Connect with Us

Meta thumbon Ramën për shkarkimin e Bushatit/ “Duhet të reflektojë për kryesimin e OSBE”

Politikë

Meta thumbon Ramën për shkarkimin e Bushatit/ “Duhet të reflektojë për kryesimin e OSBE”

Publikuar

-

Presidenti Ilir Meta foli për marrjen e kryesimit të OSBE-së dhe emërimin e ish-ministrit të Jashtëm Ditmir Bushati si i dërguar i posaçëm për OSBE.

Për Bushatin, Kreu i Shtetit tha se nuk gëzohet për gabimin që bërë kryeministri Edi Rama në shkarkimin e tij, por theksoi se me rëndësi është që Shqipëria ta kryesojë denjësisht OSBE-në.

“Nuk jam nga ata që gëzohen se dikush ka bërë një gjë të gabuar në të kaluarën, për mua ka rëndësi që Shqipëria të bërë figurë të mirë në kryesimin e OSBE-së. Shqipëria duhet të reflektojë për çështjen e zgjedhjeve. Kërkova kryesimin e OSBE-së për të normalizuar situatën në Shqipëri që dihet nga kush u refuzua”, u shpreh Meta në studion e ABC Neës.

Meta deklaroi se miratimi i paketës së censurës ka lënë një shije të keqe te ndërkombëtarët, ndërsa sipas tij prek edhe kryesimin e OSBE-së.

LEXO EDHE:  Dhunimi i transgjinores Anxhela/ Reagon Meta: Sulm burracak

“Paketa antishpifje krijon  një atmosferë censure, por edhe cënon të drejtën ku organi administrativ zëvendëson gjykatat. Kjo ka sjellë shumë reagime ndërkombëtare. Është e rëndësishme që Shqipëria të bëjë më të mirën për kryesimin e OSBE-së, por gjithashtu do të jetë shumë mirë që të shtojë përpjekjet për çështjet e bredshme”, theksoi presidenti./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“BE të mbajë premtimin”/ Komisioneri Varhelyi: Nëse s’hapen negociatat në pranverë Ballkani në rrezik

Publikuar

-

Nga

Komisioneri për Zgjerimin Oliver Varhelyi gjatë prezantimit të metodologjisë së re për integrimin, deklaroi në Parlamentin Europian se procesi duhet të jetë i besueshëm.

Ai kërkoi që procesi të jetë i parashikueshëm për të dy palët, në mënyrë që vendet kandidate të kenë qartësi për kushtet që duhet të plotësojnë dhe ndikimin.

Varhelyi kërkoi që BE të mbajë premtimin dhe t’i hapë negociatat Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në pranverë, pasi theksoi se në të kundërt rrezikohet Ballkani Perëndimor.

“Ne kemi nevojë për stimuj të qartë dhe të prekshëm për të inkurajuar reformat. Komisioni qëndron në rekomandimet për hapjen e negociatave të pranimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë dhe shpresojmë që këto të mund të hapen para samitit të Ballkanit Perëndimor në Zagreb. Të dy vendet kanë dhënë atë që u kërkuan.

LEXO EDHE:  Kush janë oligarkët e Ilir Metës në parlament ?

LEXO EDHE:  Pas “peshkut” me Ramën/Meta takim me Idrizin në një lokal të Tiranës

Gjatë vizitave të mia të fundit në Shkup dhe Tiranë, nënvizova rëndësinë e reformave dhe kërkova që zbatimi i tyre të vazhdojë. Të dy vendet janë angazhuar në përpjekje të mëtejshme për reformat. Në të njëjtën kohë për të qenë një partner i besueshëm, BE-ja duhet të përmbushë premtimet e saj. Ne jemi të bindur se çdo shtyrje e mëtejshme do të shkaktonte një rrezik të fortë, duke dëmtuar stabilitetin në të gjithë rajonin. Ne gjithashtu do të rrezikonim ndërhyrjen nga aktorët e vendeve të tretë dhe të tjerët” deklaroi komisioneri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Alibeaj akuza Ramës për paketën Anti-KÇK/ “Përdoret për shantazh ndaj grupeve kriminale”

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti i PD-së Enkelejd Alibeaj thotë se paketa Anti-KÇK është shantazh i kryeministrit Edi Rama për grupet kriminale.

Alibeaj pretendon se Rama po i shantazhon ata për t’i përdorur në zgjedhjet e ardhshme.

“Qeveri tani dhe ish-qeveria më pas duhet të ishte lënda e parë e SPAK-ut. Por me këtë Anti-KCK-në e ka eklipsuar SPAK-un, sepse kanë krijuar institucione të tilla që në një grup njerëzish futen brenda edhe prokurori i përgjithshëm dhe kreu i SPAK, që drejtohen nga ministri i Brendshëm dhe japin llogari te kryeministri.  Do u hedhë hi syve shqiptarëve, por edhe ndërkombëtarëve, do të mbushë statistikat tani që jemi në prag të çeljes së negociatave. Ky është shantazh ndaj grupeve kriminale për t’i përdorur nesër”, u shpreh ai në emisionin “5 pyetje nga Babaramo”.

LEXO EDHE:  Marrëdhëniet me Presidentin Meta/ Rrëfehet Ditmir Bushati

LEXO EDHE:  Murrizi plas “bombën”/ "Ja çfarë thotë për Metën dhe Kryemadhin"

Sipas tij, mesazhi i kryeministrit për grupet kriminale është: “Po ju sekuestroj pasurinë do të përdoreni sikur unë di në zgjedhje për të përsëritur përsëritjen e krimit në procese elektorale përndryshe pasuritë tuaja do të mbeten të bllokuara”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Voltana Ademi ngre alarmin/ “Shkodra aspak e qetë nga krimi, qytetarët të pasigurt”

Publikuar

-

Nga

Kryebashkiakja në detyrë e Shkodrës, Voltana Ademi, deklaron se situata në qytetin që ajo drejton, vijon të mbetet alarmante.

Ademi tha se të shtënat e pak ditëve më parë në pedonalen e Shkodrës, tregojnë se krimi po godet edhe jetën e qytetarit.

“Situata në Shkodër vazhdon të mos jetë e qetë. Ngjarjet e fundit ishin në mes të qytetit. Ajo që ndodhi atje ishte një konflikt i armatosur. Krimi godet në zemër të qytetit, në jetën e qytetit. Situata në Shkodër bëhet më evidente sepse ngjarjet e fundit ishin më evidente”, u shpreh ajo në emisonin “360 gradë”.

Sipas saj, kjo tregon se krimi nuk po goditet dhe ngjarjet e ndodhura në Shkodër ende nuk janë zbardhur.

LEXO EDHE:  Marrëdhëniet me Presidentin Meta/ Rrëfehet Ditmir Bushati

LEXO EDHE:  Nga zgjedhja e Kryeprokurorit tek shkarkimi i Metës/ Kuvendi rikthehet me çështje të nxehta

“Ndihesh i pasigurt në qendër të qytetit të Shkodrës dhe vazhdon të përsëritet situata jo e qetë dhe kriminaliteti nuk goditet. Ngjarjet që kanë ndodhur në Shkodër akoma nuk janë zbardhur. Nuk janë zbardhur ata që kanë bërë krime dhe për ata shteti duhet të kishte vepruar. Kriminaliteti është një nga arsyet që njerëzit ikin”, theksoi demokratja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE