Connect with Us

Biografia profesionale e Artur Metanit/ Kordinator i “Soros”-it, Drejtor i Ramës dhe Inspektor i Lartë i Drejtësisë

Politikë

Biografia profesionale e Artur Metanit/ Kordinator i “Soros”-it, Drejtor i Ramës dhe Inspektor i Lartë i Drejtësisë

Publikuar

-

Me 98 vota në favor dhe 8 kundër, Artur Metani është zgjedhur pak më parë në detyrën e Inspektorit të Lartë të Drejtësisë, gjë të cilën CNA.al e ka paralajmëruar në disa shkrime të mëparëshme, së bashku me makinacionet që e nxorrën atë në krye të listës së kandidatëve garues për këtë post.

Metani është “ushtar” i bindur i Edi Ramës arsye kjo që e ka ndihur ngjitjen e shpejtë të shkallëve të karrierës, nga ish koordinator pranë Fondacionit SOROS, në këshilltar pranë dy ish presidentëve, drejtor për Legjislacionin dhe Antikorrupsionin në Kryeministri e Avokat i Popullit, detyrë që vijon ta mbajë aktualisht.

Metani është një tip karte “Xholi” të cilin Edi Rama e nxjerr nga mënga sa herë i duhet dikush që ta shpjerë “lojën” në favor të tij.

Kështu Metani u përfol si kandidat favorit për të mbajtur postin e drejtorit të Byrosë Kombëtare të Hetimit, kurse përfundoi i emëruar në krye të avokaturës së Shtetit, pas shkarkimit “rrufe”nga Rama të Alma Hickës.

LEXO EDHE:  Flackenstein i përgjigjet akuzave të Berishës: Nuk e di çfarë ke në mendje, por…

Nga muaji shkurt i vitit 1999 deri në mars 2002 Artur Metani ka punuar si koordinator ligjor pranë Fondacionit “Soros”.

Në vitet 2002-2012  Metani shërbente si këshilltar për drejtësinë i presidentit Alfred Moisiu dhe si i tillë shërbeu edhe nën presidencën e Bamir Topit.

Artur Metani ka përfunduar studimet për drejtësi në Universitetin e Tiranës, në vitet 1992-1996, më pas ka bërë një master një vjeçar pranë “Central European University” në Budapest dhe një tjetër pranë “University of Utah S.J. Quinney College of Law”. /CNA.al

Kandidati i Rilindjes për në ILD/ Artur Metani fsheh të ardhurat nga Soros

ILD po i dorëzohet Soros-it/ Zbardhet e kaluara e errët e Artur Metanit

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“BE të mbajë premtimin”/ Komisioneri Varhelyi: Nëse s’hapen negociatat në pranverë Ballkani në rrezik

Publikuar

-

Nga

Komisioneri për Zgjerimin Oliver Varhelyi gjatë prezantimit të metodologjisë së re për integrimin, deklaroi në Parlamentin Europian se procesi duhet të jetë i besueshëm.

Ai kërkoi që procesi të jetë i parashikueshëm për të dy palët, në mënyrë që vendet kandidate të kenë qartësi për kushtet që duhet të plotësojnë dhe ndikimin.

Varhelyi kërkoi që BE të mbajë premtimin dhe t’i hapë negociatat Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në pranverë, pasi theksoi se në të kundërt rrezikohet Ballkani Perëndimor.

“Ne kemi nevojë për stimuj të qartë dhe të prekshëm për të inkurajuar reformat. Komisioni qëndron në rekomandimet për hapjen e negociatave të pranimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë dhe shpresojmë që këto të mund të hapen para samitit të Ballkanit Perëndimor në Zagreb. Të dy vendet kanë dhënë atë që u kërkuan.

LEXO EDHE:  Flackenstein i përgjigjet akuzave të Berishës: Nuk e di çfarë ke në mendje, por…

LEXO EDHE:  CNN: George Soros bëhet gati për një stuhi në tregun e aksioneve

Gjatë vizitave të mia të fundit në Shkup dhe Tiranë, nënvizova rëndësinë e reformave dhe kërkova që zbatimi i tyre të vazhdojë. Të dy vendet janë angazhuar në përpjekje të mëtejshme për reformat. Në të njëjtën kohë për të qenë një partner i besueshëm, BE-ja duhet të përmbushë premtimet e saj. Ne jemi të bindur se çdo shtyrje e mëtejshme do të shkaktonte një rrezik të fortë, duke dëmtuar stabilitetin në të gjithë rajonin. Ne gjithashtu do të rrezikonim ndërhyrjen nga aktorët e vendeve të tretë dhe të tjerët” deklaroi komisioneri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Alibeaj akuza Ramës për paketën Anti-KÇK/ “Përdoret për shantazh ndaj grupeve kriminale”

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti i PD-së Enkelejd Alibeaj thotë se paketa Anti-KÇK është shantazh i kryeministrit Edi Rama për grupet kriminale.

Alibeaj pretendon se Rama po i shantazhon ata për t’i përdorur në zgjedhjet e ardhshme.

“Qeveri tani dhe ish-qeveria më pas duhet të ishte lënda e parë e SPAK-ut. Por me këtë Anti-KCK-në e ka eklipsuar SPAK-un, sepse kanë krijuar institucione të tilla që në një grup njerëzish futen brenda edhe prokurori i përgjithshëm dhe kreu i SPAK, që drejtohen nga ministri i Brendshëm dhe japin llogari te kryeministri.  Do u hedhë hi syve shqiptarëve, por edhe ndërkombëtarëve, do të mbushë statistikat tani që jemi në prag të çeljes së negociatave. Ky është shantazh ndaj grupeve kriminale për t’i përdorur nesër”, u shpreh ai në emisionin “5 pyetje nga Babaramo”.

LEXO EDHE:  Shqiptarët braktisin vendin/ “Rama fërkohet me Soros”

LEXO EDHE:  Shqiptarët braktisin vendin/ “Rama fërkohet me Soros”

Sipas tij, mesazhi i kryeministrit për grupet kriminale është: “Po ju sekuestroj pasurinë do të përdoreni sikur unë di në zgjedhje për të përsëritur përsëritjen e krimit në procese elektorale përndryshe pasuritë tuaja do të mbeten të bllokuara”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Voltana Ademi ngre alarmin/ “Shkodra aspak e qetë nga krimi, qytetarët të pasigurt”

Publikuar

-

Nga

Kryebashkiakja në detyrë e Shkodrës, Voltana Ademi, deklaron se situata në qytetin që ajo drejton, vijon të mbetet alarmante.

Ademi tha se të shtënat e pak ditëve më parë në pedonalen e Shkodrës, tregojnë se krimi po godet edhe jetën e qytetarit.

“Situata në Shkodër vazhdon të mos jetë e qetë. Ngjarjet e fundit ishin në mes të qytetit. Ajo që ndodhi atje ishte një konflikt i armatosur. Krimi godet në zemër të qytetit, në jetën e qytetit. Situata në Shkodër bëhet më evidente sepse ngjarjet e fundit ishin më evidente”, u shpreh ajo në emisonin “360 gradë”.

Sipas saj, kjo tregon se krimi nuk po goditet dhe ngjarjet e ndodhura në Shkodër ende nuk janë zbardhur.

LEXO EDHE:  Denoncimi/ Lulzim Basha i dha Sorosit miratimin për Reformën Zgjedhore

LEXO EDHE:  FOTO/ Ja njerëzit e Soros në krah të Bashës

“Ndihesh i pasigurt në qendër të qytetit të Shkodrës dhe vazhdon të përsëritet situata jo e qetë dhe kriminaliteti nuk goditet. Ngjarjet që kanë ndodhur në Shkodër akoma nuk janë zbardhur. Nuk janë zbardhur ata që kanë bërë krime dhe për ata shteti duhet të kishte vepruar. Kriminaliteti është një nga arsyet që njerëzit ikin”, theksoi demokratja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE