Connect with Us

Horoskopi i ditës, 23 janar 2020

Sociale

Horoskopi i ditës, 23 janar 2020

Publikuar

-

DASHI 21. mars – 20. prill

Gjate kësaj dite do jeni ne humor shume te mire dhe te gatshëm për te bere edhe surpriza ndaj partnerit. Ne përgjithësi atmosfera do jete goxha sensuale dhe e ngrohte. Edhe beqaret do jene me fat ne dashuri dhe mund te fillojnë lidhjen qe kane ëndërruar gjithmonë. Ne planin financiar nuk do ndikoje asnjë planet kështu qe gjendja do vazhdoje te mbetet e qëndrueshme gjithë kohës.

DEMI 21. prill – 21. maj

Urani nuk do sjelle shume te mira ne jetën tuaj ne çift. Do e keni te vështirë te komunikoni lirshëm dhe here pas here do iu lindin debate te forta. Beqareve do iu mungoje përqendrimi dhe as nuk do mendojnë për te filluar një lidhje. Ata ende nuk e dine ke te zgjedhin. Financat do i menaxhoni me shume kujdes dhe gjendja ne këtë sektor do mbetet e kënaqshme.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Nëse doni qe marrëdhënia juaj te ece sa me mire gjate kësaj dite, duhet patjetër te ndërmerrni disa rreziqe dhe te bëni diçka ndryshe. Vetëm kështu gjerat për ju do përmirësohen. Beqaret duhet te jene realiste dhe nuk duhet te kërkojnë gjera te pamundura. Planin i financave nuk do jete i keq megjithatë as ne gjendjen me te mire te mundshme. Beni kujdes me çdo hap qe do hidhni.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Ka rrezik t’iu lindin shume dyshime sot pe rate qe keni ne krah dhe nuk do ndiheni aspak te qete si me pare. Çdo hap do e hidhni te mirëmenduar. Beqaret ka shume mundësi te qëndrojnë ne ambientin e tyre dhe as te mos tentojnë te joshin. Këtë ata do mendojnë ta bëjnë me vone. Për financat gjendja do jete goxha e paqëndrueshme. Tregoni kujdes dhe kërkoni ndihme sa me pare.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Marrëdhënia juaj me partnerin do mbetet e mire sot dhe nuk do keni ankesa te mëdha për njeri-tjetrin. Do jeni dëgjues te mire dhe do flisni hapur për gjithçka. Beqaret do kenë vërtet fat ne jetën e tyre dhe mbrëmja ka për te qene euforike. Ne planin financiar duhet te vendosini sa me pare disa kufizime ne mënyrë qe gjendja mos jete problematike si me pare.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Jeta juaj ne çift nuk do jete shume e qëndrueshme sot, Ne disa momentet do dini si te dashuroheni me partnerin, por ne disa te tjera do debatoni ashpër me te dhe mund te thoni fjale lënduese. Beqaret nuk duhet te nxitohen nëse vërtet duan ta gjejnë personin me te përshtatshëm. Sektori i financave do jete i begate dhe pa asnjë lloj problemi.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Do jeni shume sensuale sot dhe delikate me çdo gjest ndaj partnerit. Do e dashuroni ne mënyrë shume te veçante atë dhe emocionet kane për te qene me te forta edhe nga sa vete ju mendonit. Beqaret do kenë takime sensacionale qe do ua ngrenë zemrën peshe dhe do i nxitin te përfitojnë sa me shume prej tyre. Me shpenzimet do tregoheni te kufizuar dhe gjendja nuk do ketë as problemin me te vogël.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Sot do keni disa debate te vogla me partnerin tuaj, por ato do bëjnë me shume zhurme sesa do sjellin probleme. Ne pasdite gjendja do jete me e mire. Beqaret nuk do duan te bëjnë asnjë ndryshim ne statusin e tyre sepse pranë miqve do përjetojnë kënaqësi te paimagjinueshme. Buxheti do filloje te ketë disa përmirësime te vogla te cilat shume shpejt do ju lejojnë te bëni investimet e menduara.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Gjerat mes jush dhe partnerit do ecin mjaft mire sot. Komunikimi dhe toleranca janë pikat tuaja me te forta te cilat kane bere qe situata te mbetet e qëndrueshme. Beqareve do ju rrahe zemra me fort se asnjëherë me pare, por do druajte te hedhin menjëherë hapa. Për financat ka për te qene një dite e trazuar. Mundohuni te mos shpenzoni pa llogari dhe mendoni edhe për te ardhmen.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Dite shume e ekuilibruar ka për te qene kjo e sotmja për te dashuruarit. Do flisni hapur edhe për disa probleme te vjetra dhe do i zgjidhni ato një e nga një. Beqaret nuk do jene me fat ne dashuri, megjithatë dita do kaloje mjaft mire fale pranisë se miqve dhe te afërmve me te dashur. Shpenzimet e papritura, por te domosdoshme mund ta tronditin pak situatën financiare.

UJORI21. janar – 19. shkurt

Mos e acaroni shume partnerin tuaj sot dhe mos e vini nen trysni pasi do e largoni nga vetja gjithnjë e me shume. Beqaret do ndihmohen shume nga miqtë e ngushte dhe do arrijnë te realizojnë disa takime shume interesante. Shume shpejt edhe ata do fillojnë një lidhje serioze. Buxheti nuk ka për te qene i keq, megjithatë për te mos pasur probleme as nesër mire është te ulni disa shpenzime te përditshme.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Do jeni shume te frymëzuar sot ju te dashuruarit dhe do përgatisni edhe surpriza te njëpasnjëshme për partnerin. Marrëdhënia ne çift do jete e shkëlqyer. Beqaret duhet ta harrojnë përgjithmonë një person qe kane pëlqyer me pare sepse përndryshe nuk mund te shohin dot drejt se ardhmes. Sot nuk do jete dite me fat për ta. Buxhetin do dini si ta mbani nen kontroll.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

“Nuk ka vend për panik”/ Eksperti shqiptar në SHBA flet për vaksinën e koronavirusit

Publikuar

-

Nga

Koronavirusi po vijon të përhapet masivisht duke regjistruar dhjetëra viktima çdo ditë që kalon.

Për kurimin e këtij virusi ka folur së fundmi edhe eksperti virolog në SHBA, Arban Domi, i cili deklaron se vaksina do kërkojë disa muaj punë për tu krijuar dhe më pas për të hyrë në prodhim.

Drejtori i Departamentit për Zhvillimin e Vaksinave në firmën bioteknologjike GeoVax, tha në një lidhje në Skype për Zërin e Amerikës, se ndonëse koronavirusi është më pak i njohur se gripi, nuk ka vend për panik.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 7 dhjetor 2018

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 5 shkurt 2020

Domi thekson se është detyra e punonjësve të shëndetit publik që të njohin simptomat e koronavirusit të ri për të sensibilizuar njerëzit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Dëshironi të kurorzoni dashurinë tuaj në dasëm?/ Aplikoni tani dhe fitoni një udhëtim mjalti

Publikuar

-

Nga

E keni menduar që dikush mund t’ju organizojë dasmën falas?

Për të disatin vit rradhazi në TEG vijnë të organizuara ceremonitë martesore më të vecanta. TEG dhe agjensia Ami Event risjellin aktivitetin që do t’I japë mundesinë çdo cifti për të celebruar dashurinë në ambjentet e qendrës tregtare më të madhe në vend.

Ky aktivitet zë fill më 14 shkurt dhe do të vijojë dhe në datat 15 dhe 16 Shkurt. Ceremonitë martesore do të vijnë të organizuara në të gjitha detajet e tyre. Pranë Hyrjes së gjelbër në TEG, është ngritur një dekor special ku do të pozicionohet altari i celebrimit të çifteve që kanë aplikuar për të qenë pjesë e këtij aktiviteti. Çifteve do t’i mundësohen veshjet e dasmës, asistencë në make up, banketi, fotot profesionale, etj. Çiftet do të kenë mundësi që të zgjedhin vetë një personazh publik që t’i celebrojë. Do të jenë personazhet publik ata që do të pranojnë apo jo te celebrojnë çiftet që i kanë përzgjedhur, ose cilin çift do të celebrojnë në rastet qe janë nominuar disa herë nga aplikantët.

Organizimi i këtij viti do të ketë edhe risi. Njëri nga çiftet që do të celebrohet në TEG, do të ketë mundësinë që të fitojë një udhetim mjalti, mundësuar nga Interspar. Për t’u bërë pjesë e kësaj gare, të gjitha çiftet, duhet të bejnë sa më shumë blerje në Interspar në TEG, nga data 14 deri 29 Shkurt. Matësi për blerjet do të jetë karta Happy, e cila duhet të jetë patjetër e regjistruar nën emrin e njërit nga partnerët. Nëse nuk e dispononi karten Happy, mund të pajiseni shumë shpejt pranë kasave të shërbimit në Interspar në TEG.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 25 shtator 2019

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 10 gusht 2018

Që prej ditës kur janë çelur aplikimet, qindra çifte kanë vendosur të dhënat e tyre për tu bërë pjesë e këtij aktiviteti. Ndërkohë për të gjithë ata që dëshirojnë të jenë pjesë, aplikimet janë ende të hapura deri në datën 13 shkurt, ndaj nxitoni. Mekanizmi është shumë i thjeshtë: vizitoni Teg.al, ku do të gjeni formën e aplikimit. Plotesoni fushat me të dhënat tuaja: Emri/mbiemri i secilit prej partnereve, email, nr. telefoni, personazhi publik që dëshironi t’ju celebrojë martesën, emrat e dy shoqërueseve të nuses. Më pas stafi i Ami Event do të kontaktoje secilin aplikant për të koordinuar organizimin e ceremonisë.

Dasmat në TEG tanimë janë një traditë, në vazhdën e aktiviteteve autentike që qendra organizon përgjatë gjithë vitit. TEG është nën menaxhimin e Acrem, kompania më e madhe menaxhuese e qendrave tregtare në Shqipëri, pjesë e Grupit Balfin, grupi më i madh dhe më inovativ i investimeve në Shqipëri dhe një nga më të mëdhenjtë në rajon.

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Emigrantët ilegalë në Itali/ Gati ligji i ri për pajisjen me leje të rregullt qëndrimi

Publikuar

-

Nga

Qeveria italiane po analizon mundësinë e aprovimit të një ligjit të ri për pajisjen me leje të rregullt qëndrimi për emigrantët që jetojnë e punojnë ilegalisht në Itali.

Kusht është të dëshmojnë se kanë gati një kontratë punësimi si dhe derdhja e një kontributi financiar nga ana e punëdhësit.

Aktualisht llogaritet se numri i emigrantëve klandestinë në Itali është rreth 600 mijë.
Në Itali e njohin me emrin “Sanatoria”, apo amnistia për rregullimin e situatës së emigrantëve klandestinë që punojnë ilegalisht apo që nuk gjejnë dot punë pasi nuk kanë leje qëndrimi.
Sanatoria e re është propozuar nga iniciativa popullore “Ero straniero” dhe e mbështetur nga forca politike “+ Europa”.

Ky draft ligor po ekzaminohet në komisionin parlamentar të Cështjeve Kushtetuese dhe ka gjetur mbështetjen e ministres së Brendshme Luciana Lamorgese e cila gjatë një interpelancë në këtë komision ka pohuar se qeveria synon të marrë në vlerësim e t’i gjej zgjidhje kuadrit kompleks të situatës së majft emigrantëve të parregulltë në Itali.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 17 mars 2018

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 25 shtator 2019

Vlerësohet se nga kjo do të përfitojnë rreth 300 emigrantë nga mbi 600 mijë që është numri i tyre. Sanatoria e fundit në Itali është bërë në vitin 2012.
Sipas Institutit të sigurimeve shoqërore nga sanatoria e vitit 2012 rezultojnë ende sot rreth 80% emigrantë të punësuar që përfituan nga normativa e saj.

Sanatoria e re parashikon të lë jashtë emigrantë që kanë apo kanë pasur probleme me drejtësinë italiane apo që dyshohen se janë rrezik për sigurinë kombëtare.

LEXO TE PLOTE