Connect with Us

Investigimi për lobimin rus të Bashës/ Bushati: Ja pse e ka fshirë “Bild” artikullin

Politikë

Investigimi për lobimin rus të Bashës/ Bushati: Ja pse e ka fshirë “Bild” artikullin

Publikuar

-

Analisti Andi Bushati foli për artikullin e gazetës gjermane “Bild”, e cila kishte bërë një investigim sesi kreu i opozitës Lulzim Basha i kishte paguar 675.000 euro Nik Muzin, për të bërë të pamundur hapjen e negociatave të Shqipërisë me BE.

Më pas media gjermane e fshiu këtë artikull nga gazeta online dhe kjo ka ngjallur debat për vërtetësinë e lajmit. Bushati pretendon se lajmi është hequr sepse ka pasur një gjë që është pranuar nga palët si e vërtetë dhe askush nuk ka akuzuar dikë për shpifje qoftë edhe nga PD.

“Vetë Basha ka dhënë dy-tre versione të kundërta. Përveç kësaj që është një fakt me gjysmë zëri i pranuar, është pjesa tjetër që janë para ruse dhe që janë para ruse të përdorura nga evropa për të mos hapur negociatat për Shqipërinë, kjo është nën përralë. Besoj se për këtë e ka hequr artikullin”, tha ai në emisionin “Open”.

Sipas tij, këto artikuj të “Bild” janë të presionuara dhe të shtyra nga Tirana.

LEXO EDHE:  Ilir Kulla zbulon politikanët e përfshirë në krizë/Janë vetëm dy!

“Patjetër që edhe artikulli i së djelës dhe përgjimet nuk janë investigime gazetareske që i interesojnë publikut gjerman, janë të presionuara dhe të shtyra nga Tirana. Problemi është se ato janë lajme të publikuara për të dhënë impakt në Tiranë”, theksoi ai.

Analisti përmendi edhe përgjimet e publikuara më parë nga kjo gazetë për shitblerjen e votës nga mazhoranca, ndërsa deklaroi se po t’i kishte personalisht ato materiale që kishte “Bild”-i, kryeministrin do ta quante mafioz dhe kriminel./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“BE të mbajë premtimin”/ Komisioneri Varhelyi: Nëse s’hapen negociatat në pranverë Ballkani në rrezik

Publikuar

-

Nga

Komisioneri për Zgjerimin Oliver Varhelyi gjatë prezantimit të metodologjisë së re për integrimin, deklaroi në Parlamentin Europian se procesi duhet të jetë i besueshëm.

Ai kërkoi që procesi të jetë i parashikueshëm për të dy palët, në mënyrë që vendet kandidate të kenë qartësi për kushtet që duhet të plotësojnë dhe ndikimin.

Varhelyi kërkoi që BE të mbajë premtimin dhe t’i hapë negociatat Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në pranverë, pasi theksoi se në të kundërt rrezikohet Ballkani Perëndimor.

“Ne kemi nevojë për stimuj të qartë dhe të prekshëm për të inkurajuar reformat. Komisioni qëndron në rekomandimet për hapjen e negociatave të pranimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë dhe shpresojmë që këto të mund të hapen para samitit të Ballkanit Perëndimor në Zagreb. Të dy vendet kanë dhënë atë që u kërkuan.

LEXO EDHE:  Basha: Hetim ndërkombëtar dhe rrëzim të alibisë Rama-Meta për skandalin e korrupsionit më të madh financiar në historinë e vendit

LEXO EDHE:  “Shpërthen” avokati i njohur/Lulzim Basha s’ka vizion politik, ja rruga e tij e vetme

Gjatë vizitave të mia të fundit në Shkup dhe Tiranë, nënvizova rëndësinë e reformave dhe kërkova që zbatimi i tyre të vazhdojë. Të dy vendet janë angazhuar në përpjekje të mëtejshme për reformat. Në të njëjtën kohë për të qenë një partner i besueshëm, BE-ja duhet të përmbushë premtimet e saj. Ne jemi të bindur se çdo shtyrje e mëtejshme do të shkaktonte një rrezik të fortë, duke dëmtuar stabilitetin në të gjithë rajonin. Ne gjithashtu do të rrezikonim ndërhyrjen nga aktorët e vendeve të tretë dhe të tjerët” deklaroi komisioneri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Alibeaj akuza Ramës për paketën Anti-KÇK/ “Përdoret për shantazh ndaj grupeve kriminale”

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti i PD-së Enkelejd Alibeaj thotë se paketa Anti-KÇK është shantazh i kryeministrit Edi Rama për grupet kriminale.

Alibeaj pretendon se Rama po i shantazhon ata për t’i përdorur në zgjedhjet e ardhshme.

“Qeveri tani dhe ish-qeveria më pas duhet të ishte lënda e parë e SPAK-ut. Por me këtë Anti-KCK-në e ka eklipsuar SPAK-un, sepse kanë krijuar institucione të tilla që në një grup njerëzish futen brenda edhe prokurori i përgjithshëm dhe kreu i SPAK, që drejtohen nga ministri i Brendshëm dhe japin llogari te kryeministri.  Do u hedhë hi syve shqiptarëve, por edhe ndërkombëtarëve, do të mbushë statistikat tani që jemi në prag të çeljes së negociatave. Ky është shantazh ndaj grupeve kriminale për t’i përdorur nesër”, u shpreh ai në emisionin “5 pyetje nga Babaramo”.

LEXO EDHE:  Vettingu në Politikë/ Kuvendi rrëzon draftin e PD

LEXO EDHE:  Basha: Hetim ndërkombëtar dhe rrëzim të alibisë Rama-Meta për skandalin e korrupsionit më të madh financiar në historinë e vendit

Sipas tij, mesazhi i kryeministrit për grupet kriminale është: “Po ju sekuestroj pasurinë do të përdoreni sikur unë di në zgjedhje për të përsëritur përsëritjen e krimit në procese elektorale përndryshe pasuritë tuaja do të mbeten të bllokuara”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Voltana Ademi ngre alarmin/ “Shkodra aspak e qetë nga krimi, qytetarët të pasigurt”

Publikuar

-

Nga

Kryebashkiakja në detyrë e Shkodrës, Voltana Ademi, deklaron se situata në qytetin që ajo drejton, vijon të mbetet alarmante.

Ademi tha se të shtënat e pak ditëve më parë në pedonalen e Shkodrës, tregojnë se krimi po godet edhe jetën e qytetarit.

“Situata në Shkodër vazhdon të mos jetë e qetë. Ngjarjet e fundit ishin në mes të qytetit. Ajo që ndodhi atje ishte një konflikt i armatosur. Krimi godet në zemër të qytetit, në jetën e qytetit. Situata në Shkodër bëhet më evidente sepse ngjarjet e fundit ishin më evidente”, u shpreh ajo në emisonin “360 gradë”.

Sipas saj, kjo tregon se krimi nuk po goditet dhe ngjarjet e ndodhura në Shkodër ende nuk janë zbardhur.

LEXO EDHE:  Nga Andi Bushati/ S’ka liri me Ilirin!

LEXO EDHE:  Basha: Hetim ndërkombëtar dhe rrëzim të alibisë Rama-Meta për skandalin e korrupsionit më të madh financiar në historinë e vendit

“Ndihesh i pasigurt në qendër të qytetit të Shkodrës dhe vazhdon të përsëritet situata jo e qetë dhe kriminaliteti nuk goditet. Ngjarjet që kanë ndodhur në Shkodër akoma nuk janë zbardhur. Nuk janë zbardhur ata që kanë bërë krime dhe për ata shteti duhet të kishte vepruar. Kriminaliteti është një nga arsyet që njerëzit ikin”, theksoi demokratja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE