Connect with Us

Konflikti për pronën/ Nëna tregon se si deshi ta helmojë i biri

Sociale

Konflikti për pronën/ Nëna tregon se si deshi ta helmojë i biri

Publikuar

-

Një e moshuar, së cilës i është kthyer i biri në shtëpi sipas një vendimi të Gjykatës së Tiranës ndihet e frikësuar për jetën dhe për këtë shkak ajo e ka ridenoncuar djalin për dhunë. H. V ( të dhënat e gruas gazeta “Si” i disponon, por nuk po i publikon për të ruajtur identitetin e saj) e moshës 76 vjeç është riparaqitur në polici menjëherë sapo të birit i ka përfunduar arresti me afat 20 ditë burg. Konkretisht, nga dokumentet që gazeta “Si” disponon thuhet se më 24 dhjetor  2019, i riu Xh. V u la me arrest me afat 20 ditë, vendim numër 2804, pas dhunës që ai kishte ushtruar në familje. Por, 76-vjeçarja ka shtuar detaje që tregojnë se veç tentativës që kishte bërë i biri për ta goditur me levë, ai në një rast ka tentuar edhe ta helmojë. Në këtë rrethanë pritet që prokuroria të ndryshojë qëndrim dhe të kërkojë një masë më të fortë.

Dëshmia e të moshuarës: Në mëngjes, ora 9.30 erdhi në banesë djali im, i cili prej 1990-s jeton në Gjermani. Ai pa na pyetur filloi të nxjerrë sendet nga banesa, i thashë çfarë po bën, ai shkëputi nga toka një levë hekuri dhe gjuajti ndaj djalit tjetër. I thashë “shko në gjykatë, fito pronësinë e shtëpisë”. Djali më shtyu dhe më rrëzoi përtokë. Pikërisht, ky është momenti kur erdhi policia sepse kur ai mori levën, unë njoftova policinë. Në momentin kur erdhën policët, ai deshi të ikë. Kërkoj edhe urdhër mbrojtjeje për vete dhe për djalin tjetër. Ka dhjetë vjet që ai ushtron dhunë ndaj meje, sa herë vjen nga Gjermania. Ka ushtruar dhunë, më kapi siç isha, më hodhi përtokë. Sa herë vinte, unë dhunohesha prej tij. Këtë radhë unë nuk e durova dot më, pasi është shumë e rëndë që djali të rrahë nënën e tij. Im bir këtë radhë u konfliktua edhe me djalin tjetër, të cilin edhe atë deshi ta qëllojë me levë në kokë.

LEXO EDHE:  Studimi/ Nënat e vjetra në moshë, efekt negativ tëk fëmijët

Sipas dosjes që gazeta “Si” disponon, e moshuara ka treguar edhe një rast tjetër, duke këmbëngulur se nuk e kishte denoncuar më parë, me shpresën se “kam menduar si nënë dhe shpresoja të ndryshonte”.

E moshuara: Ai jo vetëm që nuk po qetësohej, por e shtoi akoma më shumë dhunën ndaj meje dhe djalit tjetër. Konflikti mes nesh ka si bazë pronën. Ai kërkon letrat e të gjithë pronave që unë disponoj, ndërkohë që i kam thënë që “jo, kjo çështje do zgjidhet në gjykatë dhe jo me forcë siç e kërkon ti”. Dua të theksoj se para ca vitesh im bir më helmoi me kafe në shtëpinë time. Ai rreth mëngjesit më bëri kafe dhe ma solli. Sapo e piva kafen, ndjeva një idhtësi dhe nuk e piva më tej. Ai më thoshte “pije, pije”, më pas më filluan dhimbjet e barkut. Menjëherë më mori djali tjetër dhe më dërgoi në spital, atje mjekët më bënë serum. Nuk i tregova askujt se çfarë më kishte ndodhur. Çdo vit të ri që im bir vjen në shtëpi, ai më dhunonte. Unë nuk e fal më, pasi jam shumë e mërzitur, e trembur dhe e lënduar nga im bir. Është shumë i rrezikshëm po të vijë në shtëpi.

Prokuroria thotë për gazetën “Si” se do ndryshojë qëndrim dhe do ashpërsojë sërish qëndrim me gjithë masën lehtësuese që ka shpallur gjykata e kryeqytetit në datën 24 dhjetor, duke iu referuar disa veprimeve të tjera hetimore që i kanë shtuar dyshimet për rrezikshmërinë e të riut.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Stuhia “Ciara” në Shqipëri?/ Sinoptikanët tregojnë se çfarë mund të ndodhë të premten

Publikuar

-

Nga

Stuhia “Ciara”, që ka goditur Evropën me erëra të forta dhe reshje të dendura shiu, duke shënuar edhe viktima, nuk do të prekë Shqipërinë.

Sipas sinoptikanes, Adiola Bani, stuhia “Ciara” do të ketë shumë pak ndikim në vendin tonë.

Ditën e premte pritet të ketë reshje shiu në nivel deri mesatar e cila për pasojë, do të sjellë një rënie temperaturash ditën e shtunë.

“Vendi jonë do mbetet në periferi të kësaj stuhie, duke bërë që ne të kemi reshje shiu dhe dëbore në sasi shumë të pakta. Dita e premte do sjellë sasi më të konsiderueshme të reshjeve të shiut, me intensitet mesatar, ndërsa në zonat malore do të kemi reshje dëbore. Stuhia “Ciara” na prek shumë pak. Te ne ndikon duke sjellë ditën e premte reshje shiu me intensitet mesatar, por jo në sasi të konsiderueshme, duke mos sjellë përmbytje, pasi sasia e reshjeve nuk do të jetë shumë e madhe.

LEXO EDHE:  “Çmendet” 57-vjeçari/ Dhunon vëllain për motive pronësie

LEXO EDHE:  Përjetimet e tmerrshme të tri motrave/Babai iu vrau nënën me thikë

Sa i përket temperaturave, deri të premten do të mbeten të larta, ndërsa e shtuna do sjellë rënie të temperaturave në mëngjes, që zbresin deri në -4 në zonat malore. Të premten do të ketë temperatura të larta, duke bërë që të mos kemi reshje dëbore”, tha sinoptikania Bani në një lidhje për Balkan ëeb./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Përhapja e gripit sezonal/ Ministria e Shëndetësisë: Pёr disa persona mund tё bёhet njё sёmundje serioze

Publikuar

-

Nga

Së fundmi vendi është përfshirë nga një virozë gripale që ka prekur shumë njerëz.

Ministria e Shëndetësisë thotë se gripi sezonal ёshtё njё sёmundje infektive qё pёrhapet nga një person tek tjetri nёpёrmjet kollёs, teshtimёs dhe kontakteve tё ngushta. Simptomat e gripit mund tё zgjasin nga disa ditё deri nё disa javё.

Sipasë njoftimit të Ministrisë, simptomat mё tё zakonshme janё temperaturё, ethe, kollё, lodhje,dhimbje fyti, dhimbje koke dhe muskulore.

LEXO EDHE:  Komisioni i Pavarur përpilon raportin/ Ja si zgjidhet ngërçi me Gjykatën Kushtetuese

LEXO EDHE:  Arrestimi i ish-deputetit të PS-së/ E shkuara kriminale e Arben Ndokës

“Pёr disa persona me probleme shёndetёsore specifike, gripi mund tё bёhet njё sёmundje serioze dhe madje fatale pёr jetёn. Pёr shembull, nёse ju keni diabet, sёmundje kardiake apo respiratore, gripi mund ta pёrkeqёsojё sёmundjen tuaj duke e komplikuar trajtimin e saj”, thuhet në njoftim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Rritja e sëmundjeve kronike/ BB: Në Shqipëri 93.1% e popullsisë të prekur

Publikuar

-

Nga

Pavarësisht rritjes së jetëgjatësisë, rritja e sëmundjeve kronike dhe jo të transmetueshme është shndërruar në një kërcënim global. Çdo vit në të gjithë globin, 15 milion njerëz vdesin para moshës 70 vjeç nga këto sëmundje të cilat përfshijnë sëmundje kardiovaskulare, kancere, diabeti dhe mbipesha, citon Banka Botërore në një studim të fundit.

Sipas të dhënave të vendosura në dispozicion, BB bën me dije se 93.1% e shqiptarëve janë të riskuar nga këto sëmundje, një shifër e lartë vihet re në të gjithë rajonin. Serbia sakaq ka 94.6 %, Maqedonia 95.3%, Maqedonia 95%, Bosnja e Hercegovina 94.5%, në Greqi preken 86.2% e popullsisë.

Sëmundjet kronike dhe jo të transmetueshme janë bërë një shqetësim në rritje në të gjitha vendet, pavarësisht nivelit të të ardhurave.

“Një nga mënyrat më efektive për të adresuar sëmundjet që nuk mund të transmetohen është të grumbullohen investime në kujdes shëndetësor të përballueshëm, me cilësi të përballueshme”, thotë raporti i BB. “Kjo ka kuptim si nga këndvështrimi shëndetësor, ashtu edhe nga ai ekonomik. Vendosja e më shumë burimeve në vijën e parë për të zbuluar dhe trajtuar kushtet herët, përpara se ato të bëhen më serioze, shpëton jetë, përmirëson rezultatet e shëndetit, zvogëlon kostot e kujdesit shëndetësor dhe forcon gatishmërinë për shpërthim. ”

Shumë vende në të gjithë globin tani vuajnë nga ajo që quhet “barrë e dyfishtë e kequshqyerjes” – nivele të larta të urisë së fëmijëve dhe rritje të shpejtë të niveleve të mbipeshes, duke kompromentuar më tej kapitalin e tyre njerëzor.

LEXO EDHE:  Aksident i rëndë në Vlorë/ Makina përplas nënën me vajzën e vogël në krah

LEXO EDHE:  Përjetimet e tmerrshme të tri motrave/Babai iu vrau nënën me thikë

Kjo ngarkesë e dyfishtë përkthehet në ndryshime në strukturat e familjes, pasi anëtarët e familjes, veçanërisht gratë, bëhen kujdestarët ‘de fakto’ për të moshuarit. Për më tepër, njerëzit e varfër përjetojnë një pjesë më të madhe të problemit pasi janë më të prekshëm nga goditjet shëndetësore dhe ekonomike, nënvizon Banka.

Sëmundjet kronike dhe jo të transmetueshme parashikohet të rriten deri në vitin 2030, pavarësisht ndryshimit të mënyrës së jetesës, popullsisë së plakjes dhe një urbanizimi në rritje. Ndërsa vendet pësojnë rritje ekonomike dhe ndryshime të sistemit ushqimor, po kështu tundimi i njerëzve për të konsumuar ushqime jo të shëndetshme dhe ushtrime vihet re në nivele më të ulëta.

Duke mësuar nga shembuj të suksesshëm të vendit, Banka Botërore ka identifikuar gjithashtu një seri ndërhyrjesh premtuese siç është etiketimi i detyrueshëm i ushqimeve të përpunuara; arsimim i konsumatorit; politika të forta fiskale, siç janë taksimi i ushqimeve jo të shëndetshme; investime në programet e hershme të ushqimit të fëmijërisë; dhe dizajn të përmirësuar urbanistik, siç janë shesh lojërash nëpër shkolla dhe shtigje për ecje dhe biçikletë./Monitor

LEXO TE PLOTE