Connect with Us

Gati një tjetër marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë/ Grenell kërcënon me tërheqje të SHBA

Kosova & Rajoni

Gati një tjetër marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë/ Grenell kërcënon me tërheqje të SHBA

Publikuar

-

I dërguari i posaçëm i presidentit Donald Trump për dialogun mes Serbisë dhe Kosovës duket se ka arritur një tjetër marrëveshje mes Prishtinës dhe Beogradit. Richard Grenell tha për gazetën Koha Ditore se është arritur në parim marrëveshja për hapjen e hekurudhës mes Kosovës dhe Serbisë. Ai tha se ka marrë miratimin e palëve.

Më herët, amerikanët arritën marrëveshje për rinisjen e fluturimeve mes Kosovës dhe Serbisë.

Por duke folur nga Beogradi, pasi u takua me presidentin Aleksandar Vuçiç, Grenell tha se SHBA do të tërhiqet nëse Kosova dhe Serbia nuk arrijnë marrëveshje.

“Mua më takon t’i ofroj të dy palët, u mbetet atyre të vendosin. Ata duhet të më thonë se çfarë duan dhe çfarë mendojnë. Po përpiqem për një orientim drejt një të ardhme më të mirë për njerëzit në Kosovë dhe në Serbi. Ne duhet të bëjmë gjithçka që të tejkalohet ajo që shihet si konflikt. Nëse të dy palët nuk duan të lëvizin për arritjen e një marrëveshje, ne do të tërhiqemi”, tha Grenell.

LEXO EDHE:  Video- Breshëri plumbash në klub nate/17 persona të plagosur

Ai ka përsëritur qëndrimin, sipas të cilit Kosova duhet të heqë taksën, teksa Serbia duhet të ndalojë përpjekjet e saj për t`i bindur shtetet ta tërheqin njohjen e shtetësisë së Kosovës.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Vuçiç i prerë/ “S’ka asnjë plan për Kosovën, askush s’mund të më thotë “merre ose lëre”

Publikuar

-

Nga

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç ka njoftuar sot se do të takohet me kancelaren gjermane, Angela Merkel, me të cilën do të diskutojnë për zgjidhjen e çështjes së Kosovës.

Vuçiç deklaroi se ndryshe ngasa transmetohet në media, nuk ka një plan të ri për marrëveshjen me Kosovën.

“Unë nuk mendoj se ka ndonjë plan të ri që do të diskutohet. Askush nuk mund të dalë me një plan dhe të thotë merre ose lëre atë”, shprehet presidenti serb.

LEXO EDHE:  Videoja bën xhiron e rrjetit/ Foleja e grerëzave e madhe sa sendilja e një makine

LEXO EDHE:  Video- Breshëri plumbash në klub nate/17 persona të plagosur

Ndërkohë, kancelarja gjermane i ka dërguar ftesë për t’u takuar edhe kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, të cilit me anë të një letre i ka theksuar se dialogu me Serbinë mbetet sfidë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Lajm i mirë nga Kosova/ Rezultatet e analizave të të dyshuarës për koronavirus dalin negative

Publikuar

-

Nga

Një grua në Kosovë u shtrua në spital pas dyshimeve se mund të ishe prekur nga koronavirusi.

Drejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike Naser Ramadani, jep lajmin e mirë se gruaja me origjine britanike nuk është e prekur nga ky virus pasi rezultati i analizave doli negativ.

Bëhet fjalë për një shtetase të huaj e cila punon në Kosovë dhe e cila ka qenë në një qendër skijimi ku kanë qenë edhe pesë persona të tjerë.

Përveç se në Kinë, virusi është përhapur në më shumë se 20 vende, përfshirë SHBA-në, Britaninë e Madhe, Singaporin, Francën, Rusinë, Spanjën dhe Indinë.

LEXO EDHE:  Nga Arian Galdini/ SHBA janë Shqipëria që duam

LEXO EDHE:  Emrat/ Ja kush janë 4 të huajt që do asistojnë në arrestimet “VIP”

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka shpallur epideminë emergjencë ndërkombëtare./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Kosova dhe Serbia drejt një marëveshjeje?/ Paralajmërimi i Thaçit

Publikuar

-

Nga

Kosova dhe Serbia duket se janë duke shkuar drejt një marëveshjeje për njohjen reciproke dhe këtë e ka paralajmëruar presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi.

Në një postim në rjetet sociale, Thaçi falenderon presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, të cilit i thotë se falë mbështetjes së tij dhe të të dërguarit Richard Grenell, do arrihet marëveshje.

“Faleminderit President Donald Trump për vëmendjen që ia keni kushtuar Kosovës dhe luftës sonë të përbashkët për të çimentuar paqen në Ballkan. Nën udhëheqjen tuaj dhe punës së shkëlqyer të Richard Grenellit, ne do të arrijmë marrëveshje përfundimtare për njohjen e ndërsjellë ashtu siç përshkruhet qartë në letrën tuaj që më dërguat mua vitin e kaluar”, shkruan Kreu i Shtetit të Kosovës.

LEXO EDHE:  Rekrutime nga Shqipëria dhe Kosova/ Ministri gjerman: Përfitim për të dyja palët

LEXO EDHE:  Emrat/ Ja kush janë 4 të huajt që do asistojnë në arrestimet “VIP”

Ndërkohë kujtojmë se Trumpi i shkruante Thaçit me anë të një letre se ky “është moment unik, për të përfituar në arritjen e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse me Serbinë”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE