Connect with Us

Astrit Patozi takim me mbështetësit në Korçë/ “Nuk ka premisa për zgjedhje të parakohshme”

Politikë

Astrit Patozi takim me mbështetësit në Korçë/ “Nuk ka premisa për zgjedhje të parakohshme”

Publikuar

-

Koordinatori i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, ka zhvilluar ditën e sotme një takim me mbështetësit e Bindjes në qytetin e Korçës.

Mësohet se në takim ka marrë pjesë Patozi, deputeti Andi Përmeti, ish-kandidati i Bashkisë dhe anëtari i bordit drejtues, Leonard Olli.

Raportohet se ata kanë diskutuar për zhvillimet politike, Reformën Zgjedhore dhe parapërgatitjet për zgjedhjet parlamentare. Patozi foli edhe për uljen e opozitës në tavolinën e Reformës Zgjedhore.

“Javën e kaluar ka pasur një ulje në tavolinë, s’po e quaj marrëveshje sepse është ende shpejt ku përgjegjësit kryesore të krizës janë dakordësuar për të nisur një proces dialogu, për të cilin ne kemi konsideratë. Ne mendojmë që ky është një lajm i mirë për Shqipërinë, por nga ana tjetër jemi skeptikë sepse kemi gjithë dyshimet dhe provat që mesa kuptojmë ata janë ulur për të mos rënë dakord, të mos këtë produkt por të ruajnë status-quonë, e cila na ka çuar në këtë krizë”, deklaroi koordinatori i BD-së, ndërsa theksoi se është e paparashikueshme ajo që do të ndodhë në tryezë mes mazhorancës dhe opozitës.

LEXO EDHE:  Astrit Patozi i shtrin Bashës 'dorën' e bashkëpunimit/ "Kam dy kushte"

“Ne nuk marrim përsipër rezultatin e tryezës jo vetëm se s’jemi në atë tryezë, por mbi të gjitha sepse është e paparashikueshme se çfarë mund të ndodhë aty për shkak se e vetmja gjë që dimë deri më sot është që PD dhe PS, që janë fajtoret kryesore për krizën janë të prirur të ruajnë sistemin aktual e në rast se kjo do të ndodhë do të jetë një lajm i keq për vendin. Në politike asnjëherë nuk mund të ketë parashikime të sakta. Por ajo që ne dyshojmë dhe ndiejmë, se në Shqipëri nuk ka premisa për zgjedhje të parakohshme. Zgjedhje të parakohshme në Shqipëri mund të ndodhin vetëm në rast se do ketë një marrëveshje të shpejtë një produkti të shpejtë të kësaj tryeze e mbi të gjitha nëse opozita jashtëparlamentare e ka seriozisht kërkesën për zgjedhje te parakohshme”, tha ai ndër të tjera./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“BE të mbajë premtimin”/ Komisioneri Varhelyi: Nëse s’hapen negociatat në pranverë Ballkani në rrezik

Publikuar

-

Nga

Komisioneri për Zgjerimin Oliver Varhelyi gjatë prezantimit të metodologjisë së re për integrimin, deklaroi në Parlamentin Europian se procesi duhet të jetë i besueshëm.

Ai kërkoi që procesi të jetë i parashikueshëm për të dy palët, në mënyrë që vendet kandidate të kenë qartësi për kushtet që duhet të plotësojnë dhe ndikimin.

Varhelyi kërkoi që BE të mbajë premtimin dhe t’i hapë negociatat Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në pranverë, pasi theksoi se në të kundërt rrezikohet Ballkani Perëndimor.

“Ne kemi nevojë për stimuj të qartë dhe të prekshëm për të inkurajuar reformat. Komisioni qëndron në rekomandimet për hapjen e negociatave të pranimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë dhe shpresojmë që këto të mund të hapen para samitit të Ballkanit Perëndimor në Zagreb. Të dy vendet kanë dhënë atë që u kërkuan.

LEXO EDHE:  Patozi thirrje Bashës/ “Fitojnë vetëm opozitat e forta, mos rri e prit tek ferra”

LEXO EDHE:  Patozi thirrje Bashës/ “Fitojnë vetëm opozitat e forta, mos rri e prit tek ferra”

Gjatë vizitave të mia të fundit në Shkup dhe Tiranë, nënvizova rëndësinë e reformave dhe kërkova që zbatimi i tyre të vazhdojë. Të dy vendet janë angazhuar në përpjekje të mëtejshme për reformat. Në të njëjtën kohë për të qenë një partner i besueshëm, BE-ja duhet të përmbushë premtimet e saj. Ne jemi të bindur se çdo shtyrje e mëtejshme do të shkaktonte një rrezik të fortë, duke dëmtuar stabilitetin në të gjithë rajonin. Ne gjithashtu do të rrezikonim ndërhyrjen nga aktorët e vendeve të tretë dhe të tjerët” deklaroi komisioneri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Alibeaj akuza Ramës për paketën Anti-KÇK/ “Përdoret për shantazh ndaj grupeve kriminale”

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti i PD-së Enkelejd Alibeaj thotë se paketa Anti-KÇK është shantazh i kryeministrit Edi Rama për grupet kriminale.

Alibeaj pretendon se Rama po i shantazhon ata për t’i përdorur në zgjedhjet e ardhshme.

“Qeveri tani dhe ish-qeveria më pas duhet të ishte lënda e parë e SPAK-ut. Por me këtë Anti-KCK-në e ka eklipsuar SPAK-un, sepse kanë krijuar institucione të tilla që në një grup njerëzish futen brenda edhe prokurori i përgjithshëm dhe kreu i SPAK, që drejtohen nga ministri i Brendshëm dhe japin llogari te kryeministri.  Do u hedhë hi syve shqiptarëve, por edhe ndërkombëtarëve, do të mbushë statistikat tani që jemi në prag të çeljes së negociatave. Ky është shantazh ndaj grupeve kriminale për t’i përdorur nesër”, u shpreh ai në emisionin “5 pyetje nga Babaramo”.

LEXO EDHE:  Astrit Patozi i shtrin Bashës ‘dorën’ e bashkëpunimit/ “Kam dy kushte”

LEXO EDHE:  Meta takohet me Thaçin/ Ja çfarë është diskutuar

Sipas tij, mesazhi i kryeministrit për grupet kriminale është: “Po ju sekuestroj pasurinë do të përdoreni sikur unë di në zgjedhje për të përsëritur përsëritjen e krimit në procese elektorale përndryshe pasuritë tuaja do të mbeten të bllokuara”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Voltana Ademi ngre alarmin/ “Shkodra aspak e qetë nga krimi, qytetarët të pasigurt”

Publikuar

-

Nga

Kryebashkiakja në detyrë e Shkodrës, Voltana Ademi, deklaron se situata në qytetin që ajo drejton, vijon të mbetet alarmante.

Ademi tha se të shtënat e pak ditëve më parë në pedonalen e Shkodrës, tregojnë se krimi po godet edhe jetën e qytetarit.

“Situata në Shkodër vazhdon të mos jetë e qetë. Ngjarjet e fundit ishin në mes të qytetit. Ajo që ndodhi atje ishte një konflikt i armatosur. Krimi godet në zemër të qytetit, në jetën e qytetit. Situata në Shkodër bëhet më evidente sepse ngjarjet e fundit ishin më evidente”, u shpreh ajo në emisonin “360 gradë”.

Sipas saj, kjo tregon se krimi nuk po goditet dhe ngjarjet e ndodhura në Shkodër ende nuk janë zbardhur.

LEXO EDHE:  Nga Astrit PATOZI/NË ÇARKUN E GJUETARIT PA ÇIFTE

LEXO EDHE:  Hahn vizitë në Presidencë: Reforma në drejtësi është një element kyç i demokracisë

“Ndihesh i pasigurt në qendër të qytetit të Shkodrës dhe vazhdon të përsëritet situata jo e qetë dhe kriminaliteti nuk goditet. Ngjarjet që kanë ndodhur në Shkodër akoma nuk janë zbardhur. Nuk janë zbardhur ata që kanë bërë krime dhe për ata shteti duhet të kishte vepruar. Kriminaliteti është një nga arsyet që njerëzit ikin”, theksoi demokratja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE