Connect with Us

Lulzim Basha bën Desada Metajn numrin 2 të PD-së/ Ja detyra dhe ekipi i propagandës

Politikë

Lulzim Basha bën Desada Metajn numrin 2 të PD-së/ Ja detyra dhe ekipi i propagandës

Publikuar

-

Largimi nga emisioni Opinion i Desada Metajt dhe bashkimi me ekipin e Lulzim Bashës nuk përbën ndonjë suprizë për shumicën e gazetarëve.  Atyre nuk u kanë shpëtuar hyrje-daljet e shpeshta të Desadës në zyrën e kreut demokrat dhe as afrimi i saj me familjen biologjike të Bashës. Lajmi qëndron tek detyra që i është ngarkuar Desadës prej Kryetarit të Partisë Demokratike. “De facto” numri dy i PD-së.
Metaj do të drejtojë një zyrë komunikimi private të Lulzim Bashës, jashtë Partisë Demokratike, i cili ka për qëllim të kontrollojë të gjithë propagandën e Bashës duke përfshirë edhe kundërpropagandën ndaj sulmeve dhe kritikëve të imazhit dhe autoritetit të tij. Zyra që do të drejtojë Metaj do të koordinojë dhe bashkëpunojë ngushtë me një ekip konsulentësh politikë izraelitë, që janë kontraktuar nga Basha dhe që janë vendosur prej disa ditësh në Shqipëri, ku do të qëndrojnë deri në zgjedhjet e ardhshme.
Metaj do të mbajë titullin zyrtar Shefe e Përgjithshme e Komunikimit të Kryetarit të PD-së dhe do të jetë ajo që do të vendosë dhe kontrollojë përzgjedhjen, prodhimin dhe shpërndarjen e propagandës pro Bashës dhe kundër kundërshtarëve apo kritikëve të Bashës. Ndikimi i saj në propagandën e PD-së ka filluar të ndihet menjëherë siç u pa në sulmet e suksesshme që Basha dhe analistët pranë tij u bënë “revolucionarëve”, “naivëve” “jorealistëve” në media dhe publik, që duke shërbyer si “paterica të Ramës”, kritikuan marrëveshjen Gjiknuri-Bylykbashi-Vasili-Hajdari, për të bërë një marrëveshje të re Rama-Basha.
Por përveç përgatitjes dhe koordinimit të sulmeve ndaj kundërshtarëve të Bashës, Metaj do të mbajë, në emër të Bashës, kontaktet me mediat dhe njerëzit kryesorë të mediave në vend, me qëllim përmirësimin e mbulimit të Bashës prej tyre dhe në përgjithësi përmirësimit të imazhit të Bashës në media.
Zyra do të përdorë si kanale zyrtare dhe të identifikuara, ashtu edhe kanale private dhe anonime për të kanalizuar propagandën, përfshi krijimin e portaleve anonime dhe profileve fallco në rrjetet sociale, operacione këto tipikë për çdo operacion politik propagande. I gjithë funksionimi i Zyrës së Komunikimit që do të drejtojë Metaj është konceptuar si një operacion privat, që nuk duhet të asociohet me Partinë Demokratike, me qëllim për të dhënë në publik idenë se produktet e këtij operacioni janë të pavarur, janë nga intelektualë dhe opinionistë indipendentë dhe qytetarë jopartiakë. Kjo do të forcojë idenë se mbështetja e kreut të opozitës në zonën gri të elektoratit, është në rritje të vazhdueshme, ndërkohë që kundërshtarët e tij dhe vetë Edi Rama janë në presion të vazhdueshëm nga zërat objektivë dhe të paanshëm.
Për këtë qëllim zyra e komunikimit është vendosur jashtë godinës së PD-së, pranë zonës së shtrenjtë tek ish Garda. Me përjashtim të Metajt, e cila u kujdes vetë të publikonte edhe lajmin për kthimin në PD,  asnjë punonjës tjetër i zyrës nuk do të ketë lidhje me PD-në dhe zyrtarët e saj. Zyra do të financohet nga burime të fshehta, që nuk do të deklarohen zyrtarisht, siç bëjnë në fakt të gjitha partitë politike.
Për të dhënë idenë e pavarësisë nga PD të operacionit propagandistik, Desada Metaj, e cila drejton këtë operacion të ndërlikuar, ka përzgjedhur dhe ka marrë miratimin e Lulzim Bashës për një ekip, që jep në dukje idenë e njerezve të pavarur dhe objektivë.
I punësuari i parë i ekipit të Metajt është Fitim Zekthi, aktualisht këshilltar i Kryetarit të Partisë Demokratike dhe ish-kandidati për deputet në zonën e Elbasanit, i cili njihet për shkrimet e tij entuziaste dhe brohoritëse për zotin Basha. Javët e fundit ai ka ngritur dhe shpjeguar publikut një sërë tezash të ndërlikuara filozofiko-politike për arritjet e Bashës gjatë vitit që shkoi e sidomos suksesin e jashtëzakonshëm të Bashës që arriti ta bindë Ramën se duhet të ketë një marrëveshje të re Rama-Basha.
Anëtari tjetër i ekipit të Metajt është sociologu Ergys Mërtiri, i cili është dalluar në publik për diskutime temash sociale. Pas marrjes së detyrës Mërtiri ka qënë shumë aktiv në mbrojtjen publike të vendimeve dhe qendrimeve të Bashës dhe së bashku me Zekthin, do të jenë dy figurat kryesore “të pavarura” intelektuale në mbështetje të Bashës.
Anëtari i tretë i përzgjedhur nga Metaj nuk është i njohur në publik. Ai  quhet Xhodi Hysa, me profesion financier, por që njihet nga njerëzit e medias me profilin e rremë në facebook Jozef Shvejk, përmes të cilit ka sulmuar ashpër 2 vjet më parë  Lulzim Bashën, bashkëshorten dhe kunatin e tij.  Ai ka qenë student i Jorida Tabakut, e cila e punësoi anë në bashkinë Tiranë, kur  ishte nënkryetare. Xhodi Hysa ka bërë fotografin personal të Tabakut, duke e shoqëruar atë në të gjitha aktivitet e saj publike, brenda dhe jashtë Parlamentit. Afrimi i Xhodi Hysës me  Desada Metajn ndodhi kur ai ishte një nga administratorët e faqes anonime Lolita, në të cilën janë goditur shpesh Basha dhe bashkëpunëtorë të tij.
Të katërt, Metaj, Zekthi, Mërtiri dhe Hysa kanë marrë premtimin nga Basha se do të jenë në vend të sigurtë në listën e kandidatëve të PD-së në zgjedhjet e ardhshme.
Këtij grupi do t’i shtohen anëtare të rinj në ditët e ardhshme, duke qenë se Metaj është duke i prezantuar Bashës individë të tjerë që mund të punojnë në ekipin e saj. / Hashtag.al
Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“BE të mbajë premtimin”/ Komisioneri Varhelyi: Nëse s’hapen negociatat në pranverë Ballkani në rrezik

Publikuar

-

Nga

Komisioneri për Zgjerimin Oliver Varhelyi gjatë prezantimit të metodologjisë së re për integrimin, deklaroi në Parlamentin Europian se procesi duhet të jetë i besueshëm.

Ai kërkoi që procesi të jetë i parashikueshëm për të dy palët, në mënyrë që vendet kandidate të kenë qartësi për kushtet që duhet të plotësojnë dhe ndikimin.

Varhelyi kërkoi që BE të mbajë premtimin dhe t’i hapë negociatat Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në pranverë, pasi theksoi se në të kundërt rrezikohet Ballkani Perëndimor.

“Ne kemi nevojë për stimuj të qartë dhe të prekshëm për të inkurajuar reformat. Komisioni qëndron në rekomandimet për hapjen e negociatave të pranimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë dhe shpresojmë që këto të mund të hapen para samitit të Ballkanit Perëndimor në Zagreb. Të dy vendet kanë dhënë atë që u kërkuan.

LEXO EDHE:  ‘Jam krenar që jam biri i një komunisti’/ Akuza për nënkryetarin e Bashës

LEXO EDHE:  Basha në Kavajë/ Rruga jonë nis me 16 Shkurt

Gjatë vizitave të mia të fundit në Shkup dhe Tiranë, nënvizova rëndësinë e reformave dhe kërkova që zbatimi i tyre të vazhdojë. Të dy vendet janë angazhuar në përpjekje të mëtejshme për reformat. Në të njëjtën kohë për të qenë një partner i besueshëm, BE-ja duhet të përmbushë premtimet e saj. Ne jemi të bindur se çdo shtyrje e mëtejshme do të shkaktonte një rrezik të fortë, duke dëmtuar stabilitetin në të gjithë rajonin. Ne gjithashtu do të rrezikonim ndërhyrjen nga aktorët e vendeve të tretë dhe të tjerët” deklaroi komisioneri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Alibeaj akuza Ramës për paketën Anti-KÇK/ “Përdoret për shantazh ndaj grupeve kriminale”

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti i PD-së Enkelejd Alibeaj thotë se paketa Anti-KÇK është shantazh i kryeministrit Edi Rama për grupet kriminale.

Alibeaj pretendon se Rama po i shantazhon ata për t’i përdorur në zgjedhjet e ardhshme.

“Qeveri tani dhe ish-qeveria më pas duhet të ishte lënda e parë e SPAK-ut. Por me këtë Anti-KCK-në e ka eklipsuar SPAK-un, sepse kanë krijuar institucione të tilla që në një grup njerëzish futen brenda edhe prokurori i përgjithshëm dhe kreu i SPAK, që drejtohen nga ministri i Brendshëm dhe japin llogari te kryeministri.  Do u hedhë hi syve shqiptarëve, por edhe ndërkombëtarëve, do të mbushë statistikat tani që jemi në prag të çeljes së negociatave. Ky është shantazh ndaj grupeve kriminale për t’i përdorur nesër”, u shpreh ai në emisionin “5 pyetje nga Babaramo”.

LEXO EDHE:  Akuzat e PD-së/ Ahmetaj publikon dokumentet e pronave te Unaza e Re

LEXO EDHE:  Agron Duka kërcënon Bashën: Nëse nuk largoni Xhafajn ...

Sipas tij, mesazhi i kryeministrit për grupet kriminale është: “Po ju sekuestroj pasurinë do të përdoreni sikur unë di në zgjedhje për të përsëritur përsëritjen e krimit në procese elektorale përndryshe pasuritë tuaja do të mbeten të bllokuara”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Voltana Ademi ngre alarmin/ “Shkodra aspak e qetë nga krimi, qytetarët të pasigurt”

Publikuar

-

Nga

Kryebashkiakja në detyrë e Shkodrës, Voltana Ademi, deklaron se situata në qytetin që ajo drejton, vijon të mbetet alarmante.

Ademi tha se të shtënat e pak ditëve më parë në pedonalen e Shkodrës, tregojnë se krimi po godet edhe jetën e qytetarit.

“Situata në Shkodër vazhdon të mos jetë e qetë. Ngjarjet e fundit ishin në mes të qytetit. Ajo që ndodhi atje ishte një konflikt i armatosur. Krimi godet në zemër të qytetit, në jetën e qytetit. Situata në Shkodër bëhet më evidente sepse ngjarjet e fundit ishin më evidente”, u shpreh ajo në emisonin “360 gradë”.

Sipas saj, kjo tregon se krimi nuk po goditet dhe ngjarjet e ndodhura në Shkodër ende nuk janë zbardhur.

LEXO EDHE:  Agron Duka kërcënon Bashën: Nëse nuk largoni Xhafajn …

LEXO EDHE:  Agron Duka kërcënon Bashën: Nëse nuk largoni Xhafajn ...

“Ndihesh i pasigurt në qendër të qytetit të Shkodrës dhe vazhdon të përsëritet situata jo e qetë dhe kriminaliteti nuk goditet. Ngjarjet që kanë ndodhur në Shkodër akoma nuk janë zbardhur. Nuk janë zbardhur ata që kanë bërë krime dhe për ata shteti duhet të kishte vepruar. Kriminaliteti është një nga arsyet që njerëzit ikin”, theksoi demokratja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE