Connect with Us

Ylli Rakipi “bën për ujë të ftohtë” Bashën e Berishën/ “Mund t’i biem legenit, por nuk ka vlerë”

Politikë

Ylli Rakipi “bën për ujë të ftohtë” Bashën e Berishën/ “Mund t’i biem legenit, por nuk ka vlerë”

Publikuar

-

Gazetari Ylli Rakipi nuk e ka kursyer aspak kreun e opozitës Lulzim Bashën dhe ish-kryeministrin Sali Berisha, teksa po komentonte uljen në tryezën e Reformës Zgjedhore.

Rakipi tha se Basha duhet të jetë i ndershëm dhe i qartë me qytetarët, pasi pretendon se DASH e detyroi zotin Basha të tërhiqej nga ky proces. Ai sulmoi edhe Berishën, për të cilin tha se nuk duhet të kishte lejuar që opozita të shkonte në këtë gjendje.

“Nëse zoti Berisha në vitin 2013 ka diktuar për t’i bërë kështu si kanë shkuar sot, ai duhet të diktojë të paktën për t’i patur të gjitha gjërat atje ku ishin. Ti nuk mund ta marrësh ta kthesh në aq fragjile një opozitë, se ti ke probleme të mëdha”, u shpreh ai në emisionin “Mbrëmje në ABC”.

Gazetari akuzoi Bashën se emrat e oligarkëve që përmend sot ishin njerëzit më të fuqishëm të kohës së tij, të qeverisë së tij.

“Nëse do ndërrojmë të ndenjurat e Edi Ramës me të Lulzim Bashës bëhet. Por në momentin që ti mblidhesh për të bërë Reformë Zgjedhore dhe trembesh nga firmat, kjo lë të kuptosh se kush do zgjidhet deputet i Shqipërisë, që të mos dëgjosh të thonë “korporatë”, të mos shikosh banditë, të mos shikosh këtë klasë, të mos shikosh kriminelë. Duhet populli të vendosë. Populli dhe mund t’i rrëmbejë armët për regjimin. Populli ka ikur, s’ka më popull, këtu ke Lulzim Bashën, Edi Ramën, Ilir Metën, që po të dojë lë motelin ai edhe ikën jashtë”, tha Rakipi.

Gazetari deklaroi se Basha është zbythur dhe nuk del as në konferenca për shtyp, pasi pretendon se nuk ka çfarë të thotë.

Sipas tij, Reforma Zgjedhore po bëhet për të kthyer kreun e demokratëve në Parlament.

“Jo kjo është një reformë që të kthehet Lulzimi atje ku ishte dhe disa të tjerë dhe të vazhdojë kjo që ka vazhduar dhe Shqipëria të jetë në këtë gjendje. E ka parë kryeministrin që thotë se eksos ka kudo. Nëse ti kupjon Ramën, të çmonton. Është si të luftosh me Ramën në mënyrë formale. Se substuancialisht Meta është i fortë. Edi Rama është aq i zoti saqë me këto formula i merr zvarrë. Edi Rama shkon në zgjedhje po themi në qershor 2021. Po fitoi Edi Rama jep dorëheqjen Lulzim Basha. Se ai është mësuar tani që ia merr pula bukën nga dora”, u shpreh ai.

LEXO EDHE:  Majlinda Bregu sulmon deputetët e Bashës/ S'dinë të flasin në publik

“Basha duhet të jetë i sinqertë, e i ndershëm, dhe të deklarojë që një zyrtarë i lartë amerikan siç ishte Matthew Palmer, e detyroi të tërhiqej nga ky proces.

Unë e kam thënë edhe më parë, që opozita i shkon deri në fund qëndresës, bën edhe sakrifica. Nëse themi që Edi Rama nuk e ka blerë këtë opozitë atëherë e ka asgjësuar, si mund të ulesh në një tryezë, me një njeri që u kap në përgjime në dosjen 184”, vijoi më tej ai.

Gazetari pyeti Bashën nëse do japë dorëheqjen nëse humbet zgjedhjet.

“Opozita po të kishte bërë detyrën, regjimi nuk ishte sot. Ai e mbylli detyrën dhe iku në plazh, dhe tani ka filluar proceisn e riktrhimit”, theksoi ai, ndërsa kërkoi opozitë për vendin.

“Unë i bie mungesës së opozitës dhe ky vend do opozitë. Unë dhe ti mund të vazhdojmë t’i biem sa të duash legenit, po nuk ka vlerë. Nuk shoh fare perspektivë, më vjen keq që jemi banorë të këtij vendi dhe kemi rënë në këtë gjendje që është shokuese vrasëse dhe më habit akoma arroganca e kryeministrit dhe njerëzve të tjerë për shkak të mungesës së opozitës politike përballë”, tha Rakipi./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“E presim për “Javën e Verës”/ Llatja i përgjigjet Berishës, pas denoncimit se e kishin dhunuar

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Bashkisë së Elbasanit, Gledian Llatja, i është përgjigjur ish kryeministrit Sali Berisha, lidhur me denoncimin që ky i fundit bëri, pak më herët në rrjetet sociale, ku shkruhej se ishte rrahur nga banda e dhëndrit të Qazim Sejdinit.

Në një prononcim për “Ballkan web”, Llatja mohon kategorikisht faktin që të ketë rënë pre e sulmeve, duke theksuar se çdo gjë e publikuar është absolutisht e pavërtetë dhe qesharake.

Mes të tjerash ai ftoi “qytetarin dixhital”, që bëri denoncimin tek Berisha, që t’i bashkohet festimeve të Bashkisë për “Javën e Verës”

“T’u përgjigjesh gënjeshtrave të publikuara nga “Qytetari Dixhital” është humbje kohe, por në përgjigje të shqetësimit të qytetarëve të Elbasanit, sqarojmë:

“Çdo gjë e publikuar është absolutisht e pavërtetë dhe qesharake. Por ata që merren me llafe, të vijojnë me llafe se vetëm këtë dinë të bëjnë.
Bashkia e Elbasanit dhe Kryetari i Bashkisë Z. Gledian Llatja kanë punë për të bërë, si për Elbasanin edhe për mandatin e tretë qeverisës.
“Qytetarin dixhital” e presim në Elbasan për “Javën e Verës” të shohim bashkë qytetin, të shijojmë ndryshimet pozitive që vijojnë e me atë rast të shohë me sytë e tij se si Kryetari i Bashkisë së Elbasanit ikën në punë në këmbë dhe lëviz në këmbë në çdo cep të qytetit apo fshatrave të Elbasanit.
“Qytetari Dixhital” është humbje kohe për një kryetar bashkie i cili plot energji dhe përkushtim po u shërben qytetarëve të tij, qytetarëve të vërtetë, ata të cilët e zgjodhën për t’i drejtuar dhe shërbyer.”, tha Llatja./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

I dënuar për drogë në Zvicër/ Prokuroria depoziton kërkesë në KQZ për një tjetër zyrtar të PS

Publikuar

-

Nga

partia socialiste selia qendrore

Prokuroria e Përgjithshme i është drejtuar me një kërkesë Komisionit Qendror të Zgjedhjeve që t’i ndërpresë mandatin këshilltarit socialist në Kamzës, Mirush Dema.

Ai ka deklaruar një ndalim për verifikim në Gjenevë dhe dëbim në Suedi e në vendet e BE-së, deri në tetor 2019.

28 vjecari ka deklaruar edhe ndërrimin e mbiemrit, pas martese, nga Troci në Dema, por ka fshehur disa të dhëna interesante raporton TV “Abc News”.

Sipas vendimit të prokurorit të Prokurorisë së Përgjithshme, Adnan Xholi, Mirush Dema ka fshehur dy dënime në Zvicër. Në dokument thuhet se në dhjetor të vitit 2014 këshilltari i bashkisë Kamëz, i ka ofruar 4 qese heroinë për t’ia shitur një polici të infiltruar për 400 euro.

LEXO EDHE:  Ekskluzive-Krimi i organizuar ndërkombëtar dhe lidhjet e Bashës/ FBI i arreston miqtë

LEXO EDHE:  Nga Kastriot MYFTARAJ/Çështja “Balili”, ose si po tallen Meta, Rama, Tahiri, Nishani me amerikanët, me karikaturën e Operacionit “Mincemeat”

Ai është takuar me policin, sic kishin rënë dakord, por shitja nuk është bërë, pasi Mirush Dema ka hequr dorë sepse ka kuptuar që po fliste me një polic.

Për këtë vepër ai është dënuar, por dënimi i është konvertuar në gjobë.

Po në Gjenevë, Dema është dënuar dhe për dhunim banese, pasi ka hyrë pa leje në një bodrum.

KQZ do të mblidhet të mërkurën përtë vendosur rreth fatit të mandatit të këshilltarit socialist të Kamzës.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Duma për strategjinë e re të Bashës/ “Nuk ka shans të fitosh një beteje, duke ndjekur vetëm një trajektore”

Publikuar

-

Nga

Ish deputetja e Partisë Demokratike, Grida Duma, e ftuar në studion e emisionit “Top Talk”, ka folur për strategjinë e re të kryedemokratit Lulzim Basha “Po të dëgjoj”,  i cili troket derë më derë, dhe futet në shtëpitë e qytetarëve për të bashkëbiseduar lidhur me shqetësimet e tyre.

Duma u shpreh se trajektorja  “Po të dëgjoj” është një trajektore normale, pasi gjithmonë jemi prirur të shikojmë atë që me show është dukur shumë e bukur.

“Opozita kërkon një tjetër theks, një theks më të dëgjuar, se çfarë do të ofrojmë kur të vijmë në pushtet dhe kjo ditë po vjen.

E vetmja mënyrë për të tejkaluar krizën është revolta. Nuk ka asnjë shans të fitosh një beteje, duke ndjekur vetëm një trajektore.

Opozita duhet ti bëjë të gjitha, duhet që të bëjë dëgjesën, por duhet të bëjë edhe protestën.

Reforma Zgjedhore sot është themeltare për të ndërtuar të nesërmen. Aty nis embrioni.

LEXO EDHE:  Apeli i fortë i deputetes për Bashën/ “Mos dëgjo Monikën”

LEXO EDHE:  Rama ironizon Bashën/O Luli dil të lozim, filluan zgjedhjet! (Foto)

Protestat e kësaj opozite nuk kanë ndaluar. Me të gjithë këtë avulli protestat  e opozitës kanë qenë më të mirat e mundshme.

Ne nuk duhet të bazohemi tek forca e inatit dhe urrejtjes, por e dëgjimit. Është theksim i një elementi të nevojshëm që do të thotë qytetarët afër meje, që jemi tashmë me ta.

Mendoj që këtë mënyrë të kryetarit të opozitës e përciell normaliteti, mendoj që nuk ka pasur normalitet në politikën shqiptare, gjithmonë jemi prirur të shikojmë atë që me show është dukur shumë e bukur, individë që hyjnë në politke për të bërë teatrin e vet.

Trajektorja  “e po të dëgjoj” është një trajektore normale. Nuk është tentuar të shkohet te skamja për të treguar realitetin e shqiptarëve vetëm në një drejtim.”, u shpreh Duma./CAN.al

LEXO TE PLOTE