë! Po ju drejtohem juve, se vetëm ju keni ngelur zëri i vetëm i lirë në këtë vend që po ja marrin frymën çdo ditë të paudhët. Data 7 Gusht sot, dhe Arsimtarët e Fierit nuk kanë marrë akoma rrogën, se kemi familje për të mbajtur, se kemi kredi për të paguar, s’do tja dijë njeri doktor. Ju faleminderit e kalofshi mirë. Anonim të lutem, se janë të pamëshirshëm e na fikën, na lanë fëmijet rrugëve. Respekte!”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Denoncimi/ Bashkia e Durrësit sharron pemët dekorative

Publikuar

-

Nga

Denoncimi/ Bashkia e Durrësit sharron pemët dekorative

Ish-kryeministri Sali Berisha ka denoncuar abuzimin e bashkisë së Durrësit me pemët e mbjella anës rrugëve kryesore të qytetit.

Duke iu referuar mesazhit të nj qytetari dixhital, Berisha deklaron se pasi vodhën me tenderin e mbjelljes po sharrojnë kumbullën e kuqe!

Ish-kryeministri ironizon duke thënë se bashkia tani do të vjedhë me një tender tjetër të kumbullave vishnje”.“Përshëndetje Doktor. Uroj të jeni mirë. Ndodhemi në një nga rrugët kryesore të Durrësit. Ndërkohë që qyteti është tërësisht i paralizuar nga ana ekonomike prej tërmetit dhe pandemisë, të shumtë janë qytetarë që janë braktisur nga ndihma ekonomike për të rindërtuar banesat e tyre që u takon me ligj. Bashkia e Durrësit me paturpësi abuzon me paratë në një kohë kur këto para shumë mirë mund të jepeshin për nevoja bazike qytetarëve apo spitaleve të vendit.

LEXO EDHE:  Arrestohet banda e drogës/ Drejtohej nga një femër

LEXO EDHE:  Zbulohet një tjetër magazinë me drogë/Në cilin qytet ndodhet

Por kjo Bashki pak vite më parë mbolli me një tenderim që pati lënë shumë dyshime në atë kohë në lidhje me çmimin e blerjes së disa pemëve dekorative “Pemë Kumbull”, ku sot me paturpësi po i sharron ato që vetë mbolli. A do të mbajë kush ndonjëherë përgjegjesi në këtë Bashki e cila nuk la gjë pa shkatërruar në këtë qytet dhe duke abuzuar me paratë e shqiptarëve? Çfarë duhet të bëjnë më shumë këta që prokuroria të zgjohet nga gjumi??”, thuhet në mesazhin e qytetarit dixhital./ CNA.al

LEXO TE PLOTE