Connect with Us

9 kushtet e Bundestagut, domosdoshmëri/ Ndoka: Reforma do ti hap rrugë zgjedhjeve  

Politikë

9 kushtet e Bundestagut, domosdoshmëri/ Ndoka: Reforma do ti hap rrugë zgjedhjeve  

Publikuar

-

Nard Ndoka ka theksuar, gjatë një prononcimi për media se pas miratimit të reformës zgjedhore vendi duhet të shkojë në zgjedhje të parakoshme të përgjithshme dhe lokale, ndërsa shtoi se miratimi 9 kushteve të Bundestagut është domosdoshmëri.

“Reforma zgjedhore pa diskutim që do t’i shërbejë edhe hapjes së mundësisë për përsëritjen e zgjedhjeve lokale, e cila padiskutim do të jetë detyrim kushtetues dhe për një vendim të Gjykatës Kushtetuese sapo ajo të ngrihet, por edhe një mundësi për zgjedhje të parakoshme parlamentare. Kjo pasi edhe vetë situata në vend e kërkon një gjë të tillë, sepse të mos harrojmë që jemi përballë jë krize të thellë politike, morale, ekonomike, teksa Kryeminsitri është në kushtet e pamundëisë për të qeverisur më tej.

Nga kjo pikëpamje besoj se është interesi i të gjithëve, nëse Kryeministri i përgjegjshëm në këto momente me të miratuar Reformën zgjedhore do të shihet ai iniciatori për të shpallur zgjedhjet e parakoshme, që ne të kemi një dritë jeshile edhe për integrimin tonë europian.

LEXO EDHE:  "Jo votimeve një partiake"/ Opozitarët joparlamentarë protestojnë në Laç

Pra, në një farë mënyre jemi brenda asaj çka parasheh si domosdoshmëri axhenda me 9 kushte e Bundestagut, ku përfshihet edhe mbajtja e zgjedhjeve të parakoshme e përsëritjen e zgjedhjeve lokale”, nënvizoi kreu i PDK, Nard Ndoka për gazetën “sot”

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“BE të mbajë premtimin”/ Komisioneri Varhelyi: Nëse s’hapen negociatat në pranverë Ballkani në rrezik

Publikuar

-

Nga

Komisioneri për Zgjerimin Oliver Varhelyi gjatë prezantimit të metodologjisë së re për integrimin, deklaroi në Parlamentin Europian se procesi duhet të jetë i besueshëm.

Ai kërkoi që procesi të jetë i parashikueshëm për të dy palët, në mënyrë që vendet kandidate të kenë qartësi për kushtet që duhet të plotësojnë dhe ndikimin.

Varhelyi kërkoi që BE të mbajë premtimin dhe t’i hapë negociatat Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në pranverë, pasi theksoi se në të kundërt rrezikohet Ballkani Perëndimor.

“Ne kemi nevojë për stimuj të qartë dhe të prekshëm për të inkurajuar reformat. Komisioni qëndron në rekomandimet për hapjen e negociatave të pranimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë dhe shpresojmë që këto të mund të hapen para samitit të Ballkanit Perëndimor në Zagreb. Të dy vendet kanë dhënë atë që u kërkuan.

LEXO EDHE:  Të gjithë aleatët e Lulit që “flirtuan” me Ramën

LEXO EDHE:  Nga Artan FUGA/Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

Gjatë vizitave të mia të fundit në Shkup dhe Tiranë, nënvizova rëndësinë e reformave dhe kërkova që zbatimi i tyre të vazhdojë. Të dy vendet janë angazhuar në përpjekje të mëtejshme për reformat. Në të njëjtën kohë për të qenë një partner i besueshëm, BE-ja duhet të përmbushë premtimet e saj. Ne jemi të bindur se çdo shtyrje e mëtejshme do të shkaktonte një rrezik të fortë, duke dëmtuar stabilitetin në të gjithë rajonin. Ne gjithashtu do të rrezikonim ndërhyrjen nga aktorët e vendeve të tretë dhe të tjerët” deklaroi komisioneri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Alibeaj akuza Ramës për paketën Anti-KÇK/ “Përdoret për shantazh ndaj grupeve kriminale”

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti i PD-së Enkelejd Alibeaj thotë se paketa Anti-KÇK është shantazh i kryeministrit Edi Rama për grupet kriminale.

Alibeaj pretendon se Rama po i shantazhon ata për t’i përdorur në zgjedhjet e ardhshme.

“Qeveri tani dhe ish-qeveria më pas duhet të ishte lënda e parë e SPAK-ut. Por me këtë Anti-KCK-në e ka eklipsuar SPAK-un, sepse kanë krijuar institucione të tilla që në një grup njerëzish futen brenda edhe prokurori i përgjithshëm dhe kreu i SPAK, që drejtohen nga ministri i Brendshëm dhe japin llogari te kryeministri.  Do u hedhë hi syve shqiptarëve, por edhe ndërkombëtarëve, do të mbushë statistikat tani që jemi në prag të çeljes së negociatave. Ky është shantazh ndaj grupeve kriminale për t’i përdorur nesër”, u shpreh ai në emisionin “5 pyetje nga Babaramo”.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet në Kosovë/ LDK, PDK dhe NISMA kërkojnë rinumërim të votave në nivel vendi

LEXO EDHE:  Reforma në drejtësi/ Peleshi: Ne jemi të gatshëm, presim opozitën

Sipas tij, mesazhi i kryeministrit për grupet kriminale është: “Po ju sekuestroj pasurinë do të përdoreni sikur unë di në zgjedhje për të përsëritur përsëritjen e krimit në procese elektorale përndryshe pasuritë tuaja do të mbeten të bllokuara”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Voltana Ademi ngre alarmin/ “Shkodra aspak e qetë nga krimi, qytetarët të pasigurt”

Publikuar

-

Nga

Kryebashkiakja në detyrë e Shkodrës, Voltana Ademi, deklaron se situata në qytetin që ajo drejton, vijon të mbetet alarmante.

Ademi tha se të shtënat e pak ditëve më parë në pedonalen e Shkodrës, tregojnë se krimi po godet edhe jetën e qytetarit.

“Situata në Shkodër vazhdon të mos jetë e qetë. Ngjarjet e fundit ishin në mes të qytetit. Ajo që ndodhi atje ishte një konflikt i armatosur. Krimi godet në zemër të qytetit, në jetën e qytetit. Situata në Shkodër bëhet më evidente sepse ngjarjet e fundit ishin më evidente”, u shpreh ajo në emisonin “360 gradë”.

Sipas saj, kjo tregon se krimi nuk po goditet dhe ngjarjet e ndodhura në Shkodër ende nuk janë zbardhur.

LEXO EDHE:  Deputeti i përvishet Nikollës/ “Arsimit të lartë i është imponuar ecja e somnambulit”

LEXO EDHE:  Të gjithë aleatët e Lulit që “flirtuan” me Ramën

“Ndihesh i pasigurt në qendër të qytetit të Shkodrës dhe vazhdon të përsëritet situata jo e qetë dhe kriminaliteti nuk goditet. Ngjarjet që kanë ndodhur në Shkodër akoma nuk janë zbardhur. Nuk janë zbardhur ata që kanë bërë krime dhe për ata shteti duhet të kishte vepruar. Kriminaliteti është një nga arsyet që njerëzit ikin”, theksoi demokratja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE