Connect with Us

E treta e vërteta e Lulit!

Politikë

E treta e vërteta e Lulit!

Publikuar

-

luli

Ka një reagim të fortë në rrjetet sociale nga demokratët të cilin e neverisin marrëveshjen e djeshme të Lulzim Bashës me kryeministrin Edi Rama.

Pas mbylljes së hetimeve dhe pushimit të çështjes për financimet me para nga ofshorët rus në SHBA, Lulzim Basha menjëherë u kthye tek Edi Rama.

Këtë e bëri dje dhe demokratët kanë reaguar mjaft ashpër në rrjetet sociale.

Ka një frymë shumë të fortë të kreut të PD-së dhe të gjithë ngrenë pyetjen pse.

Kjo ka vetëm një përgjigje. Lulzim Basha shpreson që kjo të jetë e treta e vërteta. Askush nuk ka më dyshime. Luli punon thjesht dhe vetëm për mandatin e tretë të Edi Ramës, por këtë herë do të jetë edhe ai në Qeveri. Më të tretën të vërtetën me Ramën do të jenë bashkë.

Kanë bërë një marrvëshje në 2017-ën, nuk mundën të qeverisin bashkë më shumë se disa muaj, pasi Rama i vetëm mori 74 mandate.

LEXO EDHE:  Edi Rama deklaroi 71 vota për Qeverinë/ Kush janë renegatët?

Luli u kthye dhe thirri Monikën afër, po kërkon të mbijetojë në opozitë me LSI-në dhe e sheh që e ka të pamundur, ndaj ai kërkon të marrë diçka.

Luli është i versionit kap ç’të kapësh, pra është KÇK-ja e Edi Ramës dhe nuk do gjë tjetër. Do thjesht vetëm të ndodhë e treta e vërteta.

Pra, shkon ulet në tavolinë, bën çdo lloj marrëveshje, shpreson që Rama mos të marrë 70 mandate dhe ai të shkojë në Qeveri më të.

Luli Kërkon të tretën të vërtetën. Kjo është pse-ja e asaj që ka ndodhur dje./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Infektimet e reja në Gjermani arrijnë “nivelin alarmues”

Publikuar

-

Nga

Sërish në Gjermani janë regjistruar mbi 1200 raste të reja të infektimeve me virusin Corona. Kjo gjendje ka alarmuar edhe ministrin e Shëndetësisë, Jens Spahn.

Ministri i Shëndetësisë Jens Spahn shprehet i shqetësuar shumë për gjendjen: “Këtu shohim se për shkak të kthimit të atyre që kanë qenë me pushime, por edhe për shkak të party të llojeve të ndryshme dhe festimeve familjare në gjithë vendin, ka pasur shpërthime të infektimeve në shumë rajone”, deklaroi Spahn për Deutschlandfunk. Sistemi shëndetësor i Gjermanisë ende nuk ka probleme të përballet me shifrat më të reja të infektimeve, por duhet të jemi “shumë, shumë të kujdeshëm”, tha ai.

Spahn apeloi edhe njëherë tek qytetarët që të mbajnë rregullat higjenike, të përdorin maskat mbrojtëse dhe të mbajnë distancën në çdo rast. “Atje ku përdoret alkooli në party, gjërat mund të zhvillohen shumë shpejt”, theksoi Spahn, i cili paralajmëron se në rastet e tilla përhapja e virusit mund të jetë edhe më e shpejtë se zakonisht, për shkak të atmosferës dhe humbjes së kontrollit. Në Düsseldorf në fillim të shtator është parashikuar të mbahet një koncert me 13.000 persona, i pari këtij lloji në Gjermani, prej shpërthimit të pandemisë.
1226 infektime për një ditë

Më parë Instituti Robert Koch ka kumtuar se brenda një dite janë regjistruar 1226 raste të reja të infektimeve me virusin Corona. Një shifër më të lartë për herë të fundit kemi pasur me 9 maj, kur ka pasur 1251 raste të infektimeve të reja.Pika kulmore e rasteve është shënuar në prill, kur brenda ditës regjistroheshin deri në 6000 raste pozitive të COVID-19. Shifrat kanë rënë prej atëherë në mënyrë konstante. Por prej fillimit të kthimit të pushuesve nga vendet e tjera në fund të korrikut, numri i të infektuarve po rritet rishtas. Presidenti i IRK, Lothar Wieler thotë se shkaku kryesor i rritjeve të rasteve është mosrespektimi i rregullave.

LEXO EDHE:  Kryemadhi me drejtuesit e LSI/ Organizim kapilar, të gjithë në këmbë kundër Ramës

LEXO EDHE:  Basha i kujton Policisë/Bëj kujdes nesër se do të vëzhgohesh nga toka dhe ajri

Ndryshe nga koha e shpërthimit të infektimeve në thertoren Tönnies para më shumë se një muaji, tani kemi të bëjmë me një shtim të numrit të infektimeve në mbarë vendin. Shifrat po shtohen në gjithë Gjermaninë dhe është e pamundur që të kontrollohen të gjitha rastet. Ekspertët kanë frikë se ky zhvillim nuk mund të futet nën kontroll vetëm me disa masa kufizuese.
Në NRW hapen shkollat

Në mbarë vendin me shumë vëmendje po shikohet hapja e shkollave në landin Renania Veriore-Vestfalia (NRW), që është landi me numrin më të madh të banorëve në Gjermnai – 18 milionë banorë. Për rreth 2,5 milionë nxënësit e këtij landi, që mësimet do t’i ndjekin në 5500 shkolla, është futur obligimi i mbajtjes së maskave në shkolla dhe në mësim. Nga ky obligim janë përjashtuar vetëm nxënësit e shkollave fillore. Ata nuk janë të obliguar të mbajnë maska në mësim, por duhet të mbajnë maska në korridore dhe në oborr të shkollës. Në këtë land do të shihet shumë shpejt nëse ky koncept vërtet mund të funksionojë.

Prej shpërthimit të pandemisë në Gjermani janë regjistruar 218.519 persona të infektuar me virusin SARS-CoV-2. Gjatë ditës së djeshme kanë vdekur gjashtë persona. Ndërsa numri i të vdekurve në Gjermani ka arritur ndërkohë shifrën prej 9207 persona. Shefi i Institutit Robert Koch, Wieler thotë se deri të hënën janë regjistruar si të shëraur rreth 198.800 të infektuar. RKI pohon se shifrat duhet të merren me rezervë sepse prej lajmërimit deri tek përpunimi i shifrave kalon një kohë e caktuar, ndaj shifrat edhe mund të dallojnë në realitet./DW

LEXO TE PLOTE

Politikë

Frika e Luli Bashës/ Reagimet për kandidimin e Berishës dhe listat e hapura

Publikuar

-

Nga

Ish-Frika e Luli Bashës/ Reagimet për kandidimin e Berishës dhe listat e hapuraSali Berisha, kreu i PD, Lulzim Basha

Lulzim Basha po tregon panik kohët e fundit në marrëdhëniet e tij të paktën publikisht me Sali Berishën.
Askush nuk po e kupton pse është i trembur Luli, kur askush s’po e ngacmo, por e kanë lënë të hedhë hapat që do vetë, qoftë edhe duke formalizuar një komision që do bëjë lista për tju faturuar më pas humbjen.

Në asnjë hap të këtij procesi nuk hynte lideri historik i PD, Sali Berisha, po dy të emëruar nga Luli dikur kundërshtarë të ashpër të tij, dolën dhe provokuan. Genc Ruli, tha se Berisha duhet ta mbyllte dhe jo ta hiqnin, ndërsa më i turpshëm dhe tallës ishte qëndrimi i ardhur nga Besnik Mustafaj që e quante si vlerë rikandidimin e Berishës, a thua se po fliste për rikandidimin e Salianjit apo Gridës.

Në fakt as njëri dhe as tjetri s’kanë kompetencë në atë komision paçavure të diskutojnë a duhet ose jo Berisha në listë, pasi nuk e kanë as kompetencë edhe pse janë në pozicion antistatutor. Por reagimi i tyre nuk ishte as më shumë e as më pak fërkimi i barkut nga Rilindja dhe kundërshtarët e Berishës që shijonin talljen e dy personazheve që Luli po i përdor si vegla të tij përpara demokratëve.LEXO EDHE:  Përmbytjet në Shqipëri/ Çfarë deklaronte Rama në vitin 2010 e çfarë deklaron sot?

Lulzim Basha ka një hall të madh me Berishën dhe nuk e kontrollon dot veten ndaj dhe urdhëron të tilla sulme. E në rast se nuk i ka bërë vetë, minimalisht duhet t,i ndalte të tilla qëndrime. Halli i Bashës është shumë i madh. Së pari profili dhe hija e rëndë që ende ka Sali Berisha në PD, ç’ka do të thotë një fërshëllimë e tij mund ta nxjerrë nga dritarja Luli Bashën dhe e dyta ka të bëjë me garën.

LEXO EDHE:  Çështja Tahiri/ Ish-ministri i Jashtëm: Opozita ka shumë raste të reja, duhet t’i publikojë

Kjo është një dhimbje tjetër për Lulin. Me lista të hapura me Berishën në të njëjtin qark, por edhe të ndarë po të jenë, Lulzim Basha del 2 apo 3 herë më pak i votuar nga Berisha, këtë e di mjaft mirë Luli dhe ky është thelbi i problemit të tij. Prandaj dhe erdhën ato dy reagime që tregojnë se Berisha ka filluar të jetë problem i Lulit. Frika e një humbje apo bashkëqeverisje me Ramën mund ta nxjerrë nga politika njëherë e mirë, kuptohet që Berisha do i japë atë që i takon në fund, prandaj dhe është shumë i sikletosur Lulzim Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

PD: Për 3 vjet Edi Rama ka paguar 147 mln euro për punësimet elektorale

Publikuar

-

Nga

PD: Për 3 vjet Edi Rama ka paguar 147 mln euro për punësimet elektorale

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Dhurata Çupi denoncoi nga Selia Blu, pasojat e keqqeverisjes nga Edi Rama. Sipas saj, që nga 2017, Edi Rama ka paguar 147 milionë euro për punësimet elektorale.

Çupi tha se janë zbardhur mbi 13 mijë kontrata të përkohshme, që kushtojnë 55 milionë euro.

“Shqipëria po vuan sot pasojat e keqqeverisjes nga Edi Rama. Kryeministri në ikje nuk ka menduar të investojë për shëndetësinë, për arsimin, për hapjen e vendeve të reja të punës, por për të blerë vota me paratë e taksapaguesve shqiptarë.

Sot, vendi është më keq, qeveria nuk jep parà për biznesin e vogël në vështirësi të jashtëzakonshme, sepse paratë shkojnë për të paguar militantët partiakë.

Edi Rama ka paguar një mal me para për të punësuar në shtet me kontrata të përkohshme mbi 13 mijë persona që nga viti 2017, duke e shndërruar administratën në një degë të partisë në pushtet.

Me firmën e tij, qeveria e Edi Ramës i ka miratuar këto kontrata përmes 23 vendimeve, duke nxjerrë nga arka e shtetit rreth 55 milionë euro për punësimet elektorale.LEXO EDHE:  Basha i kujton Policisë/Bëj kujdes nesër se do të vëzhgohesh nga toka dhe ajri

Një ditë më parë, ne hodhëm dritë mbi punësimet elektorale në pushtetin lokal, ku për 8100 persona të punësuar shtesë nga bashkitë, janë paguar edhe 92 milionë euro të tjera në 2 vjet.

LEXO EDHE:  Çështja Tahiri/ Ish-ministri i Jashtëm: Opozita ka shumë raste të reja, duhet t’i publikojë

Llogaritë elektorale të Edi Ramës janë një barrë e rëndë për arkën e shtetit dhe për qytetarët e vendit më të varfër të Europës.

Janë 147 milionë euro të shpenzuara vetëm 3 vitet e fundit për mbi 21 mijë punësimet elektorale të Edi Ramës në qeverinë qendrore dhe lokale. Janë 147 milionë euro të cilat kanë shkuar për paga partiake dhe elektorale. Janë më shumë para sesa Edi Rama dha për përballimin e pandemisë me paketat e tij gjysmake.

Kryeministri në ikje e ka bërë zgjedhjen e tij. Më paratë e shqiptarëve nga taksat e rritura, ai paguan oligarkët me koncesione 120 milionë euro në vit, paguan dhe punësimet partiake, plot 147 milionë euro”, tha Çupi ndër të tjera. /CNA.al

 

LEXO TE PLOTE