Connect with Us

Opozita në tryezë me mazhorancën/ Patozi tregon ku qëndron lajmi i keq

Politikë

Opozita në tryezë me mazhorancën/ Patozi tregon ku qëndron lajmi i keq

Publikuar

-

Koordinatori i Bindjes Demokratike Astrit Patozi tha se e përshëndet uljen e opozitës në tryezën e Reformës Zgjedhore dhe e konsideron këtë si lajm të mirë.

Patozi tregoi se do donte që kjo të kishte ndodhur më përpara, pa u djegur mandatet dhe pa bojkotuar zgjedhjet e 30 Qershorit.

“Ata janë sovranë me vendimet e tyre. Tani demokratët nëqoftëse e pranojnë se me kosto kaq të madhe u ulën Damiani dhe Bylykbashki të cilët ishin ulur para zgjedhje, se e vetmja shtesë aty ishte Rudina Hajdari. Dy forcat politike kryesore kanë bërë një vetëvrasje politike dhe kanë humbur 6 vite  e gjysmë nga jeta e tyre. Gjithë këto humbje, gjithë këto të vrarë, se këtu ka ndodhur një luftë, njëra palë ka të vrarë, ndërsa tjetra nuk ka as të plagosur”, deklaroi politikani.

Patozi theksoi se ulja në tryezë është lajm i mirë, por lajm i keq sipas tij qëndron te fakti se nuk ka për të ndryshuar asgjë.

LEXO EDHE:  Thellohet përçarja/Luan Rama: Pushteti arrogant ndaj qytetarëve

“Ky është lajm i mirë që këta u ulën, se të gjjithë njerëzit që kanë mbajtur frymën nëse do ketë përplasje, tani janë më të qetë. Unë them të qetësohen ata shqiptarë që nuk janë militantë partie. Tani ka një lajm të keq, që është përçarja. Ata po ulen për të mos ndryshuar asgjë, ndërsa lajm i madh do ishte që ata u ulën për të ndryshuar gjëra”, tha koordinatori i BD-së./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Reforma në Drejtësi/ Rama përgatit goditjen e radhës

Publikuar

-

Nga

Kryeministrri Rama duke folur per mediat

Sekretari për Çështjet Ligjore në PD, Çlirim Gjata, në një deklaratë për mediat, u shpreh se Edi Rama ka parashikuar të kryejë të enjten një goditje të rëndë ndaj Reformës në Drejtësi dhe Kushtteutës së vendit, me qëllim heqjen e çdo pengese ligjore për planet e tij për të kapur Gjykatën Kushtetuese.

“Interesi politik i kryeministrit ilegjitim që po uzurpon çdo pushtet në vend është zhvlerësimi i procedurave kushtetuese që pengojnë emërimin në mënyrë të paligjshme të shërbëtorëve të tij në Gjykatën Kushtetuese.

Me këtë qëllim, Edi Rama synon të ndryshojë ligjin e Gjykatës Kushtetuese në lidhje me betimin e anëtareve të saj. Pasi dështoi me skemën për të imponuar emërime të paligjshme në këtë gjykatë, Edi Rama po tenton të ndryshojë procedurën e betimit të anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese.

Shërbëtorët e tij në drejtësi nuk do të shkojnë më të bëjnë betimin para noterit, siç ndodhi pak javë më parë, por do ta bëjnë atë me postë, përmes një deklarate e shkrim.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet në Dibër, LSI 3 kushte në këmbim të mbështetjes për PS/LSI: Ata e dinë kush fiton pa mbështetjen tonë

LEXO EDHE:  Zgjedhjet në Dibër, LSI 3 kushte në këmbim të mbështetjes për PS/LSI: Ata e dinë kush fiton pa mbështetjen tonë

Ky akt shkon kundër interesit të qytetarëve shqiptarë, të cilët duan një drejtësi të pavarur, duan një gjykatë kushtetuese që mbron interesin publik dhe jo interesin privat të politikanëve dhe kryeministrit të vendit.

Por 4 vjet pas miratimit me konsensus të ndryshimeve Kushtetuese për Reformën në Drejtësi, Gjykata Kushtetuese akoma nuk është funksionale, sepse Edi Rama e ka zvarritur për të bërë këtë që ka planifikuar të enjten- të marrë kontrollin politik edhe të gjykatës më të lartë të vendit.”, u shpreh Gjata./CAN.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Foto/ Kryebashkiakët e Tiranës “zbresin” në sheshin “Skënderbej”

Publikuar

-

Nga

Tirana feston sot 100 vjetorin e shpalljes si kryeqytet i Shqipërisë.

Në kuadër të festimeve, Bashkia e Tiranës ka vendosur pranë sheshit “Skënderbej” profilin e të gjithë kryebashkiakëve.

Mes tyre gjendet edhe kryeministri Edi Rama dhe lideri i opozitës Lulzim Basha.

Ndërkaq, në sheshin “Nënë Tereza”, do të mbahet edhe një koncert me disa prej emrave më të njohur të muzikës si Valbona Mema, Irma Libohova, Sinan Hoxha, Artjola Toska dhe shumë këngëtarë të njohur të muzikës popullore tiranase të cilët do të performojnë në orën 19:00.

LEXO EDHE:  Gent Strazimiri: Në Shqipëri nuk po mbillet më kanabis, por…

LEXO EDHE:  Reagon vëllai i Sokol Olldashit/ Ka një mesazh për hipokrizinë e Lulzim Bashës

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Këmbanat e alarmit po bien”/ Vasili bën thirrjen e fortë: Rilindja kërkon të kapë institucionet e drejtësisë

Publikuar

-

Nga

Ish kreu i LSI-së, Petrit Vasili në një deklaratë për mediat, është shprehur se vendi ndodhet në një nga momentet më kritike në lidhje me funksionimin e shtetit ligjor.

Sipas Vasilit sot këmbanat e alarmit po bien më fortë se kurrë dhe sot të gjithë duhet të jenë në “këmbë”.

“Shqipëria ndodhet sot në një nga momentet më kritike të saj, në lidhje me funksionimin e shtetit ligjor, atij shteti që garanton ligje dhe Kushtetutë të barabartë për të gjithë.

Rilindja ka ndërmarrë një grusht të vertetë shteti kundër shtetit ligjor. Ajo po zhbën reformën në drejtësi duke shkatërruar ligjet e paketës së reformës në drejtësi. Këto ligje po shkatërrohen, po shqepen, qepen sipas dëshirës së rilindjes. Sot po ndiqet logjika e faktit të kryer të Gjykates Kushtetuese dhe per te hequr pengesat kunder kësaj kapje puçiste.

Betimi i Gjykates Kushtetuese të bëhet jo nga buza e lanes siç bëri Arta Vorpsi por të kthehemi te posta e lagjes.

LEXO EDHE:  Reagon vëllai i Sokol Olldashit/ Ka një mesazh për hipokrizinë e Lulzim Bashës

LEXO EDHE:  Arritja e marrëveshjes/Astrit Patozi ka një urim të thjeshtë, ja kujt i drejtohet

Me një letër te dërguar në postë gjykatësi fillon punë, ku është parë kjo?”

Vasili u shpreh se qeveria kërkon të kapë institucionet e drejtësisë që të mos dënohet për aferat korruptive.

’Shqiptarët e kanë parë qe çdo betim që kryhet te Presidenti bëhet në një kohë të shkurtër me afatet minimale kushtetuese. Këto veprime tregojnë finalizimin e kapjes se drejtesise, dhe për ta shkatërruar atë.

Korrupsioni me Teatrin Kombëtar, ligji i dividendit janë disa nga çështjet që kanë demtuar interesat shtetërore dhe në mënyrë që të mos dënohen, rilindësit duan të kapin Gjykatën Kushtuese.”

Në fund të deklaratës së tij ai tha se shteti i së drejtës ka rënë përtokë dhe është dita kur të githë duhet të mbajnë një qëndrim të fortë dhe se opozita do të reagojë me të gjitha mjetet e saj demokratike./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE