Connect with Us

Forumi i Holokaustit në Yad Vashem/ Bashkë kundër antisemitizmit

Bota

Forumi i Holokaustit në Yad Vashem/ Bashkë kundër antisemitizmit

Publikuar

-

75 vjet pas fundit të Holokaustit hebrejtë në Europë e kudo tjetër kanë frikë prej sulmeve. Çfarë duhet bërë kundër antisemitizmit? Në forumin për Holokasutin në Yad Vashem diskutuan politikanë nga 40 vende.

Sulmuesi erdhi nga pas. Ai hyri në dhomën e veshjes në një studio fitnesi dhe i zhvati nga koka kipën një djali të ri e duke e hedhur në kosh kapuçin tradicional të hebrejve thirri: “ti çifut i qelbur” dhe “Palestina e lirë”. Ky sulm antisemitist drejtohej kundër një 19 vjeçari në Freiburg në jug të Gjermanisë në fund të vitit të kaluar. Ai është njëri prej mijërave rasteve të ngjashme që ndodhin çdo vit në Gjermani me sfond antisemitizmin dhe kriminalitetin nga urrejtja.

“I sulmuari është një shok i imi, ndaj ky rast më ka prekur veçanërisht”, thotë Arthur Bondarev në bisedë për DW. Bondarev është po ashtu hebre, ai është konservator dhe mban kipën e zizitin, xhufkat në rroba që duhet t’i kujtojnë atij urdhëresat e Zotit. 28-vjeçari studion shkencat ekonomike në Konstancë. Ai asnjëherë nuk ka përjetuar dhunë, por edhe atë e kanë ofenduar persona që i urrejnë hebrejtë. “E di që në rrugë duhet të kem kujdres. Gjithmonë kam ndjenjën, se ka njerëz, që mund të më sulmojnë.”

Urrejtja nuk merr fund

Që nga kohët e vjetra ekziston urrejtja ndaj hebrejve. Atë e kanë kultivuar etërit e krishterë të kishës, në Mesjetë ajo shpërtheu në formën e pogromave nga Granada deri në Vroclav. Në kohën e re ishin kryesisht racistët dhe nacionalistët ata, që i përjashtuan hebrejtë si të huaj. Ky antisemitizëm modern arriti kulmin me vrasjen e miliona hebrejve në Europë prej nacionalsocialistëve gjermanë. Por edhe pas Holokaustit vazhdojnë fantazitë, sikur bota drejtohet prej hebrejve të fuqishëm, në çdo anë të botës hebrejtë i ofendojnë dhe i sulmojnë.

A do të marrë fund kjo ndonjëehrë? “Nga pikëpamja ime religjoze ndoshta kjo do të marrë fund, kur të mbërrijë Mesiasi”, thotë Arthur Bondarev.” Por deri atëherë detyra jonë e përbashkët është që t’i kundërvihemi kësaj. Edhe nëse ne ndoshta asnjëherë nuk do ta shmangim plotësisht antisemitizmin, kjo nuk do të thotë që ne nuk duhet të luftojmë ndaj kësaj dukurie.”

Israel Kindermahnmal Yad Vashem (DW/H. Nolte)Monument përkujtimor në Yad Vashem për fëmijët e vrarë nga nacionalsocialistët

“Të kujtojmë Holokasutin, të luftojmë antisemitizmin”

Njerëzit si Arthur Bondarev këtë luftë e zhvillojnë në hapa të vegjël çdo ditë. Se si duhet të jetë lufta kundër antisemitizmit në skenën e politikës botërore, për këtë do të diskutohet më 23 janar në Jeruzalem, ku do të marrin fjalën princër, kryeministra e presidentë. Memoriali Yad Vashem i ka ftuar ata nën kujdesin e presidentit të Izraelit Reuven Rivlin për të pestën herë në “Holocaust Forum”.

Pjesëmarrjen e kanë konfirmuar përfaqësues nga 40 vende, ndër ta presidenti i Rusisë, i Francës, Putin e Macron, trashëgimtari i fronit në Britaninë e Madhe Princi Charles, zëvendëspresidenti i SHBA-së, Mike Pence dhe presidenti i Gjermanisë Steinmeier. Presidenti i Polonisë, Andzej Duda e ka anuluar pjesëmarrjen për shkak të një grindjeje me presidentin rus Putin. Kjo veprimtari zhvillohet nën titullin “Të kujtojmë Holokausitn, të luftojmë antisemitizmin”. Në program janë fjalime, muzikë dhe vendosjes kurorash.

A sjell gjë një takim i tillë në luftën kundër antisemitizmit? Po, thotë Samuel Salzborn, profesor për shkencat politike në Universitetin e Giessen-it dhe autor i librit “Antisemitizmi global”. “Ne aktualisht kemi arritur në një pikë, kur mund të kesh paksa shpresën, që ka rritje të sensibilitetit në politikë, se faktikisht antisemitizmi është një problem”, thotë për DW Salzborn. “Unë them paksa, sepse gjithmonë shtrohet çështja, se sa proklamimet bëhen realitet, sa zbatohen në veprimin politik deklarimet për vullnetin e mirë.”

Arsimim sa nuk është vonë

LEXO EDHE:  Gylenistët apo nacionalistët/ Kush e shembi memorialin Erdoganist?

Sipas Salzborn, krerët e qeverive që do të vijnë në Jeruzalem, do të duhej që së pari të ndryshojnë politikat e arsimit. “Ne duhet të kemi parasysh, që askush nuk lind si antisemit në këtë botë. Ky është një botëkuptim, që krijohet përgjatë procesit të socializimit.” Ndaj përmes edukimit dhe arsimit që në fëmijëri dhe rini mund të arrihet shumë. “por ne e dimë, që në shkolla bëhet shumë pak dhe se librat shkollorë janë deficitarë.”

Nëse një antisemit e ka formësuar tërësisht botëkuptimin e tij, atëherë ai nuk mund të jetë më i hapur për argumenta dhe fakte, thotë Salzborn. Por edhe politika duhet të veprojë kundër kriminalitetit nga urrejtja. “Në këtë drejtim kemi të bëjmë me detyra që i përkasin policisë dhe prokurorisë, bëhet fjalë për represione dhe sanksione. edhe sa i përket kuadrit juridik disa gjëra duhet të përmirësohen.”

Terror në Halle, Pittsburgh, Paris

Në disa vende ndërkohë po punohet për përmirësimin e ligjeve për një përndjekje më të mirë të krimeve antisemitiste nga urrejtja. Edhe në Gjermani ka nisur një nismë përkatëse, pas indinjatës që shkaktoi sulmit terrorist në tetor 2019 ndaj një sinagoge në Halle. Numri i akteve me sfond antisemitizmin që nga viti 2013 është rritur mbi 40 përqind. Në këtë kuotë janë të përfshira vetëm rastet e denoncuara në polici.

Nach den Schüssen auf Synagoge in Halle (picture-alliance/dpa/C. Koall)Pas të shtënave në sinagogën në Halle

Tronditëse ishin edhe një sulm antisemitist ndaj një sinangoge në Pittsburgh në SHBA më 2018 si dhe ndaj një supermarketi hebre në Paris më 2015. “Antisemitizmi, pikërisht në formën e tij të dhunshmë, është i pranishëm kryesisht në ato rajone të botës, ku lëvizjet nacionaliste e ato raciste janë të forta, ose ku janë të fuqishme lëvizjet islamiste”, thotë Salzborn.

Një shtëpi e Zotit si shenjë shprese

Ruajtja e kujtimit të Holokaustit vlen për shumë ekspertë si një komponente e rëndësishme në luftën kundër antisemitizmit. Kjo duhet të bëhet sërish e qartë në Yad Vashem. Krahas kësaj është vendimtar edhe kontakti i drejtpërdrejtë me hebrejtë për të hequr paragjykimet, mendon Arthur Bondarev nga Konstanca. Pasiguria dhe kujdesi shumicën e rasteve zëvendësohen prej interesit, kur ai u afrohet njerëzve, që e shohin me habi prej kipës, na thotë ai.

Tek dëgjon Bondarev të forcohet shpresa, se antisemitizmi mund të mposhtet. Ai vë në dukje rritjen e bashkësisë hebreje në Konstancë. Ajo që e emocionon më shumë është përurimi nëntorin e kaluar i një sinagoge të re për 300 anëtarë të komunitetit. “Ishte impresionuese”, thotë ai. Me Torën në dorë i shoqëruar prej qindra vetëve, ai ka ecur rrugës nga ndërtesa e vjetër për tek e reja duke kaluar mespërmes qytetit. “Ne kemi përshkuar pikërisht rrugët, që kanë bërë para 80 vjetësh hebrejtë që u deportuan.” Me këtë ne kemi dhënë një sinjal, “se urrejtja nuk do të fitojë, që antisemitizmi dhe racizmi nuk do të fitojnë. Ne hebrejtë jemi dëshmia e gjallë për këtë.”/ DW

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Rritet frikshëm shifra/ Arrin në mbi 900 numri i vdekjeve nga koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Numri i vdekjeve nga koronavirusi në Kinë ka arritur në mbi 900, ndërsa sot për herë të parë që nga shpërthimi i epidemisë, Presidenti kinez Xi Jinping vizitoi një lagje të Pekinit dhe një spital për trajtimin e presonave të prekur nga virusi. Ndërkohë, rritja e rasteve në Britani bëri që qeveria e këtij vendi ta shpallë virusin një “kërcënim serioz” për shëndetin publik.

Zyrtarët kinezë të shëndetit raportuan 97 vdekje të reja të dielën. Kjo e çon në 908 numrin e përgjithshëm të vdekjeve të shkaktuara nga koronavirusi. Sipas zyrtarëve të shëndetësisë janë raportuar 3.062 raste të reja të virusit, duke i dhënë fund prirjes shumë ditëshe të rënies së numrit të rasteve që kishte sjellë shpresat se masat e kontrollit do të funksiononin.

Me një maskë në fytyrë, Presidenti kinez Xi Jinping bëri një paraqitje publike për herë të parë pas shpërthimit të koronavirusit, duke vizituar një lagje dhe një spital në Pekin. “Duhet të kemi besim. Ne do ta mposhtim këtë epidemi”, tha presidenti kinez.

Britania raportoi të hënën katër raste të reja, duke e sjellë në gjithsej tetë numrin e personave me koronavirus. Ministri britanik i Shëndetësisë Matt Hancock shpalli virusin një kërcënim për publikun për t’i dhënë qeverisë më shumë fuqi për të izoluar të sëmurët në përpjekjen e saj për të shmangur përhapjen e tij të mëtejshme.

Në Japoni, një anije turistike mbetet në karantinë në Yokohama me 66 raste të reja të raportuara të hënën, më shumë sesa dyfishi i numrit të rasteve të njohura në bord.

Anija Diamond Princess (Princesha e Diamantit) u urdhërua të mbetej në karantinë javën e kaluar pasi një pasagjer i saj, i cili zbriti nga anija në Hong Kong rezultoi se ishte prekur nga koronavirusi.

Epiqendra e shpërthimit të koronavirusit është në provincën Hubei të Kinës, ku miliona njerëz vazhdojnë të jenë të izoluar. Në zonat e izoluara njerëzit po ankohen për mungesa ushqimore.

LEXO EDHE:  Gylenistët apo nacionalistët/ Kush e shembi memorialin Erdoganist?

LEXO EDHE:  Rreziqet që vijnë nga harresa e Aushvicit

Zyrtari kinez i tregtisë Ëang Bin tha të dielën se ka mungesa në logjistikë, rritje të çmimeve dhe mungesë të krahut të punës. “Është e vështirë që furnizimi i tregut të arrijë nivelet normale,” tha ai. Aktualisht, ai tha se ka një furnizim pesë-ditor të mishit të derrit dhe vezëve, dhe furnizim tre-ditor të perimeve.

Banka Qendrore e Kinës vuri në dispozicion 300 miliardë juanë (43 miliardë dollarë) për të ndihmuar bizneset e përfshira në luftimin e epidemisë. Joseph Eisenberg, profesor i epidemiologjisë në Fakultetin e Shëndetit Publik në Universitetin e Miçiganit, i tha agjencisë së lajmeve Reuters se ishte shumë herët për të thënë nëse epidemia ka arritur kulmin për shkak të paqartësisë mbi numrin e rasteve.

“Edhe nëse rastet e raportuara mund të kenë arritur kulmin, ne nuk e dimë se çfarë po ndodh me rastet e paraportuara,” tha ai. “Kjo është veçanërisht një çështje problematike në disa nga zonat më rurale”, tha zoti Eisenberg.

Numri i vdekjeve nga koronavirusi është më i lartë se ai i sindromës së rëndë të frymëmarrjes akute (SARS) që shpërtheu në vitet 2002-03, i cili besohet se ka vrarë 774 njerëz dhe të ketë sëmurë gati 8,100 njerëz në Kinë dhe në Hong Kong. /VOA

LEXO TE PLOTE

Bota

“Tërmet” politik në Gjermani/ Pasardhësja e Merkelit merr vendimin e papritur

Publikuar

-

Nga

Drejtuesja e CDU-së, Annegret Kramp-Karrenbauer, heq dorë nga kandidatura për kancelare, si edhe nga posti i kryetares së CDU-së.

Pas ngjarjeve në landin e Tyringjisë javën e kaluar, ku një kryeministër liberal (FDP) u zgjodh me votat e partisë populiste të djathtë, AfD dhe u dorëhoq pak ditë më vonë, kryetarja e partisë kristian-demokrate, CDU, Annegret Kramp-Karrenbauer ndeshi në kritika të forta që vunë në dyshim autoritetin e saj. Tani ajo vendosi të heqë dorë si nga kandidatura për kancelare ashtu edhe nga pozicioni i kryetares së CDU-së, bëri të ditur presidiumi i CDU-së në Berlin, sipas një zëdhënësi konservator.

Kramp-Karrenbauer, tha në presidium, citon dpa,se ka “një marrëdhënie të pasqaruar të pjesëve të CDU-së, me AfD dhe Të Majtët”. A

LEXO EDHE:  Gylenistët apo nacionalistët/ Kush e shembi memorialin Erdoganist?

LEXO EDHE:  Gylenistët apo nacionalistët/ Kush e shembi memorialin Erdoganist?

jo është kundër një bashkëpunimi me AfD dhe Të Majtën. Në të njëjtën kohë është e qartë, që kryesimi i partisë dhe kandidatura për kancelare janë në një dorë. Sipas AKK në verë ajo do të organizojë procesin e kandidaturës për kancelar, do ta përgatisë partinë për të ardhmen dhe do të dorëzojë postin e kryetares, thuhet në njoftimin e presidiumit të CDU-së. Njoftohet se Merkel do ta mbajë Kramp-Karrenbauer si ministre të Mbrojtjes./DW

LEXO TE PLOTE

Bota

Rritet në 811 numri i të vdekurve nga koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Në Kinë numri i persona që kanë gjetur vdekjen si pasojë e koronavirusit prej momentit të shpërthimit deri më sot ka arritur në 811, duke e kaluar numrin e vdekjeve në nivel botëror të shkaktuar nga virusi SARS.

Shumë prej qyteteve janë shdërruar në qytete fantazmë gjatë dy javëve të fundit pas urdhrit të autoriteteve për t’i izoluar ato, bllokuar fluturimet dhe mbyllur fabrika e shkolla. Edhe të hënën një numër i madh vendesh pune e shkollash, do të vazhdojnë të qëndrojnë të mbyllura. Në total numri i personave të prekur nga virusi në Kinë njoftohet se është 37,198 persona. Virusi është përhapur në të paktën 27 vende e rajone të ndryshme të botës duke infektuar më shumë se 330 njerëz.

Ndërkohë autoritetet kineze njoftuan se po rritet numri i pacientëve me koronavirus që po shërohen. Sipas Komisionit Kombëtar kinez të Shëndetit, numri i përgjithshëm i personave që janë shëruar prej shpërthimit të infeksionit viral është 2649 persona. Dy ditët e fundit kanë shënuar një rritje të numrit të pacientëve me koronavirus të cilët janë shëruar dhe kanë lënë spitalet në mbarë Kinën.

Në provincën Anhui në lindje të Kinës, 12 persona u liruan nga spitali ditën e shtunë në disa qytete, duke e çuar në 59 numrin e përgjithshëm të pacientëve të shëruar.

“Një numër i madh i pacientëve janë larguar nga spitali këto dy ditë, mesatarisht dy ose tre në ditë. Kjo rrit besimin tek mjekët. Shpresojmë që e gjithë shoqëria të mbështesë punën tonë për parandalimin dhe kontrollin. Kemi besim se do ta fitojmë betejën kundër epidemisë”, thotë Yang Dexiang, mjek i rrugëve të frymëmarrjes në spitalin e qytetit Tongling.

LEXO EDHE:  Rreziqet që vijnë nga harresa e Aushvicit

LEXO EDHE:  Rreziqet që vijnë nga harresa e Aushvicit

Një pacient i cili kishte ardhur në spital në gjëndje të rëndë në provincën Heilongjiang në verilindje të Kinës, la spitalin pasi testet e fundit rezultuan negative. Në qytetin Zunyi të provincës Guizhou, një pacient u largua nga spitali të shtunën pasdite pas trajtimit 13-ditor.

Lajme inkurajuese vijnë gjithashtu edhe nga provinca ishull Hainan, e cila raportoi për tre raste pacientësh të shëruar të shtunën duke e çuar në 14 numrin e përgjithshëm të tyre. Në qytetin lindor Liaocheng, të provincës Shandong, pacienti i parë u lirua nga spitali të premten.

Rajoni autonom Ningxia Hui, raportoi të shtunën 10 raste të tjera pacientësh që e kanë marër veten, duke e çuar kështu në 13 numrin e përgjithshëm të tyre. Sipas shifrave të Komisionit Kombëtar të Shëndetit, numri i përgjithshëm i pacientëve të shëruar në të gjithë Kinën deri ditën e shtunë, rezulton të jetë 2,649 persona. /VOA 

LEXO TE PLOTE