Connect with Us

“Basha është i trembur”/ Ngjela bën deklaratën e fortë: Shumë shpejt do të jenë të akuzuar nga SPAK

Politikë

“Basha është i trembur”/ Ngjela bën deklaratën e fortë: Shumë shpejt do të jenë të akuzuar nga SPAK

Publikuar

-

Avokati Sparkat Ngjela ka deklaruar se politikanët janë të trembur jo vetëm nga reforma në drejtësi por dhe ndryshimin e sistemit.

“Palët janë të trembura. Basha është trembur. Nuk ka rëndësi pse është trembur por kuptohet se është friguar. Dy janë arsyet. E para sëpata që ka ngritur SPAK. Të shohim kë do të godasë. Mendojmë se do të godasë korrupsionin e lartë shtetëror. E dyta ishte kërkesa e opozitës aktuale në parlament për ndryshimin e sistemit.”

Ngjela është i bindur se krerët e politikës së sotme nuk duan ndryshimin e sistemit pasi ato dalin tërësisht nga politika.

Avokat Ngjela ka komnetuar vendimin e Bashës për tu ulur në tryezë për marrëveshjen e “Zgjedhores”, për të cilin thotë se ka fyer dhe tradhtuar përkrahësit e tij.

“Kushtet i ka vënë në funksion të falangave të tij. I ka fyer ata. Ju jeni skllevër thotë. Një herë u them që do ju sjell në pushtet. Një herë hajdeni me mua se do rrëzojmë Ramën, një herë të djegim parlamentin me Molotov. Nuk realizoi asgjë nga ato që tha, dhe në vend që të jepte dorëheqjen, u thot atyre po shkoj të bëj marrëveshje. Kjo është politikë primitive që zakonisht është tharmi i politikave diktatoriale. E rëndësishme është fyerja që i ka bërë përkrahësve të vet. Por ai nuk e kupton sepse janë të implikuar rëndë me korrupsionin”, tha Ngjela në studion e Rtv Ora.

LEXO EDHE:  Takimi Rama-Merkel/ Basha: PD e vendosur për zbatimin e reformës në drejtësi

Sipas avokatiti, nuk kanë kohë për marrëveshje sepse shumë shpejt do të jenë të akuzuar nga SPAK për korrupsion dhe nuk mund të vazhdojnë më në politikë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Agim Doçi për opozitën: Autogoli më i rëndë ka qenë djegia e mandateve

Publikuar

-

Nga

I ftuar në “360gradë” nga Artur Zheji në RTV Ora, poeti Agim Doçi tha se opozita më interesante është në rrjetet sociale.

Doçi: Opozita më interesante është në rrjetet sociale. Aty e kanë hequr për 13 minuta, e kanë bërë llumë Bashës. Opozita parlamentare është me një dyshim. Autogoli më i rëndë ka qenë djegia e mandateve. Edhe gazetat e huaja janë marrë me çështjen e parlamentit të Shqipërisë. Ka segmente që këtë lloj opozite parlamentare me skualifikuar që në momentin e parë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Më tha Rama të hëngsha shaminë”/ Gjuzi shpjegohet pas përjashtimit nga Kuvendi

Publikuar

-

Nga

“Më tha Rama të hëngsha shaminë”/ Gjuzi shpjegohet pas përjashtimit nga Kuvendi

Deputeti Kujtim Gjuzi ka qenë i ftuar mbrëmjen e sotme në emision “360 gradë” në Ora news, ku ka sqarur dhe përjashtimin e tij nga Kuvendi me 26 qershor, pas debateve me Ramën dhe deputetët e tjerë.

Gjuzi tha se e dënuan pasi i tha Rama në mes të Kuvendit që të hëngsha shaminë.

“Rama ka 78 vota. Nëse vjedh, intimidon dhe blen 6 vota të tjera, kjo është përgjegjësi e Ramës që do ta çojë aty ku nuk i shkon mendja.

LEXO EDHE:  Paralajmërimi i Ngjelës: Rama do të përfundojë keq

LEXO EDHE:  Basha ndryshon targat e makinës pasi u fotografua në “Long Hill”

I kam thënë Ruçit që nuk të takon të rrish aty dhe më ka dënuar. Më kërkoi 10 ditë dënim, por i shkoi një diplomate dhe 4 ditë la.

Më tha Rama në mes të Kuvendit që të hëngsha shaminë. Prandaj më dënuan.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Bushati për rrugën me pagesë Milot-Fier/ “Kujt i duket shtrenjtë, t’i bjerë nga rruga tjetër”

Publikuar

-

Nga

Bushati për rrugën me pagesë Milot-Fier/ "Kujt i duket shtrenjtë, t'i bjerë nga rruga tjetër"

Deputeti socialist, Ervin Bushati, thotë se kujtdo që tarifa e 7.5 euro e rrugës Milot-Fier i duket e shtrenjtë, atëherë të përdorë rrugën aktuale. Këtë deklaratë Bushati e bëri në studion e “Ora News”.

“Ne kemi disa lloj mundësish si mund ti ndërtojmë këto rrugë, njëra është të rrisim borxhin dhe limitet i kemi të kufizuara aq më tepër që tani duhet të marrim borxh për të ringritur ekonominë, ose të rrisim taksat që ne nuk duam ta bëjmë, ose të bëjmë që ai që e përdor më shumë ta paguajë. Patjetër që do të ketë rrugë alternative. Ata që duan të arrijnë më shpejt do të mund të kenë një vlerë të shtuar. Nëse mendojnë se është e shtrenjtë rruga, mund të përdorin rrugën që është sot”, tha Bushati.

Projekti është kundërshtuar nga opozita, e cila akuzon se vlera e investimit është 11 herë më e lartë nga realja.  Në shtator të këtij viti Ministria e Infrastrukturës do të hapë ofertat që kompanitë do të paraqesin për ndërtimin e autostradës Milot-Fier.

LEXO EDHE:  Basha prezanton kandidatët në Vorë, Krujë e Shijak

LEXO EDHE:  “Situata po rëndohet çdo ditë e më shumë”/ Basha tregon ku shkojnë paratë e shqiptarëve

Ky aks propozohet të jepet me një koncesion prej 35 vitesh. Në të dhënat e qeverisë parashikohet dhe fluksi i automjeteve që do të qarkullojnë, por nëse kjo nuk arrihet fituesi do të ketë garancinë e shtetit për të mbuluar humbjet në gjysmën e parë të kontratës.

Më konkretisht në materialin zyrtar parashikohet një fond prëj 121 milionë euro që do të jepet për koncesionarin për 17 vitet e para duke nisur prej vitit 2024 deri në vitin 2040.  Të  ardhurat bazë në këtë periudhë janë parashikuar të jenë  1.7 miliardë euro. /CNA.al

 

LEXO TE PLOTE