Connect with Us

Horoskopi i ditës, 25 janar 2020

Sociale

Horoskopi i ditës, 25 janar 2020

Publikuar

-

DASHI 21. mars – 20. prill

Gjate kësaj dite do kaloni ne një etape tjetër ju te dashuruarit dhe do ndiheni shume me mire nga me pare. Do shpreheni me lirshëm te dyja palët. Beqaret nuk do ndihen mire me personat qe do takojnë dhe nuk do hedhin asnjë lloj hapi për te ndryshuar statusin qe kane. Situata financiare nuk do jete e keqe aspak dhe ju mund ta kryeni pa frike çdo investim te logjikshëm.

DEMI 21. prill – 21. maj

Dite shume e vështirë ka për te qene kjo e sotmja për ju çiftet. Asgjë nuk do ece sipas parashikimeve dhe shpesh do ndiheni keq kur te shihni qe gjerat kane marre tatëpjetën. Beqaret nuk do realizojnë takime shume te veçanta dhe do mbeten me te njëjtin status. Ne planin financiar duhet te kërkoni sa me pare ndihme sepse gjendja nuk është e qëndrueshme.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Dite shume e turbullt do jete kjo për te dashuruarit. Asnjeri nuk do jete i qarte për ato qe do dhe debatet do jene te vazhdueshme. Për beqaret nga ana tjetër gjerat do ecin me mire dhe mund te ketë edhe njohje me te thella. Ne mbrëmje do dilni me shume dhe do jeni me te hapur me ata qe do takoni. Shpenzimet duhet t’i kryeni me kujdes te madh sepse situata mundet t’iu përkeqësohet atëherë kur nuk do e prisni.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Do keni incidente te vazhdueshme me partnerin tuaj sot dhe kjo do ta acaroje akoma me shume situatën. Sado te mundohen miqtë t’iu bëjnë te reflektoni, nuk do ia dalin dot. Beqaret nuk do arrijnë dot ta gjejnë personin qe kane ëndërruar dhe do mbeten me te njëjtin status. Buxheti nuk do jete i keq, por as ne gjendje te shkëlqyer. Mendohuni mire për çdo hap qe duhet te hidhni.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Dite shume e favorshme do jete kjo e sotmja për ju çiftet. Partneri do iu mbaje ne pëllëmbë te dorës, do iu dashuroje me pasion dhe do iu surprizoje kur nuk do e prisni. Beqaret do iu qëndrojnë besnike parimeve te tyre dhe nuk do dalin me këdo qe do i ftoje. Merkuri do iu mbështesë financiarisht dhe gjendja e te ardhurave do filloje te normalizohet goxha.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Juve qe jeni ne një lidhje mos i nxirrni partnerit inatet e vjetra sepse do vuani me shume vete. Merrini gjerat me qetësi dhe optimizëm dhe keni për ta pare sa mire do ju ecin gjerat. Beqaret do bëjnë mire te mos shpërqendrohen shume, por ta kërkojnë personin e ëndrrave ne rrethin e tyre shoqëror ose profesional. Financat do jene te mora për pjesën me te madhe te njerëzve.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Dite plot shkëlqim do jete kjo e sotmja për te gjithë ata qe janë ne një lidhje. Çdo gjë mes jush dhe atij qe keni ne krah do ece sipas parashikimeve. Beqaret do jene te pavëmendshëm ndaj ftesave qe do ju bëhen duke humbur kështu mundësi te shkëlqyera. Buxheti nuk do jete as shume i mire, por edhe as shume problematik. Mundohuni qe te jeni te kujdesshëm gjate gjithë kohës.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Nëse kohet e fundit keni pasur zhgënjime nga partneri juaj, sot gjerat do fillojnë te normalizohen ndjeshëm dhe buzëqeshja do iu rikthehet. Beqaret do jene me pak ne ankth dhe ka mundësi qe me qetësi te gjejnë një person fiks për ta. Për një pjese gjerat do ndryshojnë menjëherë. Për financat duhet te përkujdeseni me tepër se me pare sepse gjendja ka për te qene me te vërtetë delikate.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Sot do lindin mosmarrëveshje te shumta me partnerin tuaj dhe ne shume momente do ndiheni keq. As njeri e as tjetri nuk do beje tolerime dhe ky do jete gabimi me i madh. Beqaret do enden sa andej këndej për te gjetur personin ideal, por për fat te keq nuk do kenë shume fat. Ne planin financiar mundohuni te jeni sa me te kujdesshëm sepse ne te kundërt situata do ju dale jashtë kontrollit.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Nëse jeni ne një lidhje, gjerat nuk kane për te ecur shume mire sot. Do grindeni edhe për gjerat me elementare dhe nuk do ndiheni aspak te qete. Beqaret nuk do mundin dot ta bëjnë për vete personin e ëndrrave dhe do vazhdojnë te mbeten te vetmuar. Me financat do jeni shume me te organizuar dhe gjendja ka për te mbetur e jashtëzakonshme. Çdo investim do e bëni te mirëmenduar.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Nëse keni pasur probleme te mëdha ne jetën tuaj ne çift, sot është koha e duhur për t’i zgjidhur ato një e nga një. Bëjeni ju hapin e pare dhe nuk keni për t’u penduar aspak. Beqaret do kujdesen me shume për çështjet e zemrës dhe mund te takojnë edhe persona vërtet interesante. Me financat gjerat do ecin me se miri nëse dini te tregoheni sa me te arsyeshëm.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Dite mjaft romantike do jete kjo e sotmja për te gjithë ata qe janë ne një lidhje. Emocionet qe do përjetoni do jene te paimagjinueshme. Beqaret do realizojnë takime pafund, por nuk do ndihen ende gati për te hedhur hapa. Le te presin edhe pak për te bere zgjedhjet. Buxhetin do dini si ta menaxhoni gjate gjithë kohës kështu qe nuk do keni asgjë për çfarë te qaheni.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

FOTO-Dielli lind ndryshe në Korçë/ Qyteti plot ngjyra në festën e Karnevaleve

Publikuar

-

Nga

Korça është një nga qytetet që rizgjoi traditën e karnevaleve. Sot në këtë qytet festohen Karnevalet, ku njerëzit kanë sjellë një sërë kostumesh dhe personazhezh nëpërmjet maskimeve të tyre.

Karnavalet kanë filluar të festohen në Korçë para viteve ’40, periudhë në të cilën jeta kulturore në këtë qytet ka qenë e larmishme. Megjithëse një festë pagane , Karnavalet më vonë festoheshin ditën e Ndjesave në muajin shkurt.

Veç individëve të shumtë të veshur karnavale, kishte edhe grupe me kitara, këmbajka dhe maska butaforike si koka kafshësh dhe njerëzish. Karnavalet e Korçës morën një hov të madh pas krijimit të shoqërive kulturore si “Rinia Korçare” etj. Në këtë periudhë karnavalet shoqëroheshin me mandolina, kitara dhe këngë humoristike.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 11 qershor 2020
LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 22 maj 2019

Festimi i Karnavaleve u ndërpre pas vitit 60, për të rifilluar në kushte të tjera shoqërore pas vitit 90.

Korça është një ndër qytetet e para që rizgjoi traditën e karnavaleve duke krijuar në vitin 1992 Shoqatën e Karnavalit si pjesë e Shoqatës Kombëtare të Karnavalit Shqiptar. Në 10 prill të vitit 1994, në Korçë organizohet Festivali i Parë Ndërkombëtar i Karnavalit në Shqipëri.

Një vit më pas organizohet Festivali i dytë Ndërkombëtar i Karnavalit me përmasa akoma më të mëdha. Që nga ky vit dhe deri në vitin 2008, grupi i Karnavaleve të Korçës është përfaqësuar në një sërë festivalesh ndërkombëtare të organizuara në vende të ndryshme europiane./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Maturantët në protestë/ Akuza Evis Kushit: Na mashtruat

Publikuar

-

Nga

Maturantët kanë dalë sot në një protestë para Ministrisë së Arsimit. Protesta vjen një ditë pas provimit të Matematikës, për të cilin maturantët pretendojnë se pyetjen ishin shumë të vështira.

Maturantët janë mbledhur në protestë dhe deklarojnë se nuk do të tërhiqen, derisa të ketë një përgjigje nga Ministrja e Arsimit, Evis Kushi.

Maturantët pretendojnë se Evis Kushi i ka gënjyer, duke iu thënë se pyetjet nuk do ishin të vështira.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 11 qershor 2020

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 11 qershor 2020

“Protesta jonë ka të bëjë me ata që nuk i mbajtën premtimet. Ministri e turpit, na gënjyet. Do protestojmë gjatë gjithë javës, derisa e drejta jonë të shkojë në vend. Nuk do futemi as në provimet e tjera, derisa të na japin një përgjigje. Presim një përgjigje nga Evis Kushi.

Ajo doli e tha që pyetjet do ishin të lehta, do kuptoheshin, por jo ishte një mashtrim.”-tha një maturante, në një prononcim për Report tv.

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Vjehrra më shkatërroi jetën”/ Gruaja rrëfen konfliktin në familje, lutja përlotëse për fëmijët

Publikuar

-

Nga

Në emisionin “Jeta pa filtër” i autores Ervisa Lula ka mbërritur një rrëfim ku në thelb është ndërhyrja e vjehrrës në çift. Një grua që ka dëshiruar të mbetet anonime tregon se si nëna e ish-burrit të saj ndikoi derisa ajo marrëdhënie shkoi në dhunë e ajo u detyrua të largohet, ndërsa gjykata nuk ia dha fëmijët për shkak të gjendjes ekonomike.

Prekëse është lutja që ajo bën për vajzat që të pranojnë ta takojnë e të kuptojnë se çfarë kushtesh ekstreme të dhunës e kanë detyruar të ikë natën nga shtëpia. Kjo situatë konfliktuale, e gjendur shpesh në realitetin tonë, është marrë në analizë nga specialistët, psikologe Aleksandra Puci dhe avokat Saimir Lame. Pasi janë njohur me jetën e rënduar të kësaj gruaje që është përballur me akuzat e stisura për tradhti bashkëshortore, psikologia Puci thotë se ndërhyrjet e palëve të treta, kanë impakt shumë negativ, ndërsa shton se ndodh rëndom që gratë tolerojnë dhunën duke shpresuar se raportet do rregullohen apo se edhe një fëmijë do i afrojë edhe më shumë.-raporton bw.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 11 qershor 2020
LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 3 prill 2019

“Kur partnerët nuk kanë pasur komunikim që në fillim, nuk mund ta kenë më vonë..”-thotë Puci.

Avokati Saimir Lame shprehet mbi këtë histori a situata të ngjashme se prindërit e divorcuar keqkuptojnë procesin, pasi mendojnë se do humbin të drejtën e prindërimit e shton se pikërisht këtu është roli i gjykatës për të ndarë siç duhet përgjegjësitë e secilit. Lame vëren se ish-partnerët i përdorim fëmijët si hakmarrje ndaj njëri-tjetrit, e pranon se palët vënë shpesh si faktor kryesor të ndarjes, ndërhyrjen e familjarëve, në rastin konkret të vjehrrës e cila manipuloi dhe vajzat e vogla për t’i larguar nga nëna e tyre.

LEXO TE PLOTE