Connect with Us

Tradhëtia e Bashës/ Surprizon Dashamir Shehi: “Kjo ka ndodhur gjithmonë”

Politikë

Tradhëtia e Bashës/ Surprizon Dashamir Shehi: “Kjo ka ndodhur gjithmonë”

Publikuar

-

“I ka shkelur të gjitha…”/ Dashamir Shehi tregon se kujt i frikësohet Rama

Kryetari i Lëvizjes për Zhvillim Kombëtar, Dashamir Shehi, i ftuar në studion e “Opinon”, ku po diskutohet tryeza për Reformën Zgjedhore, u shpreh se ulja në tryezë pozitë-opozitë nuk duhet parë si një gjë e jashtëzakonshme, pasi kjo ka ndodhur gjithmonë, palët dikur do uleshin.

“Politka, në një farë mënyrë është luftë e kompromis. Nuk ka ndodhur ndonjë gjë e jashtëzakonshme. Kjo ka ndodhur përherë. Dikur do uleshim se ne e kemi trajektoren në politikë zik-zake.

Tani çfarë jemi në këtë moment, kemi gjet një zgjidhje oportune. Deri tani kemi hap tavolinën,  tani do shohim çfarë do dali pas këtij debati dy mujorë.

LEXO EDHE:  PD zgjedh drejtuesit e rinj/ Lista e plotë

Sigurisht mund të bëhej edhe më përpara, por edhe mund të mos bëhej asnjëherë dhe të shkonim në zgjedhje.

Ne do gjykojmë nga kjo tyrezë do dali diçka, ne kemi shpresë që po. Nga krahu jonë ky është një lloj kompromisi i cili thotë në shkëmbim të një palë zgjedhje të shpejta, do e kapërdimë edhe sitemin.

Personalisht jam për të ndryshuar sistemin dhe në shmëmbim të një palë zgjedhje të parakohëshme do të kapërdija çfarëdo lloj sistemi, qoftë edhe këtë.”, u shpreh Shehi./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Nuk doja t’i hyja biznesit”/ Zbërthehet Yuri Kim: Ja si e fillova diplomacinë

Publikuar

-

Nga

“Nuk doja t’i hyja biznesit”/ Zbërthehet Yuri Kim: Ja si e fillova diplomacinë

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, ka treguar mbrëmjen e sotme se si e ka filluar diplomacinë.

Ajo rrëfeu se nuk kishte në plan të bëhej diplomate, por po kërkonte një punë në shërbimin publik kur pa një njoftim për punë.

Kim tha në emisionin “Opinion” se aplikoi për punë në Departamentin e Shtetit për Shërbimin e Jashtëm dhe kaloi çdo fazë.

Kur shkova në universitet. Shkova në Universitetin e Pensilvanisë, studiova shkenca politike dhe kur mbarova atje, doja të shkoja diku ndryshe dhe shkova në Universitetin e Kembrixhit, në Angli.

Pas një viti u ktheva dhe po kërkoja punë. Ishte koincidencë. U ktheva në Uashington dhe e dija që doja të bëja diçka në shërbimin publik. Nuk doja t’i hyja biznesit.

Isha duke parë vende të ndryshme pune dhe teksa kërkoja, qëlloi që pashë broshurën e Departamentit të Shtetit për Shërbimin e Jashtëm. Dhe, ka një provim prove, pas broshurës. Dhe, teksa prisja, po e shihja dhe mendova – duket argëtuese. U regjistrova për provimin dhe kalova çdo faze dhe kështu u bëra diplomate dhe ndihem me shumë fat”, tha ambasadorja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha i përgjigjet Ramës/ Inceneratorët helmojnë qytetarët, u dogjën para ndërtimit

Publikuar

-

Nga

Berisha i përgjigjet Ramës/ Inceneratorët helmojnë qytetarët, u dogjën para ndërtimit

Ish-kryeministri Sali Berisha e quajti skandaloze deklaratën e djeshme të kryeministrit Edi Rama se nuk i interesojnë procedurat për inceneratorët.

“Djegësi i Elbasanit, i Fierit dhe i Tiranës, nga i cili funksionon vetëm i Elbasanit, janë monopol i një grushti qeveritarësh, që kanë një sekser që quhet Mirel Mërtiri dhe bashkëpunëtorin e tij, Klodian Zoto. Të gjitha këto janë dhënë në shkelje flagrante të procedurave që nuk i interesojnë zotit Rama.

Nëse djegësat nuk janë të teknologjisë së avancuar, helmojnë mjedisin dhe qytetarët.
Problemi është se djegësi mori flakë përpara se të ndërtohet. Ka 14 vendime qeveritare të firmosura brenda një dite. Në 30 vite, por në asnjë vend tjetër, nuk ndodh kurrë një procedurë që të marrë 14 firma ministeriore dhe qeveritare brenda një dite,” tha Berisha në intevistën e Syri Tv.

LEXO EDHE:  Afera e mbetjeve/ Gjoni analizon komunikimin e Ramës: Tregon se është në rrezik të madh

LEXO EDHE:  Rama takim me Ruçin, Ministrat dhe Kryesinë e grupit parlamentar

Sipas ish-kryeministrit, nuk është e vërtetë që përpara se Rama të vinte në pushtet, nuk trajtoheshin mbetjet.
“Shqipëria sot është më e mbushur më shumë se kurrë në plehra. Landfilli i Sharrës ka të paktën 20 vite që ekziston aty, e ka lejen që në vitin 2002. Landfilli i Bushatit dhe i Maliqit në Korçë janë të vitit 2007. Kishte projekt dhe toka gati për landfill në Sarandë. Kishte edhe të tjera projekte. BE ka përcaktuar landfillin si prioritet kryesor,” tha Berisha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Shqipëria është shumë e veçantë”/ Yuri Kim tregon çfarë i thanë ish-ambasadorët

Publikuar

-

Nga

“Shqipëria është shumë e veçantë”/ Yuri Kim tregon çfarë i thanë ish-ambasadorët

Ambasadorja e SHBA në Tiranë Yuri Kim ka folur mbrëmjen e sotme për ardhjen e saj si diiplomate në Shqipëri.

Kim tha se Shqipëria është sepse është një vend pro-amerikan, me një histori të pasur dhe me njerëz të mrekullueshëm.

Ambasadorja e cilësoi Shqipërinë si një vend shumë të veçantë në botë, ndërsa tregoi se kë takoi para se të vinte në vendin tonë.

U takova me të gjithë ish-ambasadorët… E dini, ka shumë legjenda për Shqipërinë por nuk e njihja Shqipërinë. Të gjithë ish-ambasadorët më thanë se pasi të kesh ardhur në Shqipëri, nuk të hiqet nga zemra.

Mendoj këshilla më e mirë ishte nga Ambasadori Rajerson, i cili më tregoi se sa i veçantë është ky vend, se vendi ka kaluar shumë, se Shtetet e Bashkuara dhe Shqipëria kanë një marrëdhënie shumë unike, dhe që ka shumë potencial, ndaj jam e lumtur që jam këtu”, u shpreh ajo në emisionin “Opinion”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE