Connect with Us

Rafl Gjoni e thotë hapur/ “Nuk bëhemi noterë të pisllëqeve Rama-Basha”

Politikë

Rafl Gjoni e thotë hapur/ “Nuk bëhemi noterë të pisllëqeve Rama-Basha”

Publikuar

-

Deputeti i opozitës parlamentare, Ralf Gjoni është shprehur se  nuk do ta votojnë Reformën Zgjedhore nëse drafti përfundimtar nuk do të përfshijë edhe ndryshimin e sistemit.

I ftuar në studion e “Opinion” Gjoni theksoi se grupi i opozitës ia ka bërë këtë fakt të kryer edhe ndërkombëtarëve.

Ne nuk do të jemi noterë të pisllëqeve që do të gatuajnë nën tavolinë Rama dhe Basha. Nuk ka marrëveshje.

Ja kemi thënë edhe faktorëve vendas edhe ndërkombëtarëve që nuk e votojmë. Ata deputetë që iu gënjen mëndja se janë blerë nga Edi Rama të cohen pupthi dhe të ulen në prehrin e Taulant Ballës.

Më vjen inatë që bënë gjithë këtë zhurmë. Bënë gjithë këto kërcënime. Kjo ishte fitorja të ulet Tit Vaili me Damianin!

LEXO EDHE:  Meta tërhiqet nga idea e qeverisë teknike/Zbatoj marrëveshjen me PS deri në 2017

Partia Demokratike që është një aset kombtarë është kthyer sot dhe po trajtohet si një leckë private.”

Gjoni shtoi se grupi opozitar parlamentar do të bëjë propozim konkret së bashku me Nismën Thurje për një sistem proporcional kombëtar me lista të hapura. /CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Gjyqtarja e sëmurë/ Shtyhet gjyqi për Agim Kajmakun

Publikuar

-

Nga

Shtyehet seanca gjyqsore për ish kyebashkiakun e Vorës, Agim kajmaku.

Mësohet se shkak i shtyrjes së seancës ëhstë bërë gjendja shëndetësore e gjyqtares, Vjollca Spahiu.

Seanca për Kajmakun do të zhvillohet më 18 shkurt ku do të vendoset nëse do kalojë për gjykim ose jo dosja e tij.

Kujtojmë se Kajmaku prej disa kohësh është shpallur në kërkim pasi u provua se kishte falsifikuar dokumentet e dekriminalizimit, duke fshehur një dënim në Janinë.

LEXO EDHE:  Qytetarët ia thonë copë Ramës/ “Me këtë që po bën do rrisësh numrin e vrasjeve”

LEXO EDHE:  "Tradhëti ndaj Kosovës!”/ Vasili: Rama dhe Daçiç kanë objektiva të njejta

Më herët prokuroria ka kërkuar të lihet në fuqi masa “arrest me burg” për Kajmakun pasi akuzohet për faksifikim formulari e dokumentash si dhe për ushtrim kompetencash tej mandatit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ambasadorja e SHBA i shkon në zyrë Kryemadhit

Publikuar

-

Nga

Ambasadorja e re e SHBA në vendin tonë,Yuri Kim, zhvillon sot një takim me kryetaren e LSI-së, Monika Kryemadhi.

Pas mbërritjes në Shqipëri ku nisi misionin diplomatik në krye të ambasadës së SHBA-së, Kim ka pasur ditë intensive me takime me figura të poltikës, apo dhe me drejtuesit me të lartë të ekzekutivit, legjislativit dhe gjyqësorit.

Dje ambasadorja pati një takim me Ministren e Arsimit Besa Shahini së cilës i dhuroi një glob të gdhendur me logon e programit Fulbright, në nder të marrëveshjes që u nënshkrua midis Shteteve të Bashkuara dhe Shqipërisë në shtator të 2019-ës, e cila do tu japë më shumë studentëve shqiptarë mundësinë për të studiuar në Shtetet e Bashkuara me bursën Fulbright.

Ndërkaq, në  orën 15:00, pritet të ketë një tjetër takim me kryetaren e grupit demokrat në Kuvend, Rudina Hajdari. /CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

I shpallur në kërkim/ Gjykata zhvillon sot seancën për ish kryebashkiakun Kajmaku

Publikuar

-

Nga

Gjykata Penale e Tiranës pritet të zhvillojë sot një seacë paraprake për ish-kryebashkiakun e Vorës Agim Kajmaku, i cili është shpallur në kërkim.

Mësohet se Gjykata do të vendos nëse Kajmaku do të kalojë për gjykim, apo nëse çështja do të kthehet për hetime të mëtejshme.

Kujtojmë se kajmaku prej disa kohësh është shpallur në kërkim pasi u provua se kishte falsifikuar dokumentet e dekriminalizimit, duke fshehur një dënim në Janinë.

LEXO EDHE:  Rama dështon në Berlin/ Refuzohet nga zyrtarët e lartë

LEXO EDHE:  Fakte/ Rama dhe Xhafaj pastruan paratë me lojërat e fatit

Më herët prokuroria ka kërkuar të lihet në fuqi masa “arrest me burg” për Kajmakun pasi akuzohet për faksifikim formulari e dokumentash si dhe për ushtrim kompetencash tej mandatit./CNA.al

LEXO TE PLOTE