Connect with Us

“Ua kuptoj sikletin, por koha s’pret më”/ Vasili “thumbon” Sorecën

Politikë

“Ua kuptoj sikletin, por koha s’pret më”/ Vasili “thumbon” Sorecën

Publikuar

-

“E kanë përdhosur mjekësinë”/ Vasili tregon pse u kurua në spital privat pas infektimit me Covid

 

Ish kreu i LSI Petrit Vasili, ka reaguar përmes një statisi në rrjetet sociale, teksa i drejtohet ambasadorit të BE në vendin tonë Luigi Soreca.

Vasili i bën thirrje ambasadorit, që t’i thotë Kryeministrit Edi Rama një sërë fenomenesh negativë të qeverisjes, pavarësisht se kryeministri do të mërzitet.

‘Luigi foli Edit foli, paçka se merzitet!

Ambasadori Soreka tha sot se:

“Nuk kanë mbetur shumë kohë për të arritur ato gurë të tjerë kilometrikë që duhen këtë pranverë. Do të ishte gabim për Shqipërinë në rast se nuk do të fokusohej për të bërë gjithçka që mund të bëjë Shqipëria si vend gjatë muajve në vijim për tu prezantuar plotësisht e përgatitur për pikën tjetër të takimit.”

Ambasador Soreka guret kilometrike jane te qarte: Edi Rama nuk duhet te vjedhe zgjedhjet dhe nuk duhet te beje votime moniste. Edi Rama duhet te çoje perpara drejtesise hajdutet e zgjedhjeve. Edi Rama duhet te heqe duart nga drejtesia dhe nga kapja e Gjykates Kushtetuese. Edi Rama duhet te ndale korrupsionin qe po shkaterron ekonomine e vendit dhe te pergjigjet per penalisht ai dhe qeveria e tij per kete.

LEXO EDHE:  Spartak Ngjela: Rama, një kryeministër kaqol që i flet botës si Enver Hoxha

Edi Rama duhet te ndale koncesionet grabitqare dhe kusare, qe po hedhin ekonomine ne gremine sic vete BE ka konstatuar. Edi Rama duhet te ndahet nga krimi i organizuar, nga trafikantet e droges dhe te ndale pastrimin gjigand te parave ne Shqiperi. Edi Rama duhet te ndale shkaterrimin e administrates publike dhe te mos fuse mijra militante te paafte dhe te korruptuar te partise se tij.

Ndaj i dashur Ambasador i BE-se keto nuk jane detyra te Shqiperise, por te Edi Rames.

Keto detyra te paplotesuara dhe te penguara prej tij na mbajne jashte Europes. Ju e dini me mire se kushdo tjeter kete.

Une e kuptoj sikletin,veshtiresine dhe hallin, qe ju pengon per te mos ju drejtuar dot drejtperdrejti Edi Rames. Por koha spret më.Shqiptaret nuk mund te presin me.Te rinjte e Shqiperise nuk kane me durim.

Ndaj i dashur Luigi foli edhe Edit paçka se merzitet. Per Europen dhe parimet e saj rendesi ka te gezohet populli pa le te merzitet Edi.

Pa Edin bejme qe çke me ate pune,ndersa pa popullin s’bejme dot kurre.

Ndaj foli Edit Luigi foli….

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Spitali i Fierit si thesi i miellit për zgjedhje”/ Shehi: Rama nuk e do vendin në BE, Veliaj Kryehajdut

Publikuar

-

Nga

“E ktheu vendin si Kolumbia!”/ Dashamir Shehi ‘shpërthen” keq ndaj Ramës: E ka bërë drogën biznes qeveritar

Kreu i LZHK-së dhe kandidati për deputet në listat e Tiranës, Dashamir Shehi, ka ngritur akuzat se kryeministri Edi Rama nuk e do vendin në Bashkimin Evropian, pasi pretendon se ka prirje autokrate.

Një një reagim për faqen “Brryli Broadway”, ku iu përgjigj pyetjeve edhe të ndjekësve, Shehi e krahasoi Spitalin turk të Fierit si thesin për blerje votash në zgjedhje.

Spitali turk i Fierit është si thesi i miellit për zgjedhje. Ne kemi nevojë për ide, e financim të ideve tona. Për ne shqiptarët Evropa është politikë, demokraci, është shtet ligjor, për gjeneratat e reja Evropa është përpektivë. Evropa duhet të jetë tezë definitive. Duhet të sillemi në mënyrë evropiane. Të bëjmë ligje që i afrohen BE dhe t’i zbatojmë. Të kemi një kulturë politike që BE të mos na shohë me dyshim, se askush nuk e fut dikë të dyshimtë në oborrin e tij. Rama nuk e do Evropën, pasi e pengon në pushtetin absolut. Sovraniste si Erdogani, Putini apo ky i Hungarisë, i bezdis Evropa këta. Larg Evropës është kjo puna e patronazishtëve, a ndodh në ndonjë vend të Evropës, jo por këtu po”, u shpreh ai.

Duke komentuar të rinjtë në politikë, Dashamir Shehi deklaroi se kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj është shembulli më i keq i të rinjvë të korruptuar.

LEXO EDHE:  Katër armiqtë e pushtetit të Edi Ramës

LEXO EDHE:  Katër armiqtë e pushtetit të Edi Ramës

Puna e vjedhjes është genetike, vjen nga shumë faktore. Nuk e quaj meritë personale faktin që s’kam vjedhur, disa e quajnë budallëk. Nuk kam pishmanllëk për modestinë time materiale. Pashë një foto të vjetër të MJAFT-it, kishin dalë më Kadarenë para 15 vitesh. Mjafto të shohësh këtë foto për të kuptuar sa iluzion është pastërtia e rinisë në politikë, shihi sot ata janë kryehajdutë, shih kryetarin e Bashkisë sot dhe vartësit e tij. I ndershmi në politik të madhe është ai që  është ulur në karrige të madhe dhe është çuar i ndershëm”, theksoi kryetari i LZHK-së./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kryemadhi refuzon ambasadorët/ Nuk shkon në takimin për zgjedhjet në Elbasan

Publikuar

-

Nga

“The thief shouts catch the thief”! / The SMI scandals with vote theft

Ambasadori i BE-së Luigi Soreca, ambasadorja franceze Elisabeth Barsacq dhe ambasadori gjerman Peter Zingraf, do të mbajnë një takim me kandidatët për deputetë të këtij qarku, në zgjedhjet e 25 prillit.

Mësohet se takimi do të mbahet ditën e nesërme dhe të pranishëm do të jenë numri 2 i PS-së Taulant Balla, Gazment Bardhi i Partisë Demokratike dhe Rudina Hajdarin e Nismës “Thurje”.

Por bëhet me dije se në këtë takim nuk do të shkojë Monika Kryemadhi, e cila kandidon në këtë qark nën siglën e LSI-së.

LEXO EDHE:  “Nuk e njoh vijën e kuqe”/ Kryemadhi ironizon Ramën: Ai njeh vijën e bardhë

LEXO EDHE:  Berisha akuza të forta Ramës/ “Llogarit viktimat për efekte dëmshpërblimi…”

Sipas mediave, ajo ka refuzuar të shkojë në takimin me ambasadorët pa dhënë asnjë arsye për mosprezencën e saj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

LSI rënie drastike/ Ja kush parti pritet të fitojë me 25 prill në Elbasan

Publikuar

-

Nga

LSI rënie drastike/ Ja kush parti pritet të fitojë me 25 prill në Elbasan

Nëse qytetarët do të votonin sot në qarkun e Elbasanit, sipas sondazhit të Piepolit PS do të merrte  52-56 % të votave e përkthyer në 8-9 mandate.

Koalicioni PD-Aleanca për Ndryshim do të merrte 37-41 % të votave e përkthyer në 4-6 mandate.

LSI ka rënë me 0.5% krahasuar me matjen më 7 prill.

Ndërkohë që Rudina Hajdari e renditur e para në qarkun e Elbasanit nën siglën e partisë ‘Nisma Thurje’ nuk do mund të merrte një mandat nëse zgjedhjet do të zhvilloheshin sot, edhe pse pritet të marrë deri në 2.5% të votave.

LEXO TE PLOTE