Connect with Us

“Dashuria” dhe “urrejtja” e Sali Berishës me Lorenc Vangjelin

Politikë

“Dashuria” dhe “urrejtja” e Sali Berishës me Lorenc Vangjelin

Publikuar

-

Ish-kryeministri i vendit, Sali Berisha, një nga personazhet më të rëndësishme politike të demokracisë në Shqipëri, ka një “urrejtje dhe dashuri” me gazetarët, por varet nga personazhet me të cilët ai përballet.

Dje, Berisha na tregoi se së bashku me Lorenc Vangjelin, megjithëse kundërshtarë politik në pjesën më të madhe të kohës, të dy kanë një dashuri dhe një urrejtje të madhe.

Lorenc Vangjeli nuk i kurseu sulmet ndaj Berishës dhe ironitë e tij, duke e akuzuar ashpër edhe për 21 janarin dhe shumë nga ato postimet e “qytetarit dixhital”, duke përdorur dhe ironinë në lidhje me faktin se katër të vrarët në Bulevard, sipas Vangjelit ishin një akuzë e madhe për kreun e opozitës, më shumë sesa disa të dënuar në Greqi, të cilët ishin dëbuar nga andej.

Sarkazma dhe ironi të tilla si këto, të cilat gjatë gjithë kohës Vangjeli i përballte me Berishën, doktori nuk ishte më pak në batutë, nuk i thënë se disa gënjeshtra të Endri Fugës, Lorenc Vangjeli nuk mund t’i besonte dhe duhej të ndihej keq që bënte avokatinë e Edi Ramës. Një debat ku pyetjet ishin të gjitha, përgjigjet ishin të gjitha.

Secili pyeste çfarë deshte, doktori përgjigjej ashtu siç donte, e kështu me radhë. Por, ajo që bie në sy është fakti se Vangjeli dhe Berisha kanë një “urrejtje” dhe një “dashuri”.

Mesa duket kanë versionin se sa më shumë “urrehen”, aq më shumë edhe “dashurohen”. Të qetë dhe miq me njëri-tjetrin, në një skalion luftarak, por gjithçka thuhej  “gëlltitej” me qetësi.

Situata duket në tension, por nuk kaloheshin caqet e goditjes personale dhe kurrësesi fyesë. Gjithçka ruhej brenda një debati politik mjaft të ashpër. Me akuza mjaft të rënda dhe pyetje pa ndalim, por edhe përgjigjet që kthente nga ana tjetër doktori, apo edhe përgjigja që kthente nga ana tjetër Vangjeli.

Në fakt debati i tij me Berishën është një nga ata shembujt e veçantë.

Doktori njihet si një person që servilet mediatikë i keqpërdor dhe i hedh, i neverit për nivelin e tyre intelektual, për debatet që bëjnë, për kapacitetin intelektual apo mënyren sesi sillen përpara tij. I përbuz dhe i largon. I mban, i keqpërdor dhe më pas i hedh.

Është një stil që ka ndodhur kohë më parë me gazetarë afër opozitës, apo edhe bashkëpunëtorë të tij.

LEXO EDHE:  Besojnë verbërisht në dashuri/ Këto shenja të horoskopit mashtrohen shumë lehtë nga partneri

Nga ana tjetër ka një sjellje ndryshe ndaj kritikëve të tij të cilët edhe kur i sulmon përballë përpiqet të ketë një etikë dhe një formë tjetër sjellje, të cilët i vlerëson si kundërshtarë, i do ti ketë në betejë dhe ti vlerësojë e ti mbajë ata edhe afër, apo t’iu japër atë që u takon.

E kundërta ndodh me Berishën, kur ai preket atje ku nuk mban më apo diçka ka ngelur peng në karrierën e tij politike dhe është shkatërruar nga gazetarët.

Ky është Sali Berisha i vërtetë. Njeriu shpesh i akuzuar si armiku i gazetarëve dhe shpesh i cilësuar si miku dhe aleati më i mirë i tyre. Kujtojmë këtu faktin se gjatë qeverisë së tij nuk pati kurrë padi ndaj medias dhe gazetarëve, ndërsa sot përpiqet që t’i ketë miq, dhe dënon censurën ndaj medias.

Megjithëse shumë i sulmuar në mandatin e tij të parë si president i vendit, dhe si kryeministër i anatemuar dhe i “masakruar” nga mediat, Berisha di t’i ruajë edhe “armiqtë” e tij më të egër mediatik, si Lorenc Vangjelidhe ti mbajë ata pranë.

T’i ruajë në opinionin publik dhe ti vlerësojë, ndryshe nga sjellja e pjesës tjetër të politikës shqiptare.

Megjithëse meritë për këtë “dashuri dhe urrejtje”, pa dyshim ka edhe gazetari Lorenc Vangjeli, i cili ngelet i veçantë dhe ndoshta njeriu me ironinë dhe sarkazmën më therëse deri në palcë e fut “thikën” e tij, por Berisha e pranon dhe ndoshta i pëlqen dhe i shijon ky nivel gazetarie dhe sjellja e tij.

Prandaj të dy janë në pozicionin “sa më shumë të të urrej, sa më thellë të të godas, aq më shumë do të dua”. Dhe ky është rasti i Sali Berishës me Lorenc Vangjelin./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Pampuri: Qeveria po ul shpenzimet për shëndetësinë

Publikuar

-

Nga

Pampuri: Qeveria po ul shpenzimet për shëndetësinë

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Orjola Pampuri akuzon qeverinë se ka ulur shpenzimet për shëndetësinë.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Pampuri shkruan se pikërisht në kohën kur ka më shumë nevojë që të përmirësohet shërbimi, sipas saj kjo qeveri tallet me shëndetin e qytetarëve. Më tej ajo thotë se qeveria po vijon abuzimet si të ishim përballë një situate normale.“Ne kulmin e pandemisë, përballë një sistemi shëndetësor me aq shume mangësi e probleme, qeveria ka luksin të ulë shpenzimet për shendetësinë, pikeriksht ne kohen kur ka me shume nevoje qe te përmirësohet shërbimi, te shtohet numri i personelit shëndetësor, e te motivohen e mbështeten ata qe janë çdo dite ne krye te detyrës, te blihen aparatura e specifikisht për te përballuar pandeminë te alokohen fonde për blerjen e aparaturave ECMO, si dhe te anuloje koncesionet ne shëndetësi e te alokoje paratë për te përballuar krizën. Kjo qeveri vijon te beje shoë e te tallet me qytetaret e shëndetin e tyre, e duke vijuar abuzimet si te ishim përballe një situate normale“, shkruan Pampuri.

LEXO EDHE:  Bllokohet komisioni për rishikimin e historisë, anëtarët akuza Lindita Nikollës

LEXO EDHE:  Spartak Ngjela: Rama kërkoi para me forcë në Vjenë, u refuzua

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ish-deputeti i sulet Ramës/ Populli shqiptar të ka vulosur si “Non Grata”

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti i sulet Ramës/ Populli shqiptar të ka vulosur si “Non Grata”

“Populli shqiptar tashmë e ka vulosur si NON GRATA në këtë vend, kryeministrin dhe të gjithë sektin e tij të Rilindjes”.

Kështu deklaron ish-deputeti i LSI-së Vangjel Tavo, i cili deklaron se korrupsioni dhe papunësia janë në nivele të larta të paprecedenta.

Sipas tij, të gjitha institucionet janë jashtë funksioni zyrtar dhe kontrolli dhe vjedhja po shtohet e më shumë.“Vjedhja po shtohet pasi e dinë që edhe pak kohë u ka mbetur. “Të vjedhim sa të mundim” shprehen edhe haptazi nëpër kafene “sepse s’do na vijë më kjo ditë.” Dhe vërtetë kjo ditë s’do ju vijë më kurrë. Sepse dita e halabakëve nuk do vijë më kurrë. Dita e këtij sekti që tradhëtoi socialistët e thjeshtë e të ndershëm, qytetarët dhe fshatarët e thjeshtë e të ndershëm nuk do vijë më kurrë.

LEXO EDHE:  U akuzua se ndërmjetësonte takime me ish-Kryeministrin/ Shkëlzen Berisha përgënjeshtron live Ballën dhe Bushatin

LEXO EDHE:  Kërkesa e pazakontë e Ballës për PD-në/ “Më çoni në Prokurori”

Ajo që po afron është shpresa dhe një e ardhme më e mirë. Më shumë punësim. Taksim i ndershëm. Dhe më shumë përkrahje për bizneset e mëdha dhe ato familjare, bujqësinë, turizmin dhe më shumë mundësi për rininë tonë të mrekullueshme”, shkruan Tavo në rrjetet sociale.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nga Pëllump Gani Pilinci/ Bien kambanat në të gjithë Shqipërinë!

Publikuar

-

Nga

Partia Shpresa Demokrate është parti “demokrate e djathtë” mbi bazën parimeve të demokracisë së djathtë amerikane. Partia është Shqiptaro-Amerikane, me zyra në amerikë dhe Shqipëri së shpejti…

Është dosja e hapur për Shqipërinë. Është realiteti i shqiptarëve.
Eshtë shpresa e fundit e mëmëdheut tonë.
Qëllimi i Partisë Shpresa Demokrate është: të marrë përsipër, me përgjegjësi të plotë përpara Kombit, misionin e nxjerrjes së tij nga kriza ekonomike, politike dhe morale, në të cilën e kanë zhytur politikat antishqiptare të zbatuara nga qeverisjet e derisotme.
Bien kambanat në të gjithë Shqipërinë! Bashkohuni me ne, motra dhe vëllezër!  Veri, Jug, Lindje dhe Perëndim! Jemi te një race, të një gjaku, te një gjuhe e të një Kombi!  O shqiptarë, mos harroni ne jemi” Pellazgë Ilirë.
“Jemi vëllezër! Mëmëdheu na thërret!
Le t’i japim besën njëri-tjetrit për përmbushjen e amanetit të të parëve tanë, për realizimin e interesave dhe të aspiratave të kombit, për të punuar e për të luftuar, që fëmijëve tanë t’u krijojmë një Amerikë të vogël e t’u lëmë parajsën, krenarinë kombëtare, dinjitetin e një kombi të bashkuar, Shqiperinë e lirë e të siguruar brenda kufijve të saj natyrorë!
Zoti, e bekoftë rrugën tone! Zoti e bekoftë kombin shqiptar!..
Zoti e bekoftë kombin Amerikan.

Pellump Pilinci, Kryetar i Partisë Shpresa Demokrate

Rreth autorit

Z. Pellump Gani Pilinci i lindur me 16 Prill 1948 … në burgun e Maliqit .. Familja më e pasur e Pilincit … dhe patriotët… Familja Pilinci ka punuar për një shekull për çështje kombëtare …. Pilincat e vrarë me shekuj … nga plumbat e armiqve shekullorë …Stërgjyshi i tij Z. Hamet Gani Pilinci i frymëzuar nga çështjet kombëtare … dhe i diplomuare në Yale College Connecticut, SHBA në 1877-1881 ..

Gjyshi Z. Hetem Hamet Pilinci, i diplomuare në New York College, USA në 1912-1916 … atëherë gjyshi i tij Prof. Hetem Hamet Pilinci me një mision të veçantë në Amerikë 1921-1922 me mikun e tij të hershëm Z. Ulysses Grant-Smith, me punën të gjyshit të tij ‘Pilinci …’ shoku i tij u emërua ambasador në Shqipëri, gjyshi i tij Prof. Pilinci dhe ambasadori Ulysses Grant-Smith mbërritën në Tiranë në nëntor 1922 …’

Kështu që Pellump Gani Pilinci lindi në 16 prill 1948. Pasi u rrëmbye nga komunizmi sllavo-rus …, vilat u dogjën dhe fabrikat plaçkitën tërë pronën …. të kuqtë e Stalinit !? ata arrestojnë gjyshin e tij, xhaxhallarët, babanë ‘Gani Hetem Pilinci dhe nënën Zarife Pilinci shtatë muajshe shtatëzënë …. Kështu që Pellump Gani Pilinci i lindur në burgun e Maliqit pas 7 shtatë ditësh arrestimi …. Pellump Gani Pilinci në kampe përqendrimi.., Tepelena , Kruje, Saver, Shtyllas, Gjaze, përsëri Shtyllas … komunistët eksperimentuan për herë të parë me Pellump Gani Pilincin !? për pesë vjet nën arrest shtëpiak.
Z. Pellump Gani Pilinci si familje, ‘Me ndihmën e miqve të gjyshit të tij, amerikanë amerikanë …’ Z. Pellump Gani Pilinci, arrin në Amerikë në maj 1975 …
Prof. Pellump Gani Pilinci u diplomua në Universitetin Shtetëror të Montclair NJ në 1980 me diplomë master’s degree dhe gjithashtu ka përfunduar shumë kurse speciale speciale ndërkombëtare … Ai ka qenë profesor në disa College NJ…
Në fillim të vitit 1976, Pilinci u takua me zotin George H.W. Bush …, zoti Bush e dinte për familjen “Pilinci”. Bush dhe Pilinci udhëtuan disa herë në Ballkan, Evropë, Shqipëri.
Ishte ideja e Bushit për të rrëzuar Murin e Berlinit … në fillim të vitit 1976, Bush ishte i pari në CIA. Bush, i caktuar me qëllim …. Zëvendës President, fillon politika e inteligjencës …. rënia e shpejtë e Murit Berlin … Ndërsa për
Presidentin Ronald Reagan ai ishte i mirë për filmat Artistike.
Profesor Pellump Gani Pilinci, punën e tij amerikane për çështje kombëtare dhe ndërkombëtare për 45 vjet, dhe vazhdon … Ballkani, Evropa dhe më tej …., i shpeshtë “sulmi në tentativë” i plagosur tre herë … 1975, Itali, 1985 Bruksel, u plagos rëndë në Nëntor 1989 Berlin….
Profesor Pilinci thotë: ‘Do të vazhdoj me të njëjtin program deri në fund të jetës sime … derisa të përfundoj në varësi të 100% të Ushtrisë amerikane dhe ngritjen e flamurit në çdo cep të Shqipërisë për shekuj. Do t’i mbaj fjalët dhe testamentin e babait tim, gjyshit tim, ambasadorit të parë Ulysses Grant-Smith dhe George HW Bush. Por nuk duhet të harrojmë ëndrrën e 98% të dashurisë së shqiptarëve për ta thirrur Shqipërinë …. Amerikën e Vogël në zemrën e Evropës …

LEXO EDHE:  U akuzua se ndërmjetësonte takime me ish-Kryeministrin/ Shkëlzen Berisha përgënjeshtron live Ballën dhe Bushatin

LEXO EDHE:  Kërkesa e pazakontë e Ballës për PD-në/ “Më çoni në Prokurori”

 

LEXO TE PLOTE