Connect with Us

21 Janari, krimi që akuzon Metën, Ramën, Berishën dhe Bashën

Politikë

21 Janari, krimi që akuzon Metën, Ramën, Berishën dhe Bashën

Publikuar

-

Nëntë vite pas 21 Janarit të vitit 2011, ka shumë reagime nga kasta politike. Ka folur Ilir Meta, ka reaguar Erion Braçe, Ditmir Bushati, kanë folur drejtues dhe militantë socialistë e demokratë, edhe gazetarët kanë dhënë qëndrimet e tyre.

Në fakt i vetmi që  ka një qëndrim të vërtetë, është gazetari Artan Hoxha. Ai ka drejtuar gishtin tek të katërt drejtuesit e kastës politike në vend, presidenti në detyrë, kryeministri në detyrë, kryetari i PD-së në detyrë dhe ish-kryeministri dhe lideri i PD-së Sali Berisha. 21 Janari është një akuzë për të katërt dhe po të kthehemi pak në memorie, dalin të gjitha faktet.

Së pari, një akuzë për Ilir Metën. Gjithçka filloi për bllokun e tij. 21 Janari është një akuzë për Presidentin e Republikës, është një akuzë për njeriun që u kap me video duke bërë paraze me Dritan Priftin, ish-ministrin e ndjerë të LSI-së dhe protestat filluan për këtë arsye.

Edi Rama i çoi njerëzit tek Kryeministria për bllokun e Ilir Metës. Ushtroi dhe dhunë dhe kjo është e vërtetë. U ushtrua një dhunë çnjerëzore ndaj policisë, me dru dhe hu, ku Erion Veliaj dhe zagarët e “Mjaft”-it spërkatën protestuesit me bojë të kuqe për t’u dukur se qe derdhur gjak.

21 Janari është një akuzë për Lulzim Bashën, ish-ministrin e Brendshëm , i cili është përgjegjësi kryesor për tejkalimin e kompetencave të policisë dhe plumbave të hedhur nga qytetarët.

Në asnjë vend të botës një ish-ministër i Brendshëm që kishte pasur 4 të vrarë, nuk do të mundte kurrë të kishte vazhduar karrierën e tij në politikë, por sot Lulzim Bashën e kemi në krah të Edi Ramës, njeriu që kërkoi të digjte Shqipërinë në atë 21 Janar të 2011-ës, me Edi Ramën që çoi si mish për top protestuesit duke i lënë atje në rrugë dhe fitoi mbi atë video pushtetin e tij të ardhshëm dhe i garantoi Lulzim Bashës së sotëm, njeriut që ishte ministër i Brendshëm, njeriut të paakuzuar kurrë për ato vrasje se do të vazhdonte të ishte i qetë, për më tepër do të ishte edhe lider i opozitës.

LEXO EDHE:  Artan Hoxha në zyrën e Lulzim Bashës: Ja çfarë i kam kërkuar

Akuza janë ngritur edhe për ish-kryeministrin Sali Berisha, i cili ishte në institucion dhe nuk mundi të komandonte dhe qetësonte vartësit e tij, që nga kreu i gardës dhe gjithë zinxhiri komandues, për të mos tejkaluar në dhunë, për të mos qëlluar mbi turmë, pavarësisht mënyrave se si janë justifikuar.

Puçi i shtetit dhe historitë e tjera politike nuk kanë asnjë vlerë, Bulevardi është larë në gjak, janë 4 viktima dhe përgjegjësi e ka emrin Ilir Meta, përgjegjësi e ka emrin Edi Rama, përgjegjësi e ka emrin Lulzim Basha, përgjegjësi e ka emrin Sali Berisha. Të gjitha të tjerat çfarë thuhen nga palët janë broçkulla politike dhe asgjë më shumë se sa kaq.

Ah, mos harrojmë, përgjegjësi nuk kanë më pak as Erion Veliaj e disa të tjerë në krah të asaj proteste, si Nard Ndoka, Preç Zogaj, etj, etj, që në atë kohë ishin në krah të Edi Ramës./ CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Këlliçi publikon videon që Veliaj nuk e shfaq/ Jemi drejt gropës

Publikuar

-

Nga

Kreu i FRPD, Belind Këlliçi ka publikuar një video përmes të cilës nxjerr zbuluar bëmat e kryetarit të Bashkisë, Erion Veliaj.

Në video shihet qartë se për gjysmë ore te “Pallati me shigjeta” kaluan 12 betoniere! Këlliçi thekson se këto betoniere bllokojnë kalimin e automjeteve dhe këmbësorëve në shumë rrugë e rrugica.

Ai thotë se me foto nga Veliaj, jemi vendi më i gjelbëruar i Europës ndërsa në realitet jemi drejt gropës.

“Videot si kjo, Erion Veliaj nuk i shfaq!
Për gjysmë ore te “Pallati me shigjeta” kaluan 12 betoniere! Është vetëm një nga hyrjet në Tiranë.
1 betoniere ka një kapacitet maksimal 11 metër kub, ku vetëm 1 m³ ka 2400 Kg. Gjithsej 316,8 ton beton që derdhet në Tiranë në 30 minuta! Pa llogaritur hyrjet e betoniereve nga rr. Durrësit, rr. Dibrës, rr. Elbasanit, etj.
100 foto publikon Veliaj për një tek pemë që mbjell. Pemë që mbillen vetëm në parkun ekzistues të liqenit artificial. Këto betoniere bllokojnë kalimin e automjeteve dhe këmbësorëve në shumë rrugë e rrugica. Makina të tonazhit të rëndë që punojnë orar pa orar, që shkatërrojnë rrugë e shkaktojnë një ndotje akustike të tmerrshme për banorët e Tiranës. Rasti më i afërt për të cilin u njoftova nga banorët, ishte ai në rr. “Nikolla Lena”, ku nuk u vendos asnjë tabelë informuese që njoftonte banorët për bllokimin e rrugës.
Veliaj nuk i fotografon betonieret sepse i prishin imazhin e rremë të gjelbëruesit.
Kjo masakër urbane po e bën Tiranën të pajetueshme, po shkatërron trashëgiminë e saj ndërtimore e kulturore.
Po shqepin kodrat e gjelbëruara të Tiranës për të derdhur lumenj betoni.
Ku janë parqet e reja? Ku janë lulishtet? Ku i kaloni pasditet me fëmijët tuaj? Në kafenetë poshtë pallateve?
Me foto nga Veliaj, jemi vendi më i gjelbëruar i Europës. Në realitet jemi drejt gropes”, shkruan Këllici./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video-Basha kapet mat/ Si gënjeu hapur në emision

Publikuar

-

Nga

Baton Haxhiu zë ngushtë Bashën/ Kreu i PD nuk tregon asnjë emër oligarku

Kryetari i PD, Lulzim Basha ka dalë sërish bllof me gënjeshtrat e tij që tashmë jemi mësuar t’i dëgjojmë shpesh në daljet televizive.

Dy ditë më parë Basha ka qenë i ftuar në “Opinion’ përballë një paneli gazetarësh. Gjatë intervistës, gazetarët pyetën Bashën për veprat e tij gjatë kohës kur qendronte në krye të Bashkisë së Tiranës.

Teksa diskutohej për ndërtimin e shkollave të reja gjatë asaj kohe, analisti Lorenc Vangjeli i kërkoi Bashës emrin e një shkolle që ai ka inaguruar. Stafi i Bashës i çoi gazetari Blendi Fevziut emrin e shkollës “Ahmet Gashi” që e konfirmon dhe Basha por në fakt kjo ishte genjeshtra e rradhës.

Por si qendron e vërteta e inagurimit të kësaj shkollë?

Shkolla “Ahmet Gashi” nuk është ndërtuar e re ashtu siç Basha pretendon, por është bërë vetëm një rikonstruksion i saj nga ana e bashkisë.

Nuk ka asnjë shkollë të rindërtuar apo të ndërtuar nga Basha, por ka vetëm rikonstruksione me fonde qesharake dhe ajo që vlen të theksohet është se rikonstruksioni i kësaj shkolle zgjati tre vite.

LEXO EDHE:  A do të dorëhiqet Manastirliu pas ndryshimeve në qeveri?/ Ja si përgjigjet ministrja e Shëndetësisë

LEXO EDHE:  Pas këshilltarit të Bashës, një deputet bën thirrje për dorëzimin e mandateve

Për shkollën “Ahmet Gashi”, bashkia e Tiranës me në krye Bashën në atë kohë kishte planifikuar shuma qesharake për vitin 2014 shumën 11.006.652 lekë, për vitin 2015 shumën 8.000.000 lekë dhe për vitin 2016 shumën e 10.000.000 lekëve.

Pra Basha në atë kohë ka inaguarar vetëm rikonstruksionin e kësaj shkolle dhe jo ndërtimin e saj siç ai e shet paturpësusht nëpër emisionet televizive./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ëndrra europiane” e kryetarit të PD/ Kulluri “i pret krahët” Bashës

Publikuar

-

Nga

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Edvin Kulluri, thotë se shumica e shqiptarëve nuk i meritojnë Ramën dhe Bashën.

Me nota ironie, Kulluri shkruan se jemi akoma një vend i prapambetur për të kuptuar këta intelektualë të medhenj dhe lider progresistë.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Kulluri thotë se mbi 50% e votuesve janë arsimuar para 1990 c’ka e bën pothuaj të pamundur “endrrën europiane” të Kryetarit të PD!

“Fatkeqesisht shumica e shqiptareve nuk jane arsimuar ne perendim! Ndaj shansin per ta shnderruar Shqiperine ne Hollande pas 25 prillit nuk do ta kemi! Jo vetem kaq, por mbi 50% e votuesve jane arsimuar para 1990 c’ka e ben pothuaj te pamundur “endrren europiane” te Kryetarit te PD! Edhe kete here mesa duket ne “injorantet” e formuar ne Shqiperi do ta mbajme Shqiperine peng! Por meqe shume te tjere nuk marrin as vesh nga arti e piktura ne vecanti, do mbeten pa votuar fare! Se nga moda nuk ja thone hic! Shumica e shqiptareve nuk i meritojne Ramen dhe Bashen! Jemi akoma nje vend i prapambetur per te kuptuar keta intelektuale te medhenj dhe lider progresiste! Fatkeqesi e madhe!”, shkruan Kulluri./CNA.al

LEXO TE PLOTE