Connect with Us

Zbardhet vendimi i Gjykatës franceze për “Escobarin” turk/ Kush e strehoi në Shqipëri

Politikë

Zbardhet vendimi i Gjykatës franceze për “Escobarin” turk/ Kush e strehoi në Shqipëri

Publikuar

-

Zbardhet vendimi i Gjykatës franceze që ka shpallur në kërkim Faruk Baybesin, i cili pritet të ekstradohet nga Shqipëria.

Urdhri është marrë më 13 janar të vitit 1998, por që prej asaj kohe i konsideruari si “Escobari i Ballkanit” nuk kishte rënë në duart e drejtësisë, deri para pak ditësh që u kap nga autoritetet shqiptare.

Vendimi i Gjykatës së Nantës ka zbuluar emra të rrjetit të trafikantëve, i cili njihet si një organizatë me koordinim të përsosur në fushën e krimit. Ata rekrutonin transportuesit e heroinës dhe nga ana tjetër fitoni miliona para, që më pas i pastronin dhe i depozitonin si të ardhura të të dashurave.

Faruk Baybesin, thuhet në dosje, është djali i kreut të grupi kurd me shkurtimet P.K.K. (Kurdistan Workers Party).

Drejtësia franceze vërtetoi se Mahmut Baybasin, babai i Faruk, është i përfshirë në trafikun ndërkombëtar të heroinës dhe nuk mundi të vërtetojë akuzat e tjera të ngritura ngaj tij.

Në vendimin e Gjykatës franceze, të siguruar nga gazeta “Si” përmendet edhe arratisja e “Escobarit” në Shqipëri, ku mendohet se është pritur nga disa personazhe që veprojnë në fushën e narkotrafikut, dhe që janë të maskuar pas bizneseve në dukje të ligjshme, por këto mbeten vetëm aludime dhe nuk janë vërtetuar.

“Më 20 dhjetor 1995 shërbimet doganore greke arrestuan në kufirin greko-turk Hundi Mehmet dhe Loutier Karine, që të dy banues në Nantes. Ata po transportonin me automjetin e tyre 43 kilogramë heroinë që vinte nga Turqia. Hetimet e kryera në Nantes, bisedat telefonike ndërmjet Hundi dhe motrës së tij dhe të babait të Karine Loutier krijuan idenë për kryerjen e trafikut me shtrirje ndërkombëtare. Nantes mendohej si një nga vendet ku po ndodhte organizimi. Hetimet nxjerrin në pah Joseph Sirrin dhe Jerome Sarrasin, për realizimin e këtij trafiku”, thuhet më tej në vendim.

Karine Loutier u mor në pyetje nga prokuroria dhe mohoi të dinte diçka për trafikun e  heroinës.

“Kam shoqëruar mikun tim Mehmet Hundi në Turqi, pasi kishim planifikuar të fejoheshim dhe aty kam njohur Joseph Sirrin në hotelin Tashan në Stamboll ku qëndronte edhe Mehmeti, i prezantuar si një mik”, ka deklaruar ajo, por Hundi i kishte thënë që Sirin i kishte paguar makinën, shpenzimet e udhëtimit dhe hotelin.

Ndërkohë, Mehmet Hundi pranoi se Sarrasin dhe Sirrin e kishin rekrutuar për të realizuar një udhëtim me tetë kilogramë heroinë për në Spanjë. Gjykata thekson se vajza e re ka qenë çelësi kryesor për këto hetime, pasi ajo ka pranuar më pas që kishte dijeni prej një viti për “përdorjen si transportues heroine të mikut të saj” dhe ka treguar se ka takuar një person të quajtur Tony, i cili ishte arratisur për shkak të një vrasjeje.

Ajo ka zbuluar edhe emra të tjerë si Baulent, i cili do paguhej 100 mijë franga për një udhëtim ku do trafikonte heroinë, ndërsa sipas saj Sirrin merrte dyfishin.

Ndërkohë Jocelyne M ka deklaruar se është e vetdijshme që shumat e derdhura në bankë nga Sirin prej 144 mijë franga vijnë nga trafiku i drogës.

“Jam rekrutuar në vitin 1993 nga Mehmet Kazim me nofkën Tony (hetimet treguan që ky person është Mehmet Irmak) dhe që është ortak me Mehmet Ipek që qëndron në Spanjë. Për këtë organizatë kreva një udhëtim me 17 kg heroinë dhe drejtova një udhëtim të dytë nga Turqia në Spanjë të kryer nga Jerome Sarasin me 8 kilogramë”, është dëshmia e Sirrin.

Ai ka shkuar në Turqi me të dashurën dhe është kthyer duarbosh, pas droga nuk ishte gati, por meqenëse nuk i mori paratë e premtuara vendosi të lidhet me një organizatë kurde.

Ndaj për dërgimin e heroinës nga Turqia në Spanjë u besua Hysein Baybesin.

“Faruk siguronte furnizimin e lëndëve narkotike nga Stambolli. Pikërisht për llogari të kësaj organizate Sirin kishte rekrutuar Mehmet Hundi (i cili u kap në Greqi). Sirin deklaron ndër të tjera që Bulen Dikmen kishte transprortuar para me vlerën 33 mijë pesetas nga Spanja në Turqi për llogari të kësaj organizate kurde”, thuhet në dokument.

Nga ana tjetër, në dhjetor të 1994-s, Dikmen nuk pranon të transportojë heroinë, por vetëm para në këmbim të 35 mijë frangave për transport dhe këto para i depoziton në llogarinë bankare të mikeshës së tij, Jocelyne Le Mogne, duke e informuar edhe këtë të fundit.

Sipas prokurorisë,një nga urdhëruesit kryesor ishte Kazim Dogan, i cili përdorte një pasaportë holandeze në Spanjë me identitetin Mehmet Irmak. Sirrin thuhet se ka pranuar takimin me Mahmud Baybasin në Madrit, pasi e cilëson këtë të fundit si kontaktin kryesor në Stamboll.

Drejtësia franceze shpjegon me detaje se si shkatërroi rrjetin e herinës të strukturuar në mënyrë të përsosur.

“Në qendër të trafikut ka prova që fajësojnë Mahmut dhe djalin e tij Faruk Baybesin, që qëndrojnë në krye të kësaj organizate. Nga Spanja dhe Turqia ata udhëhiqnin operacionet, furnizimin me drogë dhe pritjen në Spanjë”, theksohet në vendimin e  gjykatës, teksa ngrihen akuza se Faruk Baybasin ka kryer veprime të trafikut në kuadër të një bande të armatosur./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

I dënuar për drogë në Zvicër/ Prokuroria depoziton kërkesë në KQZ për një tjetër zyrtar të PS

Publikuar

-

Nga

partia socialiste selia qendrore

Prokuroria e Përgjithshme i është drejtuar me një kërkesë Komisionit Qendror të Zgjedhjeve që t’i ndërpresë mandatin këshilltarit socialist në Kamës, Mirush Dema.

Ai ka deklaruar një ndalim për verifikim në Gjenevë, dhe dëbim në Suedi e në vendet e BE-së deri në tetor 2019.

28 vjecari ka deklaruar edhe ndërrimin e mbiemrit pas martese, nga Troci në Dema, por ka fshehur disa të dhëna interesante raporton Abc news.

Sipas vendimit të Prokurorit të Përgjithshëm Adnan Xholi, Mirush Dema ka fshehur dy dënime në Zvicër. Në dokument thuhet se në dhjetor të vitit 2014, këshilltari i bashkisë Kamëz, i ka ofruar 4 qese heroinë për t’ia shitur një polici të infiltruar për 400 euro.

Ai është takuar me policin sic kishin rënë dakord, por shitja nuk është bërë, pasi Mirush Dema ka hequr dorë sepse ka kuptuar që po fliste me një polic.

Për këtë vepër ai është dënuar, por dënimi i është konvertuar në gjobë.

Po në Gjenevë, Dema është dënuar dhe për dhunim banese, pasi ka hyrë pa leje në një bodrum.

KQZ do të mblidhet të mërkurën për mandatin e këshilltarit socialist të Kamzës.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Duma për strategjinë e re të Bashës/ “Nuk ka shans të fitosh një beteje, duke ndjekur vetëm një trajektore”

Publikuar

-

Nga

Ish deputetja e Partisë Demokratike, Grida Duma, e ftuar në studion e “Top Talk”, ka folur për strategjinë e re të kryedemokratit Lulzim Basha “Po të dëgjoj”,  i cili troket derë më derë, dhe futet në shtëpitë e qytetarëve për të bashkëbiseduar lidhur me shqetësimet e tyre.

Duma u shpreh se trajektorja  “Po të dëgjoj” është një trajektore normale, pasi gjithmonë jemi prirur të shikojmë atë që me show është dukur shumë e bukur.

“Opozita kërkon një tjetër theks, dhe një theks më të dëgjuar, se çfarë do ti ofrojmë kur të vijmë në pushtet dhe kjo ditë po vjen.

E vetmja mënyrë për të tejkaluar krizën është revolta. Nuk ka asnjë shans të fitosh një beteje, duke ndjekur vetëm një trajektore.

Opozita duhet ti bëjë të gjitha, duhet që të bëjë dëgjesën, por duhet të bëjë edhe protestën.

Reforma Zgjedhore sot, është themeltare për të ndërtuar të nesërmen. Aty nis embrioni.

Protestat e kësaj opozite nuk kanë ndaluar. Me të gjithë këtë avulli protestat  e opozitës kanë qenë më të mirat e mundshme.

Ne nuk duhet të bazohemi tek forca e inatit dhe urrejtjes, por e dëgjimit. Është theksim i një elementi të nevojshëm që do të thotë qytetarët afër meje, që jemi tashmë me ta.

Mendoj që këtë mënyrë të kryetarit të opozitës e përciell normaliteti, mendoj që nuk ka pasur normalitet në politikën shqiptare, gjithmonë jemi prirur të shikojmë atë që me show është dukur shumë e bukur, individë që hyjnë në politke për të bërë teatrin e vet.

Trajektorja  “e po të dëgjoj” është një trajektore normale. Nuk është tentuar të shkohet te skamja për të treguar realitetin e shqiptarëve vetëm në një drejtim.”, u shpreh Duma./CAN.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Lëvizjet e fundit të Bashës/ Patozi: Nuk mund ta gënjesh shqiptarin, duhet ballafaqim realist

Publikuar

-

Nga

Koordinatori i Bindjes Demokratike, Astrit Pataozi shprehet i bindur se tryeza për Reformën Zgjedhore nuk do të sjellë një produkt pozitiv në mbyllje të saj.
Patozi fajëson 2 forcat më të mëdha politike që sipas tij nuk kanë dëshirë që të gjejnë një zgjidhje për krizën politike.

“Fakti që partitë kryesore janë ulur në tryezë për reformën zgjedhore është lajm i mirë, lajm i keq është që sipas të gjitha gjasave nuk do të ketë një produkt pozitiv, nuk do të prodhojë një rezultat që do të ndryshojë rendin e gjërave në Shqipëri dhe mënyrën se si shqiptarët votojnë. Ruajtja e statuskuosë që duket një qëllim i 2 partive kryesore është ogur i keq për zgjidhjen e krizës” thotë Patozi në një intervistë për Report Tv.

Por cili është mendimi i Patozit për fushatën më të fundit të kreut të PD, Lulzim Basha?

“Unë sigurisht nuk paragjykoj, në rast se një udhëheqës politik përpiqet të kuptojë atë që do populli, është më mirë se sa të udhëheqësh një revolucion që nuk ndodh asnjëherë. Problem me Z. Basha është nuk jemi në vitin 2004. Shqipëria është një vend i vogël dhe udhëheqësat politikë janë gati zbuluar përpara publikut. Nuk mund ta gënjesh shqiptarin duke sjellë një performacnë tjetër nga ajo që ti je. Mendoj se vetëm një ballafaqim realist me qytetarët do të ishte në shërbim të një aksioni politik. Aktrimi, gjërat falso dhe akrobacitë mediatike nuk besoj se shërbejnë”, tha Patozi./CNA.al

LEXO TE PLOTE