Connect with Us

Kryemadhi paralajmëron Ramën/ “15 marsi është afati i fundit”

Politikë

Kryemadhi paralajmëron Ramën/ “15 marsi është afati i fundit”

Publikuar

-

Monika Kryemadhi gjatë një takimi me strukturat e e LSI-së në Lezhë komentoi uljen e opozitës në tryezën e Reformës Zgjedhore.

Ajo mohoi që të ketë arritur një marrëveshje me mazhorancën, pasi pretendon se ulja e tyre në tryezë erdhi si pasojë e një dakordësie.

“Të gjithë u shokuan se ç’ishtej kjo firmosje. Është shumë e thjeshtë, është dakordësimi për t’u përballur njëherë e përgjithmonë me krimin e organizuar. Reforma Zgjedhore e cila është një nga kushtet e para të Bundestagut është e vetmja pikë që opozita duhet të bënte me rolin e saj”, u shpreh Kryemadhi.

Kryetarja e LSI-së ka paralajmëruar kryeministrin Edi Rama se afati i fundit për të shpallur zgjedhje të parakohshme është data 15 mars.

LEXO EDHE:  “Ka përfaqësuar Ramën në gjyqet tona”/ Berisha i vërsulet Avokates së re të Shtetit

“Miratimi i kësaj reforme nga Këshilli Politik do u hapë rrugën zgjdhjeve të parakohshme. Nëse kjo gjë nuk ndodh pas miratimit të reformës nuk ka më abasadë, ambasador, e ndërkombëtar që të fshehë dhe mbulojë përgjegjësië e Edi Ramës, jo vetëm përballë shqiptarëve por edhe partnerëve që i vetmi njeri që nuk do integrimin e Shqipërisë, që Shqipëria të jetë një vend i barabartë është Edi Rama dhe sekti i rij i rilindjes. Data 15 mars është afati i fundit i Edi Ramës, por edhe sektit të tij, për t’i dhënë fund parlamentit ilegjitim dhe për t’u hapur rrugë zgjedhjeve të lira dhe të ndershme”, theksoi Kryemadhi./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Do na vinin deri në Sarandë”/ Gazetari zbulon ishullin “probematik” që mund të na heqë milje detare

Publikuar

-

Nga

“Do na vinin deri në Sarandë”/ Gazetari zbulon ishullin “probematik” që mund të na heqë milje detare

Gazetari Ferdinand Dervishi, ka folur mbrëmjen e sotme për çështjen e detit me Greqinë që ka ringjallur debat të ashpër.

Dervishi tha se ndarja e Detit duhet të bëhet vetëm në bazë të vendimit të Gjykatës Kushtetuese.

“Jemi në një fazë të tretë. Ose marrëveshje me një mbikëqyrës, ose gjykatë Ndërkombëtare. Ashtu si marrëveshja e 2009 edhe marrëveshja Bushati-Kotzias ka vdekur. Tani rruga është marrëveshja përmes një pale të tretë. Rama kërkon një palë të tretë mbikëqyrëse më shumë se një ndarje të Detit nga Gjykata Ndërkombëtare. Ndarja e Detit duhet të bëhet vetëm në bazë të vendimit të Gjykatës Kushtetuese”, u shpreh ai në emisionin “Open”.Gazetari deklaroi se problem qëndron te ishulli Barketa, njohja e të cilit sipas tij mund të na bëjë të humbasim shumë milje detare.

LEXO EDHE:  Kokaina e Durrësit/ Rama: Në portet e BE nuk u kap, tek ne po

LEXO EDHE:  Rama vetemërohet ministër i Jashtëm/ Zbardhen prapaskenat

Ai tha se baraslargësia matet duke hequr vijë të drejtë nga ky ishull, ndërkohë që toka greke është shumë larg në distancë.

“Problemi është një shkëmb që gjendet pothuajse midis Greqisë dhe Shqipërisë. Problemi është se merr atributet e një ishulli. Në kohën e Berishës ndarja është bërë nga ishulli Barketa dhe kjo është shumë abuzive. Nuk mund të lejojmë që ishulli Barketa të ketë efekt të plotë, se do na vinin deri në Sarandë”, nënvizoi Dervishi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Fitorja e PD është e sigurt”/ Berisha: Doja që zgjedhjet të mbaheshin në 20 shkurt, e ka simbolin brenda

Publikuar

-

Nga

“Fitorja e PD është e sigurt”/ Berisha: Doja që zgjedhjet të mbaheshin në 20 shkurt, e ka simbolin brenda

“Fitorja e opozitës është e sigurt. Do të arkivohet në koshin e plehrave të historisë. Shipëria do të çlirohet nga një aventurier”.

Kështu pretendon ish-kryeministri Sali Berisha. Ai tha se zgjedhjet e 25 prillit do të fitohen nga opozita e Lulzim Bashës.

Ish-kryetari i Partisë Demokratike tha në emisionin “Rubikon” se fitorja është parashikuar edhe nga sondazhet.“Sondazhet tregojnë një fitore të thellë të opozitës së bashku me LSI-në dhe partitë e tjera. Tani ky ka filluar manipulimin e listave të zgjedhësve por fatmirësisht edhe miqtë tanë, partnerët ndërkomëbtarë e kanë zbuluar se ky po ndryshon listat.

LEXO EDHE:  Monika Kryemadhi tregon problemin që kanë protestat e opozitës

LEXO EDHE:  “Ka përfaqësuar Ramën në gjyqet tona”/ Berisha i vërsulet Avokates së re të Shtetit

Këtu është thënë që zgjedhjet do të bëhen më 25 prill, zgjedhjet duhet të ishin më 20 shkurt, se ky do të bëjë gjithçka të mos ikë, por ky do mundet në mënyrën më të… do mjerohet shumë keq. 20 shkurti është dita e shembjes së bustit të Enver Hoxhës, e ka simbolin ajo brenda”, deklaroi Berisha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

A është kontaktuar nga Gjykata e Hagës?/ Përgjigjet Sali Berisha

Publikuar

-

Nga

A është kontaktuar nga Gjykata e Hagës?/ Përgjigjet Sali Berisha

“A është kontaktuar nga Gjykata e Hagës?” Kjo është pyetja që i është drejtuar ish-kryeministrit Sali Berisha, teksa po fliste për çështjen e kufijve të Kosovës dhe luftën me Serbinë.

Berisha tha se më përpara ka pasur kontakte për shumë çështje me Gjykatën e Hagës

“Jo, unë jam kontaktuar për shumë gjëra kur u ngrit Gjykata sepse edhe Shqipëria edhe Kosova kanë firmosur një marëveshje me përfaqësuesit e gjykatës. Ajo marrëveshje është firmosur në të dy parlamentet. Unë kam kundërshtuar raportet e Dick Marty”, u shpreh ai në emisonin “Opinion”.Pyetjes nëse është kontaktuar kohët e fundit, Berisha iu përgjigj duke thënë jo.

LEXO EDHE:  “Mos mendoni si huliganë”/ Rama thirrje mbështetësve të opozitës

LEXO EDHE:  Rama zëvendëson Lleshajn/ Një tjetër gjeneral i preferuari i tij

“Nuk jam kontaktuar. Nuk kam asnjë gjë konkrete për asnjë rast”, theksoi ish-kryetari i PD-së./ CNA.al

LEXO TE PLOTE