Connect with Us

Pse kërkojnë sistemin maxhoritar, ata që janë bërë deputetë vetëm nga proporcionali?

Politikë

Pse kërkojnë sistemin maxhoritar, ata që janë bërë deputetë vetëm nga proporcionali?

Publikuar

-

Reforma zgjedhore, duket sikur po merr udhë!
Midis PD-së dhe opozitës parlamentare, sipas një llogjike të ftohte politike, PS sigurisht do zgjidhte atë që përfaqësonte elektoratin e djathtë ndaj zgjodhi PD. Në identifikimin e përfaqësuesve të atij elektorati, çdo njeri me llogjikë do zgjidhte PD, ose ato subjekte politike që sipas shifrave me të fundme të prodhuara në përballje elektorale, përfaqësojnë realisht elektorat.

Deputetët e opozites parlamentare aktuale, me përjashtim të deputetit Permeti, i cili përfaqëson shifrat modeste të votave të zgjedhjeve të fundit, nuk përfaqësojnë elektorat.
Në një përballje individuale të tyre, ata asgjësohen nga skena politike pa filluar ende gara elektorale. Shumica e tyre dalin jashtë loje, (për shkak të asaj që ata nuk përfaqësojnë), duke filluar që nga përballjet në debatet politike mediatike paraelektorale.

Dy partite e mëdha, PS dhe PD nuk kanë pretendime në lidhje me sistemin elektoral. Proporcionali, të dyja palëve i leverdis jo sepse kryetarët e partive kanë në dorë listat, (s’ka gomar që beson se do nominohesh kandidat i një subjekti politik, pa dashur kryetari i partisë), por sepse sistemi proporcional i siguron fituesit stabilitet qeverisës.

Përveç dy subjekteve të mëdha elektorale, për këtë analizë mund të rreshtojmë me rradhë të tjerët.
Partia Bindja që kërkon sistem proporcional kombëtar, duke harruar se sido që t’ja shkruajë togfjalëshin proporcionalit, shifrat e deritanishme nuk e bëjnë sidoqoftë parti parlamentare. Kërkesën e shoqëron me ankesat që rreken të bindin që shifrat ishin të tilla sepse ju desh të luftonte me dy të mëdhenjtë! Por nuk shpejgon si binden, që do asgjësojnë të mëdhenjtë apo si do sigurojnë që të mëdhenjtë të mos i ngacmojnë.

Dash Shehi që është vetë partia e vet, mbeti në televizor pothuajse përditë duke deklaruar që ai vetë është për maxhoritar të pastër, ndërkohë që është personi qe edhe kur ka qenë i ri, jo vetëm nuk ka fituar kurrë në përballje kokë më kokë, (siç i pëlqen të flasë me fjalor demash), por nuk ka marrë dot as votat e tironsave që na plasi duke na thënë që përfaqëson. Fundja nëse do kishte dashur të përplaste briret, edhe në këtë moshe, mund të ishte përballur me subjektin politik që përfaqëson në garat lokale. Maxhoritar më të pastër se zgjedhjet lokale, nuk do gjejë dot për pjesën e jetës që i ka mbetur.

Deputetët e tjerë, pjesë e Kuvendit, janë deputetë ose sepse ishin në lista në zonë preferenciale, (me logjikën e tyre, sepse kryetarëve të partive respektive iu deshte qejfi), ose sepse i bëri të tillë rastësia dhe sjellja antisistem e subjekteve politike e që s’ka lidhje me asnjë sistem zgjedhor.
Sot një pjesë e mirë e tyre, presin me durim 2021 kur mbaron trajtimi me pasaportë diplomatike dhe ose kanë filluar të llogarisin pagesat kalimtare dhe përfitimet e pensionimit, ose vijnë vërdallë nëpër forume e nisma që sidoqoftë në raport me procesin zgjedhor, nuk përfaqësojnë asgjë.
Çuditërisht të gjithë këta, bërtasin (e dikush kondicionon edhe votën) për sisteme maxhoritare si të vetmet që do të përfaqesojnë denjësisht votat e shqiptarëve.

Statistikat e Kuvendit, kanë shembuj mjaft që tregojnë që statusi në politike, në disa raste edhe pavarësisht mungesës së fibrës minimale politike, nuk ka ndryshuar nga kalimi nga sistemi maxhoritar në atë proporcional.
Statistikat personale të secilit prej tyre, nëse ata vetë marrin laps e letër dhe listojnë votuesit e tyre të sigurt, janë të mjerueshme.
Atëherë çfarë po kërkojnë?

Çfarë kërkon Dash Shehi dhe të ngjashmit e tij, nëse nuk po luan presionin e radhës për të marrë premtimin që do jetë sërish në listë të PD?
Çfarë po kërkon Ralf Gjoni kur ndërsa nuk përfaqëson asnjë subjekte politik, kushtëzon votën e vet personale me ndryshimin e sistemit?

Çfarë përfaqëson secili nga deputetët që morën mandatet nga listat PD-LSI, kur kushtëzojnë votën për Kodin Zgjedhor me ndryshimin e sistemit?
Përfaqësojnë bindjet personale, apo thjesht janë të bindur se kjo është e vetmja mënyrë që kanë për tu bërë interesant në syte e elektoratit e që për momentin është i të tjerëve?!

Dhe në fund:A e testojnë mënyrën që kanë zgjedhur (secili të vetën për hall të vet), nëse ndërkohe ka bindur ndokënd?/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“BE të mbajë premtimin”/ Komisioneri Varhelyi: Nëse s’hapen negociatat në pranverë Ballkani në rrezik

Publikuar

-

Nga

Komisioneri për Zgjerimin Oliver Varhelyi gjatë prezantimit të metodologjisë së re për integrimin, deklaroi në Parlamentin Europian se procesi duhet të jetë i besueshëm.

Ai kërkoi që procesi të jetë i parashikueshëm për të dy palët, në mënyrë që vendet kandidate të kenë qartësi për kushtet që duhet të plotësojnë dhe ndikimin.

Varhelyi kërkoi që BE të mbajë premtimin dhe t’i hapë negociatat Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në pranverë, pasi theksoi se në të kundërt rrezikohet Ballkani Perëndimor.

“Ne kemi nevojë për stimuj të qartë dhe të prekshëm për të inkurajuar reformat. Komisioni qëndron në rekomandimet për hapjen e negociatave të pranimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë dhe shpresojmë që këto të mund të hapen para samitit të Ballkanit Perëndimor në Zagreb. Të dy vendet kanë dhënë atë që u kërkuan.

Gjatë vizitave të mia të fundit në Shkup dhe Tiranë, nënvizova rëndësinë e reformave dhe kërkova që zbatimi i tyre të vazhdojë. Të dy vendet janë angazhuar në përpjekje të mëtejshme për reformat. Në të njëjtën kohë për të qenë një partner i besueshëm, BE-ja duhet të përmbushë premtimet e saj. Ne jemi të bindur se çdo shtyrje e mëtejshme do të shkaktonte një rrezik të fortë, duke dëmtuar stabilitetin në të gjithë rajonin. Ne gjithashtu do të rrezikonim ndërhyrjen nga aktorët e vendeve të tretë dhe të tjerët” deklaroi komisioneri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Alibeaj akuza Ramës për paketën Anti-KÇK/ “Përdoret për shantazh ndaj grupeve kriminale”

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti i PD-së Enkelejd Alibeaj thotë se paketa Anti-KÇK është shantazh i kryeministrit Edi Rama për grupet kriminale.

Alibeaj pretendon se Rama po i shantazhon ata për t’i përdorur në zgjedhjet e ardhshme.

“Qeveri tani dhe ish-qeveria më pas duhet të ishte lënda e parë e SPAK-ut. Por me këtë Anti-KCK-në e ka eklipsuar SPAK-un, sepse kanë krijuar institucione të tilla që në një grup njerëzish futen brenda edhe prokurori i përgjithshëm dhe kreu i SPAK, që drejtohen nga ministri i Brendshëm dhe japin llogari te kryeministri.  Do u hedhë hi syve shqiptarëve, por edhe ndërkombëtarëve, do të mbushë statistikat tani që jemi në prag të çeljes së negociatave. Ky është shantazh ndaj grupeve kriminale për t’i përdorur nesër”, u shpreh ai në emisionin “5 pyetje nga Babaramo”.

Sipas tij, mesazhi i kryeministrit për grupet kriminale është: “Po ju sekuestroj pasurinë do të përdoreni sikur unë di në zgjedhje për të përsëritur përsëritjen e krimit në procese elektorale përndryshe pasuritë tuaja do të mbeten të bllokuara”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Voltana Ademi ngre alarmin/ “Shkodra aspak e qetë nga krimi, qytetarët të pasigurt”

Publikuar

-

Nga

Kryebashkiakja në detyrë e Shkodrës, Voltana Ademi, deklaron se situata në qytetin që ajo drejton, vijon të mbetet alarmante.

Ademi tha se të shtënat e pak ditëve më parë në pedonalen e Shkodrës, tregojnë se krimi po godet edhe jetën e qytetarit.

“Situata në Shkodër vazhdon të mos jetë e qetë. Ngjarjet e fundit ishin në mes të qytetit. Ajo që ndodhi atje ishte një konflikt i armatosur. Krimi godet në zemër të qytetit, në jetën e qytetit. Situata në Shkodër bëhet më evidente sepse ngjarjet e fundit ishin më evidente”, u shpreh ajo në emisonin “360 gradë”.

Sipas saj, kjo tregon se krimi nuk po goditet dhe ngjarjet e ndodhura në Shkodër ende nuk janë zbardhur.

“Ndihesh i pasigurt në qendër të qytetit të Shkodrës dhe vazhdon të përsëritet situata jo e qetë dhe kriminaliteti nuk goditet. Ngjarjet që kanë ndodhur në Shkodër akoma nuk janë zbardhur. Nuk janë zbardhur ata që kanë bërë krime dhe për ata shteti duhet të kishte vepruar. Kriminaliteti është një nga arsyet që njerëzit ikin”, theksoi demokratja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE