Connect with Us

“Trafikantë dhe vrasës në Parlament”/ Murrizi zbulon frikën e Ramës dhe Bashës

Politikë

“Trafikantë dhe vrasës në Parlament”/ Murrizi zbulon frikën e Ramës dhe Bashës

Publikuar

-

Deputeti Myslym Murrizi, i ftuar në “Report TV”,  ka folur rreth marrëveshjes pozitë opozitë të arritur për Reformën Zgjedhore.

Sipas Murrizit: Basha dhe Rama kanë frikë nga vota e qytetarëve, pasi po të kenë këta të fundit të drejtë vote gjysma e këtyre nuk zgjidhen as kryepleq dhe jo me deputet.

“Basha dhe ortaku i tij sivllau Rama kanë frikë votën e qytetarëve. Po të kenë qytetarët mundësi të drejtë me votë, gjysma e këtyre nuk zgjidhen as kryepleq dhe jo me deputet , sepse janë njerëz që mashtrojnë. Flasin shumë në emër të popullit. Me firmë të këtyre që bilbilosin kanë ardhur në parlament trafikantë, vrasës. Dhumhane të këtij lloji që ka parlamenti sot nuk ka patur kurrë.”

Duke folur më tej, Murrizi theksoi se është për një sistem të pastër mazhoritar, pasi vetëm kështu grupet kriminale dalin jashtë loje në politikë.

LEXO EDHE:  Murrizi për ngjarjen në Jalë/ “Rama kur shikon pamje të tilla kënaqet”

“Të vijnë të korrin 6 muaj jonxh si në kohën e Enverit. Të mos u hyjnë më shqiptarë në shtëpi nëpërmjet televizionit si baballarët e Kombit që kanë në dorë edhe jetën  e tyre. Jam për sistem të pastër mazhoritar. Nuk kemi dhënë shembull që grupet kriminale dalin jashtë loje në politikë. Të ketë një përplasje kokë më kokë për të shkuar drejt një sistemi kombëtar me lista të hapura”, u shpreh Murrizi./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Venecia “zbarkon” në zyrën e Metës/ Zbardhet takimi

Publikuar

-

Nga

Presidenti i Republikës, Ilir Meta priti sot në një takim delegacionin e Komisionit të Venecias, të cilët i njohu me të gjitha argumentat e tij ligjorë dhe kushtetutes për rikthimin në Kuvend të së ashtuquajturës paketë “anti-shpifje”.

Presidenti Meta theksoi se “liria e shprehjes, liria e medias dhe e drejta e informimit, përveç se janë të drejta themelore kushtetuese, janë të lidhura ngushtë me parimin e ndërtimit dhe funksionimit të një shteti demokratik.

Pavarësia e pushtetit të medias është thelbi i funksionimit dhe mbarëvajtjes së shtetit të së drejtës. Nëse cenohet liria e shprehjes dhe e shtypit, dhe media vendoset nën kontroll politik, atëherë është cenuar dhe rendi i lirë dhe kushtetues, me pasoja direkte dhe shumë të rënda për të ardhmen europiane të Shqipërisë”, – u shpreh ndër të tjera Kreu i Shtetit.

LEXO EDHE:  Skandal në arsim/ Nxënësve u mohohen dëftesat

LEXO EDHE:  Përdori gjuhë diskriminuese/ DSA kërkon masa disiplinore kundër Murrizit

Gjithashtu, Presidenti Meta theksoi se “çdo nisëm ligjore që cenon të drejtën e fjalës së lirë, nuk është gjë tjetër vetëm një shkelje e hapur e gjithë parimeve kushtetuese demokratike. Hyrja në fuqi e ndryshimeve ligjore të miratuara nga qeveria do të përkeqësonte besueshmërinë e Shqipërisë, si një vend demokratik dhe i shtetit të së drejtës, si dhe të cenonte drejtpërdrejt procesin e integrimit të shpejtë të vendit në Europën e Bashkuar”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Minishengen Ballkanik apo Makroshengen Shqiptar? Përplasja mes Ramës e Kurtit

Publikuar

-

Nga

Paraditen e sotme, kryeministri Edi Rama dhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti zhvilluan një konferencë të përbashkët për shtyp.

Kryeministrat Rama e Kurti i janë përgjigjur interesit të medias lidhur me minishengenin Ballkanik.
“Ky ishte takimi ynë i parë ka edhe shumë tema që do t’i trajtojmë në të ardhmen, kjo ishte një temë që e trajtuam shkurtimisht meqënëse takimi ynë ishte më parë për makro-shengenin shqiptar, sepse për mini-shengenin ballkani”, tha Kurti.

Nga ana tjetër Rama u shpreh: Është e vërtetë që në këtë pikë kemi një diskutim për të çuar para, por unë besoj se nuk ka makro shengen shqiptar, pa mini-shengen ballkanik. Makro-shengeni shqiptar është i lidhur me shengenin rajonal, se nëse ne jemi konsistent në vazhdën e procesit të Berlinit dhe nëse jemi të harmonizuar në ndërveprimin tonë, dhe do të bëjmë çmos të jemi, në hapet rruga që është e mbyllur prej të gjitha viteve, për të pasur një hapësirë të përbashkët mes dy shteteve. Lëvizje të lirë mes nesh, lëvizje të lirë të mallrave dhe njerëzve. Çka deri dje ishte e paimagjinueshme për shkak të rezistencës jo vetëm të Serbisë por edhe vendeve të tjera. Sot është në dorën tonë, se këtë rezistencë e kam thyer, na takon ne të bëjmë më të mirën dhe të mos humbasim kohë. As Serbia askush tjetër nuk na thotë që po bëjmë Shqipërinë e madhe nëse heqim kufirin. Të fillojmë nga puna me të gjitha agjencitë që garantojnë aspektet e sigurisë sipas modelit të Shengenit dhe gjitha agjencitë e tjera që duhet të çlirojnë tregtinë”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama në konferencë me Albin Kurtin/ Ja ku do bëhet mbledhja e dy qeverive

Publikuar

-

Nga

Pas takimit kokë më kokë në Pallatin e Brigadave, kryeministri i ri i Kosovës, Albin Kurti dhe ai shqiptar Edi Rama kanë dalë në një konferencë të përbashkët për shtyp.

Gjatë fjalës së tij Kurti theksoi se Kosova dhe Shqipëria janë prioritete të njëra-tjetrës, ndërsa shprehu vendosmërinë për bashkëpunim mes dy vendeve në aspektin ekonomik, por edhe atë të arsimit.

“Kosova dhe Shqipëria janë prioritet të njëra-tjetrës.

Duma që ta shtojmë bashkëpunimin, duke e zgjeruar atë në aspektin ekonomik dhe atë të arsimit. Këto janë fusha ku i kemi prokupimet e njejta.”

LEXO EDHE:  Nuk përmbahet Murrizi/ Kush flet hapur, “pushkatohet” si qentë e zgjebosur  

LEXO EDHE:  Murrizi për ngjarjen në Jalë/ “Rama kur shikon pamje të tilla kënaqet”

Ndërkaq, kryeministri Rama lajmëroi mbledhjen e radhës së dy qeverive e cila do të mbahet në Shkodër.

Kemi pasur komunikim ta hapur, intensiv se ku jemi dhe ku duam ti çojmë marrëdhëniet tona duke synuar një shpejtësi të re në të gjitha fushat dhe duke gjetur gatishmëri të plotë reciprokisht. Kemi rënë dakord për përgatitjen e mbledhjeve të dy qeverive që do të mbahet në Shkodër sepse e fundit ishte në Pejë./CNA.al

LEXO TE PLOTE