Connect with Us

Faktet që kapin “mat” Lulzim Bashën

Politikë

Faktet që kapin “mat” Lulzim Bashën

Publikuar

-

Ka një eufori brenda Republikës së re dhe mbështetësve të Lulzim Bashës se çështja e hetimit për financimet e lobimit në SHBA, nga off-shore ruse është mbyllur dhe tashmë Gjykata e Faktit ka dhënë një vendim për të mbyllur me proçedurë, hetimet për këtë çështje.

Në fakt, skandali fillon që me dërgimin e çështjes në Gjykatë, sepse prokurorët kanë qënë të ndarë dhe në konflikt midis tyre.

Është një çështje që është çuar në gjykatë, pa pyetur dëshmitarin kryesor, Nick Muzin, pra lobisti amerikan i cili ka bërë një deklarim në Departamentin Amerikan të Shtetit, dhe që është hetuar nga FBI-ja.

Pra, është dërguar çështja për tu mbyllur në Gjykatë, pa u pyetur dëshmitari kryesor dhe për më tepër çështja nuk është hetuar deri në fund. Janë tre pika, të cilat opinioni publik i njeh, por drejtësia shqiptare i mbyll.

Së pari, janë dokumentat e DASH, ku janë deklaruar se paratë janë paguar nga një kompani Binniata Trade, off-shore ruse, me pronarë rus. Paratë janë paguar dhe kjo është pranuar nga Departamenti Amerikan i Drejtësisë, është pranuar nga Nick Muzin, lobisti i cili ka bërë këtë deklarim.

Pra, janë dy faktorë.

Së dyti, është Lulzim Basha, i cili live në “Opinion” ka thënë se “Po, janë mbledhur 500 mijë dollarë, nga mbi 100 donatorë në SHBA”.

Pra, Lulzim Basha e ka pranuar dhurimin. Tek e para kemi faktin që janë kryer pagesat dhe tek e dyta kemi faktin se janë pranuar që këto kërkesa janë bërë, por jo nga off-shore, por nga donatorë. Dhe së treti, në hetim i cili është mbyllur, ka një pikë tjetër të rëndësishme.

Si mund të mbyllet një çështje pa u pyetur dëshmitari kryesor i saj?

Pra, prokuroria dhe Gjykata, megjithëse të parët kanë shkuar të ndarë, e kanë mbyllur hetimin dhe ndërkohë, që dëshmitari kryesor i çështjes, që është Nick Muzin, lobisti amerikan që ka bërë deklarimet nuk është pyetur për çështjen në fjalë.

LEXO EDHE:  Taulant Muka denoncon masakrën/ Pse hesh PD për Arsimin e Lartë

Por, si mund të mbyllet një çështje me proçedurë, kur vetë i akuzuari pranon që ka bërë pagesën, por ndryshon burimin. Pranon që ajo ekziston, pranon dhe që është në Departamentin e Shtetit, njeh edhe lobistin,e pranon, por çështja mbyllet sepse as lobisti nuk mbyllet dhe as dokumentat nga DASh nuk merren siç duhet, por Lulzim Basha del dhe mbyll gjithçka me procedurë.

Në fakt, duket se jo çdo gjë është e mundur, sepse apeli e kthen çështjen për gjykim dhe kërkon më tej të thellohen hetimet. Që në fakt do të ishte gjëja e duhur, jo vetëm për Lulzim Bashën, por edhe për shqiptarët, që të mësonin të vërtetën. Përtej euforisë së militantëve apo mbështësve të Lulzim Bashës, të cilët duhet të mësojnë se ai është një njeri që ka lobuar disa qindra mijëra dollarë në SHBA, të cilat i ka pranuar publikisht, por ka gënjyer kur thotë se janë paguar nga donatorë.

Tani të presim çfarë do të ndodhë në shkallët e tjera të Gjykatës dhe si do të shkojë më tej çështja e Lulzim Bashës dhe e financimeve dhe lobimeve në SHBA, të cilat janë kryer jo nga donatorë dhe dhurues shqiptarë, por nga kompani off-shore me pronarë rus./ CNA.al

Skandali i lobimeve në SHBA/ Publikohen dokumentet që “fundosin” Bashën

Video-Lulzim Basha shënon “autogol”/ Deklarata që e vë me shpatulla pas muri

Gjykata e Ramës hedh poshtë departamentin e Drejtësisë, FBI-në dhe deklarimet e lobistit amerikan

MEGA-SKANDALI dhe dokumenti/ Lulzim Basha pagoi 950 mijë usd nga kompania Ruse offshore, prokuroria uli shifrën

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Arta Dade nuk pranon të këshillojë Ramën/ Tregon defektin e kryeministrit

Publikuar

-

Nga

Ish-ministrja e Jashme Arta Dade ka folur për takimin e kryeministrit Edi Rama me kryeministrin e Kosovës Albin Kurtin.

Dade tha se e rëndësi është që dy vendet duhet të bashkëpunojnë  dhe të vënë në zbatim marrëveshjet.

Teksa iu kërkua në studion e Abc News të japë një këshillë për Ramën, ish-ministrja socialiste vuri në pah një defekt të kryeministrit.

“ Unë nuk besoj se ai merr në konsideratë këshillat e tjerëve që janë me përvojë. Unë kam qenë ministre e jashtme me Majkon dhe Metën, besoj se Nano dëgjonte më shumë dhe ishte më i ditur në fushën e politikës së Jashtme se kryeministri aktual. Ka shumë kufizime në këtë fushë, dhe po të mos ishte shumë gjëra do të ishin zhbllokuar”, deklaroi ajo.

Teksa foli për bashkëpunimin rajonal, Dade tha se Serbia ka shkelur marrëveshjen dypalëshe dhe ligjin ndërkombëtar duke bërë këtë fushatë agresive kundër Kosovës.

LEXO EDHE:  PD çon në SPAK koncesionin 120 milionë euro të checkup-it/ Të hetohet pa vonesë

LEXO EDHE:  PD çon në SPAK koncesionin 120 milionë euro të checkup-it/ Të hetohet pa vonesë

Socialistja kritikoi kreun e qeverisë për marrëdhëniet e tensionuara me Kosovën pas marrëveshjes së Mini-Shengenit Ballkanik.

“Unë pata  një takim me disa të rinj dhe thonin çfarë ka ndodhur me kryeministrin e Shqipërisë, se Rama e ka izoluar Kosovën. I fundit fare është procesi i Berlinit që është edhe Kosova, ne s’kemi pse të marrim pjesë ku Kosova është e përjashtuar. Paraprakisht bisedohet me të gjithë aktorët shqiptarë. Nëse kryeministri i Shqipërisë cilido që të jetë nuk merret në konsideratë, madje është dhe një nga kërkesat që ka Kushtetuta, nisur nga kjo është edhe etike që kur ti ndërmerr një hap që ka të bëjë me bashkëpunimin rajonal, sepse ti je vendi më i thjeshtë për një etikë dhe që kombi shqiptar është një dhe i pandarë, këtë nuk po e them unë për herë të parë”, theksoi ajo./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Takimi me Albin Kurtin/ Basha zbulon çështjen kritike për të cilën diskutuan

Publikuar

-

Nga

Kryetari i opozitës Lulzim Basha ka reaguar për takimin me kryeministrin e Kosovës Albin Kurtin.

Basha bën me dije se me Kurtin diskutuan për të gjitha zhvillimet e rëndësishme politike dhe rajonale.

Lideri i demokratëve deklaron se së bashku ngritën shqetësimin për çështjen kritike, se si të ndalojnë largimin e dhimbshëm të kaq shumë të rinjve nga Shqipëria dhe Kosova.

“E sigurova kryeministrin Kurti se Qeveria e Kosovës, institucionet e Republikës së Kosovës dhe vëllezërit e motrat tona – qytetarët e Republikës së Kosovës – mund të vazhdojnë të mbështeten tek Partia Demokratike e Shqipërisë, sot si opozitë e fortë dhe e bashkuar, dhe nesër në drejtim të vendit, për t’i ofruar çdo ndihmë dhe për të marrë çdo vendim në mbështetje të Kosovës.

LEXO EDHE:  Majko ironizon PD-në/Ne i blejmë votat dhe me qeveri teknike

LEXO EDHE:  Rama amnistoi vjedhjen e 160 milionë dollarëve, nuk ka zgjidhje për krizën. PD, plan për shpëtimin e ekonomisë

Ne jemi si përherë krenarisht në krah të Kosovës tonë të shtrenjtë!”, thekson Basha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Fuga dhe Veliaj kërkojnë kontrollin e AMA-s/ “Banda” e këshilltarëve vërsulet në garë

Publikuar

-

Nga

Zgjedhja e kryetarit të ri të Autoritet të Mediave Audiovizive ka nisur dhe po vazhdon me shkeljen e ligjit nga ana e mazhorancës socialiste.

Sot në Komisionin e Medias në Kuvend kanë mbërritur 4 emra të propozuar nga Partia Socialiste.

Maklen Misha, Denis Dedej, Edvin Kukunja dhe Fatjon Hoxhalli janë kandidatët të cilët janë propozuar nga PS-ja, shkruan Syri dhe thekson se të gjithë kandidatet janë në shkelje te ligjit.

Të gjithë emrat e propozuar njihen për afërsinë me Erion Veliaj dhe Endri Fugën, pasi janë të gjithë njerëz që kanë punuar dhe janë promovuar politikisht nga të dy.

Por me ligjin për AMA-n të gjithë kandidatët e propozuar janë në shkelje të plotë të ligjit.

Sipas ligjit thuhet se kandidati për kryetar i AMA duhet të plotësojë kushtet e mëposhtme:

10 vite eksperiencë pune

Nuk duhet të jetë anëtar partie/shoqate politike

Dhe të mos jetë kandidat për deputet në 2 zgjedhjet e fundit, kryetar Bashkie, anëtar i Kryeministrisë apo prefekt në 3 vitet e fundit.

Por të 4 kandidatët e PS-së i shkelin këto kushte.

1. Maklen Misha, këshilltar i Erion Veliaj, këshilltar politik i Olta Xhaçkës, djali i Pirro Mishës. Ky i fundit 5 vitet e shkuara anëtar i bordit të AMA-s.

2. Denis Dedej, drejtori i komunikimit në Bashkinë e Tiranës, nipi i Alfred Pezës.

LEXO EDHE:  Blofi i Lulzim Bashës me tre pikat e planit të emergjencës 

LEXO EDHE:  Ristani: Rama po i servir shqiptarëve propogandë dhe fasada politike

3. Edvin Kukunja, këshilltar politik i Etilda Gjonajt në Ministrinë e Drejtësisë.

4. Fatjon Hoxhalli, këshilltar politik i Niko Peleshit në Kryeministri dhe Ministri të Bujqësisë.

Ky është rasti kur Rilindja tregon se kërkon të kapë me çdo kusht edhe institucionet e balancuara politikisht. Qëllimi janë gjobat, presioni dhe shantazhi ndaj medias.

Kandidimi i katër kamikazëve politikë me urdhër, tregon se Rama dhe Veliaj duan të kenë nën thundër median, e cila nuk po i nënshtrohet, kryesisht ato online.

Me ndryshimet e fundit ligjore dhe kapjen e AMA-s, Edi Rama kthehet në kryetar të komisionit të gjobave ndaj medias, detyrë me deligim që ja ka kaluar Fugës. Ky i fundit ka përgatitur listën e bandës së këshilltarëve politikë, të gjithë aktivistë dhe mbështetës të hapur të Partisë Socialiste.

Kapja e AMA- s dhe kandidimi i këshilltarëve të ministrave është tashmë fakt dhe vërteton edhe njëherë se kryeministri kërkon të kontrrollojë mediat kritike, duke i monitoruar dhe gjobitur ato me këshilltarët e kabinetit të tij.

Shumë shpejt mund të kemi Maklen Mishën kryetar te AMA-s, por defakto do jetë çifti Fuga-Veliaj si të deleguar të Ramës për të copëtuar dhe gjymtuar mediat kritike në vend./ CNA.al

LEXO TE PLOTE