Connect with Us

Spahiu sjell faktet/ Basha me lobimin në SHBA ka bërë pastrim parash

Politikë

Spahiu sjell faktet/ Basha me lobimin në SHBA ka bërë pastrim parash

Publikuar

-

Kreshnik Spahiu ish kryetar AK-se

Ish kreu i Aleancës Kuq e Zi, në një lidhje me emisionin “Open”, ku po diskutohet çështja e lobimit rus dhe fshirja e artikullit nga gazeta gjermane “Bild”, ka sjellë dhjetë fakte të reja, që tregojnë se si kryedemokrati Lulzim Basha, ka pastruar 675 mijë euro përmes shokut të tij fëmijërisë, turkut Ekim Abkim.

“Unë një orë para se të kthehesha nga puna, jam përpjekur të kontakotoj me redaktorin e  “Bild” por ka qenë  e pamundur. Por në bindjen time është një mungesë serioziteti. Por do thoja, që “Bild” është  tërhequr për një vendim të Gjykatës që si e çonte në dëmshpërblim me miliona euro nëse do paditej nga Basha. Basha nuk është financuar nga diaspora në SHBA ashtu siç ka deklaruar në emisione… Në konferencën e organizuar në SHBA nga kompania “SBK Holding” ka marrë pjesë edhe shoku i ngushtë i Lulzim Bashës. Ekim Albtekin është kryetar i “SBK Holding”, është kumbari i fëmijëve të Bashës. Është shok i hershëm i Lulzim Bashës dhe Aurela Bashës. Personi që ka mundësuar fotografimin e Bashës me Trump është në kërkim në SHBA se ka tentuar të rrëmbejë Fejtullah Gylen për ta çuar në Turqi, ka artikuluar në ligjëratë të drejtë Spahiu.

LEXO EDHE:  Tre armiqtë e medias dhe fjalës së lirë në Shqipëri

Më tej ai ka vijuar të shtjellojë se dy vajza ruse çuan paratë nga Banka Ukrainase në Edinburg.

“Është fakt që 675 mijë euro ka kushtuar fotoja me Trump dhe vetëm 20 mijë euro janë të evidentuar si të dhënë nga PD. Kompania lobuse është mbyllyr menjëherë pas skandalit duke thënë se ka falimetuar. Kompania lobuese ka pronar rus, por kjo nuk do të thotë se Basha ka marrë para nga Rusia. Prokuroria dhe Gjykata nuk ka marrë në shqyrtim pagesat e bëra nga Kievi, nga Skocia drejt SHBA-së.Ka hetuar vetëm 20 mijë eurot e PD-së. “Bildi” në interpretimin e vet ka gabuar, sepse këto nuk janë para që ja ka dhënë Moska spiunit, por Basha i’a ka dhënë shokut të tij për t’ia pastruar. Basha ka thenë publikisht se këto para i ka grumbulluar nga emigrantët shqiptarë në Amerikë. Ky është mashtrim, le të dali një emigrant i SHBA dhe të thotë që ka paguar një dollar për Bashën dhe unë nuk dal më në media se kam gënjyer. Sot është fakt që për pastrim parash dhe evasion fiskal, ortaku dhe partneri i Lulzim Bashës është nën hetim. Është pastrim parash.”/CNA.al

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. t

    21 Janar, 2020 at 6:32 am

    Rama me lal fikun po pastrojne miliona,ky e ka merakun me 600 mijet e lulit.bythec

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“BE të mbajë premtimin”/ Komisioneri Varhelyi: Nëse s’hapen negociatat në pranverë Ballkani në rrezik

Publikuar

-

Nga

Komisioneri për Zgjerimin Oliver Varhelyi gjatë prezantimit të metodologjisë së re për integrimin, deklaroi në Parlamentin Europian se procesi duhet të jetë i besueshëm.

Ai kërkoi që procesi të jetë i parashikueshëm për të dy palët, në mënyrë që vendet kandidate të kenë qartësi për kushtet që duhet të plotësojnë dhe ndikimin.

Varhelyi kërkoi që BE të mbajë premtimin dhe t’i hapë negociatat Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në pranverë, pasi theksoi se në të kundërt rrezikohet Ballkani Perëndimor.

“Ne kemi nevojë për stimuj të qartë dhe të prekshëm për të inkurajuar reformat. Komisioni qëndron në rekomandimet për hapjen e negociatave të pranimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë dhe shpresojmë që këto të mund të hapen para samitit të Ballkanit Perëndimor në Zagreb. Të dy vendet kanë dhënë atë që u kërkuan.

LEXO EDHE:  Djegia e mandateve/ Basha takim me aleatët

LEXO EDHE:  Saimir Tahiri, kurbani i marrëveshjes Rama-Basha, dhe Veliaj

Gjatë vizitave të mia të fundit në Shkup dhe Tiranë, nënvizova rëndësinë e reformave dhe kërkova që zbatimi i tyre të vazhdojë. Të dy vendet janë angazhuar në përpjekje të mëtejshme për reformat. Në të njëjtën kohë për të qenë një partner i besueshëm, BE-ja duhet të përmbushë premtimet e saj. Ne jemi të bindur se çdo shtyrje e mëtejshme do të shkaktonte një rrezik të fortë, duke dëmtuar stabilitetin në të gjithë rajonin. Ne gjithashtu do të rrezikonim ndërhyrjen nga aktorët e vendeve të tretë dhe të tjerët” deklaroi komisioneri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Alibeaj akuza Ramës për paketën Anti-KÇK/ “Përdoret për shantazh ndaj grupeve kriminale”

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti i PD-së Enkelejd Alibeaj thotë se paketa Anti-KÇK është shantazh i kryeministrit Edi Rama për grupet kriminale.

Alibeaj pretendon se Rama po i shantazhon ata për t’i përdorur në zgjedhjet e ardhshme.

“Qeveri tani dhe ish-qeveria më pas duhet të ishte lënda e parë e SPAK-ut. Por me këtë Anti-KCK-në e ka eklipsuar SPAK-un, sepse kanë krijuar institucione të tilla që në një grup njerëzish futen brenda edhe prokurori i përgjithshëm dhe kreu i SPAK, që drejtohen nga ministri i Brendshëm dhe japin llogari te kryeministri.  Do u hedhë hi syve shqiptarëve, por edhe ndërkombëtarëve, do të mbushë statistikat tani që jemi në prag të çeljes së negociatave. Ky është shantazh ndaj grupeve kriminale për t’i përdorur nesër”, u shpreh ai në emisionin “5 pyetje nga Babaramo”.

LEXO EDHE:  Ndryshimet në statut/ Basha pranon se manipuloi zgjedhjet

LEXO EDHE:  Tre armiqtë e medias dhe fjalës së lirë në Shqipëri

Sipas tij, mesazhi i kryeministrit për grupet kriminale është: “Po ju sekuestroj pasurinë do të përdoreni sikur unë di në zgjedhje për të përsëritur përsëritjen e krimit në procese elektorale përndryshe pasuritë tuaja do të mbeten të bllokuara”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Voltana Ademi ngre alarmin/ “Shkodra aspak e qetë nga krimi, qytetarët të pasigurt”

Publikuar

-

Nga

Kryebashkiakja në detyrë e Shkodrës, Voltana Ademi, deklaron se situata në qytetin që ajo drejton, vijon të mbetet alarmante.

Ademi tha se të shtënat e pak ditëve më parë në pedonalen e Shkodrës, tregojnë se krimi po godet edhe jetën e qytetarit.

“Situata në Shkodër vazhdon të mos jetë e qetë. Ngjarjet e fundit ishin në mes të qytetit. Ajo që ndodhi atje ishte një konflikt i armatosur. Krimi godet në zemër të qytetit, në jetën e qytetit. Situata në Shkodër bëhet më evidente sepse ngjarjet e fundit ishin më evidente”, u shpreh ajo në emisonin “360 gradë”.

Sipas saj, kjo tregon se krimi nuk po goditet dhe ngjarjet e ndodhura në Shkodër ende nuk janë zbardhur.

LEXO EDHE:  Lirimi i protestuesve/ Basha: Të vendosur kundër oligarkisë dhe bandës në ikje!

LEXO EDHE:  Djegia e mandateve/ Basha takim me aleatët

“Ndihesh i pasigurt në qendër të qytetit të Shkodrës dhe vazhdon të përsëritet situata jo e qetë dhe kriminaliteti nuk goditet. Ngjarjet që kanë ndodhur në Shkodër akoma nuk janë zbardhur. Nuk janë zbardhur ata që kanë bërë krime dhe për ata shteti duhet të kishte vepruar. Kriminaliteti është një nga arsyet që njerëzit ikin”, theksoi demokratja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE