Connect with Us

“Kjo mbetje e kashtës së Milanos fashiste”/ Veliaj nuk heq dorë nga Teatri, tregon se kur do të shembet

Politikë

“Kjo mbetje e kashtës së Milanos fashiste”/ Veliaj nuk heq dorë nga Teatri, tregon se kur do të shembet

Publikuar

-

Pavarësisht rezistencës së artistëve, kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj duket se nuk ka ndërmend të tërhiqet nga projekti për shembjen e Teatrit Kombëtar.

Sot, kryebashkiaku i Tiranës nuk ka nguruar ta cilësojë Teatrin si “mbetje e kashtës së Milanos fashiste”, dhe ritheksoi se ai do të shembet së shpejti.

“Jam shumë i vendosur të vazhdojmë me Teatrin e Ri. Për të gjithë ata që thonë kur do prishet, kjo nuk është sipas qejfit, por sapo të kenë mbaruar të gjitha procedurat, sapo të shkojë në Parlament kontrata e re, të jepet leja për Teatrin e ri dhe ne do të kemi teatrin më të bukur në të gjithë Europën Juglindore. Tirana e meriton që në 100 vitet te ardhshme të mos shkojë në teatër me batanije dhe qytetaret të rrethohen nga mbetjet e kashtës dhe shkrepëseve të Milanos fashiste”, tha Veliaj.

Nga ana tjetër Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka vendosur që të mbrojë deri në fund godinën dhe madje duke e rikthyer atë në gjendje pune përmes vendosjes në skenë në shfaqjeve të ndryshme.

Po ashtu, edhe ‘Europa Nostra’, një organizatë që mbron objektet kulturore në Europë, iu drejtua me një letër Presidentit, kryeministrit dhe kryebashkiakut të Tiranës ku njoftonte se Teatri Kombëtar ishte shpallur nga ata si një ndër “7 vendndodhjet më të rrezikuara” dhe bënte thirrje për ruajtjen e godinës.

LEXO EDHE:  Vasili turpëron Veliajn/ Mbylle gojën se ti s'bën as për Kabulin

“Asnjë nga 29 vendndodhjet e përzgjedhura më parë në programin “7 vendndodhjet më të rrezikuara” është prishur dhe do të ishte risi nëse një fat i tillë i mjerueshëm do të ishte rezervuar për Teatrin Kombëtar të Shqipërisë”, shkruhej në letrën drejtuar Ramës, Veliaj dhe Metës.

Por, sërish Veliaj nuk është tërhequr, ndërsa paralajmëron se “Për të gjithë ata që po lodhen aty, për mua rrini sa të doni , po nuk do ju’a bëjmë pa ditur, do ju lajmërojmë ditën që do të fillojë ndërtimi i Teatrit të ri”./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. Z

    23 Janar, 2020 at 11:49 am

    Shume miqesisht do ta pyesja CNA a ka shkuar ndonjehere ne Teatrin kombetar? Neqoftese po le te na jape pershtypjet..

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Nuk bëhet ky vend”/ Lubonja: OFL spektakël, nuk godet “kriminelët” pranë qeverisë

Publikuar

-

Nga

Analisti Fatos Lubonja, i ftuar në emisionin “Real Story” deklaroi se operacionet anti-OFL janë një spektakël, duke theksuar se nga këto operacione nuk goditen “kriminelët” pranë qeverisë.

“Shumë shqiptarë thonë ky vend nuk bëhet. Te ky sondazh 7 për qind thoshkan që ky vend nuk bëhet.

Do them një batutë por shumë domethënëse. Po mbushja makinën me karburant mes Lushnjës e Fierit.Më pyeti ai që a bëhet ky vend më tha, meqë më njohu meqë dalim në televizor. Më tha e di kur do bëhet ky vend, kur të vijnë të gjithë nga Siria, nga ata vende, atëherë do bëhet tha. Kështu tha.

Asgjë nuk duket mirë në horizont. Edhe OFL, operacioni “Forca e ligjit” nuk godet njerëzit afër qeverisë”, tha Lubonja./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deklarata e Çanit/ “Politika është e pisët, nuk bën dot pa krimin”

Publikuar

-

Nga

Moderatori Arian Çani deklaroi se politika nuk është e zonja të jetojë pa krimin, teksa po fliste për kapjen e Vladimir Gjutës me armë para selisë rozë dhe aludimet se mund të ishte duke planifikuar një atentat ndaj kryeministrit Edi Rama.

Çani tha se nuk beson që krimi i organizuar të jetë duke sulmuar opozitën, pasi pretendon se janë të dyja të pista dhe bashkëpunëtore.

“Krimi nuk është në atë situatë t’i bjerë politikës, por as politika nuk është e zonja të jetojë pa krimin. Politika është e pisët si krimi. Po them një hipotezë. Ka shumë kriminelë që vazhdojnë i mbajnë pasuritë, makina luksoze dhe të pajustifikuara ata i konfiskon policia. Për mua ajo është një fishkëllimë. Një fishkëllimë që fushata po afron edhe ne s’kemi para. Si mendoni ju, një kriminel që nuk ka pastruar paratë nuk do të investojë tek partia që është në pushtet?”, deklaroi moderatori./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Rusët po vijnë vërdallë”/ Myslim Murrizi bën denoncimin e fortë: Qeveria po bën pazare nafte

Publikuar

-

Nga

murrizi sulmo qeverine

Deputeti, Myslim Murrizi, ka reaguar në lidhje më protestën e më shumë se 850 punëtorëve naftëtarë të rafinerisë së Ballshit.

Në një deklaratë për mediat, Murrizi u shpreh se mbi 1 milion ton naftë ikën jashtë vendit tonë, por prej 12 vitesh kompania që merr energjinë nëntokësore shqiptare nuk paguan asnjë lek fitimi në arkën e shtetit.

Sipas tij, askush nuk flet për to, pasi qeveritarët po ndajnë pazaret në pjesën e naftës.

“Ndodhem sot para jush si deputet i qarkut të Fierit, për të denoncuar heshtjen e qeverisë prej muajsh për 850 punonjës të rafinerisë së Ballashit të cilët janë katër muaj pa paga dhe dy muaj në protestë.
Protesta e tyre është në vesh të shurdhër sepse qeveria është e kapur nga korrupsioni dhe askush nuk flet për 100 familje që vuajnë për kafshatën e bukës.

Disa herë punonjësit e rafinerisë së Ballshit, jo vetëm sot por prej vitit 2008, janë denigruar dhe diskredituar nga qeveritë sepse zyrtarë të ndryshëm dhe politikanë të mazhorancave respektive ndajnë pazarë me pjesën e naftës dhe me “Banker Petroleum”.

Mbi 1 milion ton naftë në Shqipëri ikën jashtë vendit tonë. Prej 12 vitesh kompania që merr energjinë nëntokësore shqiptare nuk paguan asnjë lek fitimi në arkën e shtetit.
E çuditshmja është që nafta ikën në tregjet e botës me një çmim 15 euro më lirë sesa në vend dhe 815 punonjës të rafinerisë së Ballshit janë pothuajse të flakur në rrugë prej vitit 2008 kur është privatizuar Alpetroli.

Si deputet i qarkut Fier i jam drejtuar dy herë me shkresë zyrtare Autoritetit të Konkurrencës, autoritet i cili duhet të ndërhyjë në raste të tilla për të vetmin rast që autoriteti ka marrë 6 vendime dhe nuk ka zbatuar asnjë vendim të tij. Ky është rasti abuziv i mosndërhyrjes në rastin e shkeljes flagrante të konkurrencës të kompanisë “Bankers Petroleum”, kontratës që ka me rafinerinë Ballsh për të mos u flakur në rrugë këta punonjës dhe që kjo naftë shitet në Shqipëri me çmim më të lirë sesa vjen nga importi.
100 milion euro është gjobitur kompania “Bankers Petroleum” nga Drejtoria e Përgjithshme e Doganës për mospagesë akcize.

Në datë 31 maj 2019, edhe sot e kësaj dite, s’ka paguar asjë lek sepse në mënyrë arbitrare nga Ministrja e Financave, e urdhëruar nga kapoja që është i kyçur në kullën e kryeministrisë që urdhëron dhe zonjën Juljana Latifi, kryetare e Autoritetit të Konkurencës, nuk është realizuar, dhe nuk është ekzekutuar vendimi i Drejtorisë së Përgjithshme të Doganës.

LEXO EDHE:  Analisti i nxjerr bojën këshilltarit të Veliajt

LEXO EDHE:  Deklarata e fortë e Lubonjës/ Ja si e quante Rama, Artan Imamin dhe pazaret që mbylli "sekseri"

Ju bëj thirrje deputetëve të qarkut Fier të Partisë Socialiste, të cilët sa herë që kanë patur nevojë për vota ja kanë premtuar, që uzina do të ndizet. Kryeministrit, kryetarit të Kuvendit, që është deputet i qarkut Fier, Zv.kryeministrit, dhe të gjithë deputetëve të qarkut Fier që nuk kanë gisht tek aferat korruptive që luhen në kurriz të familjeve të Mallakastrës, Patosit dhe Roskovecit dhe të 1 milion e kusur ton naftë pasuri kombëtare të Republikës së Shqipërisë që të ngrihen dhe të reagojnë për një të drejtë legjitime të këtyre punëtorëve që çdo ditë protestojnë sa para Prefekturës, aq edhe në uzinën e rafinerisë së Ballshit.

Gjashtë vendimet e Autoritetit të Konkurrencës dhe përgjigja përfundimtare që më drejtohet mua zonja Juljana Latifi është që në të gjithë vendimet, autoriteti merr vendim që “Bankersi…”, mbi 80% të xhiros vjetore dhe 5% të xhiros ditore nëse nuk zbatohet kontrata. Deri më sot asnjë vendim i ekzektutivit, asnjë lek i futur në arkën e shtetit.

Kohët e fundit kam vënë re një propagandë demagogjike edhe nga qeveria edhe nga suflerët e saj, që  kane hap krahët për investitorët amerikan në Shqipëri.
Kam parë selfie me Ambasadoren e re të ardhur, por realisht është prezente prej 30 vitësh post komunizëm, vëmë re është që naftën, minierat, aeroportin e kanë kinezët.

BKT, Telekomin, hidrocentralet , Kurumin por edhe portin e Durrësit dhe aeroportin imagjinar të Vlorës e kanë turqit.

Rusët po vijnë vërdallë për vendburimin e naftës.
Skanerin e doganës, SKS-në, aleatëtin që bën pashaporta, embarkimin e naftës, kasat fiskale, dheck up-in e famshëm , sterilizimin e paisjeve kirurgjikale, PPP-të, dhe çdo tendër që ka miliona euro i kanë tufa solidare e hajdutëve të politikës shqiptare. Amerikanët nuk i shof gjëkund, në asnjë cep të ekonomisë shqiptare.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE