Connect with Us

Richard Grenell “ultimatum” Kosovës dhe Serbisë

Kosova & Rajoni

Richard Grenell “ultimatum” Kosovës dhe Serbisë

Publikuar

-

Ambasadori amerikan në Berlin, Richard Grenell, i cili është edhe i ngarkuar special i presidentit Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi i ka përcjellë mesazhe të qarta si Prishtinës edhe Beogradit.

Ambasadori amerikan në Berlin, Richard Grenell, i cili është edhe i ngarkuari special i presidentit amerikan, Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi, tha në Prishtinë, se Kosova duhet të heqë taksat ndaj mallrave serbe, ndërsa nga ana tjetër Serbia duhet ta ndalë fushatën për tërheqjen e njohjeve të pavarësisë së Kosovës. Këtë mesazh ambasadori Grenell do ta përcjellë edhe në Beograd, të cilin do ta vizitojë pas përfundimit të vizitës  në Kosovë.

Grenell: Nuk përzihemi tek qeveria

“Është shumë e rëndësishme që nëse duam përparim në zhvillimin ekonomik, taksa 100 për qind duhet të hiqet. Kjo është diçka që duhet të ndodhë në të njëjtën kohë kur edhe Serbia duhet të ndërpresë fushatën për tërheqjen e njohjeve të pavarësisë së Kosovës”, tha ambasadori Richard Grenell, pas një takimi që zhvilloi me Albin Kurtin i mandatuar për krijimin e qeverisë së Kosovës dhe që është në biseda për arritjen e një koalicioni me LDK. Grenell takoi edhe liderin e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, me të cilin tha se e ndau të njëjtin mesazh dhe përsëriti se SHBA nuk përzihen në bisedimet e formimit të qeverisë së Kosovës.

“Sapo u takova me liderët e LDK-së, dua që të falënderoj z.Mustafën që na ka pritur, kemi shikuar disa fotografi prej karrierës së tij dhe ai ka shumë eksperiencë. E ndava mesazhin e njëjtë që është se ne në Amerikë nuk jemi të interesuar që të përfshihemi ose se si do të formohet qeveria, ne jemi të interesuar në zhvillim ekonomik dhe e ndava vizionin tim për të arritur aty shumë shpejt duke hequr taksën ndaj mallrave serbe, ndërsa Serbia të ndalë fushatën për tërheqje të njohjeve të Kosovës”, tha Richard Grenell.

Richard Grenell und Hashim Thaci (Office of the President of Kosovo)Richard Grenell dhe presidenti Thaçi

Thaçi: Roli i SHBA-së në këtë proces është i jashtëzakonshëm

LEXO EDHE:  Larg pëmbushjes së kërkesave/ Nuk ka liberalizim të vizave për kosovarët këtë vit

I dërguari Special SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, erdhi mbrëmë vonë në Kosovë ku zhvilloi një darkë pune fillimisht me Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi. Ky i fundit falënderoi ambasadorin Grenell dhe presidentin Donald Trump për marrëveshjen rreth linjës ajrore Prishtinë- Beograd, duke besuar që do të arrihet edhe marrëveshja finale Kosovë-Serbi. “Mendoj që është diçka e re, ajo që të tjerët nuk kanë arritur ta bëjnë është duke e bërë ambasadori Richard Grenell dhe administrata e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Roli i SHBA-së në këtë proces është i jashtëzakonshëm dhe i pazëvendësueshëm. Kam besim të plotë se nën lidershipin e presidentit Donald Trump do të arrijmë deri te marrëveshja finale ndërmjet shtetit të Kosovës dhe Serbisë, e kjo do t’i ndihmojë shumë zhvillimit ekonomik, progresit, paqes dhe stabilitetit në rajonal”, tha Presidenti Hashim Thaçi. Edhe Presidenti Thaçi, tha ndërkaq se “ambasadori Grenell është i ngarkuar special për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi nga presidenti Donald Trump dhe vizita e tij në Kosovë  nuk lidhet me çështjet e brendshme dhe lokale politike”.

“Ne do të diskutojmë për dialogun, do të diskutojmë për çështjet që janë jetike të konsolidimit të shtetit të Kosovës dhe të kultivimit të përjetshëm të relacioneve në mes të Prishtinës dhe Washingtonit. Kështu që është jashtë agjendave lokale dhe elektorale kjo vizitë, por është agjendë e planifikimit të shtyrjes përpara të dialogut për çka kam besim. Përsëri e ritheksoj se me lidershipin e presidentit Trump do t’ia arrijmë”, tha Presidenti Thaçi.

Ambasadori amerikan në Berlin, Richard Grenell, i cili është edhe i ngarkuar special i presidentit Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi po qëndron në rajon pak ditë pasi bashkë më këshilltarin e Sigurisë Kombëtare, Robert O’Brien, ndërmjetësoi një marrëveshje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për rihapjen e linjës ajrore Prishtinë Beograd. Kjo linjë me të cilën do të operojë agjencia gjermane e fluturimeve Lufthansa, siç thuhet, do të përmirësojë lidhjet ekonomike ndërmjet Kosovës dhe Serbisë./ DW

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Vuçiç i prerë/ “S’ka asnjë plan për Kosovën, askush s’mund të më thotë “merre ose lëre”

Publikuar

-

Nga

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç ka njoftuar sot se do të takohet me kancelaren gjermane, Angela Merkel, me të cilën do të diskutojnë për zgjidhjen e çështjes së Kosovës.

Vuçiç deklaroi se ndryshe ngasa transmetohet në media, nuk ka një plan të ri për marrëveshjen me Kosovën.

“Unë nuk mendoj se ka ndonjë plan të ri që do të diskutohet. Askush nuk mund të dalë me një plan dhe të thotë merre ose lëre atë”, shprehet presidenti serb.

LEXO EDHE:  George Soros ishte kundër ndërhyrjes së NATO-s në Kosovë

LEXO EDHE:  George Soros ishte kundër ndërhyrjes së NATO-s në Kosovë

Ndërkohë, kancelarja gjermane i ka dërguar ftesë për t’u takuar edhe kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, të cilit me anë të një letre i ka theksuar se dialogu me Serbinë mbetet sfidë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Lajm i mirë nga Kosova/ Rezultatet e analizave të të dyshuarës për koronavirus dalin negative

Publikuar

-

Nga

Një grua në Kosovë u shtrua në spital pas dyshimeve se mund të ishe prekur nga koronavirusi.

Drejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike Naser Ramadani, jep lajmin e mirë se gruaja me origjine britanike nuk është e prekur nga ky virus pasi rezultati i analizave doli negativ.

Bëhet fjalë për një shtetase të huaj e cila punon në Kosovë dhe e cila ka qenë në një qendër skijimi ku kanë qenë edhe pesë persona të tjerë.

Përveç se në Kinë, virusi është përhapur në më shumë se 20 vende, përfshirë SHBA-në, Britaninë e Madhe, Singaporin, Francën, Rusinë, Spanjën dhe Indinë.

LEXO EDHE:  Berisha: Rama dhe makthi i tij i madh për Tiranën

LEXO EDHE:  Kosova drejt diktaturës?!/Vendimi më i fundit për fyerje ndaj Preisdentit!

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka shpallur epideminë emergjencë ndërkombëtare./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Kosova dhe Serbia drejt një marëveshjeje?/ Paralajmërimi i Thaçit

Publikuar

-

Nga

Kosova dhe Serbia duket se janë duke shkuar drejt një marëveshjeje për njohjen reciproke dhe këtë e ka paralajmëruar presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi.

Në një postim në rjetet sociale, Thaçi falenderon presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, të cilit i thotë se falë mbështetjes së tij dhe të të dërguarit Richard Grenell, do arrihet marëveshje.

“Faleminderit President Donald Trump për vëmendjen që ia keni kushtuar Kosovës dhe luftës sonë të përbashkët për të çimentuar paqen në Ballkan. Nën udhëheqjen tuaj dhe punës së shkëlqyer të Richard Grenellit, ne do të arrijmë marrëveshje përfundimtare për njohjen e ndërsjellë ashtu siç përshkruhet qartë në letrën tuaj që më dërguat mua vitin e kaluar”, shkruan Kreu i Shtetit të Kosovës.

LEXO EDHE:  Serbia vijon hakmarrjen/ Kërkon nga Franca arrestimin dhe ekstradimin e Haradinajt

LEXO EDHE:  Kosova drejt diktaturës?!/Vendimi më i fundit për fyerje ndaj Preisdentit!

Ndërkohë kujtojmë se Trumpi i shkruante Thaçit me anë të një letre se ky “është moment unik, për të përfituar në arritjen e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse me Serbinë”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE