Connect with Us

Trupa e KPA, si subjekt rivlerësimi nga SPAK

Politikë

Trupa e KPA, si subjekt rivlerësimi nga SPAK

Publikuar

-

Lajmi i fundit nga procesi i vetingut sot nuk është ndonjë vendim i KPA!
Lajmi ka lidhje me kallëzimin penal që një nga ata që nga procesi i vetingut dhe organet e vetingut thirrën me togfjalëshin denigrues si: subjekte rivlerësimi.
Deri më sot, opinioni publik është njohur rast rast rasti me FAKTE të publikuara në media të lidhura me falsifikime, konflikte interesi, kushte pazgjedhshmërie, standarde të shumëfishta në vendimmarrje, për anëtare të KPK ose KPA.

Dokumentet, fakte dhe arsyetime edhe juridike që tashmë kanë dëshmuar në mos për falsitetin e reformës, të paktën për paanësine e vendimmarrjes së organeve të vetingut.
Dhe nuk ka asnjë vlerë nëse vendimet janë partiake apo jo! Faktet e publikuara dëshmojnë se pjesa më e madhe (në mos të gjithë) anëtarët e organeve vendimmarrëse të procesit të vetingut, nuk janë njerëz të lirë në kuptimin e lirisë që të jep e vërteta që të tjerët dinë për ta.

I marrim me radhë:

Luan Daci, ka fakte të publikuara për falsifikim të dokumentave të kandidimit;

Natasha Mulaj, ka fakte të publikuara si person në kushtet e pazgjedhshmërisë (për kontakte me persona të dënuar janë përjashtuar nga vetingu një listë subjektesh rivlerësimi).

Ardian Hajdari, së fundmi u bë publike korespondenca e rëndë për përfshirje e tij në raste korrupsioni në drejtësi;

Albana Shtylla, e përfshirë në vjedhje të pronësisë intelektuale, sipas fakteve të publikuara në lidhje me vjedhjen e faqeve të tëra të paraqitura si studim individual doktorature.

Sokol Çomo i përfshirë në skema përdorimi të aseteve të ish kolegëve të studios private me një ngjashmëri të turpshme me rastin e makinës së ish ministrit Tahiri.

Ina Rama, me pasuritë e krahasueshme me atë të ish prokurorit Adriatik Llalla.

Rezarta Shuetz, pa asnjë përvojë në drejtësi dhe si emër i panjohur nga askush (aq sa pakkush ja di mbiemrin e vajzërisë), e shkruajti karrierën e vet si anëtare e KPA me vendimet e KPA.

LEXO EDHE:  “Shqiptarët duhet të zënë me gurë kryeministrin”/ Nuk përmbahet Spartak Ngjela

Secili prej tyre SOT, nëse i nënshtrohet procesit të rivlerësimit të pasurisë, përjashtohet automatikisht nga sistemi. Kësaj procedure secili prej tyre i ka shpëtuar për shkak se një pjesë e tyre nisja e reformës i gjeti përkohësisht jashtë sistemit të drejtësisë.

Jo më kot KPA nuk ka ndërmarrë asnjëherë ndonjë arsyetim unifikues për kriterin e pasurisë me të cilin janë përjashtuar të gjithë subjektet e rivlerësimit. Verifikoni të gjitha dhe secilin nga vendimet e marra nga KPA. Nuk ka asnjë rast kur subjekti të jetë përjashtuar vetëm për shkak të paaftësisë në profesion kur të tilla ka plot. Por KPA nuk vlerëson dot profesionalisht asnjë nga proceset e ndjekura nga ndonjë subjekt i rivlerësimit.

Nga procesi i reformës dhe posacërisht ai i vettingut mund të ishin prodhuar analiza briliante procesesh politike të kaluara, dhe me ato të ekzekutoheshin eksponentë të drejtësisë të përdorur nga të gjithë e që si pagesë merrnin lirinë për të vendosur sipas deshirës për fatet e gjithë hallexhinjve që iu binin në dorë.
Kjo nuk ka ndodhur! Vettingu sot është bërë një proces banal, pa asnjë interes publik dhe që nuk ktheu besimin tek sistemi, por vrau besimin. Tek Reforma që u trumbetua si më historikja e historisë së Shqipërisë.

Të gjithë anëtarët e KPA dhe secili prej tyre, sot duan kallëzim penal. Për mungesën e standardit, për vendime me disa standarde, për shpërdorim detyre për shkak të zbatimit të standardeve joligjore, që kur janë të tilla ndjekin gjithmonë arsye influencash politike ose ekonomike.
Secili prej tyre sot mund të kallëzohet në SPAK. Tek ata që si Arben Kraja, janë përfitues nga mungesa e standardit të reformës. Në fund të fundit, ligji nuk mund të jetë i barabartë vetëm për shkelësit e rregullave të qarkullimit rrugor./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“BE të mbajë premtimin”/ Komisioneri Varhelyi: Nëse s’hapen negociatat në pranverë Ballkani në rrezik

Publikuar

-

Nga

Komisioneri për Zgjerimin Oliver Varhelyi gjatë prezantimit të metodologjisë së re për integrimin, deklaroi në Parlamentin Europian se procesi duhet të jetë i besueshëm.

Ai kërkoi që procesi të jetë i parashikueshëm për të dy palët, në mënyrë që vendet kandidate të kenë qartësi për kushtet që duhet të plotësojnë dhe ndikimin.

Varhelyi kërkoi që BE të mbajë premtimin dhe t’i hapë negociatat Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në pranverë, pasi theksoi se në të kundërt rrezikohet Ballkani Perëndimor.

“Ne kemi nevojë për stimuj të qartë dhe të prekshëm për të inkurajuar reformat. Komisioni qëndron në rekomandimet për hapjen e negociatave të pranimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë dhe shpresojmë që këto të mund të hapen para samitit të Ballkanit Perëndimor në Zagreb. Të dy vendet kanë dhënë atë që u kërkuan.

LEXO EDHE:  SPAK si “bombë me sahat”?/ Përmeti: Të dënohen politikanët e 30 viteve

LEXO EDHE:  “Shqiptarët duhet të zënë me gurë kryeministrin”/ Nuk përmbahet Spartak Ngjela

Gjatë vizitave të mia të fundit në Shkup dhe Tiranë, nënvizova rëndësinë e reformave dhe kërkova që zbatimi i tyre të vazhdojë. Të dy vendet janë angazhuar në përpjekje të mëtejshme për reformat. Në të njëjtën kohë për të qenë një partner i besueshëm, BE-ja duhet të përmbushë premtimet e saj. Ne jemi të bindur se çdo shtyrje e mëtejshme do të shkaktonte një rrezik të fortë, duke dëmtuar stabilitetin në të gjithë rajonin. Ne gjithashtu do të rrezikonim ndërhyrjen nga aktorët e vendeve të tretë dhe të tjerët” deklaroi komisioneri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Alibeaj akuza Ramës për paketën Anti-KÇK/ “Përdoret për shantazh ndaj grupeve kriminale”

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti i PD-së Enkelejd Alibeaj thotë se paketa Anti-KÇK është shantazh i kryeministrit Edi Rama për grupet kriminale.

Alibeaj pretendon se Rama po i shantazhon ata për t’i përdorur në zgjedhjet e ardhshme.

“Qeveri tani dhe ish-qeveria më pas duhet të ishte lënda e parë e SPAK-ut. Por me këtë Anti-KCK-në e ka eklipsuar SPAK-un, sepse kanë krijuar institucione të tilla që në një grup njerëzish futen brenda edhe prokurori i përgjithshëm dhe kreu i SPAK, që drejtohen nga ministri i Brendshëm dhe japin llogari te kryeministri.  Do u hedhë hi syve shqiptarëve, por edhe ndërkombëtarëve, do të mbushë statistikat tani që jemi në prag të çeljes së negociatave. Ky është shantazh ndaj grupeve kriminale për t’i përdorur nesër”, u shpreh ai në emisionin “5 pyetje nga Babaramo”.

LEXO EDHE:  SPAK si “bombë me sahat”?/ Përmeti: Të dënohen politikanët e 30 viteve

LEXO EDHE:  Çfarë po e bllokon Vetting-un në Shqipëri?

Sipas tij, mesazhi i kryeministrit për grupet kriminale është: “Po ju sekuestroj pasurinë do të përdoreni sikur unë di në zgjedhje për të përsëritur përsëritjen e krimit në procese elektorale përndryshe pasuritë tuaja do të mbeten të bllokuara”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Voltana Ademi ngre alarmin/ “Shkodra aspak e qetë nga krimi, qytetarët të pasigurt”

Publikuar

-

Nga

Kryebashkiakja në detyrë e Shkodrës, Voltana Ademi, deklaron se situata në qytetin që ajo drejton, vijon të mbetet alarmante.

Ademi tha se të shtënat e pak ditëve më parë në pedonalen e Shkodrës, tregojnë se krimi po godet edhe jetën e qytetarit.

“Situata në Shkodër vazhdon të mos jetë e qetë. Ngjarjet e fundit ishin në mes të qytetit. Ajo që ndodhi atje ishte një konflikt i armatosur. Krimi godet në zemër të qytetit, në jetën e qytetit. Situata në Shkodër bëhet më evidente sepse ngjarjet e fundit ishin më evidente”, u shpreh ajo në emisonin “360 gradë”.

Sipas saj, kjo tregon se krimi nuk po goditet dhe ngjarjet e ndodhura në Shkodër ende nuk janë zbardhur.

LEXO EDHE:  “Shqiptarët duhet të zënë me gurë kryeministrin”/ Nuk përmbahet Spartak Ngjela

LEXO EDHE:  “Shqiptarët duhet të zënë me gurë kryeministrin”/ Nuk përmbahet Spartak Ngjela

“Ndihesh i pasigurt në qendër të qytetit të Shkodrës dhe vazhdon të përsëritet situata jo e qetë dhe kriminaliteti nuk goditet. Ngjarjet që kanë ndodhur në Shkodër akoma nuk janë zbardhur. Nuk janë zbardhur ata që kanë bërë krime dhe për ata shteti duhet të kishte vepruar. Kriminaliteti është një nga arsyet që njerëzit ikin”, theksoi demokratja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE