Connect with Us

Dëmet nga tërmeti/ Gjykata jep masat e sigurisë për të arrestuarit

Kronika

Dëmet nga tërmeti/ Gjykata jep masat e sigurisë për të arrestuarit

Publikuar

-

Godinë e shembur nga tërmeti i 26 nëntorit

Gjykata penale e Tiranës ka dhënë sot masat e sigurisë për personat që u arrestuan në lidhje me dëmet e shkaktuara nga tërmeti i 26 nëntorit.

Mësohet se Gjykata Penale ka dhënë sot masën e sigurisë “detyrim paraqitje”, për shtetasit: Stela Maze, Hekri Disha, Merita Kushe, Bukurije Halili, Adhurim Qehajaj, Zhaneta Tagani, Anila Harxhi, Reis Muca, Shpëtim Kërçiku.

Ndërkohë shtetasit, Agim Eskin, Pëllumb Korfuzi, Ndoc Pepkola, Mehmet Felaj, Jan Ikonomi, Shefqet Doda, Vjollca Hoxholli, Mehmet Felahi, Faik Peza, Ali Dyrmishi, Gerti Qalliku, Luan Beta, janë lënë në arrest shtëpie.

LEXO EDHE:  Dënimi me vdekje në SHBA pas 17 vitesh/ Ekzekutohet i burgosuri që vrau një familje më 1996

Ndërkohë, është dhënë masa e sigurisë, “arrest në burg” për shtetasit Hodo Gjoni, Artur Skela, Fejzi Dyrmishi, Besnik Fuçia, Naim Shehi dhe Gezim Shkalla.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Vrau aksidentalisht shokun e tij/ Apeli nxjerr nga burgu Marjus Demën

Publikuar

-

Nga

Vrau aksidentalisht shokun e tij/ Apeli nxjerr nga burgu Marjus Demën

Gjykata e Apelit në Tiranë ka zbutur dënimin për Marjus Deman, i cili akuzohet për vrasjen e shokut të tij Mehmet Qema.

Gjykata e Apelit Tiranë ka vendosur që  Dema, i arrestuar në datën 10 Maj 2021 të qëndrojë në “arrest në shtëpi”.

Zëvendësimi i masës së sigurisë është bërë pas kërkesës së Demës, i cili ka pranuar krimin dhe ka shfaqur pendesë.

Ngjarja e rëndë ka ndodhur natën e 10 Majit. Marjus Dema ishte në një lokal së bashku me Mehmet Qemën dhe disa persona të tjerë dhe po luante me një armë tip pistoletë.

Siç edhe ka dëshmuar pa dashje ia ka drejtuar shokut të tij, Qemës dhe pa e ditur se ishte e mbushur e ka shkrepur duke e lënë të vdekur.

Vendimi:

Në ngjarjen e ndodhur më datë 10.05.2021, ora 23:30, në Tiranë, në rrugën “5 Maji”, mbeti i vrarë me armë zjarri shtetasi M.Q, autor i së cilës dyshohet shtetasi M.D, i cili u arrestua.

Në vijim në Gjykatën e Apelit Tiranë, u zhvillua gjykimi lidhur me zëvëndësimin e masës së sigurimit për personin nën hetim M.D, i dyshuar për kryerjen e veprës penale “Vrasje me dashje” dhe “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe municionit”, parashikuar nga nenet 76 dhe 278/1 të Kodit Penal.

LEXO EDHE:  PD nxjerr video dhe denoncon nga Thumana/ Korrupsioni po zvarrit punimet e shkollës “Ramazan Jongozi”

LEXO EDHE:  Nga Agim Xhafka/TËRMETI

Më herët, Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë me vendimin nr. 757/1 Regj.Them , datë 12.07.2021 ka vendosur:

-Për personin nën hetim M.D caktimin e masës “Arrest në burg”.

Çështja në apel u shqyrtua mbi bazën e ankimit të bërë nga personat nën hetim M.D.

Gjykata e Apelit Tiranë me vendimin nr. 625 datë 27.07.2021 vendosi:

-Ndryshimin e vendimit Nr. . 757/1 Regj.Them , datë 12.07.2021 të Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tirane
– Zëvëndësimin e masës së sigurimit “Arrest në burg” caktuar me vendimin nr. 757 datë 15.05.2021 të Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë dukë caktuar si masë sigurimi” Arrest në shtëpi”..

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Gjendet i vdekur në mes të rrugës një 55-vjeçar në Elbasan

Publikuar

-

Nga

Një 55-vjeçar ende I paidetifikuar është gjetur i pajetë pasditen e sotme në Elbasan. Nga hetime paraprake dyshohet se vdekja ka ardhur nga shkaqet natyrale, ndërsa viktima është endacak. Elbasan/ Informacion paraprak Më datë 27.07.2021, rreth orës 14:50, në lagjen "Brigada 17 Sulmuese", Elbasan, një shtetas ende i paidentifikuar ( endacak) rreth 55 vjeç, është gjetur i shtrirë ne tokë pa shenja dhune i cili më pas ka ndëruar jetë në Spitalin Rajonal Elbasan. Nga hetime paraprake dyshohet se vdekja ka ardhur nga shkaqet natyrale, grupi hetimor vijon punën për zbardhjen dhe dokumentimin e plotë të ngjarjes.

Një 55-vjeçar ende I paidetifikuar është gjetur i pajetë pasditen e sotme në Elbasan.

Nga hetime paraprake dyshohet se vdekja ka ardhur nga shkaqet natyrale, ndërsa viktima është endacak.

Elbasan/ Informacion paraprak

Më datë 27.07.2021, rreth orës 14:50, në lagjen  “Brigada 17 Sulmuese”, Elbasan, një shtetas ende i paidentifikuar ( endacak) rreth 55 vjeç, është gjetur i shtrirë ne tokë pa shenja dhune i cili më pas ka ndëruar jetë në Spitalin Rajonal Elbasan.

LEXO EDHE:  “Sot dhurova 10 mijë euro nga të ardhurat e mia”/ Naçi solidarizohet me kauzën, thirrje qytetarëve

LEXO EDHE:  Për të pastrehët do paguhet qiraja/ Rama tregon çfarë do të ndodhë me ata që ndërtojnë vetë shtëpinë

Nga hetime paraprake dyshohet se vdekja ka ardhur nga shkaqet natyrale,  grupi hetimor vijon punën për zbardhjen dhe dokumentimin e plotë të ngjarjes./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Po lahej me familjarët/ Humb jetën në lumin Buna 13 vjeçarja

Publikuar

-

Nga

Po lahej me familjarët/ 7-vjeçarja mbytet në lumin Shkumbin

Mbytet një vajzë 13 vjeçe me inicialet Z.L në ujërat e lumit Buna në afërsi të fshatit Oblike të njësisë Ana e Malit.

7 vjeçarja po lahej me familjareët dhe pa pritur ka humbur jetën në lumin Buna.

Policia ndodhet në vendngjarje për të bërë sqarimin e plotë të rrethanave.

Shkodër/ Informacion paraprak

Më datë 27.07.2021, rreth orës 15:45, në lumin Buna, në vendin e quajtur fshati Zues, Shkodër, është mbytur duke u larë në lumë, shtetasja Z. L., 13 vjeçe, banuese në Oblikë, Shkodër.

LEXO EDHE:  Shifrat zyrtare/ Konfirmohen 13 viktima nga tërmeti

LEXO EDHE:  Dënimi me vdekje në SHBA pas 17 vitesh/ Ekzekutohet i burgosuri që vrau një familje më 1996

Grupi hetimor vijon punën për sqarimin e rrethanave të kësaj ngjarjeje./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE