Connect with Us

“Kur një i çmendur nuk e pret dot semaforin e kuq”/ Policia ndëshkon qindra shoferë në rrugët e Tiranës

Kronika

“Kur një i çmendur nuk e pret dot semaforin e kuq”/ Policia ndëshkon qindra shoferë në rrugët e Tiranës

Publikuar

-

Policia Rrugore ka ndëshkuar një sërë shoferësh përgjatë kësaj jave, të cilët janë kapur me shkelje të ndryshme në rrugët e kryeqytetit.

Në rang vendi, brenda një jave ka pasur 546 denoncime nga qytetarë për shoferët e pabindur, ndaj të cilëve janë marrë masat.

Të denoncuar nga qytetarët, akuzohen për qëndrim të mjetit në vendin e gabuar, për mosrespektimin e semaforit, për parakalim pozicionim të gabuar në zonën e kryqëzimit, si dhe për mosdhënie përparësie ndaj këmbësorëve në vendkalimin e tyre.

Njoftimi i policisë

Komisariati Dixhital, 112-ta dhe adresa të tjera zyrtare të Policisë së Shtetit, në dispozicion të qytetarëve, për të denoncuar paligjshmëri.

Krahas kontrolleve policore në terren, vijon bashkëpunimi me qytetaret, të cilët çdo ditë e më shumë adresojnë shqetësimet dhe ankesat e tyre, për shkelje të ndryshme të rregullave të qarkullimit rrugor, nëpërmjet Komisariatit Dixhital, në numrin e emergjencave 112 dhe adresa të tjera zyrtare të vëna në dispozicion nga Policia e Shtetit.

Në të gjithë vendin, gjatë kësaj jave, vetëm për shkelje të rregullave të qarkullimit rrugor janë denoncuar nga qytetarët 546 raste, për drejtues mjetesh që shkelin semaforin, që nuk u japin përparësi këmbësorëve në semafor apo në vendkalimin e tyre, drejtues mjetesh që nuk durojnë dot në radhë, por parakalojnë në mënyrë të gabuar duke u bërë shkak për trafik të rënduar dhe burim për aksidente rrugore, drejtues mjetesh që pushojnë mjetet mbi trotuare, në vendkalime këmbësoresh apo qëndrojnë në rresht të dytë dhe vende të tjera të rezervuara, duke shkaktuar shqetësime dhe konfuzion në trafik.

LEXO EDHE:  Foto-Lajm/ FNSH shpëton gjënë e gjallë në Fushë Krujë

Duke vlerësuar shqetësimet dhe bashkëpunimin me qytetarët në funksion të rregullit dhe sigurisë, efektivet e Policisë Rrugore dhe ata të patrullave të përgjithshme në të gjithë vendin, kanë verifikuar dhe proceduar në çdo rast që janë konstatuar shkelje të rregullave të qarkullimit rrugor. vetëm përgjatë kësaj jave, falë bashkëpunimit me qytetarët dhe ankesave të tyre, janë verifikuar dhe proceduar administrativisht:

  • 387 mjete për pushim dhe qëndrim të gabuar;
  • 14 mjete për shkelje të semaforit;
  • 92 mjete për parakalim dhe pozicionim të gabuar në zonën e kryqëzimit;
  • 53 mjete për mosdhënie përparësie ndaj këmbësorëve në vendkalimin e tyre.

Policia e Shtetit falënderon qytetarët për besimin dhe bashkëpunimin e manifestuar dhe fton sërish cilindo që konstaton apo ndeshet me paligjshmëri, jo vetëm në fushën e qarkullimit rrugor, por për çdo veprim tjetër qe është i dënueshëm, të denoncojë në Komisariatin Dixhital, në numrin 112 e në adresat e tjera zyrtare të Policisë së Shtetit duke u garantuar anonimat të plotë dhe reagim të menjëhershëm ligjor.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Grabiti të moshuarën dhe i përdhunoi të bijën/ Arrestohet shqiptari në Greqi

Publikuar

-

Nga

Polcia greke ka arrestuar një 36 vjeçar shqiptar pasi akuzohet për grabitje e përdhunim.

Shqiptari, identiteti i të cilit nuk bëhet me dije është kapur pasi ka dhunuar një grua të moshuar 76-vjeçare, si dhe i ka përdhunuar të bijën 53-vjeçare.

Ndërkohë, sipas mediave greke, shqiptari i kishte lidhur të dyja gratë në banesën e tyre dhe iu kishte marrë 140 euro.

LEXO EDHE:  Foto-Lajm/ FNSH shpëton gjënë e gjallë në Fushë Krujë

LEXO EDHE:  Vazhdon operacioni i Policisë së Shtetit dhe OSHEE-së/ 10 të arrestuar

Ai është arrestuar pak orë pas ngjarjes së rëndë, në stacionin e autobusit për në Kalamata.
Ndërkohë, policia greke vijon hetimet për të zbuluar nëse shqiptari ka kryer vepra të tjera penale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Bossi më i madh i trafikut të kokainës/ Artan Hoxha interviston nga burgu i Sigurisë së Lartë, Dritan Rexhepin

Publikuar

-

Nga

Gazetari Artan Hoxha ka publikuar disa detaje lidhur me të porositësin e dyshuar për pengmarrjen dhe vrasjen e Jan Prengës, Dritan Gramoz Rexhepi.

Sipas Hoxhës, dyshohet se kjo ngjarje u porosit nga qelia e burgut të sigurisë lartë në Ekuador në shkëmbim të një ngarkese kokaine prej 283 kilogramësh e nisur nga porti Guajakil ne Oqeanin Paqesor dhe e grabitur në portin Britanik të Portsmuthit nga 5 shqiptar, mes tyre dhe Astrit Prenga, vëllai i të rrëmbyerit në Kamez.

“I cilësuar në momentin e arrestimit me 26 qershor 2014, në një qendër tregëtare në qytet-portin më të madh të Ekuadorit, Guajakil, si një sukses i madh në luftën kundër narkotrafikut ndërkombetar nga drejtori i Interpolit në Lion të Frances. I arratisur disa herë nga burgjet shqiptare dhe ato të vendeve të Bashkimit Europian, dhe i përfshirë në top-listën e 10 personave më të kërkuar në botë nga Interpol”, shkruan Hoxha.

Ai bën me dije së ka realizuar një intervistë me telefon nga burgu i sigurisë së lartë në Kuito ku Rexhepi tregon versionin e vet në lidhje me ngjarjen e fundit që ka tronditur opinionin publik.

LEXO EDHE:  Vazhdon operacioni i Policisë së Shtetit dhe OSHEE-së/ 10 të arrestuar

LEXO EDHE:  Parandalohet nje ngjarje e rende kriminale ne Tirane

Hoxha paralajmëron se pasditen e sotme do të publikojë intervistën me Rexhepin, me njeriun e cilësuar nga mediat shqiptare dhe europiane si bossi më i madhi trafikut të kokainës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

OFL i kërkoi të deklarojë pasurinë/ Kush është udhëheqësi i “bandës së bananeve” që u kap me kokainë në Gjermani

Publikuar

-

Nga

OFL i ka dorëzuar sot formularët për deklarimin e pasurisë dy personave të tjerë, të dënuar jashtë shtetit për vepra të ndryshme penale.

Njëri prej tyre është Bardhok Pllanaj, i dënuar në Belgjikë për trafik të qenieve njerëzore, ndërsa personi tjetër mësohet se është Alberto Lame ose Kochsiek, i dënuar në Gjermani për vepra penale në fushën e narkotikëve.

Lame u arrestua në shkurt të vitit 2019 së bashku me 4 shqiptarë Emiljan H. 38 vjeç, Klajdi D. 25 vjeç, Dashamir N. 34 vjeç dhe Dario Lame 22 vjeç.

Ata u kapën me  1.7 ton kokainë të fshehur në banane dhe për shkak të sasisë së madhe të drogës, u cilësuan me emrin “banda e bananeve”.

LEXO EDHE:  Theu një dyqan dhe xhamat e 5 makinave/ Policia në kërkim të një 29-vjeçari

LEXO EDHE:  Vrau dy persona me thikë në Paris/ Pushkatohet nga policia

Mediat e huaja raportojnë se koka e këtij frupi trafikantësh është Dario Lame, ndërsa Alberto luante rolin e udhëheqësit. Autoritet gjermane dyshojnë se grupi i shqiptarëve bashkëpunonim me kompani të logjistikës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE