Connect with Us

“Nga ‘Klubi i Romës’, tek gjyshja e Sazan Gurit”/ Perlat e së enjtes mbrëma

Politikë

“Nga ‘Klubi i Romës’, tek gjyshja e Sazan Gurit”/ Perlat e së enjtes mbrëma

Publikuar

-

E enjta është një çmenduri e vërtetë në televizionet shqiptare.

Por, nëse doni të mos acaroheni, shikoni emisionin e Artur Zhejit.

Është një perlë e vërtetë.

Ne po sjellim disa pjesë nga debati i mbrëmshëm, ku të ftuar ishin figura të shquara si Sazan Guri, Olsi Jazexhi, Alfred Cako, Flutura Açka e Laert Vasili.

Aty flitet nga plani për shfarosjen e popullsisë së botës nga “Klubi i Romës”, tek prejardhja e Sami Frashërit, e deri tek fakti si mësonte fshehurazi shqip, gjyshja e Sazan Gurit.

Artur Zheji: Kush e ka plisin?

Alfred Cako: Odiseja, të gjitha pikturat me plis i ka. Paridi ka pasur plis. Turqit kanë qeleshe të kuqe, ne e kemi të bardhë, çifutët të zezë.

Përfaqëson vezën kozmike ose Zotin. Burri e mbante me vete kur ikte ushtar që të tregonte se mbante gjysmën e vetes me vete, që ishte gruaja.

E mbante me shallë që të tregonte se ishte i martuar kur shkonte në një fshat të panjohur. Plisi mbahej kur arrinte moshën  për pushkë. I vetëm nuk mbante plis.

Olsi Jazexhi: Plisi është traditë arabe.

Sazan Guri: Pse arabët nuk kanë plis sot? E kanë vetëm shqiptarët dhe kosovarët.

Alfred Cako: Ka një planifikim nga ajo që quhet Klubi i Romës për të pakësuar popullsinë në çdo vend të botës. Aty ka 10 pika dhe në një prej tyre thuhet që popullsia e botës që të jetojë në një ekuilibër dhe harmoni me të mirat që ofron toka duhet të jetë jo më shumë se 500 milion banorë. 

Një nga librat më të rëndësishëm për këtë ai që kam bërë unë. Klubi i Romës është krijuar në vitin 1969. Popullsia do të pakësohet me të gjitha mënyrat, qoftë me luftrat, qoftë me sëmundjet.

Ka filluar që në kohën e komunizmit, me klorin në ujë. Një nga mënyrat në ushqim për të ulur numrin e popullsisë është përdorimi i ushqimeve si mielli i llokumeve dhe gurabijeve. 

Futja e ligjeve në vendet që kanë qenë komuniste të martesave të një seksi, në Shqipëri ka kaluar. Këto martesa synojnë që riprodhimi të jetë zero. Tjetër, ushqimi i keq dhe helmimi përmes barnave mjekësore. Janë dy kompani të mëdha, njëra për farat që u sjell popujve ushqimin OMGJ që shkakton shumë sëmundje.

Ulja e popullsisë dhe shpopullimi i shqiptarëve janë dy gjëra që shkojnë paralel. Tjetër helmimi i ushqimit të kafshëve përmes avionëve që hedhin sulfat plumbi nga lart. Një plan tjetër ka qenë nxitja e viruseve vdekjeprurëse.

Sazan Guri: Janë 36 projekte për të zhdukur këtë shtet, këtë vend, këtë komb. Nga viti 1844, projekti i parë i shtetit fqinj në veri që lobojnë bukur.

Shqiptarët për nga veprat që bëjnë ja kalojnë gjithë Europës bashkë. 127 kryengritës kundër osmanëve nuk i bëri dot as Europa as Ballkani. Por shqiptarët shkruajnë shumë pak dhe mblidhen shumë pak.

Këta bënë 20 takime për tu ndarë Kosova nga Serbia në rrugën legale. Shqiptarët e kanë mbiojetesën si popull i vuajtur dhe shumëvuajtur së bashku me izraelitët. Projekti i 37 është minishengeni.

Projekti i 38 është fertiliteti për shkak të ushqimeve. Në katër produkte, 3 janë serbe sot.Jam pranë akuzës që ata ndërhyjnë në mutacionet gjenetike që ti të mos kesh atë fertilitet natyror. Së fundi është projekti që të mos bashkohen.

Laert Vasili: Jo jemi planifikuar për tu zhdukur por pikëpyetja e madhe është se pse nuk jemi zhdukur ende? Sepse janë mbushur rrjetet sociale me shalët që ekspozojnë hotelet e Dubait dhe kjo është për të ulëritur. Pastaj ti del në rrugë dhe tjetrit nuk i vinë katër fjalë në shqip por i vinë 8 milion fjalë në gjuhë të huaj.

Ke identitet? Çfarë identiteti ke? Atë që nuk e realizuan dot as bizantinët, as otomanët, po realizohet në këtë 30 vjeçar me këtë ligj zgjedhor të tmerrshëm që ekziston kur duhet të ishte mazhoritar proporcional.

Olsi Jazexhi: Sami Frashëri ka pasur dy emra, edhe Shemsedin, edhe Sami. Vetë e shkruajtur emrin Shemsedin në libra.

Flutura Açka: Olsit dhe atyre që bëjnë programet e shkollave ju rekomandoj që të marrin nga libri “Stambolli” i Orhan Pamuk, ku për herë të parë një intelektual turk e thotë me të madhe që Shemsedini që thoni ju është shqiptar. Është romancieri i parë shqiptar dhe romancieri i parë turk. Kjo duhet hequr nga libri dhe gdhendur diku.

Olsi Jazexhi: Është një lajm sot ” Kush rreh gruan do dëbohet nga shtëpia pa vendim gjykate. Nisma ligjore me masat e ashpra shkon në Kuvend”.

Sundimtarët amerikanë të Shqipërisë që nga ’90-ta janë kujdesur të shkatërrojnë strukturën tradicionale të familjes shqiptare, traditën e krishterë dhe islamike dhe me ligjet që po sillen tani nën presionin e perëndmorëve për një mashkull shqiptar që të martohet me gruan e tij kthehet në një tmerr. Politikat LGBTI po sulmojnë rolin e mashkullit në Shqipëri.

Mashkulli që në fetë tradicionale është si kreu i shtëpisë, me ligjet që po sillen sot po kthehet në njeriun më të përbuzur të familjes. Këto politika bëjnë që një mashkull të mos ketë më atë dëshirën për të krijuar familjen e madhe.

Olsi Jazexhi: Gjuha shqipe nuk është ndaluar ndonjëherë në kohën e Perandorisë Osmane

Sazan Guri: Me ferman në 1879.

Olsi Jazexhi: Mesonjëtorja e Korçës u hap me ferman nga sulltan Abdyl Hamiti, i njohu shqiptarët si komb.

Sazan Guri: Pasi mbylli shkollat.

Olsi Jazexhi: Mësonjëtorja e Korçës u mbyll se ishte qendër spiunazhi britanik protestant kundër myslimanëve dhe ortodoksëve. Komiteti ortodoks u çua kundër kësaj shkolle.

Sazan Guri: Boll! Në 1910, gjyshja ime në Berat që studionte fshehurazi me Babë Dud Karbunarën nuk e linte xhonturku të bënte mësim shqip. Gjuha turke në 1912-1920 ishte gjuhë e parë në pjesën më të madhe të Shqipërisë, në jug gjuha greke. Gjuha shqiptare u bë gjuhë zyrtare me Kongresin e Lushnjes në 1920. Për 5 vjet Fan Noli përktheu kryeveprat e botës./ TemA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“E presim për “Javën e Verës”/ Llatja i përgjigjet Berishës, pas denoncimit se e kishin dhunuar

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Bashkisë së Elbasanit, Gledian Llatja, i është përgjigjur ish kryeministrit Sali Berisha, lidhur me denoncimin që ky i fundit bëri pak më herët në rrjetet sociale, ku shkruhej se ishte rrahur nga banda e dhëndrit të Qazim Sejdinit.

Në një prononcim për Ballkan web, Llatja mohon kategorikisht faktin që të ketë rënë pre e sulmeve, duke theksuar se çdo gjë e publikuar është absolutisht e pavërtetë dhe qesharake.

Mes të tjerash ai ftoi ‘qytetarin dixhital’ që bëri denoncimin tek Berisha, që t’i bashkohet festimeve të bashkisë për ‘Javën e verës’

“T’u përgjigjesh gënjeshtrave të publikuara nga “Qytetari Dixhital” është humbje kohe, por në përgjigje të shqetësimit të qytetarëve të Elbasanit, sqarojmë:

“Çdo gjë e publikuar është absolutisht e pavërtetë dhe qesharake. Por ata që merren me llafe, të vijojnë me llafe se vetëm këtë dinë të bëjnë.
Bashkia e Elbasanit dhe Kryetari i Bashkisë Z. Gledian Llatja kanë punë për të bërë, si për Elbasanin edhe për mandatin e tretë qeverisës.
“Qytetarin dixhital” e presim në Elbasan për “Javën e Verës” të shohim bashkë qytetin, të shijojmë ndryshimet pozitive që vijojnë e me atë rast të shohë me sytë e tij se si Kryetari i Bashkisë së Elbasanit ikën në punë në këmbë dhe lëviz në këmbë në çdo cep të qytetit apo fshatrave të Elbasanit.
“Qytetari Dixhital” është humbje kohe për një kryetar bashkie i cili plot energji dhe përkushtim po u shërben qytetarëve të tij, qytetarëve të vërtetë, ata të cilët e zgjodhën për t’i drejtuar dhe shërbyer.”, tha Llatja./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

I dënuar për drogë në Zvicër/ Prokuroria depoziton kërkesë në KQZ për një tjetër zyrtar të PS

Publikuar

-

Nga

partia socialiste selia qendrore

Prokuroria e Përgjithshme i është drejtuar me një kërkesë Komisionit Qendror të Zgjedhjeve që t’i ndërpresë mandatin këshilltarit socialist në Kamzës, Mirush Dema.

Ai ka deklaruar një ndalim për verifikim në Gjenevë dhe dëbim në Suedi e në vendet e BE-së, deri në tetor 2019.

28 vjecari ka deklaruar edhe ndërrimin e mbiemrit, pas martese, nga Troci në Dema, por ka fshehur disa të dhëna interesante raporton TV “Abc News”.

Sipas vendimit të prokurorit të Prokurorisë së Përgjithshme, Adnan Xholi, Mirush Dema ka fshehur dy dënime në Zvicër. Në dokument thuhet se në dhjetor të vitit 2014 këshilltari i bashkisë Kamëz, i ka ofruar 4 qese heroinë për t’ia shitur një polici të infiltruar për 400 euro.

LEXO EDHE:  Debate të forta te Ligjet/ Halimi: Mafia ka mundur shtetin

LEXO EDHE:  Nga Andi Bushati/ Pse vazhdoj të qesh me Zhejin

Ai është takuar me policin, sic kishin rënë dakord, por shitja nuk është bërë, pasi Mirush Dema ka hequr dorë sepse ka kuptuar që po fliste me një polic.

Për këtë vepër ai është dënuar, por dënimi i është konvertuar në gjobë.

Po në Gjenevë, Dema është dënuar dhe për dhunim banese, pasi ka hyrë pa leje në një bodrum.

KQZ do të mblidhet të mërkurën përtë vendosur rreth fatit të mandatit të këshilltarit socialist të Kamzës.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Duma për strategjinë e re të Bashës/ “Nuk ka shans të fitosh një beteje, duke ndjekur vetëm një trajektore”

Publikuar

-

Nga

Ish deputetja e Partisë Demokratike, Grida Duma, e ftuar në studion e emisionit “Top Talk”, ka folur për strategjinë e re të kryedemokratit Lulzim Basha “Po të dëgjoj”,  i cili troket derë më derë, dhe futet në shtëpitë e qytetarëve për të bashkëbiseduar lidhur me shqetësimet e tyre.

Duma u shpreh se trajektorja  “Po të dëgjoj” është një trajektore normale, pasi gjithmonë jemi prirur të shikojmë atë që me show është dukur shumë e bukur.

“Opozita kërkon një tjetër theks, një theks më të dëgjuar, se çfarë do të ofrojmë kur të vijmë në pushtet dhe kjo ditë po vjen.

E vetmja mënyrë për të tejkaluar krizën është revolta. Nuk ka asnjë shans të fitosh një beteje, duke ndjekur vetëm një trajektore.

Opozita duhet ti bëjë të gjitha, duhet që të bëjë dëgjesën, por duhet të bëjë edhe protestën.

Reforma Zgjedhore sot është themeltare për të ndërtuar të nesërmen. Aty nis embrioni.

LEXO EDHE:  Rrëfehet Ilir Meta/ Zbulon debatet me Monikën

LEXO EDHE:  Debate të forta te Ligjet/ Halimi: Mafia ka mundur shtetin

Protestat e kësaj opozite nuk kanë ndaluar. Me të gjithë këtë avulli protestat  e opozitës kanë qenë më të mirat e mundshme.

Ne nuk duhet të bazohemi tek forca e inatit dhe urrejtjes, por e dëgjimit. Është theksim i një elementi të nevojshëm që do të thotë qytetarët afër meje, që jemi tashmë me ta.

Mendoj që këtë mënyrë të kryetarit të opozitës e përciell normaliteti, mendoj që nuk ka pasur normalitet në politikën shqiptare, gjithmonë jemi prirur të shikojmë atë që me show është dukur shumë e bukur, individë që hyjnë në politke për të bërë teatrin e vet.

Trajektorja  “e po të dëgjoj” është një trajektore normale. Nuk është tentuar të shkohet te skamja për të treguar realitetin e shqiptarëve vetëm në një drejtim.”, u shpreh Duma./CAN.al

LEXO TE PLOTE