Connect with Us

Kur shfletohen kalendarët e shpalosen datat

Opinione

Kur shfletohen kalendarët e shpalosen datat

Publikuar

-

Nga Azgan Haklaj

Janari kryefjala e historisë kombëtare dhe kallzuesi i shtetit modern shqiptar.

Ai flet me emrin e misionarëve të Kombit dhe ngjarjeve përcaktuese të fateve të tij.

“Dosjer.”

Muaji janar është muaji i parë i Kalendait Gregorian.
Ai është adoptim nga emri janus, Perendia Romake e dyerve dhe udhëkalimeve.
Për shqiptarët ky muaj është i veçantë jo për faktin e fillim vitit të ri por sepse ditët dhe datat e tij gjatë rrugëtimit të përbashkët, në vite, dekada e shekuj, deshmojnë sagën tonë të gjatë, përmes shumë kasandrash, kalvarin e mundimshëm e mizor, por plot lavdi.
Në arkivin e tij ka ngjarje të mëdha, te dhimbshme kombëtare, por krenare që kanë lënë gjurmë në memorien tonë, të cilat kanë qenë përcaktuese për fatet e Kombit e që sot ndihemi krenarë dhe i kujtojmë me nostalgji.

Janari është prologu dhe epilogu i korifejëve të Historisë tonë Kombëtare, të cilët kanë luajtur rol të rendësishëm dhe e kanë shkruar emrin e tyre me shkronja të arta në Panteonin e Kombit.
552 vjet më parë me dt 17 janar 1468 kaloj në amshim Heroi ynë Kombëtar, Kalorësi i Lirisë, Moisiu Ynë, arkitekti i Nëntorit të Parë, ideuesi dhe krijuesi i Shtetit të Përqendruar Arbëror, Princi i Arbërisë, Atleti i Krishtërimit, Apologu i Qytetrimit Europian Gjergj Kastrioti (Skënderbeu).

Ashtu si Shën Gjergji i Mitologjisë vrau kulçedrën, edhe Gjergji Ynë vrau Kulçedrën Aziatike dhe çliroi Kombin tonë nga zinxhirët e saj që e kishin lidhur si oktapod.
Ashtu si Moisiu me shkopin e tij magjik ndau përgjysëm detin dhe u hapi rrugën hebrejëve drejt Tokës së premtuar edhe Gjergji jonë me shpatën e tij magjike ndau përgjysëm Perandorinë Otomane, shpalli Pavarësinë dhe krijoj Shtetin e Arbërit.

Në krenohemi me Gjergjin e Madh të Motit të Madh, siç krenohet Kina me Konfucin, përsët me Zoraastrin, hebrejtë me Moisiun, hindusët me Brahman, fenikasit me Thefshin, spartanët me Likurgun, athinasit me Solonin, trakët me Orfeun, muhamedanët me Muhametin, kristianët me Krishtin, evangjelistët me Luterin, Anglia me Rikard Zemërluanin,Franca me Karlin e Madh dhe Napoleonin, Italia me Garibaldin, Gjermania me Oton, Frederikun e Madh dhe Bismarkun, Amerika me Xhorxh Uashingtonin.

Në janarin e vitit 1844 lindi ora e shqiptarisë Ati i Pavarësisë, arkitekti i Nëntorit të Dytë, Plaku i urtë i Vlorës Ismail Qemali.
Ai kaloj në amshim me datë 24 janar të vitit 1919 në Peruxhia të Italisë në rrethana të dyshymta pa mundur të shkonte në Konferencën e Paqes në Paris.
Çdo nëntor e kujtojme me respekt e përkulemi me mirënjohje para veprës sublime të Ismail Bëj Vlorës.
Në janar 1862 lindi tribuni popullor Bajram Curri, luftëtari i paepur, që në moshën 18 vjeç rroki pushkën e u rreshtua në Ushtrinë e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit për mbrojtjen e Plavë- Gucisë.
Bajram Curri mori pjesë aktive në të gjitha kuvendet e kryengritjet për liri e pavarësi.
U shqua si strateg lufte e më trimëri të rrallë në Kryengritjen e Përgjithshme për çlirimin e Shkupit, e lirimin e të burgosurve politikë.

Kontribut të jashtëzakonshëm ka dhanë në vitet e më vonshme gjatë luftërave ballkanike, në Luftën e Parë Botërore për mbrojtjen e trojeve shqiptare, në Kongresin e Lushnjes për krijimin e Shtetit Modern Shqiptar dhe mbrojtjen e vlerave të demokracisë.
Ai u emërua ministër pa porofol në Qeverinê e Lushnjes.
Janari flet me emrin dhe veprën e Isa Boletinit.
Me dt 16 janar 1864 lindi Binjaku historik i Ismail Qemalit, Krahu i Shqiponjës në Flamur, patrioti, nacionalisti, sypatremburi, persenofikimi i qëndresës, simboli i luftës për çlirim kombëtar e pavarësi Isa Boletini.

“Unë jam mirë kur është mirë Shqipëria deklaronte Baca Isë”
Jeta e tij ishte luftë e paepur perballë shumë armiqëve për mbrojtjen e Kauzës Kombëtare.
U vra në pabesi në Podgoricës me dt 23 janar 1915 nga malazezët me disa pjestarë të familjes së tij.
Vepra e tij sublime në sherbim të Atdheut kujtohet me nderim, respekt e mirënjohje përgjithmoně.
140 vjet më parë me dt 4 dhjetor 1879- 18 janar 1880, në Nokshiq, në Normandinë Shqiptare u nënshkrua Epopeja e lavdishme e Ushtrisë së Lidhjes Shqiptare të Prizrenit.
Krajl Nikolla duke parë se Plavë – Gucia nuk mund të merreshin në rrugë diplomatike vendosi ti merrte ushtarakisht.

Në keto kushte Keshilli i Lidhjes dhe shtabi ushtarak me në krye Ali Pashë Gucisë dhe Jakup Ferrin shpallën luftën në Plavë- Guci.
Populli i kësaj treve nuk pranoj por hodhi poshtë vendimet e dhunshme për copëtimin e trojeve shqiptare.
Disa javë u zhvilluan luftime të ashpra e të përgjakshme.
Me aktet e tyre heroike u shquan në këtë betejë Nur Kurti e Kurt Asllani, djaloshi 20 vjeçar Bali Bajram Nokshiqi, rugovasit e udhëhequr nga Çel Shabani e Kadri Bajri, motra e Zhuj Selmanit Kajë Selmani, trimi legjendar Jakup Ferri.
Aq të tmerrshme janë zhvilluar luftimet sa i ngjanin një kasaphane të vertetë.
Lumi Lim atëkohë është skuqur nga gjaku i derdhur dhe kokat e të vrarëve janë rrokullisur nëpër ujë si gurë.

Në këtë luftë mizore por heroike u shkatërruan tërësisht forcat e Mark Milanit.
Kjo betejë është një faqe e ndritur në historinë e luftërave që kanë bëre të parët tanë për mbrojtjen e trojeve tona kundër forcave serbo- malazeze, diplomacisë së fuqive të mëdha, synimeve ekspansioniste ruso sllave dhe akrobacirave, dredhive e intrigave osmane në kurriz të shqiptarëve për të shpetuar vehten.
Janari është djepi i Kongresit të Lushnjes.
100 vjet më parë në Lushnje u mblodh Kuvendi Historik në vitin 1920 me dt 21- 31 janar.
Në këtë vit Shqipëria ishte kthyer në shesh betejash të luftërave ballkanike dhe Luftës së Parë Botërore që ishin zhvilluar prej disa vitesh.
Personalitetet e Shquara si Aqif Pashë Elbasani, Abdi Toptani, Hasan Prishtina, Luigj Gurakuqi, Bajram Curri, Dr Mihal Turtulli, Medi Frashëri, Sheh Ibrahim Karbunara, Ferit Vokopola, Ahmet Zogu zotëronin autoritet të padiskutueshëm në popull prandaj luajtën një rol të jashtëzakonshm në ngritën e vetëdijes kombëtare.
Kongresi i Lushnjes ua bëri me dije fuqive të mëdha vendosmërinë dhe vullnetin e popullit shqiptar për të mbrojtur çdo pëllëmbë tokë dhe se nuk njeh asnjë marrveshje të hapur apo të fshehtë që cënon kufijtë shqiptar.

Kuvendi Historik rrezoj Qeverinë e Durrësit dhe e shpalli atë tradhëtare.
Përmes akteve juridike krijoj dhe jetësoi Qeverinë Kombëtare të kryesuar nga Sylejman Delvina.
Celebroj unitetin krahinoro- fetar si gurëthemel të unitetit kombëtar nën një Flamur.
Caktoj Tiranën kryeqytet.
Do të apostofoj marrshimin e guximshëm e triumfatar të forcave shqiptare të prira nga djaloshi trim 25 vjeçari Ahmet Zogu përmes marionetave të armiqëve drejt Tiranës që sot feston 100 vjetorin.
Kongresi i Lushnjes i hapi rrugën shtetit modern, parlamentarizmit, monarkisë kushtetuese parlamentare.

Zgjodhi delegacionin që do të merrte pjesë në Konferencën e Paqes në Paris të përbërë nga Imzot Luigj Bumçi, Dr Mihal Turtulli, Mehmet Konica.
Zgjodhi Këshillin e Lartë të përbërë nga Imzot Luigj Bumçi, Aqif Pashë Elbasani, Abdi Toptani, Dr Turtulli.
Qeveria e Delvinës brenda 12 muajve me forcat e veta çliroj gjithë territorin, nga disa ushtri të huaja që e kishin okupuar vendin për ta coptuar.
Parlamenti i vitit 1921 zgjodhi kryetar Aqif Pashë Elbasanin.
Me dt 28 nëntor 1944 Shqipëria u çlirua nga pushtuesit e huaj, por të nesërmen u pushtua nga komunizmi bolshevik i ardhur nga Stepat e Rusisë.
Kjo ideologji e re në thelb ishte antishqiptare, dhe çdo vonese për ndalimin e saj kishte pasoja fatale për shqiptarët.
Malësorët e Malësisë Madhe në Malin e Shkrelit, në Bajzë të Kastriotit banë betimin solemn dhe lëshuan kushtrimin për rrokjen e armëve kundër komunizmit.
Në janar 1945 shpertheu kryengritja e parë antikomuniste në Europën e pas Luftës së Dytë Botërore, në Malësinë e Madhe.

LEXO EDHE:  Ndihmoi Ismail Qemalin, financoi luftën dhe vdiq në mjerim/ Historia e panjohur pasanikut vlonjat

Ajo u shtri atëkohë në Kelmend ku si prijës do të kishin legjendarin Prek Calin.
Për fat të keq planet e kryengritjes po dekonspiroheshin tek komunistët.
Që në ditët e para deri me dt 10 janar Llesh Marashi e Mirot Paloka kishin grumbulluar disa malësorë trima nëpër çeta të përqendruara në katund – Kastrat.
Konkretisht në këtë ditë u ba përleshja e parë tek Kisha e Katundit Kastrat mes kryengritësve dhe komunistëve të cilët u thyen keq.
Në mbrëmjen e 14 janarit tek Kisha e Boltojës u mblodhën qindra burra trima të betuar kundër komunizmit.
Dt 25 janar i gjen kryengritësit në formacion luftimi tek Ura e Rrjollit përballë forcave të shumta komuniste, pasi Kryengritja e Berdicës ishte tradhëtuar.
Tashmë lufta ishte ndezur.
Malësorët trima luftonin kundër mijëra forcave komuniste.
Megjithë heroizmin e madh kjo kryengritje u shtyp me zjarr e hekur dhe me dredhitë e Mehmet Shehut se do ti amnistonte kryengritësit po të dorëzohen.
Kmerët e kuq organizuan një ekspeditë ndëshkimore kundër Malësisë Madhe.
Me dredhi arritën të kapin gjoja me besë Viganin e bjeshkëve, kreshnikin e alpeve shqiptare, kollosin e mbrojtjes së trojeve arbërore, Prek Calin e dhjetra të tjerë burra që u ekzekutuan me dt 25 mars 1945.
Në momentin e ekzekutimit toga e zezë u kërkoj të denuarve të kthehen me shpinë e të mbyllin sytë.
Prek Cali solemnisht u pergjigjet:

“Nuk shkohet me shpinë e më sy të mbyllun në parajsë”.
Sot Malësia e Madhe por dhe gjithë Shqipëria e kujton këtë trim e trimat e tjerë që dhanë jetën për ndalimin e institucionalizimit të komunizmit në Shqipëri.
Prek Cali është strofë poezie, refren kënge, lejtmotiv I lahutës shqiptare.
40 vjet më parë me dt 25 janar 1980 është nderuar me Çmimin më të lartë civil të Indisë filantropja, humanistja, simboli i dashurisë njerëzore, persenofikimi i solidaritetit me nevojtarët, Engjëlli që pushtoj qiejt, lapsi i Zotit në Tokë, Nëna e Botës, Misionarja e Kombit, Shenjtorja Nënë Tereza.
Ajo deklaroj gjithmonë krenare së në damarët e saj rridhte gjak shqiptar.

Edhe në momentet e fundit të jetës së saj lutej për Shqipërinë.
Ju lut Presidentit Bill Klinton bëni diçka për Kosovën.
Sot Toka e Qielli flasin me emrin e Saj.
Shqiptarët krenohen se kanë ADN të përbashkët me Nënën e Botës.
Me dt 17 janar 1982 u vranë nga UDB- ja patriotët, veprimtarët e shquar të Çështjes Kombëtare vëllezërit Jusf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka.

Në respekt të veprës tyre organizohet çdo vit Flaka e Janarit, në Kerçovë, dhe Gjilan.
Shpirti i tyre i ngjitur në parajsë ndriçon sëbashku me Flakën e Janarit kushtuar veprës së tyre në sherbim të Atdheut.
Natën e 11-12 janarit të vitit 1984 ranë heroikisht në përleshje me forcat serbe në Kodrën e trimave në Prishtinë herojtë Rexhep Mala e Nuhi Berisha.
Ky binom i pavdekësisë është simbol i rezistencës, sakrificës e qëndresës kombëtare.
Ata janë janë të shquar si prijës të levizjes studentore në Prishtinë në vitin 1981.
Vepra e tyre sublime kujtohet e ndriçohet çdo vit në Flakën e Janarit të Gjilanit.
Shpirti i tyre dhe Vepra e pavdekshme do të mbeten gjithmonë flakadan që nuk shuhen kurrë.
Me dt 31 janar të vitit 1997 rënë në fushën e nderit Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha, Hakif Zejnullahu.
Ky trinom, pushka e parë e lirisë së Kosovës ra për tu përjetësuar në Historinë Kombëtare.
Ranë heroikisht në emër të lirisë për të mbetur përjetësisht të pavdekshëm.
Ata janë pishtar të përjetshëm në pavdekësi.

Me datë 15 janar 1999 makina gjakatare e Çengis Khanit të Ballkanit Sllobodan Millosheviçi organizoj Serbrenicën e dytë, masakrën e Reçakut.
Atë çast Bota mbeti pa frymë dhe e denoj me forcë këtë krim kanibalesk.
Sot pas 21 vitesh ish ministri i tij, Gebëlsi i kohës, Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç e mohon autorësinë e saj.
22 vjet më parë me dt 22 janar 1998 makineria ushtarake e Zhupanit të ri Sllobodan Millosheviç sulmoj shtëpinë e Komandantit Legjendar të UÇK- së Adem Jasharit.
Familja Jashari me trimëri të pashoqe e përballoj sulmin me sukses duke zbrazur trupat serbe
Familja Emblematike Jashari u sulmua disa herë nga trupat gjakatare të Serbisë deri sa u flijua pothuajse tërësisht për lirinë e Kosovës.

Ajo mbetet burim frymëzimi për brezat e ardhshëm, kryefjalë e historisë së re të shqiptarëve, kallzuesi më autentik i qëndresës për liri.
Adem Jashari ka vertetuar mësëmiri postulatin e Filozofit të Lashtë Grek Aristotelit:
“Më e shtrenjtë se jeta ime, më e shtrenjtë se Familja ime është Atdheu im”
Jemi të lumtur që sot kjo familje legjendare është ripërtërirë dhe kontribon për konsolidimin e demokracisë në Kosovë.
14 vjet më parë me dt 21 janar të vitit 2006 pushoj së rrahuri zemra e Abrahamit Arbëror, pulsi i Atit të Kosovës, u ndal frymëmarrja e Gandit të Ballkanit, politikanit gjenial e vizionar, mentorit durimtar, Presidentit historik të Kosovës Dr Ibrahim Rugova.
Ndërroi jetë në kulmin e energjisë, maturisë e diturisë, eksperiencës e lavdisë, kur të paarritshmen e bënte realitet.

Lejtmotivi i Kauzës së tij ishte trinomi Kosova- Zoti -Amerika.
Priami Dardan ndërroj jetë pa arritur ta shoh Kosovën të stolisur me vellon e lirisë, pa parë krushqit e dasmës së madhe tek vinin jo të ngrimë por të shkrirë, me flamur në dorë e jo të fshehur në gji.
Sot pas 14 vjetësh të kujtojmë me mall e nostalgji dhe krenohemi me ty Gjeniu ynë që pushon në paqe i mbuluar me lavdi, për veprën tënde në sherbim të Atdheut.
Sa herë ndërrohen motmotet, shfletohen kalendarët e shpalosen datat e Janarit na sjellin në kujtesë veprën madhështore të misionarëve të Kombit, të cilët e kanë shkruar emrin e tyre me shkronja të arta në Panteonin e tij.
Në përkulemi me respekt e mirënjohje të thellë para vepër së tyre në sherbim të Atdheut.
Akujt e janarit do të shkrihen nga lumejtë e gjakut të derdhur për liri.
Mbi këtë det të kuq kanë mbirë lulëkuqet që nuk vyshken kurrë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Opinione

I madh ishte krimi i Konferencës së Londrës, më 1913…

Publikuar

-

Nga

Hetimet filluan të heqin “mbeturinat”!

Nga Prof. Pëllump G. Pilinçi

S’ka shqiptar qe te mos e kete te rrenjosur thelle ne shpirt e ne zemer emrin e bukur te Çamerise.. S’ka shqiptar qe te mos e dije e te mos e kete mesuar. Me qindra fshatra te djegura, me mijera Njerez te masakruar, gra te turperuara, femije te shpuar nga bajonetat e ushtrive greke te Zograf- osit ( “O Qëveria e partive për 29 vjet, vjedhur dhe shitur pronë kombëtare”…

Çameria krahina jone….jane vellezerit tane fatzinj, te cilet nga roberia otomane kaluan nen zgjedhen Barbare te fqinjve shoviniste… Te gjitheve na dhemb zemra nga renkimet dhe gulcimet e nje kombi, per krahinen te bukura, qe na i grabiten pikerisht ne çastin kur prisnim te na qeshte buza, Pas shekujsh te tere S’ ka RRUGE, S’ka lagje, s’ka shesh, s’ka hotel, s’ka klub qe populli te mos e Kete pagezura me emrin e bukur te Çamerise,vetem e vetem per te mbajtur gjalle kujtimine saj dhe Shpresen e kthimit ne gjirin e Memedheut. I madh ishte krimi i Konferences se Londres, me 1913, Qe, pa marre parasysh ngjarjet historike, pa marre parasysh te drejtat etnografike, pa marre parasysh shqiptaresine e pakontestueshme te Çamerise, ia dorezoi padrejtesisht Greqise kete krahine te bukur te Shqiperise.

Akoma me i madh dhe me i hidhur ishte krimi i Konferences se Parisit, me 1920, qe, duke mbyllur syte perpara kasaphanes greke te 1913-1914, vertetoi vendimin Arbitrar te Konferences se Londeres per Çamerine dhe viset e tjera te Shqiperise se Jugut. Kan Kaluar 107 vjet qe nga dita fatale, kur Konferenca e Londres ia kaloi Çamerine e martirizuar fqinjes se Jugut. Kaluar 107 vjet qe nga ngjarjet e hidhura te asaj kohe, nje tmerr i papare dhe i pathene u mboll qe nga Çameria deri ne Vlore prej ushtrive greke te Zografosit. ( Te gjitha keto i vertetojne dekumentet zyrtare te komisionit Nderkombetar te Kontrollit, O qevritar te 29 viteve)

I kemi te gjalla karvanet pa mbarim te muhaxhireve te Toskerise, qe, per t’u shpetuar masakrave Shtazore te gjiritllinjve, braktisen çdo gje, deri edhe foshnjat ne djep, per te gjetur mbrojtje dhe strehe ne fushat dhe ne ullinjte e Vlores… Kaluan 107 vjet, O partite e Ramiz Alis . Por ne sternipat e Skenderbeut, e niperit e Myslym Gjolekes se Laberis, nuk mund te harrojme qe popullsia çame vuan nen despotizing grek, duke pritur me padurim diten qe te triufoje LIRIA dhe Drejtesia….

Fqinjet tane duhet ta kene te qarte se padrejtesia historike nuk mund te shkoje aq larg.(Aq sa shkoj renia e Murit te Berlinit se fameshem.) Partia “SHPRESA DEMOKRATE” nuk do te reshte KURRE punen per t’i bere shqiptaret te ndjehen e te jetojne si komb unik, ashtu si na ka krijuar Vete natyra, ne trojet e STERGJYSHERVE tane, me te lasht…Nuk do te reshte KURRE se punuari per ta bere REALITET aspiraten, per te cilen derdhen GJAKUN dhe na e lane AMANET te paret Tane: “ Bashkimin e Kombit Shqiptar brenda KUFIJVE NATYROR”…

Ne shqiptaret ne Amerike dime se çebejme, gjysherit tane kane punuare per Ameriken, dhe Ne jemi dikushi, ATY KU DUHET…. Ne ua kujtojme atyre qe s’duan ta dine se Çameri quhet vazhdimi i Tokes sone, qe shtrihet nga Kepi i Stilosit kundrejt Kanalit te Korfuzit, gjate Bregdetit te Jonit e deri ne Gjirin e Artes. Theksojme se Çameri quhet krahina, qe perfshin ne gjirin e saj qytetet e mirefillta shqiptare: Konice, Pogon, Margellec, Filat, Paramithis, Preveze, Janine, etj. Jetojne me qindra emijera njerez te mbetur prej asaj kohe, te cilet, me gjithe perpjekjet e grekeve per t’i shkombetarizuar, ruajne gjuhen, zakonet dhe veshjet ( ARBERORE)…..

Mjafton t’i kujtojme Maqedonve-Grekove,Serbve dhe agjenteve te tipave “Pardesyte e bardha’’ e shume te te tjerve, qe t’i hethe nje veshtrim hartes gjeografike, per te konstatuar lehte se, si nga pikepamja topografike ashtu edhe nga pikepamja gjeopolitike, krahina e çamerise eshte pjesa e pandare e trungut shqiptar. (*)

Ne vitin 1442, kur Shqiperia ndodhej ne lufte me Turqine, Ne Kalane e Janines shqiptaret luftuan ne emer te kombit tone…( b) Kur Kongresi i Berlinit, me 1878, ia dha Epirin Greqise deri ne lumin Kalama, shqiptaret e mbrojten me gjak vendin e tyre, aq sa Greqia mundi te pushtoje vetem nje fare te vogel te kesaj krahine. (c) Ne vitin 1880, si pasoje e protestave te rrepta te Lidhjes se Prizrenit ndaj kerkesave te padrejta greke si dhe nga kryengritjet e shqiptareve, te lidhur me besa-besen per te mos leshuar asnje pellembe te Atdheut te tyre, Evropa arriti ta njihte Janinen si qytet shqiptar. (d) Ne vitin 1897, ne Luften Greko-Turke, kur milicia te shkelte Shqiperine e Jugut, forcat vullnetare Shqiptare i sprapsen dhe i munden ne menyre te turpshme….LEXO EDHE:  Policia shpall në kërkim Azgan Haklajn

Po ne kete kohe, kur 500 greke, te udhehequr nga vullnetari Italian Milanez Conte Conturbia, zbarkuan ne Lekures, afer Sarandes, Duke pasur si qellim ngritjen e popullsise epirote per aneksimin e epirit greqise, asnje i krishtere Shqiptar nuk u bashkua me greket, por i famshmi Myslym Gjoleka, me nje grusht vullnetaresh nga Laberia trime, e shtypi lehtesisht kete ndermarrje qesharake.

LEXO EDHE:  Dita e Pavarësisë/ Sot 106 vite nga ngritja e Flamurit në Vlorë

Ç’nevoje eshte te gjurmojme poshte e Lart per te hetuar se Ç’thone bota, se ç’thone Janullatos-Gage-Bollano, se çthone spiuni I rrugve te Hollandes Lulezim Basha…, Shqiperine e vertete, kur proven me te qarte, me te plote dhe te pamohuar te shqiptaresise se Çamerise e ka dhene vete greqia me masakrat e ushtruara ndaj shqiptareve dhe shkretimet e vitit 1913-1914, vetem e vetem per ta fshire Shqiperine e vertete dhe per ta cunguar trungun e memedheut tone.

Si eshte e mundur qe qeveria e Edi Rames dhe parlamenti i Gramos Ruçit hesht perpara te gjitha masakrave te historise, si eshte e mundur qe nuk proteston ndaj pretendimeve te (Bollanos-Dules) duke i shkaktuar keshtu nje dem te pamohueshem çeshtjes sone Kombetare, Ky parlament i Z.Ruçi qe mundet te merret me gjithcka tjeter, por vetem perpara ceshtjeve madhore te Kombit hesht, hesht…

Partia Shpresa Demokrate; eshte parti e djathte; Se shpejti do te beje te mundur 100% listat e hapura…. Qeveria me Shqiptaret te ( Mirefillte ) Qeveria e re do kete te njejtin ligje si ne Amerike. Antishqiptaret (Tradhetaret) kudo qe te jeni; ne banken (e te Akuzuarve) nuk do te kete (SHPETIM); as nje as nje… as Janullatos-Bollano-Dulja keta do jene ne banken (e te akuzuarve). Nuk do te lejohen, si deri me sot, ambasadoreve te huaj, pervec Amerikes dhe Gjermanise… te nderhyjne ne veprimtarine e organeve te Shtetit shqiptar, te kryejne veprimtarin ne dem te interesave te kombit, duke implikuar struktura Te pushtetit e duke rekrutuar nepunes. Do te mbahet qendrim,do te penalizohen.

BIEN KAMBANAT NE TE GJITHE SHQIPERINE! PartiaShpresaDemokrate.com Bashkohuni me ne, motra dhe velezer! Shqiptare te mirefillte, Veri, Jug, Lindje dhe Perendim! Jemi te nje race, te nje gjaku, te nje gjuhe e te nje kombi! Jemi vellezer! Sjemi myslimane Turke-Arabik, jemi Myslimane Shqiptare! Sjemi Krishtere-orthodoks serbemaqedongrekocigane, jemi Shqiptare ! Sjemi katolik Italan, jemi Shqiptare !

Memedheu na therret ! Le t’i japim besen njeri-tjetrit per permbushjen e amanetit te te pareve tane, per realizimin e interesave dhe te aspiratave te kombit, per te punuar e per te luftuar,qe femijeve tane t’u krijojme nje AMERIKE te vogel e t’u leme parajsen, krenarine kombetare,dinjitetin e nje kombi te bashkuar, Shqiperine e lire e te siguruar Brenda Kufijve te saj Natyrore!….

Ka ardhur koha! NGREU, për të pastruar mbeturinat e njohurive të spiunëve të djeshmë… …. sot ata të serbo-rusit të grekut…. mos fle gjumë, ke amerikën me vete…. Amerika me shqiptarët dhe jo jo me partitë e Ramis Alis… : mos prisni lirinë nga katër partitë e Ramiz Alia…., puna dhe qevëria e tyre për 29 vjet duke vjedhur shqiptarët, duke shitur pronë kombëtare dhe duke lëne 97% shqiptarë bukë me lista….

Ata që nëvitet ‘90 Prone e tyre ishte dhurata e Ramiz Alis, veshjen, veshur Pardesytë e bardha (misionarë te 12 dhjetorit 1990)…, ata sot para, tokë, vila, pallate, telivizione, gazeta, te shumta media, portalet perkatese etj., etj.,…. Ata Pa punuar kurrë… shtëpinë e tyre të përjeçmë është burg Reç… PartiaShpresaDemokrate.com Zoti, e bekoftë rrugën tone! Zoti e bekoftë kombin shqiptar!.. Zoti e bekoftë kombin Amerikan.

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Artan Fuga/ Në pritje të vaksinës anti Covid-19

Publikuar

-

Nga

Nga Artan Fuga/ Në pritje të vaksinës anti Covid-19

Në këto kohë të vështira për njerëzimin dhe si për të gjithë kombet, edhe për ne si shqiptarë, kohë pandemie shumë të rëndë, mendja shkon te tre horizonte që në fakt janë një i vetëm i përbashkët. Kur do të gjendet vaksina, a do të gjendet ndonjë medikament shërues për Covid 19, si do të bëhet që ky virus të largohet nga rruga dhe ta lejë njerëzimin në rrugën e tij të përballjes me ekzistencën?

Sapo doli lajmi që rusët kanë gjetur vaksinën, e kanë prodhuar dhe testuar, një re e madhe propagandistike nuk mungoi ta anatemojë, ta dyshojë, ta minimizojë, madje edhe ta shpalli edhe të dëmshme!

Unë si edhe ju, madje si e gjithë bota, nuk di ndonjë gjë të madhe për këtë sekret që veç anëve të mëdha gjeopolitike dhe luftarake, për sundimin e botës, ka edhe pasoja financiare që sot mund të matet me qindra e mijra miliarda euro a dollarë në muaj.

Kush është ai gazetar apo ekspert që ka zotësi të penetrojë sot në këtë aferë për të na thënë nëse është një flluckë propagandistike, një zhantazh apo një arritje e vërtetë!

Kush është ai që e di se cilat janë efektet sekondare të kësaj vaksine ruse veç ndonjë të marri që ende rrugëve të Tiranës si bartës i shkencës për të gjitha hallet tona? Kush e di se kush volli, kush pati temperaturë, kush pati dhimbje koke, kur këto testime me siguri ruhen me po aq kujdes sa edhe patentat e teknologjive të energjisë bërthamore?

Ku e di unë? Mundet, nuk përjashtoj asgjë që të jetë një gënjeshtër, ose një vaksinë e patestuar si duhet!!! E pastaj?

Pse pak gënjeshtra na japin të hamë çdo ditë o njerëz? Ne nuk dimë se sa është numri real i të infektuarve sot, a i të vdekurve nga Covidi19, duam të dimë sot se çfarë pasojash të vërteta paska vaksina ruse!

Ja është gënjeshtër! E çfarë humbasim ne si qytetarë gjyhnaqarë shqiptarë që nuk dimë se çfarë na qendron varur mbi kokë?

Ka shumë mundësi që vaksina ruse të jetë bërë me shpejtësi sputniku !!! dhe të jetë testuar pa mbajtur parasysh të gjitha të drejtat e njeriut, të pacientit, të individit që provon mbi trupin e tij vaksinën!!!

E pastaj!

Duhet të dimë historinë e vaksinave dhe të të gjitha arritjeve të mëdha që njerëzimi ka bërë gjatë rrugëtimit të tij. Provat, operacionet, vaksinat, medikamentet e reja janë provuar në fillim mbi hallexhinjtë jo mbi aristokratët, mbi atë që në rrezik jete nuk ka pasur çfarë të humbasë, jo mbi të shëndoshin, mbi ushtarin në front, jo mbi gjeneralin në shtatmadhori, mbi leprozin, jo mbi zonjushën aristokrate, mbi të dënuarit, jo mbi gjyqtarët!

E hidhur, revoltuese moralisht, por e vërtetë cinike e pakundërshtueshme.

Duhet ta njohim pak sociologjinë e evoluimit të mjeksisë jo të flasim kot! Ka libra të mrekullueshëm historie të vërtetë, jo propagandë, që flet për atë si sillet njeriu në kohë epidemish!Duhet ta dimë që të drejtat tona na mbrojnë, i kemi shumë të shtrenjta, aspak gati t’i sakrifikojmë, por duhet të dimë gjithashtu se zbulimet e mjeksisë në shekuj janë provuar mbi njerëzit me pak të drejta jo te ata me shumë të drejta!

LEXO EDHE:  Një Komb kundër Kryeministrit Nastradin

LEXO EDHE:  Shqipëria, tokë e minuar nga “xhenierët e krimit e të korrupsionit”/ Demontimi i saj i pamundur pa aleatët

Nëse një rus, një kinez, një meksikan, një çek, një italian, një shqiptar a ku e di unë provon mbi kurrizin e tij vaksinën për të cilën njerëzimi ka nevoja urgjente sot, atëhere secili nga ata është një hero!

Eshtë heroi i sotëm po aq legjendar sa edhe ai që vinte dorën mbi zjarr për të vërtetuar se ishte i pafajshëm, po aq sa Lui Pastër që provonte vaksinën e tij mbi trupin e vet, po aq sa ai që pranon të mbajë për disa javë një zemër artificiale dhe vdes.

Pas shekujsh emrat e tyre shkruhen me gërma të arta!

Unë nuk e di se çfarë po bëhet me vaksinën. Askush nga ne nuk e di! Por, dihet që sinjalet e ardhura nga Italia, Shtetet e Bashkuara, nga Kina, nga Rusia, a nga kudo kanë gjithmonë një të mirë. Në garën për të shpëtuar njerëzimin, a në garën për të fituar miliarda, monopoli mbi vaksinën pas lajmit rus është çarë. Kjo do të përshpejtojë që të kemi në më pak kohë një vaksinë gjithmonë e më të avancuar.

Vaksina ruse nuk prodhoka aq shumë sa duhet antitrupa? Po, kush na ka thënë se një zbulim që në fillim është perfekt? Kush mund të na thotë se vaksina perëndimore nesër bazuar në arritje më të mira ndoshta nuk do të jetë më e perfeksionuar? Kur duam më të mirën atë që për paragjykim i japim një reputacion më të mirë, pse të mos mendojmë se kundër covid19 bota duhet të eci me përpjekje të përbashkëta?

Përse ai që bën lavatriçe, televizora, mulli kafeje më të mirë, duhet patjetër të ishte i pari edhe që të lajmëronte se e ka vaksinën?

Ka elemente konkurrenciale dhe propagandistike midis fuqive botërore? E pastaj? Cfarë gjëje sot nuk e ka këtë vulë?

Pse të mos kujtojmë që ndërsa kemi mit me të drejtë kur Amstrongu bëri hapin e tij të vogël në hënë, si hap i madh i njerëzimit, në orbitë kishte dalë ashtu me kushte lufte më parë Gagarini, dhe madje para njeriut kishta dalë qeni Lajka!!!

Gënjeshtër apo e vërtetë, në këtë botë gënjeshtare, perfekte ose jo, në këtë botë joperfekte, një gjë është e sigurt!

Ata mbi të cilët provohet vaksina kundër covid19 sot janë për njerëzimin heronjtë e vet!

Po aq sa mjekët, infermierët, i gjithë personeli hospitalor kudo në botë, edhe te ne edhe më shumë kur dihen kushtet si punojnë, po aq mendimi shkon te ata që marrin mbi supe përgjegjësi epokale duke menduar për të gjithë ata miliona të sëmurë, dhjetra mijë humbur jetën, e që janë si ti, si unë, si ai!

E gjithë mirënjohja jonë shkon te heronjtë që provojnë mbi trupin e tyre vaksinën kudo ku janë, te zbuluesit, te mjekët dhe personeli mjeksor kudo edhe te në vendin tonë në radhë të parë, si edhe te urimi për të sëmurët të shërohen sa më shpejt, duke ngushëlluar me zemër e trishtim ata që kanë humbur të dashurit dhe të afërmit e tyre!

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Erion Dasho/ COVID-19, politikë apo mjekësi?!

Publikuar

-

Nga

Nga Erion Dasho/ COVID-19, politikë apo mjekësi?!

Në javët e para të muajit Mars kur vlerësoja si pozitive masat e karantinës, disa miq të faqes që i kundërshtonin këto masa, më kritikonin se po bëja politikë në favor të qeverisë dhe OBSH-së.

Shumë prej tyre akoma m’i përmendin statuset e muajit Mars, duke më kujtuar një film të kohës së komunizmit kur personazhit i zbulojnë në biografi një të afërm që e kishte nisur luftën si ballist për t’a përfunduar si partizan.

Ndërkohë nga fundi i muajit Mars e në vijim kam mbajtur një qëndrim gjithmonë e më kritik ndaj asaj që është duke (mos) bërë Ministria dhe Komiteti. Sërish më kritikojnë se jam duke bërë politikë me COVID-in, por kësaj here në favor të opozitës.

A ËSHTË KJO QË PO BËJ UNË DHE KOLEGËT POLITIKË ME COVID-IN?

Në Shqipëri çdo çështje herët a vonë politizohet dhe COVID-i nuk mund të bëjë përjashtim. Nga njëra anë, qeveria promovon suksese dhe arritje, kurse nga ana tjetër opozita konstaton dështime. Në pamje të parë, debati mbi COVID-in duket sikur i nënshtrohet “rregullit të përgjithshëm”, sepse debate të polarizuara në ekstrem bëhen edhe për ekonominë, drejtësinë, zgjedhjet, arsimin, integrimin dhe pothuajse çdo temë që hidhet për diskutim.

SIPAS MENDIMIT TIM, NDRYSHIMI KËSAJ HERE QËNDRON NË TË PAKTËN DY PIKA TË FORTA:

SË PARI, KUR FLITET PËR COVID-IN KANË ZË EDHE EKSPERTËT DHE JO VETËM GJITHOLOGËT QË JEMI MËSUAR T’I SHOHIM TË DISKUTOJNË PËR GJITHÇKA (SIGURISHT EDHE PËR COVID-IN).

SË DYTI, NË RASTIN E COVID-IT EKZISTOJNË DISA FAKTE KOKËFORTË QË JANË SHIFRAT.

Të përshkruash gjendjen katastrofike të masave kundër COVID-it në Shqipëri nuk është politikë boshe, sepse për këtë gjendje flasin faktet dhe jo fjalët!– Kur thua se Shqipëria ka numrin më të ulët të testeve për banor në Europë, ky është fakt!

LEXO EDHE:  KOSOVA/ ADN E QËNDRESËS DHE IDENTITETIT TONË KOMBËTAR

LEXO EDHE:  Kalifati Otomano-Ortodoks i binomit Erdogan-Putin s'e ndalon dot Shtetin Komb të shqiptarëve

– Kur thua se prej fundit të Majit, kemi rritje të pandalshme të numrit të rasteve dhe të vdekjeve, ky është fakt!

– Kur thua se ka disa javë që Shqipëria qëndron në 5 vendet e para në Europë për numrin e vdekjeve për 1 milion banorë, ky është fakt!

– Kur thua se ka disa javë që Shqipëria qëndron në 10 vendet e para në Europë për numrin e rasteve të reja për 1 milion banorë, ky është fakt!

– Kur thua se spitalet COVID-1 dhe 2 kanë arritur kapacitetin e tyre, jo vetëm me 114 pacientët e diagnostikuar, por edhe me dhjetëra pacientë të tjerë të dyshuar si të prekur nga COVID, ky përsëri është fakt!

Kur rendit këto fakte, nuk bën politikë dhe nuk mbështet këtë apo atë parti opozitare!

Thjesht i thua Ministrisë dhe komitetit se përgjigja e tyre ndaj covid ka dështuar dhe ose duhet të ndryshojnë kurs urgjentisht, ose duhet të largohen duke u kërkuar falje shqiptarëve që po u rrezikojnë çdo ditë shëndetin dhe jetën, po u shkatërrojnë ekonominë dhe jetën sociale dhe po i izolojnë sërish nga bota e qytetëruar duke i bërë “ortakë” të vetëm me bjellorusinë e lukashenkos.

Kritikëve (dhe sidomos kritikëve që kanë shitur lëkurën tek pushteti) u thua se ky vend nuk ka vetëm politikanë, gjysmagjelë dhe lapanjozë, por ka edhe ekspertë! në se jemi ekspertë të zotë apo të pazotë na gjykon tregu i punës në vendet ku punojmë dhe ku nuk pijnë ujë teserat e partive. Sidoqoftë, këshillat që kemi gjashtë muaj që japim, bëjnë mirë të dëgjohen. Jo për hir të egos sonë, por për hir të shëndetit dhe jetës së shqiptarëve…

LEXO TE PLOTE