Connect with Us

Rama në fushatë/ Vendi drejt zgjedhjeve të parakohshme?

Politikë

Rama në fushatë/ Vendi drejt zgjedhjeve të parakohshme?

Publikuar

-

Ish-ministri i Drejtësisë në qeverinë “Rama 1”, Ylli Manjani ka bërë një analizë të situatës politike në vend.

Në një postim në rrjetet sociale, ndërsa ngre pyetjen nëse vendi do të shkojë në zgjedhje të parakohshme parlamentar, Manjani shkruan se edhe vetë kryeministri nuk e di.

“A do ketë zgjedhje të parakohshme politike këtë vit?

Kjo pyetje e ditës nuk besoj se ka një përgjigje të qartë. Pavarësisht deklarimeve të llogoreve politike, jam i bindur që përgjigjen e kësaj pyetje nuk e di askush.

As vetë Rama, njeriu që ka në dorë ekskluzivisht çuarjen e vendit në zgjedhje, nuk e di do ketë apo jo zgjedhje parlamentare këtë vit. As kur thotë që “ska zgjedhje”, prap nuk e di këtë gjë.

E gjithë kjo “padijeni” vjen nga fakti që politika në tërësi ka humbur lidhjen me arësyen dhe realitetin. Arsyeja dhe realiteti kanë të paktën një vit që ulërasin për nevojën e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare.”-shkruan Manjani.

Gjithashtu, Manjani kritikon edhe opozitën, për të cilën thotë se perceptohet si e pamundur për të rrëzuar Ramën.

“Humbja e parlamentit pluralist, mbajta e zgjedhjeve moniste, humbja e rrugës Europiane, skandalet e jashtëzakonshme dhe në tërësi mungesa e qeverisjes së drejtë ishin arsye të forta për të ftuar popullin të rivlerësonte politikisht situatën nëpërmjet zgjedhjeve.

Por, për fat të keq, këto arsye nuk mjaftuan për të bindur vendimmarrësin Edi Rama të çonte vendin në zgjedhje.

Sot këto arsye janë ende prezente, por disi më të dobëta, ose më mirë të themi më pak kërcënuese për qeverinë e cila ka në dorë çdo gjë.

Opozita, e cila përceptohet si e pamundur ta rrëzojë qeverinë, ndihmon në zbehjen e këtyre shkaqeve ulëritëse për zgjedhje.

Ndaj llogjika të fton të mendosh që qeveria nuk ka përse të “shqetësohet” për demokracinë, nëse arsyet themelore që renditëm më lart zbehen.”-shkruan ish-ministri.

Më tej, ai komenton edhe zgjedhjet vendore, të cilat u bojkotuan nga opozita, ndërsa thekson se mbajtja e gjithë pushtetit lokal, tashmë është kthyer në kosto për Edi Ramën.

“Përshtypja ime është se i vetmi problem real që udhëheqësi ndjen çdo ditë është “varri i hapur” i pushtetit lokal, të cilin e sundoi vjet pa zgjedhje, por që sot realisht e ka kosto politike.

LEXO EDHE:  Tom Doshi: Më quanin vëlla dhe më lanë të vritesha në pabesi

Jo vetëm ato bashki që mbeten pa kryetar e që do mbesin pa të tillë për shkak të dekriminalizimit, por edhe aty ku ka kryetar e këshilla bashkie monopartiake i janë bërë kosto.

Marrëdhëniet e tensionuara me Presidentin nuk e lejojnë që as formalisht të bëjë zgjedhje të pjesshme lokale. Kjo sigurisht ja shton koston elektorale.

Ndaj them që të vetmen gjë që Edi Rama mendon është si të përsërisë edhe njëherë zgjedhjet lokale, tashmë me opozitën që e “lumturoi” me reformën zgjedhore…

Ai ka nevojë ta ndajë koston e pushtetit lokal me opozitën para se të hyjë në zgjedhet e përgjithshme parlamentare.

Në dukje kjo mund të ngjajë si rikthim i demokracisë apo si tolerancë politike, por në fakt nevoja e qeverisë për ta ndarë koston e tmerrshme të sundimit të pushtetit vendor është e madhe.”-shprehet Manjani.

Po ashtu, ai shkruan se edhe pse edhe vetë Rama nuk e di nëse do shkojë në zgjedhje të parakohshme, sipas tij fakti është se që prej tërmetit të 26 nëntorit, kryeministri ka nisur fushatën.

“Qofsha i gabuar por maksimumi që mund të ofrojë Edi Rama si zgjidhje politike këtë vit është ribërja e zgjedhjeve lokale. Këto zgjedhje do ishin edhe një test real për zgjedhjet parlamentare të programuara vitin që vjen.

Megjithatë, çdo gjë ka një kufi dhe ndoshta ky kufi mund të rivendoset në rrethana rastësore, krejt të momentit dhe mund ti krijojnë përshtypjen e mbajtjes së zgjedhjeve politike.

Nuk e di!

Është e vështirë ta dish!

As vetë i zoti i punës nuk e di ende, se çfarë mund të jenë ato rrethana rastësore që mund ta bëjnë të vendosë për zgjedhje të parakohshme.

Sidoqoftë Ai e ka filluar fushatën që kur ra tërmeti…”-përfundon postimin e tij Ylli Manjani./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Kërkesa e çuditshme në KQZ/ Qytetari nga Vlora kërkon mandatin e deputetit

Publikuar

-

Nga

KQZ ka protokolluar ditën e sotme një shkresë të çuditshme nga një qytetar nga Vlora me banim në Tiranë.

Sipas Abc news, me anë kësaj kërkese drejtuar KQZ, Tasim Mehmeti ka kërkuar mandatin e deputetit për Kuvendin e Shqipërisë.

Sipas tij kjo kërkesë është e bazuar në ligjin 10019 të datës 29.12.2008.

“I nderuar kryetari i KQZ Denar Biba!
Unë Kërkuesi Tasim Mehmeti kam kandiduar për deputet në Kuvendin e Shipërisë nga Lista e partisë politike “Sfida për Shqipërinë” në qarkun e Vlorës. Sipas listës shumëemërore në qytetin e Vlorës kam qenë i dyti në listë.
Kërkesa ime për dhënien e mandatit të deputetit në Republikën e Shipërisë është si më poshtë:
Si pasojë e vendeve vakante, sepse parlamenti ka mangësi në numra si deputet, që duhet të jenë në parlamentin shqiptar 140 deputetë, sipas Kushtetutës së Republikës së Shqipërisë.
-Dhënia e mandatit tim sipas ligjit të Kodit Zgjedhor i shërben parlamentarizmit, demokracisë funksionale për shtetin ligjor dhe funksional.
-Kërkesa ime është e bazuar për të qenë deputet i Kuvendit të shqipërisë është si pasojë e largimit të opozitës nga parlamenti dhe është një detyrim për tu plotësuar nga ana e KQZ.
-Kërkoj mandatin e deputetit për Kuvendin e Shqipërisë për z. Tasim Emin Mehmeti”.
Tasim Mehmeti në fakt për të qenë më zyrtar dhe më i bazuar në kërkesën e tij, e ka firmosur dhe vulosur atë edhe me avokat.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk ka makroshengen shqiptar pa minishengenin Ballkanik”/ Paloka i kthehet Ramës

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari i PD, Edi Paloka thotë se me një deklaratë të vetme, edhe sot kryeministri Rama rikonfirmoi se për interesa të kujt punon.

Paloka ka kujtuar përgjigjen e Ramës gjatë konferencës për shtyp me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, teksa ky i fundit tha se ishte i interesuar për “Makroshengenin shqiptar me parë se për minishengenin Ballkanik”.

“Me një deklaratë të vetme edhe sot Rama rikonfirmoi se për interesa të kujt punon.
Deklaratës së kryeministrit të Kosovës se është i interesuar për “Makroshengenin shqiptar më parë se për minishengenin ballkanik” , Rama ju pergjigj:“Nuk ka makroshengen shqiptar pa minishengenin rajonal…” Më trocc se kaq Esadi nuk mund të fliste”, shkruan Paloka.

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Andi Bushati/ Pse s’ranë dakord? Ramën dhe Albinin i largon Vuçiçi

Publikuar

-

Nga

analisti dhe gazetari andi bushati

Edi Rama e ka yshtjen për ironi më të fortë se atë për vetëpërmbajtje. Vesin e tij ai nuk ia kurseu në konferencën e shtypit, as Albin Kurtit. Duke e etiketuar si “të ri në detyrë”, ai mëtoi të theksonte gjithë naivitetin dhe ëndërrat fluturake që ngërthen ky togfjalësh. Pasi ia ka thënë më parë edhe privatisht, gjatë takimit të tyre të mëhershëm në Tiranë, se realiteti i qeverisjes bie shpesh ndesh me poezinë e opozitës, ai u rimundua ta fusi në këtë steriotip edhe publikisht bashkëbiseduesin e tij.

Por, në fakt, divergjenca e thellë që Rama dhe Kurti shfaqën këtë të martë, ajo e mospajtimit për idenë e mini Shengenit Ballkanik, nuk ka të bëjë thjesht me ndryshimin mes një njeriu që u është nënshtruar ingranazheve të pushtetit dhe një tjetri që vazhdon inercinë idealiste të opozitës.

Ajo mbi të gjitha është thelbësore, parimore dhe patriotike.

Mes Edi Ramës dhe Albin Kurtit qëndron një hendek i thellë : i pari e sheh Kosovën si mish për top për pushtetin e tij. Për këtë, ai është i gatshëm, që përkrah Aleksandar Vuçiçit, të kërkojë një zgjidhje që i vë të dy në piedestalin e liderëve të pashmangshëm të Ballkanit.

Vetëm kështu mund të justifikohen piruetat krejtësisht haluçinante, që bëjnë dhe shiun dhe diellin në fare pak kohë. Vetëm kështu mund të shpjegohet se si këta dy politikanë u shndërruan papritmas nga idhtarë të zgjidhjeve me ngritje muresh, me ndarje etnike, me shkëmbime territoresh dhe popullsish, në krejt të kundërtën, në partizanë të rrëzimit të mureve, të heqjes së kufijve, të lëvizjes së lirë të njerëzve dhe mallrave, sipas modelit të Europës së bashkuar.

Mjafton vetëm ky kapërcim i pabesueshëm, për të mos e parë Edi Ramën as si idealist, as si realist, por thjesht si oportunist.

Me Albin Kurtin e opozitës, në 22 vjet, ka ndodhur e kundërta. Ai ka vuajtur burgun serb për Kosovën e pavarur, ai ka duruar prangat e UMNIK-ut për një shtet pa enklava të dirigjuara nga Beogradi, ai është shndërruar në deputet radikal me gaz lotsjellës në dorë, për të mos dorëzuar pjesë të territorit, ai ka pasur gjithmonë një yll polar, të diskutueshëm për shumëkënd, por të panegociueshëm për të: bashkimin kombëtar.

Pikërisht këto dy modele politikanësh janë përballur në takimin e tyre të parë zyrtar në Tiranë.

LEXO EDHE:  INTERVISTA/ Rama nga Dhërmiu: Prishja me Metën? Ëndërr vere. Qeveri PS-PD? Pretty Woman me Lulin e Kaçin

LEXO EDHE:  Një tjetër marrëveshje mes Ramës dhe Bashës?/ Përgjigjet Taulant Balla

Ashtu sikurse u duk edhe nga fjalët e tyre, ata nuk kanë rënë dakord. Sepse, sipas Albinit (shiko linkun e shkrimit lart) më parë duhet një “Makro- Shengen” midis vetë shqiptarëve. Ndërsa, sipas Ramës, ai nuk mund të arrihet kurrë, pa mini Shengenin, pra pa lejen e Beogradit dhe të Vuçiçit.

Ky pra është hendeku, i cili u vu re sot. Ai mes një politikani që qëndron prej 22 vitesh në pushtet dhe që e sheh gjithçka vetëm me cinizmin e përfitimit të vet personal dhe një lideri që vjen nga opozita dhe që ruan ende idealin e të folurit në emër të shumicës.

Pikërisht këtë përplasje, Edi Rama u mundua ta fshehë përmes ironisë me steriotipin e “të riut në detyrë”, duke lënë të kuptohet se koha dhe pushteti do ta transformojnë edhe Albin Kurtin.

Natyrisht askush nuk mund të vërë bast për këtë.

Por, mosmarrëveshja e sotme na tregoi një gjë: se udhëheqës si Rama, nuk mund të ndryshojnë dot më, ata kanë vetëm një shpresë, ta bëjnë edhe Albinin si vetja.

Ndërsa Kurti ende na mëkon me besimin për të dyshuar, se nuk ekziston një rrugë e vetme, se për të qëndruar gjatë në politikë nuk duhet patjetër të kalosh nga Beogradi, nuk mund t’u nënshtrohesh edhe kompromiseve më të ulta, se në fund të fundit, nuk duhet vetëm të përulesh, por edhe të besosh.

LEXO TE PLOTE