Connect with Us

Horoskopi i ditës, 26 janar 2020

Sociale

Horoskopi i ditës, 26 janar 2020

Publikuar

-

DASHI21. mars – 20. prill

E dielë shumë e këndshme, veçanërisht nëse jeni duke planifikuar një udhëtim ose pushime. Nëse qëndroni në shtëpi, telefonatat, përgjigjet ose zgjidhjet të cilat i mezi i keni pritur mund të vijnë. Në mënyrë private, ju ndjeni dëshirën për të takuar njerëz të rinj, gjithashtu shumë të ndryshëm nga ju, por të vlefshëm, stimulues, të aftë për të hapur horizonte të reja. Takime magjike për beqarët.

DEMI21. prill – 21. maj

Gropat dhe problemet praktike kërkojnë vëmendjen tuaj! Mos bini pre e mashtrimeve. Meditoni për ide dhe projekte që duken të pamundura për t’u bërë tani. Rishikojini dhe bëjini të përsosura, kështu do të krijohet mundësia e zbatimit të tyre. Duhet të ngadalësoni ritmet e përditshme. Duhet të nënshtroheni pak për të përjetuar një fund të lumtur në dashuri.

BINJAKET22. maj – 21. qershor

Sot do ju tërheqin interesat e reja, për njerëzit nga mjedise ndryshe nga ato të zakonshme. Ju ndiheni ndryshe jo si zakonisht dhe kjo do ju largojë nga rutina e përditshme. Ju do hiqni mënjanë dyshimet dhe frikën për dashurinë, pasionin dhe projektet e rëndësishme dhe interesante që keni në mendjen tuaj.

GAFORRJA22. qershor – 22. korrik

Do përballeni përvoja dhe emocione të reja. Jini të qetë dhe të lumtur nëse jeni në çift dhe kini një besim të fortë! Ju jeni gjithmonë të vëmendshëm për shëndetin e të dashurve tuaj, duke u kujdesur për ta dhe duke i përgatitur vajra e çajra bimorë.

LUANI23. korrik – 22. gusht

Qielli gri për Luani, për shkak të Hënës në Ujori, përballë shenjës. Hëna do ju prishë një program të shumëpritur të ditës dhe do ulë humorin tuaj në 0! Jeta si çift në një slitë rrotullimi. Pranoni heshtjet e papritura të partnerit dhe mos e shtypni atë. Nesër atmosfera do të ndryshojë plotësisht!

VIRGJERESHA23. gusht – 23. shtator

Do ju hapen rrugë për ambiente të reja dhe njerëz të rinj gjatë gjithë javës së ardhshme. Ambientet janë shumë më të mira nga sa e imagjinoni. Sot pushoni, kaloni sa më shumë kohë të jetë e mundur me të dashurit tuaj, duke filluar nga partneri juaj!

PESHORJA24. shtator – 23. tetor

Edhe pse nuk do përjetoni ndonjë arritje apo gëzim të madh, ju do siguroni Oskarin për besnikëri, seriozitet dhe durim. Do të merrni ftesa dhe do të keni mundësi të keni një jetë të gjallë dhe përmbushëse shoqërore. Në dashuri, ktheni faqen, bëni që ndjenjat tuaja më autentike të shfaqen qartë.

AKREPI24. tetor – 22. nëntor

Nëse lejoni që e kaluara të ndotë të tashmen mund të humbni shumë gjëra; ata që ju duan mund të ndjehen të zhvlerësuar dhe demotivuar. Duket një mision i pamundur për të gjetur një qetësi të vogël në marrëdhënie si një çift historik! Pasdite dhe mbrëmje shumë e këndshme në shoqërinë e miqve të përhershëm. Pushoni dhe kultivoni hobi tuaj të preferuar.

SHIGJETARI23. nëntor – 21. dhjetor

Koha e mirë për të planifikuar operacione komplekse, veçanërisht nëse ata përfshijnë njerëz të tjerë: Fati do t’ju shoqërojë në bizneset tuaja! Ditë sentimentale pa re. Pritet një rindizje e fortë e shkëmbimit emocional, shumë ngarkesë pasionante.

BRICJAPI22. dhjetor – 20. janar

A duhet të diskutoni pronësinë ose interesat financiare? Filloni menjëherë, Hëna dhe Mërkuri janë më të mirat për marrëveshje, vepra të shkruara, shitje dhe blerje të ndryshme. Ju keni një shije të sigurt për gjëra të bukura dhe të rafinuara. Kjo e diel është gjithashtu ideale për blerje të rëndësishme edhe përmes internetit. Moment magjik për të vendosur një pikë të fortë në marrëdhënie.

UJORI21. janar – 19. shkurt

A është miqësia gjithmonë një vlerë me shumë rëndësi për ju dhe a do të jetë edhe më shumë këto ditë? Sidoqoftë mos harroni se është thelbësore të silleni gjithmonë me besnikëri me miqtë tuaj, nëse doni që ata të qëndrojnë të tillë. Nëse kohët e fundit keni filluar një histori sentimentale, por synoni ta bëni atë zyrtare, është mundësia e duhur për ta prezantuar partnerin tuaj me miqtë dhe të afërmit. Lajme të rëndësishme në horizont.

PESHQIT20. shkurt – 20. mars

Energjitë nuk janë të pakufizuara, është e vërtetë, por kjo nuk është arsyeja pse duhet të tërhiqeni nga një angazhim i bërë më parë. Përvishini mëngët pa u ankuar dhe përpiquni t’ja dilni mbanë! Trupi i njeriut është një mekanizëm i përsosur, përveç se disa zakone shumë jo të shëndetshme ndryshkin ingranazhet e tij. Do ketë ndjenja harmonie në çift.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Dëshironi të kurorzoni dashurinë tuaj në dasëm?/ Aplikoni tani dhe fitoni një udhëtim mjalti

Publikuar

-

Nga

E keni menduar që dikush mund t’ju organizojë dasmën falas?

Për të disatin vit rradhazi në TEG vijnë të organizuara ceremonitë martesore më të vecanta. TEG dhe agjensia Ami Event risjellin aktivitetin që do t’I japë mundesinë çdo cifti për të celebruar dashurinë në ambjentet e qendrës tregtare më të madhe në vend.

Ky aktivitet zë fill më 14 shkurt dhe do të vijojë dhe në datat 15 dhe 16 Shkurt. Ceremonitë martesore do të vijnë të organizuara në të gjitha detajet e tyre. Pranë Hyrjes së gjelbër në TEG, është ngritur një dekor special ku do të pozicionohet altari i celebrimit të çifteve që kanë aplikuar për të qenë pjesë e këtij aktiviteti. Çifteve do t’i mundësohen veshjet e dasmës, asistencë në make up, banketi, fotot profesionale, etj. Çiftet do të kenë mundësi që të zgjedhin vetë një personazh publik që t’i celebrojë. Do të jenë personazhet publik ata që do të pranojnë apo jo te celebrojnë çiftet që i kanë përzgjedhur, ose cilin çift do të celebrojnë në rastet qe janë nominuar disa herë nga aplikantët.

Organizimi i këtij viti do të ketë edhe risi. Njëri nga çiftet që do të celebrohet në TEG, do të ketë mundësinë që të fitojë një udhetim mjalti, mundësuar nga Interspar. Për t’u bërë pjesë e kësaj gare, të gjitha çiftet, duhet të bejnë sa më shumë blerje në Interspar në TEG, nga data 14 deri 29 Shkurt. Matësi për blerjet do të jetë karta Happy, e cila duhet të jetë patjetër e regjistruar nën emrin e njërit nga partnerët. Nëse nuk e dispononi karten Happy, mund të pajiseni shumë shpejt pranë kasave të shërbimit në Interspar në TEG.

LEXO EDHE:  Fundi i botës po vjen!! / Planeti X do të përplaset me tokën më 23 shtator

LEXO EDHE:  Fundi i botës po vjen!! / Planeti X do të përplaset me tokën më 23 shtator

Që prej ditës kur janë çelur aplikimet, qindra çifte kanë vendosur të dhënat e tyre për tu bërë pjesë e këtij aktiviteti. Ndërkohë për të gjithë ata që dëshirojnë të jenë pjesë, aplikimet janë ende të hapura deri në datën 13 shkurt, ndaj nxitoni. Mekanizmi është shumë i thjeshtë: vizitoni Teg.al, ku do të gjeni formën e aplikimit. Plotesoni fushat me të dhënat tuaja: Emri/mbiemri i secilit prej partnereve, email, nr. telefoni, personazhi publik që dëshironi t’ju celebrojë martesën, emrat e dy shoqërueseve të nuses. Më pas stafi i Ami Event do të kontaktoje secilin aplikant për të koordinuar organizimin e ceremonisë.

Dasmat në TEG tanimë janë një traditë, në vazhdën e aktiviteteve autentike që qendra organizon përgjatë gjithë vitit. TEG është nën menaxhimin e Acrem, kompania më e madhe menaxhuese e qendrave tregtare në Shqipëri, pjesë e Grupit Balfin, grupi më i madh dhe më inovativ i investimeve në Shqipëri dhe një nga më të mëdhenjtë në rajon.

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Emigrantët ilegalë në Itali/ Gati ligji i ri për pajisjen me leje të rregullt qëndrimi

Publikuar

-

Nga

Qeveria italiane po analizon mundësinë e aprovimit të një ligjit të ri për pajisjen me leje të rregullt qëndrimi për emigrantët që jetojnë e punojnë ilegalisht në Itali.

Kusht është të dëshmojnë se kanë gati një kontratë punësimi si dhe derdhja e një kontributi financiar nga ana e punëdhësit.

Aktualisht llogaritet se numri i emigrantëve klandestinë në Itali është rreth 600 mijë.
Në Itali e njohin me emrin “Sanatoria”, apo amnistia për rregullimin e situatës së emigrantëve klandestinë që punojnë ilegalisht apo që nuk gjejnë dot punë pasi nuk kanë leje qëndrimi.
Sanatoria e re është propozuar nga iniciativa popullore “Ero straniero” dhe e mbështetur nga forca politike “+ Europa”.

Ky draft ligor po ekzaminohet në komisionin parlamentar të Cështjeve Kushtetuese dhe ka gjetur mbështetjen e ministres së Brendshme Luciana Lamorgese e cila gjatë një interpelancë në këtë komision ka pohuar se qeveria synon të marrë në vlerësim e t’i gjej zgjidhje kuadrit kompleks të situatës së majft emigrantëve të parregulltë në Itali.

LEXO EDHE:  Fundi i botës po vjen!! / Planeti X do të përplaset me tokën më 23 shtator

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 6 tetor 2019

Vlerësohet se nga kjo do të përfitojnë rreth 300 emigrantë nga mbi 600 mijë që është numri i tyre. Sanatoria e fundit në Itali është bërë në vitin 2012.
Sipas Institutit të sigurimeve shoqërore nga sanatoria e vitit 2012 rezultojnë ende sot rreth 80% emigrantë të punësuar që përfituan nga normativa e saj.

Sanatoria e re parashikon të lë jashtë emigrantë që kanë apo kanë pasur probleme me drejtësinë italiane apo që dyshohen se janë rrezik për sigurinë kombëtare.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Shqiptarët të parët për kultivimin e fasuleve, mbjellin sa dyfishi i rajonit

Publikuar

-

Nga

Bishtajoret kanë qenë prej vitesh pjesë e dietës ushqimore në mbarë botën për mijëra vite, duke shërbyer si burim proteinash. Pjesë e bishtajoreve janë bizelet, llojet e ndryshme të fasuleve, qiqra dhe thjerrëza. Bishtajoret shërbejnë si një burim i rëndësishëm i proteinave dhe të tjera vlerave ushqyese, të cilat mund të zëvendësojnë produktet e mishit apo të bulmetit. Gjithashtu kultivimi i tyre redukton përdorimin e plehrave kimike dhe bën pasurimin e tokës.

10 shkurti është vendosur si dita ndërkombëtare e bishtajoreve.

Në Shqipëri prodhimi i tyre në vitin 2018 arriti në 24.5 mijë tonë, duke u rritur me 15% në krahasim me një vit më parë, pas tre vitesh që shënoi rënie të njëpasnjëshme, referuar të dhënave të Eurostat. Për nga sasia e prodhimit, Shqipëria prodhon sa dyfishi i vendeve të rajonit si Serbia apo Maqedonia. Prej vitit 2010 prodhimi më i lartë u arrit në vitin 2014 me 30 mijë tonë, ndërsa prej atëherë ka shënuar rënie.

LEXO EDHE:  Kapriçot e motit/ Ja si do jenë temperaturat sot

LEXO EDHE:  Yjet që vishen me rroba të lira

Prodhimi i bishtajoreve në Serbi ishte 12.9 mijë tonë në vitin 2018, ndjekur nga Maqedonia e Veriut me 12.4 mijë tonë, Bosnje dhe Hercegovina me 11.8 mijë tonë dhe Kosova me 6.1 mijë tonë.

Prodhuesi më i madh i tyre ndër vendet e Bashkimit Europian dhe vendeve kandidate për t’u anëtarësuar është Turqia, ku në 2018-n arriti një prodhim prej 1.2 milionë tonë.

Të dhënat më të fundit të Eurostat tregojnë se prodhimi i përgjithshëm i bishtajoreve në BE ishte 4.1 milionë tonë në vitin 2018. Ndërsa sipërfaqja e përgjithshme kushtuar kultivimit të bishtajoreve në BE ishte 2.1 milionë hektarë.

Shtetet Anëtare të BE-së me prodhimin më të madh të bishtajoreve në 2018 ishin Franca (840 mijë tonë), Spanja (690 mijë tonë), Polonia (460 mijë tonë), Gjermania (400 mijë tonë) dhe Lituania (380 mijë tonë). Këto pesë vende së bashku përbënin 67% të prodhimit të përgjithshëm të BE-së në vitin 2018./Monitor

LEXO TE PLOTE