Connect with Us

Horoskopi i ditës, 17 janar 2020

Sociale

Horoskopi i ditës, 17 janar 2020

Publikuar

-

DASHI 21. mars – 20. prill

Gjate kësaj dite nuk do mërziteni për asnjë çast sepse partneri do dije si t’iu përkëdhelë gjithë kohës. Nuk do mundoje as ndonjë surprizë ne momentin me te papritur. Beqaret do joshin me delikatese dhe pak e nga pak do afrohen me personin qe pëlqejnë. Ne planin financiar situata mund te jete paksa me e ndërlikuar sesa mund ta mendonit megjithatë duhet pasur guxim.

DEMI 21. prill – 21. maj

Jeta juaj ne çift do jete shume e qëndrueshme sot. Marrëdhënia me partnerin do jete e bukur dhe shume nga ata qe iu rrethojnë do iu lënë zili. Beqaret me mire te tregohen te hapur dhe te pranojnë te njihen me persona te rinj sepse e nesërmja për ta ka për te qene e bukur. Ne planin financiar nuk do keni probleme kështu qe mund t’i lejoni vetes edhe disa shpenzime me shume.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Do jeni aq te zënë me pune e angazhime gjate kësaj dite saqë do e lini disi pas dore atë qe keni ne krah. Ne fakt marrëdhënia do zbehet dhe mund te lindin edhe keqkuptime. Beqaret do jene me te frymëzuar për te shprehur ndjenjat, por nuk do gjejnë personin e ëndrrave. Ne planin financiar duhet te ulni shpenzimet qe gjendja te mbetet e kënaqshme. Po bëtë gabime do vuani gjate pasojat.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Jeta ne çift do vazhdoje te jete e ngrohte si me pare. Do merreni vesh si duhet me partnerin tuaj dhe nuk do mërziteni për asgjë,. Beqaret do jene me më shume fat ne dashuri. Ata do afrohen me tepër me personin qe kane takuar se fundmi dhe gjithçka do ju zbukurohet. Me financat do i keni punët mire. Neptuni do jete përherë mbështetje e madhe dhe do iu ndihmoje ta mbani situatën te stabilizuar.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Jeta sentimentale e çifteve do jete goxha delikate sot. Mund te mërziteni për shume gjera me njeri-tjetrin dhe do mbani mërzi për ore te tera. Beqaret do jene me realiste e me këmbë ne toke. Ata nuk do hedhin asnjë lloj hapi pa qene plotësisht te bindur. Financat nuk do jene te shkëlqyera, megjithatë me një menaxhim te kujdesshëm situata mund te përmirësohet goxha.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Sot do keni me shume besim tek partneri dhe do e lini veten te lire për te bere çdo gjë qe ai dëshiron. Dijeni se emocionet kane për te qene te forta ne çdo moment. Beqaret mund te kenë dashuri me shikim te pare ne momentin qe nuk e presin dhe gjithçka do iu ndryshoje. Financat mundohuni t’i mbani sa me te ekuilibruara qe te mundeni ne mënyrë qe te keni te ardhura mjaftueshëm edhe nesër.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Përfitoni sa me shume nga çdo moment qe do e keni partnerin pranë sot dhe shprehjani atij sa me shume dashurinë. Ditët ne vijim nuk i dihet si mund te jene. Beqaret do kenë një dite intensive dhe te mbushur me momente shume te veçanta. Shume gjera për ta do ecin edhe me mire nga sa i kishin menduar. Ne planin financiar nuk duhen ndërmarrë shume rreziqe.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Jeta juaj ne çift nuk do jete shume e mire gjate kësaj dite. Nuk do mungojnë as konfliktet e vogla dhe as fjalët e renda. Beqaret do jene te gatshëm te sakrifikojnë gjithcka vetëm qe te mos mbeten me te vetmuar siç kane qene me pare. Ne planin financiar do ketë goxha përmirësime dhe kjo fale arritjeve te mëdha qe keni pasur ne jetën profesionale. Vazhdoni kështu dhe shume shpejt do pasuroheni.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Lëreni veten te lire sot ju te dashuruarit dhe bëni atë qe do ndieni ne çdo moment. Emocionet kane për te qene shume me te forta ne këtë mënyrë. Beqaret nga ana tjetër duhet te jene me diskrete dhe nuk duhet ta lëshojnë veten pas te parit qe do i ngacmoje. Ne planin financiar situata do jete me e normalizuar dhe nuk do e keni te vështirë te kryeni investimet e menduara.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Do zhgënjeheni tej mase nga partneri juaj gjate kësaj dite dhe shumicën e kohe do ndiheni keq. Ai nuk do ua plotësojë aspak premtimet qe iu kishte bere prej kohesh. Beqaret do jene me te matur dhe nuk do nxitohen për asgjë. Sot do kalojnë momente vërtet te kënaqshme. Buxhetin do arrini ta riorganizoni dhe do iu lejohet te kryeni disa shpenzime me tepër nga zakonisht.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Jeta juaj ne çift do rrezikohet shume nga yjet gjate kësaj dite. Do keni debate dhe probleme te njëpasnjëshme me njeri-tjetrin dhe ne shume momente mund te ndiheni edhe keq. Beqaret do e kenë serish te vështirë ta gjejnë princin e tyre te kaltër dhe nuk do e ndryshojnë dot statusin. Financat nuk do jene ne gjendjen e tyre me te mire kështu qe duhen shmangur investimet e tejskajshme.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Dite shume delikate ka për te qene kjo e sotmja për te dashuruarit. Mund te thoni fjale te pamenduara te cilat mund ta lëndojnë partnerin dhe mund te nxisin disa debate. Beqaret ka shume mundësi te fillojnë te afrohen me një koleg pune. Shpenzimet kufizojini sa me shume qe te mundeni ne mënyrë qe gjendja te mos ketë aspak tronditje. As hua mos jepni për asnjë arsye.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Përhapja e gripit sezonal/ Ministria e Shëndetësisë: Pёr disa persona mund tё bёhet njё sёmundje serioze

Publikuar

-

Nga

Së fundmi vendi është përfshirë nga një virozë gripale që ka prekur shumë njerëz.

Ministria e Shëndetësisë thotë se gripi sezonal ёshtё njё sёmundje infektive qё pёrhapet nga një person tek tjetri nёpёrmjet kollёs, teshtimёs dhe kontakteve tё ngushta. Simptomat e gripit mund tё zgjasin nga disa ditё deri nё disa javё.

Sipasë njoftimit të Ministrisë, simptomat mё tё zakonshme janё temperaturё, ethe, kollё, lodhje,dhimbje fyti, dhimbje koke dhe muskulore.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 13 korrik 2018

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 30 shtator 2017

“Pёr disa persona me probleme shёndetёsore specifike, gripi mund tё bёhet njё sёmundje serioze dhe madje fatale pёr jetёn. Pёr shembull, nёse ju keni diabet, sёmundje kardiake apo respiratore, gripi mund ta pёrkeqёsojё sёmundjen tuaj duke e komplikuar trajtimin e saj”, thuhet në njoftim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Rritja e sëmundjeve kronike/ BB: Në Shqipëri 93.1% e popullsisë të prekur

Publikuar

-

Nga

Pavarësisht rritjes së jetëgjatësisë, rritja e sëmundjeve kronike dhe jo të transmetueshme është shndërruar në një kërcënim global. Çdo vit në të gjithë globin, 15 milion njerëz vdesin para moshës 70 vjeç nga këto sëmundje të cilat përfshijnë sëmundje kardiovaskulare, kancere, diabeti dhe mbipesha, citon Banka Botërore në një studim të fundit.

Sipas të dhënave të vendosura në dispozicion, BB bën me dije se 93.1% e shqiptarëve janë të riskuar nga këto sëmundje, një shifër e lartë vihet re në të gjithë rajonin. Serbia sakaq ka 94.6 %, Maqedonia 95.3%, Maqedonia 95%, Bosnja e Hercegovina 94.5%, në Greqi preken 86.2% e popullsisë.

Sëmundjet kronike dhe jo të transmetueshme janë bërë një shqetësim në rritje në të gjitha vendet, pavarësisht nivelit të të ardhurave.

“Një nga mënyrat më efektive për të adresuar sëmundjet që nuk mund të transmetohen është të grumbullohen investime në kujdes shëndetësor të përballueshëm, me cilësi të përballueshme”, thotë raporti i BB. “Kjo ka kuptim si nga këndvështrimi shëndetësor, ashtu edhe nga ai ekonomik. Vendosja e më shumë burimeve në vijën e parë për të zbuluar dhe trajtuar kushtet herët, përpara se ato të bëhen më serioze, shpëton jetë, përmirëson rezultatet e shëndetit, zvogëlon kostot e kujdesit shëndetësor dhe forcon gatishmërinë për shpërthim. ”

Shumë vende në të gjithë globin tani vuajnë nga ajo që quhet “barrë e dyfishtë e kequshqyerjes” – nivele të larta të urisë së fëmijëve dhe rritje të shpejtë të niveleve të mbipeshes, duke kompromentuar më tej kapitalin e tyre njerëzor.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 23 nëntor 2018

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 15 gusht 2018

Kjo ngarkesë e dyfishtë përkthehet në ndryshime në strukturat e familjes, pasi anëtarët e familjes, veçanërisht gratë, bëhen kujdestarët ‘de fakto’ për të moshuarit. Për më tepër, njerëzit e varfër përjetojnë një pjesë më të madhe të problemit pasi janë më të prekshëm nga goditjet shëndetësore dhe ekonomike, nënvizon Banka.

Sëmundjet kronike dhe jo të transmetueshme parashikohet të rriten deri në vitin 2030, pavarësisht ndryshimit të mënyrës së jetesës, popullsisë së plakjes dhe një urbanizimi në rritje. Ndërsa vendet pësojnë rritje ekonomike dhe ndryshime të sistemit ushqimor, po kështu tundimi i njerëzve për të konsumuar ushqime jo të shëndetshme dhe ushtrime vihet re në nivele më të ulëta.

Duke mësuar nga shembuj të suksesshëm të vendit, Banka Botërore ka identifikuar gjithashtu një seri ndërhyrjesh premtuese siç është etiketimi i detyrueshëm i ushqimeve të përpunuara; arsimim i konsumatorit; politika të forta fiskale, siç janë taksimi i ushqimeve jo të shëndetshme; investime në programet e hershme të ushqimit të fëmijërisë; dhe dizajn të përmirësuar urbanistik, siç janë shesh lojërash nëpër shkolla dhe shtigje për ecje dhe biçikletë./Monitor

LEXO TE PLOTE

Sociale

Dita nis e vranët/ Kapricot e motit për sot

Publikuar

-

Nga

Dita e sotme ka nisur e vranët ndërsa pritet dhe shtim gradual i vranësirave.

Deri në mesjavë, reshjet e përkohëshme të shiut do të përqendrohen në pjesën veriore dhe qendrore të vendit. Intensiti i tyre, do të jetë i dobët e përkohësisht gjatë së mërkurës e të enjtes mesatar. Sipas shërbimit meteorologjik, era hera herës do të jetë e vrullshme.

Ndryshim i situatës meteorologjike, do të vijë ditën e premte, kur vendi do të përfshihet nga reshje shiu e dëbore në ekstremet malore. Këto reshje, parashikohen me intensitet dhe në formën e rrebesheve, pasdite e në mbrëmje të së premtes.

LEXO TE PLOTE