Connect with Us

Aksidentohet një alpinist në Tomorr/ Niset me helikopter drejt Tiranës

Kronika

Aksidentohet një alpinist në Tomorr/ Niset me helikopter drejt Tiranës

Publikuar

-

Një alpinist është aksidentuar pasditen e sotme në Malin e Tomorrit.

Mësohet se alpinisti ka thyer këmbën, pasi ka rrëshkitur në ngjitje dhe si pasojë është nisur me urgjencë drejt Tiranës.

Nga informacionet paraprake, raportohet se alpinisti ka qenë pjesë e një grupi prej 4 personash. Ata ishin nisur nga Qafa e Dardhës në Librazhd dhe pranë vendit të quajtuar “Çesma e Tarikos” alpinisti ra nga një zonë të thepisur.

Shokët që e shoqëronin kanë njoftuar menjëherë Emergjencat Civile dhe Ministria e Mbrojtjes njofton se është nxjerrë nga atje me helikopter për shkak të borës së madhe./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Gazetari deklaratë “bombë”/ Eldi Dizdari ka dy karburante, ortaku i tij më shumë se 150 mln euro

Publikuar

-

Nga

Gazetari deklaratë “bombë”/ Eldi Dizdari ka dy karburante, ortaku i tij më shumë se 150 mln euro

Gazetari Flamur Vezaj, ka bërë deklarata të forta lidhur me grupet kriminale të trafikut të kokainës, për të cilat pretendon se janë të lidhura ngushtë me personazhe të njohura në fushën e ndërtimit.

Vezaj tha se Eldi Dizdari ka dy karburante në Rrugën e Kombit, ndërsa pretendon se personazhet e botës së krimit kanë vendosur shuma marramendëse.

“Ky grup funksionon prej vitesh, në Shqipëri pak a shumë dihej nën zë që Eldi Matoshi ishte koordinator në trafik. Dihej sepse edhe kur është hetuar Arbër Çekaj, dilte indirekt i përfshirë por nuk mund të faktohej. Kompanisë së Arbër Çekaj i është bllokuar edhe dy herë kokainë, por si ndodh në Shqipëri, janë pushuar çështjet. Ndërsa rasti i tretë është hetuar. Në Shqipëri shumicën e kanë përdorur si magazinim.

Në Shqipëri këta personazhe janë të lidhur me njerëz të njohur zë botës së ndërtimit, me ndërtues që po bëjnë ndërtime në fushën e aviacionit, pranë Lanës, njihen kanë kompani betoni në Shqipëri, Eldi Dizdari ka dy karburante në Rrugën e Kombit, kanë qenë ortakë në lojërat e fatit. Këta persona kanë vendosur shuma marramendëse”, u shpreh ai në emisonin “Opinion”.Sipas tij, me paratë e krimit po pastrohen në disa ndërtime, siç janë një kompleks banimi te fusha e aviacionit, një ndërtim 8 katësh buzë lumit të Lanës në Tiranë si dhe hotele në Himarë e Dhërmi.

Gazetari deklaroi se ortaku i Eldi Dizdarit, një personazh nga Lushnja, ka më shumë se 150 milion euro para cash.

“Ortaku i Eldi Dizdarit, një personazh nga Lushnja, është personazhi që ka më shumë lekë “cash” në Shqipëri. Unë dyshoj më shumë se 150 milion euro. Shumë para që ekzistojnë “cash” në Shqipëri funksionojnë përmes metodave ku këta i lënë garant. Ku shkojnë gjithë këto para? Te fusha e aviacionit ke një kompleks banimi që po bëhet, ke buzë Lanës një pallat 8 katësh që po ndërtohet, në Himarë ke në ndërtim e sipër një hotel, në Dhërmi po ashtu, janë para të lidhura me grupe kriminale ku ka të bëjë Eldi Dizdari”, theksoi Vezaj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Dhunoi dhe plagosi me thikë të moshuarin në lokal/ Kapet në Durrës autori i ngjarjes

Publikuar

-

Nga

Dhunoi dhe plagosi me thikë të moshuarin në lokal/ Kapet në Durrës autori i ngjarjes

Është vënë në prangat e policisë autori i plagosjes në Kavajë.

Shtetasi Riza Aliu dhunoi dhe plagosi me thikë në ambientet e një lokali 60-vjeçarin Besnik Çelmeta.

Ngjarja kriminale u regjistrua mbrëmjen e 17 shtatorit në një lokal, ndërsa që nga ngjarja Aliu ishte në kërkim.

Burime nga policia bëjnë me dije se ai është kapur në plazh në Durrës nga policia e Kavajës.Kamerat e sigurisë së lokalit kanë filmuar të gjithë ngjarjen e rëndë, ku autori Riza Aliu shikohet teksa hyn me nxitim në lokal duke ndjekur Besnik Çelmetën.

Pastaj autori nxjerr një thikë dhe e godet disa herë.

Një tjetër person futet brenda dhe bind autorin të largohet, i cili shihet me thikë në dorë teksa lë lokalin.

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Artan Hoxha zbulon lidhjen me ngjarjen në ish-Bllok/ Si u konfliktua Eldi Dizdari me Ervin Matën

Publikuar

-

Nga

Artan Hoxha zbulon lidhjen me ngjarjen në ish-Bllok / Si u konfliktua Eldi Dizdari me Ervin Matën

Gazetari Artan Hoxha ka zbuluar lidhjen e Eldi Dizdarit me ngjarjen e rëndë të 4 tetorit në zonën e ish-Bllokut, në Tiranë.

Hoxha tha se nga hetimet e policsë është zbuluar se konflikti fillimisht ka ndodhur mes Dizdarit dhe Ervin Matës dhe më pas u pasua nga një sherr që përfundoi me vrasjen e Fabjol Gaxhës.

Ai tha në emisionin “Opinion” se policia shqiptare e shpalli në kërkim Dizdarin për zanafillën e konfliktit, pasi ky i fundit nuk ka qenë i pranishëm gjatë shkëmbimit të zjarrit.“Në rastin e ngjarjes që ka ndodhur në ish-Bllok më 4 tetor, ku u plagos Ervis Martinaj, Eldi Dizdari është shpallur në kërkim policor, sepse nuk ka qenë i përfshirë direkt në ngjarje. Mes tij ka patur një fërkim me Ervin Matën dhe grupi i Ervis Martinit ka ndërhyrë pikërisht për të shuar këtë konflikt mes tyre.

Edhe në hetimet që ka prokuroria, edhe në makinën që është parë para lokalit në Bllok ku ka ndodhur ngjarja, fillimisht fërkimi ka ndodhur mes Ervin Matës dhe Eldi Dizdarit dhe për këtë është shpallur në kërkim. Ai kërkohej për zanafillën, por nuk ka qenë i pranishëm në shkëmbimin e zjarrit”, tha gazetari./ CNA.al

LEXO TE PLOTE