Connect with Us

Pse Irfani dhe Ylli Ndroqi e drodhën ndaj Lali Erit

Politikë

Pse Irfani dhe Ylli Ndroqi e drodhën ndaj Lali Erit

Publikuar

-

Erion Veliaj i akuzuar pafundësisht si i përkëdheluri i mediave që i bënin fresk, ka humbur përkohësisht përkrahjen e së paku dy prej tyre. Televizioni informativ “News 24” i është bashkëngjitur një fushate më të gjatë që “Ora News” ka filluar kundër kryebashkiakut. Në një kronikë të fundit TV me pronar Irfan Hysenbelliun ka vënë theksin tek udhëtimet e shpeshta që bën jashtë shtetit Veliaj, ndërkohë që në Tiranë transmetohen lajme sikur ai, atë ditë është në krye të punëve.
Ajo që bën përshtypje është kthesa e beftë e këtij televizioni, i cili edhe vetë nuk ka rreshtur së transmetuari kronika të tilla të gatshme, madje edhe duke mos transmetuar fare hulumtime investigative se si Erion Veliaj mashtronte me kronikat.

Edhe më surprizues është qëndrimi që po mban “Ora News”. Prej një kohe të gjatë ekrani i Ylli Ndroqit, nuk i ka rreshtur sulmet, madje ka njoftuar kontraktimin e një firmë daneze e cila do të sjellë në Shqipëri një pajisje smart, me emrin “Dynatest”, që kontrollon cilësinë e rrugëve. Në kronikat e “Ora”-s është lajmëruar kjo nismë e televizonit duke sqaruar se qëllimi është kontrolli i të gjitha rrugëve të Tiranës, me qëllim identifikimin e cilësisë dhe shkeljeve të mundshme nga ndërtuesit dhe institucionet.

LEXO EDHE:  Vila luksoze e Veliajt në plazhin e Qerretit

Natyrisht kthesa të tillë të forta në qëndrimet editoriale nuk janë surprizë e madhe për publikun, i cili është mësuar me to. Ato shpesh nuk bëhen me qëllime informimi, por sepse interesat okulte të palëve bien në kontradiktë me njëra tjetrën.

Aq me tepër që Kryebashkiaku Veliaj është një njeri që ka demonstruar publikisht se shpërndan favore në këmbim të interesave të tij politike, ashtu sikurse bëri në rastin flagrant të përçarjes të artistëve të teatrit disa prej të cilëve i rekrutoi në mënyrë të paskrupullt.

Nuk dihet nëse kjo ka ndodhur dhe mes Veliajt dhe Irfan Hysenbelliut apo Ylli Ndroqit, por se sa e vërtetë është kjo do të kuptohet nga vijimësia e sensit kritik të ekraneve të tyre./Lapsi.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“BE të mbajë premtimin”/ Komisioneri Varhelyi: Nëse s’hapen negociatat në pranverë Ballkani në rrezik

Publikuar

-

Nga

Komisioneri për Zgjerimin Oliver Varhelyi gjatë prezantimit të metodologjisë së re për integrimin, deklaroi në Parlamentin Europian se procesi duhet të jetë i besueshëm.

Ai kërkoi që procesi të jetë i parashikueshëm për të dy palët, në mënyrë që vendet kandidate të kenë qartësi për kushtet që duhet të plotësojnë dhe ndikimin.

Varhelyi kërkoi që BE të mbajë premtimin dhe t’i hapë negociatat Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në pranverë, pasi theksoi se në të kundërt rrezikohet Ballkani Perëndimor.

“Ne kemi nevojë për stimuj të qartë dhe të prekshëm për të inkurajuar reformat. Komisioni qëndron në rekomandimet për hapjen e negociatave të pranimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë dhe shpresojmë që këto të mund të hapen para samitit të Ballkanit Perëndimor në Zagreb. Të dy vendet kanë dhënë atë që u kërkuan.

LEXO EDHE:  Shkarkoi dy zyrtarë të PDIU në bashki/ Idrizi: Shpejt të sillesh si kryeministër

LEXO EDHE:  Kokaina e Maminasit/ "Arbër Çekaj ishte financues i Erion Veliajt"

Gjatë vizitave të mia të fundit në Shkup dhe Tiranë, nënvizova rëndësinë e reformave dhe kërkova që zbatimi i tyre të vazhdojë. Të dy vendet janë angazhuar në përpjekje të mëtejshme për reformat. Në të njëjtën kohë për të qenë një partner i besueshëm, BE-ja duhet të përmbushë premtimet e saj. Ne jemi të bindur se çdo shtyrje e mëtejshme do të shkaktonte një rrezik të fortë, duke dëmtuar stabilitetin në të gjithë rajonin. Ne gjithashtu do të rrezikonim ndërhyrjen nga aktorët e vendeve të tretë dhe të tjerët” deklaroi komisioneri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Alibeaj akuza Ramës për paketën Anti-KÇK/ “Përdoret për shantazh ndaj grupeve kriminale”

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti i PD-së Enkelejd Alibeaj thotë se paketa Anti-KÇK është shantazh i kryeministrit Edi Rama për grupet kriminale.

Alibeaj pretendon se Rama po i shantazhon ata për t’i përdorur në zgjedhjet e ardhshme.

“Qeveri tani dhe ish-qeveria më pas duhet të ishte lënda e parë e SPAK-ut. Por me këtë Anti-KCK-në e ka eklipsuar SPAK-un, sepse kanë krijuar institucione të tilla që në një grup njerëzish futen brenda edhe prokurori i përgjithshëm dhe kreu i SPAK, që drejtohen nga ministri i Brendshëm dhe japin llogari te kryeministri.  Do u hedhë hi syve shqiptarëve, por edhe ndërkombëtarëve, do të mbushë statistikat tani që jemi në prag të çeljes së negociatave. Ky është shantazh ndaj grupeve kriminale për t’i përdorur nesër”, u shpreh ai në emisionin “5 pyetje nga Babaramo”.

LEXO EDHE:  Video humor dhe ironie/ Dasma e duhur

LEXO EDHE:  Kosovë-Shqipëri/ Nënshkruhet marrëveshja për punësimin

Sipas tij, mesazhi i kryeministrit për grupet kriminale është: “Po ju sekuestroj pasurinë do të përdoreni sikur unë di në zgjedhje për të përsëritur përsëritjen e krimit në procese elektorale përndryshe pasuritë tuaja do të mbeten të bllokuara”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Voltana Ademi ngre alarmin/ “Shkodra aspak e qetë nga krimi, qytetarët të pasigurt”

Publikuar

-

Nga

Kryebashkiakja në detyrë e Shkodrës, Voltana Ademi, deklaron se situata në qytetin që ajo drejton, vijon të mbetet alarmante.

Ademi tha se të shtënat e pak ditëve më parë në pedonalen e Shkodrës, tregojnë se krimi po godet edhe jetën e qytetarit.

“Situata në Shkodër vazhdon të mos jetë e qetë. Ngjarjet e fundit ishin në mes të qytetit. Ajo që ndodhi atje ishte një konflikt i armatosur. Krimi godet në zemër të qytetit, në jetën e qytetit. Situata në Shkodër bëhet më evidente sepse ngjarjet e fundit ishin më evidente”, u shpreh ajo në emisonin “360 gradë”.

Sipas saj, kjo tregon se krimi nuk po goditet dhe ngjarjet e ndodhura në Shkodër ende nuk janë zbardhur.

LEXO EDHE:  Meta-Veliaj bashkë kundër Tahirit

LEXO EDHE:  Kokaina e Maminasit/ "Arbër Çekaj ishte financues i Erion Veliajt"

“Ndihesh i pasigurt në qendër të qytetit të Shkodrës dhe vazhdon të përsëritet situata jo e qetë dhe kriminaliteti nuk goditet. Ngjarjet që kanë ndodhur në Shkodër akoma nuk janë zbardhur. Nuk janë zbardhur ata që kanë bërë krime dhe për ata shteti duhet të kishte vepruar. Kriminaliteti është një nga arsyet që njerëzit ikin”, theksoi demokratja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE