Connect with Us

“Shteti është çmendur, është zgjidhur nga ushkurët!”/ Nuk përmbahet më, Mentor Kikia

Kronika

“Shteti është çmendur, është zgjidhur nga ushkurët!”/ Nuk përmbahet më, Mentor Kikia

Publikuar

-

Gazetari Mentor Kikia ka dhënë alarmin se shteti është lëshuar i tëri.

Duke iu referuar ngjarjeve të drejtësisë, ku një i dënuar i përjetshëm u la në liri, apo një tjetër nxirret “shëtitje”, Kikia ka thënë, se duhet dokumentuar kjo situatë.

“Historianët duhet të mbajë shënim, pasi kjo “epokë” duhet dokumentuar. Do t’u duhen të fakte atyre që do të vijnë pas nesh ndryshe nuk do ta besojnë.

Shteti është lëshuar i tëri. Jo thjeshtë të vjedhë kush të vjedhë. Po hapen dyert e burgjeve…”, ka shkruar Kikia në rrjetet sociale.

Më tej është ndalur tek rastet konkrete, duke shenjëstruar drejtësinë.

“Një gjyqtare në Krujë del mbi Gjykatën e Lartë dhe rrëzon dënimin me burgim të përjetshëm për një eksponent të botës së krimit.

Një anëtar i bandës së Durrësit, ishte dënuar me vendim të formës së prerë, nga Gjykata e Shkallës së Tretë, me burgim përjetë. Por pas 16 vjetësh, një gjyqtare, e “Shkallës së Katërt” në Krujë e hedh poshtë këtë vendim, duke e ulur dënimin në 25 vjet.

Pastaj, një matematikë e thjeshtë: Ca vite amnisti, ca vite ia konverton në shërbim prove dhe dera e burgut u hap.

LEXO EDHE:  Nga Mentor Kikia/Skandali me ushqimet, përse nuk arresothen prodhuesit dhe zyrtarët përgjegjës?

Tre javë më parë, një tjetër gjykatësve e “shkallës së katërt” në Elbasan liroi, në të njëjtën mënyrë, një tjetër person të rrezikshëm, i dënuar me 25 vjet burg.

Ndërsa një tjetër të fortë, e nxjerrin me “leje” nga burgu për të pirë kafe në Bllok.

Por dje ama, shteti dërgoi në burg një fshatar në Arapaj të Durrësit, sepse po bënte një mur mbrojtës meqë kishte rrëshkitur toka e po i shembej shtëpia”, ka shkruar Kikia.

Kikia i ka bërë thirrje Këshillit të Lartë Gjyqësore që të ndalojë këto raste skandaloze.

“KLGJ duhet të ndalojë në këto raste skandaloze. Gjykatësve që nuk kanë kaluar ende Vettingun u duhet ndaluar të marrin çështje me ndjeshmëri kaq të madhe”, ka përfunduar Kikia, reagimin e tij./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

OFL me “dorë të hekurt” në Durrës e Shijak/ Sekuestrohen 6 makina të blinduara

Publikuar

-

Nga

Në vijimësi të Operacionit Forca e Ligjit janë sekuestruar 6 automjete të blinduara.

Mësohet se këto automjete u bllokuan në Durrës dhe Shijak.
Makinat e blinduara, tip “Benz”, “Jeep” dhe “Audi” janë në pronësi të katër subjekteve të OFL-së.

Kujtojmë se prej disa ditësh, OFL po zhvillon aksione në të gjithë vendin për sekuestimin e maikinave luksoze të cilat dyshohen se janë përfituar nga aktivitete kriminale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Operacioni i OFL-së/ SPAK i vendos sekuestro pasurisë së “bosit” të drogës

Publikuar

-

Nga

Gjykata e Posaçme për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar i ka vendosur sekuestro pasurisë së Bledar Seferit (Hakorjes) i dënuar në Itali për trafik ndërkombëtar droge.

Nga operacioni i OFL-së, Bledar Seferit i janë sekuestruar katër makina, një shoqëri që vepronte në fushën e plastikës dhe disa llogari bankare.

Bledar Hakorja është arrestuar për trafik ndërkombëtar droge, në vitin 2010 sëbashku me shtetasin Arbri Goga, të dy rezident në Firence, ndërkohë që lëviznin në Perugia dhe Romë.

Droga vinte nga Brazili dhe në aksionin e finalizuar nga policia Italiane janë konfiskuar 26 kilogram kokainë dhe për këtë janë vendosur në pranga 26 persona, mes të cilëve dhe Bledar Seferi./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Bënin kërdinë me vjedhje në Itali/ Pranga tre grabitësve shqiptarë

Publikuar

-

Nga

Tre shtetas shqiptarë janë arrestuar nga policia italiane si autorë të dyshuar të një sërë vjedhjes në zonën e Malcantone.

Sipas mediave italiane, tre shqiptarët e moshës 29, 31 dhe 38-vjeç, janë të gjithë me precedentë të mëparshëm penalë.

Operacioni për arrestimin e bandës së shqiptarëve nisi në fundin e vitit 2019, në Itali dhe Hungari.

Të tre ndërkohë janë ekstraduar dhe tani janë në paraburgim në Ticino.

LEXO EDHE:  Ish Avokatja e Shtetit emërohet gjyqtare në Gjykatën e Tiranës

LEXO EDHE:  Analisti jep alarmin/Sëmundja që ka prekur deri në palcë shoqërinë, policia të bërtasë!

Akuzat që rëndojnë mbi shqiptarët janë për kryerjen e veprës penale “vjedhje të rënda kryer në bashkëpunim dhe tregtia e sendeve të vjedhura”./CNA.al

LEXO TE PLOTE