Connect with Us

“Paratë i ndajnë bashkë”/ Kulluri i nxjerr të palarat Ramës dhe Bashës

Politikë

“Paratë i ndajnë bashkë”/ Kulluri i nxjerr të palarat Ramës dhe Bashës

Publikuar

-

Donatori i miliarderëve demokratë, George Soros pretendon se rrjeti social Facebook po zhvillon një operacion për të ndihmuar përmes reklamimit politik që Donald Trump të rizgjidhet në vitin 2020, pavarësisht nëse ai shpërndan dezinformim.

Duke bërë një paralelizëm, mes situatës politike në Shqipëri, dhe blerjes së mediave, ish anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Edvin Kulluri shkruan se përballë kësaj situate,  njerëzit kanë vetëm 2 alternativa, t’u nënshtrohen këtyre majtas e djathtas, ose të marrin valixhet e të ikin.

“E dini pse Soros eshte i shqetesuar per “bashkepunimin e Presidentit Trump me Facebook”? Sepse Facebook nuk e kontrollojne dot si shumicen e televizioneve, gazetareve dhe portaleve per tu bere “lavazh truri” njerezve!

Shikoni shumicen e studiove te debateve, edicionet e lajmeve dhe portaleve nga SHBA deri ne Shqiperi. Te njejtet njerez, te njejtat fytyra dhe te njejtat lajme. Kush i kontrollon?! Te njejtet njerez. Liberalet qe bejne para ne kurriz te njerezve, ne bursa, fonde investimesh dhe ketu ne Shqiperi me PPP dhe tregti! Monopole gjithandej, qe kane kapur mediat dhe partite politike. Ndersa njerezit jane per ta vec konsumatore te cdo gjeje qe u shesin qe nga ushqimet, karburanti, shtepite e mbi te gjitha lajmet dhe opinionet. Dhe ne fund te muajit parate i ndajne bashke! Pervec disa mediave, shumica qarkullojne te njejtat teza, fytyra dhe lajme. Promovojne vetem “krijesa shterpe” te oligarkise se tyre.

LEXO EDHE:  Video-Opinion/ Basha për takimin me Ramën: “Nuk ka takim fasadë, duhet zgjidhur kriza e rëndë!”

Njerez pa histori, medioker dhe ushtare te rendomte qe llomotisin “tekstet e gatshme” te kryetareve nen logot e reklamave apo me keq pronesise se oligarkeve. Njera pale mbron qeverine qe ka deshtuar ne cdo premtim qe ka bere ne 2013, ndersa pala tjeter nje kryetar opozite qe ka “fituar” ne cdo humbje te turpshme! Dhe teatri i shemtuar vazhdon prej 7 vitesh.

Njera pale shkaterron qeverisjen, tjetra opoziten! Ndersa njerezit kane 2 alternativa: 1) tu nenshtrohen ketyre majtas e djathtas; 2) te marrin valixhet e te ikin. Prandaj nuk e duan Facebook-un, sepse eshte i vetmi forum ku njerezit informohen dhe shprehen lirshem! Prandaj meqe nuk ka c’ti bejne krijojne ERTV dhe me keq akoma, gjoja udheheqesi i opozites poston me “sponsor” se nuk e lexon me kush! Paguajne qindra njerez qe tu shperndajne genjeshtrat dhe me profile fallco shajne e fyejne kedo qe eshte kunder tyre! Keta jane lideret tani “moderne” dhe “perendimore”, armiq te fjales se lire!”/CNA.al

 

 

 

 

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Duma për strategjinë e re të Bashës/ “Nuk ka shans të fitosh një beteje, duke ndjekur vetëm një trajektore”

Publikuar

-

Nga

Ish deputetja e Partisë Demokratike, Grida Duma, e ftuar në studion e “Top Talk”, ka folur për strategjinë e re të kryedemokratit Lulzim Basha “Po të dëgjoj”,  i cili troket derë më derë, dhe futet në shtëpitë e qytetarëve për të bashkëbiseduar lidhur me shqetësimet e tyre.

Duma u shpreh se trajektorja  “Po të dëgjoj” është një trajektore normale, pasi gjithmonë jemi prirur të shikojmë atë që me show është dukur shumë e bukur.

“Opozita kërkon një tjetër theks, dhe një theks më të dëgjuar, se çfarë do ti ofrojmë kur të vijmë në pushtet dhe kjo ditë po vjen.

E vetmja mënyrë për të tejkaluar krizën është revolta. Nuk ka asnjë shans të fitosh një beteje, duke ndjekur vetëm një trajektore.

Opozita duhet ti bëjë të gjitha, duhet që të bëjë dëgjesën, por duhet të bëjë edhe protestën.

Reforma Zgjedhore sot, është themeltare për të ndërtuar të nesërmen. Aty nis embrioni.

LEXO EDHE:  “Shpërthen” deputeti demokrat/ Për të njëjtin krim Xhafa në detyrë, gjyqtari shkarkohet

LEXO EDHE:  Video-Opinion/ Basha për takimin me Ramën: “Nuk ka takim fasadë, duhet zgjidhur kriza e rëndë!”

Protestat e kësaj opozite nuk kanë ndaluar. Me të gjithë këtë avulli protestat  e opozitës kanë qenë më të mirat e mundshme.

Ne nuk duhet të bazohemi tek forca e inatit dhe urrejtjes, por e dëgjimit. Është theksim i një elementi të nevojshëm që do të thotë qytetarët afër meje, që jemi tashmë me ta.

Mendoj që këtë mënyrë të kryetarit të opozitës e përciell normaliteti, mendoj që nuk ka pasur normalitet në politikën shqiptare, gjithmonë jemi prirur të shikojmë atë që me show është dukur shumë e bukur, individë që hyjnë në politke për të bërë teatrin e vet.

Trajektorja  “e po të dëgjoj” është një trajektore normale. Nuk është tentuar të shkohet te skamja për të treguar realitetin e shqiptarëve vetëm në një drejtim.”, u shpreh Duma./CAN.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Lëvizjet e fundit të Bashës/ Patozi: Nuk mund ta gënjesh shqiptarin, duhet ballafaqim realist

Publikuar

-

Nga

Koordinatori i Bindjes Demokratike, Astrit Pataozi shprehet i bindur se tryeza për Reformën Zgjedhore nuk do të sjellë një produkt pozitiv në mbyllje të saj.
Patozi fajëson 2 forcat më të mëdha politike që sipas tij nuk kanë dëshirë që të gjejnë një zgjidhje për krizën politike.

“Fakti që partitë kryesore janë ulur në tryezë për reformën zgjedhore është lajm i mirë, lajm i keq është që sipas të gjitha gjasave nuk do të ketë një produkt pozitiv, nuk do të prodhojë një rezultat që do të ndryshojë rendin e gjërave në Shqipëri dhe mënyrën se si shqiptarët votojnë. Ruajtja e statuskuosë që duket një qëllim i 2 partive kryesore është ogur i keq për zgjidhjen e krizës” thotë Patozi në një intervistë për Report Tv.

Por cili është mendimi i Patozit për fushatën më të fundit të kreut të PD, Lulzim Basha?

LEXO EDHE:  Letër e hapur drejtuar kryeministrit/ “I besuari” i Veliajt degjeneron Ramën

LEXO EDHE:  “Kjo është e lavdërueshme”/ Dashamir Shehi vlerëson Fatos Nanon, Rama si Don Kishoti

“Unë sigurisht nuk paragjykoj, në rast se një udhëheqës politik përpiqet të kuptojë atë që do populli, është më mirë se sa të udhëheqësh një revolucion që nuk ndodh asnjëherë. Problem me Z. Basha është nuk jemi në vitin 2004. Shqipëria është një vend i vogël dhe udhëheqësat politikë janë gati zbuluar përpara publikut. Nuk mund ta gënjesh shqiptarin duke sjellë një performacnë tjetër nga ajo që ti je. Mendoj se vetëm një ballafaqim realist me qytetarët do të ishte në shërbim të një aksioni politik. Aktrimi, gjërat falso dhe akrobacitë mediatike nuk besoj se shërbejnë”, tha Patozi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet e ardhshme në Serbi/ Meta thirrje shqiptarëve në Luginën e Preshevës

Publikuar

-

Nga

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka reaguar zhvillimet në Luginën e Preshevës, e në mënyrë të veçantë zhvillimet politike lidhur me zgjedhjet e ardhshme në Serbi.

Meta bën thirrje në vijimësi për zgjidhjen në mënyrë demokratike të të gjitha çështjeve që shqetësojnë popullsinë shqiptare të Luginës dhe të gjithë shqiptarët në Serbi. Kreu i Shtetit e cilëson me rëndësi madhore pjesëmarrjen në zgjedhje, si në ato të përgjithshme, ashtu dhe në ato lokale.

Presidenti inkurajon të gjitha forcat politike të Luginës së Preshevës dhe të gjithë popullsinë shqiptare kudo ku jeton në Serbi, të marrin pjesë në zgjedhje, të unifikojnë qëndrimet, në mënyrë që të maksimalizojnë rolin dhe kontributin e tyre në institucionet e ardhshme, si në nivel qëndror, ashtu edhe në nivel lokal.

LEXO EDHE:  “Shpërthen” deputeti demokrat/ Për të njëjtin krim Xhafa në detyrë, gjyqtari shkarkohet

LEXO EDHE:  Letër e hapur drejtuar kryeministrit/ “I besuari” i Veliajt degjeneron Ramën

“Shpreh bindjen se pjesëmarrja sa më masive e shqiptarëve në zgjedhjet e përgjithshme dhe ato vendore, bashkëpunimi i të gjithë subjekteve politike për rritjen e përfaqësimit të shqiptarëve, si dhe bashkëpunimi i tyre i ngushtë me faktorin ndërkombëtar do të garantojnë forcimin e zërit të popullsisë shqiptare, në funksion të plotësimit të kërkesave dhe të drejtave të tyre legjitime në Serbi”, thekson Meta./ CNA.al

LEXO TE PLOTE