Connect with Us

Korrupsion i lartë shtetëror/ Ngjela bën paralajmërimin “bombë”

Politikë

Korrupsion i lartë shtetëror/ Ngjela bën paralajmërimin “bombë”

Publikuar

-

ngjela deputetet e opozites deshmore

Avokat i njohur Spartak Ngjela ka ngritur alarmin për gjendjen në të cilën ndodhet vendi.

Sipas tij, korrupsioni i lartë shtetëror po shkatërron jetën e shqiptarëve, e për pasojë njerëzit po largohen gjithnjë e më shumë.

Mirëpo Ngjela paralajmëron se Amerika dhe SPAK do t’i japin goditjen e rëndë korrupsionit të lartë shtetëror dhe shqiptarët do të marrin shpërblimin e merituar.

Shqiptarët po presin që me anë të SPAK-ut dhe ndërhyrjes ndihmuese të politikës amerikane, të shpëtojnë nga pushtimi çnjerëzor që iu ka bërë korrupsioni i lartë shtetëror.

l
Sot është e qartë për këdo: korrupsioni i lartë shtetëror po shkatërron jetën e shqiptarëve. Por, gjithkush e di që, vetëm goditja penale kundrejt krerëve të korrupsionit shtetëror, do të jetë shpëtimi i tyre.
Jeta e rrezikuar e shqiptarëve përballë grabitësve të vlerave materiale: ky është ekuacioni i sotëm që duhet shkatërruar nga SPAK-u.
Këtë po presin shqiptarët nga politika amerikane. Shpejtimin e tyre. Korrupsioni i lartë shtetëror, shqiptarët i ka lënë pa atdhe.

Shqiptarët sot masivisht duan të lënë Shqipërinë. Janë në dëshpërim historik. Në fakt, ky është dëshpërimi që shqiptarët ia kanë shkaktuar shqiptarëve. Domethënë Shqipëria ka hyrë në vetë-shkatërrim.
Në fakt, kjo ka qenë e gjithë historia njëqindvjeçare e Shqipërisë: shpresë në fillim, dhe dëshpërim me humbje shprese më pas: kështu kanë ecur shqiptarët në njëqind vjet. Por, kjo gjithmonë si shkak ka pasur abuzimin e shëmtuar me pushtetin që kanë bërë krerët e tyre.

Në fakt, shëmtimi antivlerë në Shqipëri ka filluar në vitin 1945, kur shqiptarët u sunduan nga Enver Hoxha, që u soll si një zotërues skllevërish dhe jo si drejtues i qytetarëve.

Sot Shqipëria, esencialisht, në drejtimin e saj shtetëror, ka ndryshuar vetëm formën dhe stilin e abuzimit: nga dhuna tiranike izoluese hoxhiste e komunizmit shqiptar, te vjedhja e madhe e vlerave materiale; dhe, nga kjo vjedhje, te varfëria ekstreme e shqiptarëve dhe te shitja e interesit kombëtar. Korrupsioni i madh i administratës së lartë shqiptare, në thelb është sundimi joligjor me abuzim të shumëfishtë: tjetërsim i pronës private; abuzim administrativ për tjetërsimin e pronës shtetërore; konçesione klienteliste; shitjen e interesit kombëtar; privilegje ligjore në treg, në mbështetje klienteliste të dhënies së tenderave.

LEXO EDHE:  Reforma në Drejtësi/ Moses: SPAK do të çlirojë Shqipërinë nga korrupsioni

Nuk duhet të harrojmë se varfëria e imponuar nga grabitësit e vlerave kombëtare, për një shoqëri, është pushtim i saj dhe i atdheut. Kjo është arsyeja që shqiptarët sot ndihen si të janë pa atdhe. Dhe, pesimistë në masë, që po kërkojnë të lënë Shqipërinë. Por, nuk është e vogël edhe pjesa që ka revoltë të brendshme.

Pesimistët nuk besojnë se mund të ndryshojë kjo gjendje, kurse të revoltuarit presin ndëshkim nga SPAK-u, kundër korrupsionit të lartë shtetëror.

ll.
Tani që Prokuroria e Posaçme u ngrit, detyra e SPAK-ut duhet të jetë: ngritja e akuzave për korrupsionin e të korruptuarve të lartë.
Vetëm ky proces i krijon njëherësh Shqipërisë zhvillimin ekonomik dhe shqiptarëve mundësinë për të rifituar atdheun e tyre të grabitur në të gjitha vlerat.

Por kjo arritje, që po vjen me anë të ndihmës së politikës amerikane, është në fakt shpërblimi që shqiptarët presin të marrin si mirënjohje për proamerikanizmin e tyre të pashoq sot në rrafsh botëror. Dhe patjetër që do ta marrin.

Shqiptarët duan dhe po presin ndëshkimin e korrupsionit të lartë shtetëror, i cili është sjellësi i fatkeqësisë së tyre.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“BE të mbajë premtimin”/ Komisioneri Varhelyi: Nëse s’hapen negociatat në pranverë Ballkani në rrezik

Publikuar

-

Nga

Komisioneri për Zgjerimin Oliver Varhelyi gjatë prezantimit të metodologjisë së re për integrimin, deklaroi në Parlamentin Europian se procesi duhet të jetë i besueshëm.

Ai kërkoi që procesi të jetë i parashikueshëm për të dy palët, në mënyrë që vendet kandidate të kenë qartësi për kushtet që duhet të plotësojnë dhe ndikimin.

Varhelyi kërkoi që BE të mbajë premtimin dhe t’i hapë negociatat Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në pranverë, pasi theksoi se në të kundërt rrezikohet Ballkani Perëndimor.

“Ne kemi nevojë për stimuj të qartë dhe të prekshëm për të inkurajuar reformat. Komisioni qëndron në rekomandimet për hapjen e negociatave të pranimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë dhe shpresojmë që këto të mund të hapen para samitit të Ballkanit Perëndimor në Zagreb. Të dy vendet kanë dhënë atë që u kërkuan.

LEXO EDHE:  Reforma në Drejtësi/ Moses: SPAK do të çlirojë Shqipërinë nga korrupsioni

LEXO EDHE:  Korrupsioni i qeverisë/Kur do i hapë Basha dosjet e ministrave të LSI-së?

Gjatë vizitave të mia të fundit në Shkup dhe Tiranë, nënvizova rëndësinë e reformave dhe kërkova që zbatimi i tyre të vazhdojë. Të dy vendet janë angazhuar në përpjekje të mëtejshme për reformat. Në të njëjtën kohë për të qenë një partner i besueshëm, BE-ja duhet të përmbushë premtimet e saj. Ne jemi të bindur se çdo shtyrje e mëtejshme do të shkaktonte një rrezik të fortë, duke dëmtuar stabilitetin në të gjithë rajonin. Ne gjithashtu do të rrezikonim ndërhyrjen nga aktorët e vendeve të tretë dhe të tjerët” deklaroi komisioneri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Alibeaj akuza Ramës për paketën Anti-KÇK/ “Përdoret për shantazh ndaj grupeve kriminale”

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti i PD-së Enkelejd Alibeaj thotë se paketa Anti-KÇK është shantazh i kryeministrit Edi Rama për grupet kriminale.

Alibeaj pretendon se Rama po i shantazhon ata për t’i përdorur në zgjedhjet e ardhshme.

“Qeveri tani dhe ish-qeveria më pas duhet të ishte lënda e parë e SPAK-ut. Por me këtë Anti-KCK-në e ka eklipsuar SPAK-un, sepse kanë krijuar institucione të tilla që në një grup njerëzish futen brenda edhe prokurori i përgjithshëm dhe kreu i SPAK, që drejtohen nga ministri i Brendshëm dhe japin llogari te kryeministri.  Do u hedhë hi syve shqiptarëve, por edhe ndërkombëtarëve, do të mbushë statistikat tani që jemi në prag të çeljes së negociatave. Ky është shantazh ndaj grupeve kriminale për t’i përdorur nesër”, u shpreh ai në emisionin “5 pyetje nga Babaramo”.

LEXO EDHE:  Spartak Ngjela: Të rinjtë e PD-së duhet të largojnë Lulzim Bashën

LEXO EDHE:  Deklarata bombë e Ngjelës/ Tregon se kush do ketë fundin në dhjetor

Sipas tij, mesazhi i kryeministrit për grupet kriminale është: “Po ju sekuestroj pasurinë do të përdoreni sikur unë di në zgjedhje për të përsëritur përsëritjen e krimit në procese elektorale përndryshe pasuritë tuaja do të mbeten të bllokuara”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Voltana Ademi ngre alarmin/ “Shkodra aspak e qetë nga krimi, qytetarët të pasigurt”

Publikuar

-

Nga

Kryebashkiakja në detyrë e Shkodrës, Voltana Ademi, deklaron se situata në qytetin që ajo drejton, vijon të mbetet alarmante.

Ademi tha se të shtënat e pak ditëve më parë në pedonalen e Shkodrës, tregojnë se krimi po godet edhe jetën e qytetarit.

“Situata në Shkodër vazhdon të mos jetë e qetë. Ngjarjet e fundit ishin në mes të qytetit. Ajo që ndodhi atje ishte një konflikt i armatosur. Krimi godet në zemër të qytetit, në jetën e qytetit. Situata në Shkodër bëhet më evidente sepse ngjarjet e fundit ishin më evidente”, u shpreh ajo në emisonin “360 gradë”.

Sipas saj, kjo tregon se krimi nuk po goditet dhe ngjarjet e ndodhura në Shkodër ende nuk janë zbardhur.

LEXO EDHE:  Reforma në Drejtësi/ Moses: SPAK do të çlirojë Shqipërinë nga korrupsioni

LEXO EDHE:  Spartak Ngjela flet me emra/ Akuza të forta Ramës, Metës dhe Berishës 

“Ndihesh i pasigurt në qendër të qytetit të Shkodrës dhe vazhdon të përsëritet situata jo e qetë dhe kriminaliteti nuk goditet. Ngjarjet që kanë ndodhur në Shkodër akoma nuk janë zbardhur. Nuk janë zbardhur ata që kanë bërë krime dhe për ata shteti duhet të kishte vepruar. Kriminaliteti është një nga arsyet që njerëzit ikin”, theksoi demokratja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE